כך תחסכו עד מאות שקלים בהזמנות מחו"ל באינטרנט

צרכנים שמזמינים מוצרים מחו"ל מופתעים לגלות גבייה לא צפויה של עד מאות שקלים מחברת השילוח המהיר ■ TheMarker ריכז כמה טיפים שיאפשרו לכם לצמצם עלויות ככל האפשר

רותי לוי
רותי לוי

הזמנת חבילות ביבוא אישי צמחה להיקפים אדירים בשנים האחרונות. היקף הרכישות שמבצעים ישראלים מאתרים בחו"ל מוערך ב-1.35 מיליארד שקל בשנה. אך חברות השילוח המהיר עוד לא התחילו להתחרות על ליבם של הלקוחות הפרטיים שמזמינים מהרשת.

התעריפים לא שקופים, הז'רגון מסובך ואף אחד לא מסוגל להתחייב בפני הלקוחות מה תהיה העלות הסופית של החבילה הבאה. צרכנים שמזמינים מוצרים מחו"ל מופתעים לגלות גבייה לא צפויה של עשרות ומאות שקלים. 

הנה כמה המלצות שיסיעו לצמצם עלויות לא צפויות בהזמנות מחו"ל:

העדיפו תמיד דואר רגיל

הבטחה לשילוח מהיר אמנם מפתה, אך במקרים רבים גם מקפיצה עלויות. נכון להיום, לדואר רגיל יש יתרונות הנובעות מחוסר אחידות בנהלים. כך למשל, כשאתם שולחים ויטמינים לשימוש אישי (מתחת ל–2 ק"ג) באמצעות דואר רגיל, אינכם נדרשים להצהיר דבר. ויטמינים באמצעות שילוח מהיר, לעומת זאת, דורשים הצהרה כזו, שמעכבת את החבילה ומשיתה עליכם עלויות נוספות.

שימו לב: USPS הוא דואר רגיל מארה"ב (בשונה מ–UPS, חברת שילוח מהיר). כמו כן, שילוח שהוגדר אקספרס, EMS ,Parcels - אינו דואר רגיל.

אם בחרתם בשילוח מהיר - צרו קשר עם חברת השילוח לפני קבלת החבילה

אם האתר בחו"ל משלח רק באמצעות חברת שילוח מהיר, והחלטתם לבצע את ההזמנה, מומלץ כי תיצרו קשר עם חברת השילוח לפני קבלת החבילה. במשלוח שערכו עולה על 100 דולר או שמשקלו מעל 5 ק"ג, החוק מחייב את היבואן (במקרה זה, אתם) להזדהות בתעודת זהות. מכיוון שאת מספר תעודת הזהות שלכם לא מסרתם למוכר בחו"ל, תהליך האיתור שלו מוטל על חברת השילוח - ובזמן שהחברה מאתרת, החבילה שלכם מאוחסנת ומתעכבת, בתשלום כמובן. מוטב ליצור קשר עם חברת הבלדרות, להתריע על החבילה הצפויה ולספק את הפרטים שלכם. הנחיה זו, אגב, לא חלה על שילוח באמצעות דואר ישראל או EMS בשל נהלים לא אחידים.

חשבו עלויות בהזמנה דרך כתובת וירטואלית

אתרי הכתובת האמריקאית מציגים מחשבונים אוטומטיים לאתרים פופולריים כמו אמזון ו–6PM, ואף מציעים תעריפים קבועים לשילוח מוצרים כמו נעליים, אופניים ועוד. תהליך הרכישה בהם כולל אימות של פרטי הלקוח והוכחות קנייה עוד לפני השילוח לישראל, וכמה מהם אף מבטיחים לספוג את עלות השחרור הפרטני, במידה ותידרש. אלו ביטחונות שלא מוצעים לצרכן במסגרת חברות השילוח המהיר.

ודאו כי עלות השילוח מפורטת בקבלה

מחיר המשלוח אינו פטור ממס, אך הוא אינו משפיע על מדרגת המס. אם תרכשו מוצרים בפחות מ–75 דולר והמחיר יוצג בנפרד מעלות השילוח לישראל, תהיו פטורים ממסים. אם מחירי המוצרים והשילוח יוצגו בשורה אחת, המחיר הסופי יעבור את דרגת הפטור. לכן, מומלץ לוודא שהמוכר מפרט את עלות השילוח כשורה נפרדת בקבלה.

נסו להתווכח על דמי העמילות

אם עמילות המכס אינה פרופורציונלית לעלות המוצר ששלחתם, נסו להתקשר לחברת הבלדרות ולבקש הנחה. זה מותר ומקובל, ולעתים גם מצליח.

לטיפים נוספים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker