סנטה קלאוס פינת יהודה המכבי: כך תחגגו את חנוכה וחג המולד בישראל

השנה יציינו ברחבי ישראל את חג החנוכה וחג המולד, זה לצד זה, בערים שונות. ריכזנו את מיטב האירועים שייערכו לרגל החגים בירושלים, בתל אביב־יפו, בחיפה ובנצרת

רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל

לא בכל שנה זה קורה, אבל השנה חל סמוך ל - כך שכשבאירופה סנטה קלאוס יסתובב ברחובות והחנויות יהיו מקושטות באורות מנצנצים, בישראל ידליקו נרות חנוכה ויאכלו סופגניות. אבל גם בלי לנסוע לחו"ל במיוחד, אפשר לחוות את אווירת הכריסמס וללמוד על הנצרות בערים גדולות בישראל, ובהן ירושלים, חיפה, יפו ונצרת.

"חג המולד פופולרי מאוד, ובמערב יש סביבו תרבות צרכנית ענפה. כולם מכירים את עץ האשוח ואת סנטה קלאוס, וגם הישראלי הממוצע רוצה לתקשר ולשמוע קצת על החג הזה", אומרת מיכל בן עטר, מנהלת מחלקת הסיורים של בית שמואל, מרכז תרבות ירושלמי שמציע בין היתר סיורים בעיר לקראת החג. "הישראלים סקרנים ורוצים להגיע לכנסיות הקתוליות הרציניות שעורכות מיסת חג מולד, לשמוע על הקשר של העיר לנצרות ולשמוע את מזמורי החג".

בן עטר מדגישה כי על המבקרים בכנסיות בחג לזכור שהקהילה הנוצרית מצפה להתנהגות נאותה: "נציגי הקהילה בירושלים ביקשו מאתנו להדגיש בפני המבקרים לא לעשות שימוש במכשירי סלולר בכנסיות, לא לעזוב באמצע הטקס גם אם משעמם, וכמובן לבוא בלבוש צנוע. הבקשה מגיעה בעקבות התנהגות של ישראלים בשנים קודמות. חלקם חשבו שהגיעו למופע, אך מדובר בטקס דתי, ויש לכבד את האוכלוסייה שאנו רוצים להכיר. צריך להתנהג כמו שהיינו רוצים שמי שמבקר בבתי כנסת יכבד את הקודים שלנו", היא מסבירה.

מדי שנה מגיעים מאות אלפי ישראלים לסיורים ואירועי חג המולד בערים שבהן חיה קהילה נוצרית. עם זאת, על רקע המתיחות הביטחונית בתקופה האחרונה קשה להעריך אם המספרים השנה יהיו דומים לאלה שהיו בשנים קודמות.

ירושלים: חנוכיות ומזמורי חג בעיר העתיקה

זו כבר השנה העשירית שמדי סוף שבוע בדצמבר, מתקיימים בירושלים אירועי פסטיבל התרבות המסורתי "חמשושלים". כדי לקדם את תיירות הפנים בסופי שבוע אלו, שורה של בתי מלון מציעים 50% הנחה על לילה שני באחד מסופי השבוע של דצמבר או ארוחת ליל שבת בחינם. הכניסה לכמחצית מהאירועים שהפסטיבל מציע היא בחינם או בתשלום של 15-30 שקל.

השנה, לאור האירועים הביטחוניים שפקדו את העיר, דואגים ברשות לפיתוח ירושלים להדגיש כי כמעט כל האירועים מתקיימים בחללים סגורים - באולמות, בתיאטראות, במוזיאונים, במבנים סגורים ומאובטחים. הנה כמה מהאירועים והסיורים הנבחרים שייערכו בעיר.

צילום: אוליבייה פיטוסי

1. פסטיבל בינלאומי לעוגב בירושלים

הפסטיבל יארח נגנים מצטיינים ממדינות שונות בכנסיית דורמיציון בהר ציון. השנה יופיע בקונצרט הפתיחה הנגן הצ'כי פאבל קוחוט, שינגן בין היתר מיצירותיו של יוהאן סבסטיאן באך.

מחיר: 60 שקל לאדם.

מועד: יום ראשון 21 בדצמבר, 11:00 בבוקר.

פרטים: .

2. סיור "לקראת חג המולד בירושלים"

הסיור כולל הליכה בסמטאות המקושטות ברובע הנוצרי וביקור במערות הנבנות במיוחד לרגל החג בכנסיות הקתוליות השונות. משתתפי הסיור יוכלו ליהנות מטעימות מאצטרובלי שוקולד ומהאזנה למזמורי החג ולצלצול פעמוני הכנסיות ברובע הנוצרי.

מחיר: 95 שקל לאדם, 10% הנחה למשתתפי חמשושלים.

מועד: שבת 20 בדצמבר, 09:00 בבוקר.

פרטים: מרכז בית שמואל - .

3. סיור "חג המולד בירושלים"

סיור בין סמטאות הרובע הנוצרי המקושט באורות החג. בסיור תספר המדריכה על המנהגים והאמונות לגבי הולדת ישו ותספר את סיפור הולדת הנצרות, תוך ביקור בכנסיות שיהיו פתוחות, בהן כנסיית המשיח. בערב חג המולד, ייהנו המשתתפים בסיור מנגינת פעמונים במגדל הפעמונים של ימק"א.

מחיר: 90 שקל לאדם.

מועד: 24 בדצמבר ב-18:00; 
26 בדצמבר ב-9:00.

פרטים: יד יצחק בן־צבי - 
.

צילום: אלכס ליבק

4. סיור "היום שאחרי חג המולד"

במסגרת הסיור תתקיים הרצאת מבוא קצרה, ולאחריה ייצא הסיור לכנסיות ברובע הנוצרי כדי לחוות את טקסי החג, שנערכים לציון היום שלמחרת לידת ישו - בין היתר בכנסיית סנט סלוודור הפרנציסקנית, כנסיית הגואל הלותרנית, כנסיית הפטריארכיה היוונית קתולית, כנסיית נוטרדאם וכנסיית המשיח.

מחיר: 99 שקל לאדם, 10% הנחה למשתתפי חמשושלים.

מועד: יום חמישי 25 בדצמבר, 8:30 בבוקר.

פרטים: מרכז בית שמואל - .

5. סיור "חנוכיות ואורות בירושלים"

סיור בשכונות העיר וסמטאותיה, שבו יוכלו המשתתפים ליהנות מהמנהג הירושלמי להדליק חנוכיות בפתח הבתים, ולבקר באזור שערי חסד - שכונה שבה מתקיים מופע חנוכיות. משם ימשיך הסיור לשכונת נחלאות, בתי ברוידא ובתי ראנד לראות חנוכיות ולהקשיב לסיפורי בוסתן ספרדי.

מחיר: 70-80 שקל לאדם.

מועדים: יום שישי 19 בדצמבר, 15:00; יום שלישי 23 בדצמבר, 16:00.

פרטים: סיורים דינמיים - .

חיפה: שוק חגיגי ופסטיבל החג של החגים

בחיפה מציינים זה 21 שנה את פסטיבל "החג של החגים", שמתקיים ביוזמת בית הגפן, מרכז התרבות היהודי-ערבי ועיריית חיפה. הפסטיבל ייפתח מחר ויתקיים במהלך שלושה סופי שבוע רצופים בדצמבר בבית הגפן, בוואדי ניסנאס, במושבה הגרמנית ובעיר התחתית.

כמו בכל שנה, שדרות בן גוריון בעיר יקושטו בקישוטי חג המולד, כשהמסעדות והחנויות לאורך הרחוב יקושטו גם הם. במרכז המושבה הגרמנית הוצב לרגל החג עץ אשוח גדול, מואר בצבעים, שאותו צפויים לפקוד עשרות אלפי מבקרים. בסוף השבוע האחרון החודש יתקיים כריסמס מרקט בוואדי ניסנאס, שיכלול יריד אביזרי חג המולד, מגוון קישוטים, תאורה צבעונית, ממתקים ועצי אשוח.

הנה כמה מהאירועים והסיורים הנבחרים שייערכו בחיפה החודש.

צילום: צבי רוגר

1. הבית של סנטה קלאוס

הציבור מוזמן לפגוש את סנטה קלאוס בביתו המיוחד שקושט לקראת החג בוואדי ניסנאס. סנטה קלאוס יצעד ברחובות חיפה, מלווה בתהלוכה ססגונית עם מאות בני נוער מתזמורת תנועת הצופים בעיר. התהלוכה תעבור בין הרחובות חדאד לאלנבי.

מועד: שבת 13 בדצמבר, החל ב-11:00; תהלוכת החג - החל ב-14:30.

איפה: רחוב חדאד 6, ואדי 
ניסנאס, חיפה.

מחיר: חינם.

פרטים: .

2. מיסת חג המולד בכנסיית סנט ג'ון

התפילה המסורתית של חג המולד, שבה אפשר לראות עץ חג מולד גדול ולהשתתף בהדלקת נרות, וגם ליהנות ממזמורים של חג המולד ולחוות אווירת חג כמו באירופה.

מועד: יום חמישי, 25 בדצמבר, 11:00 בבוקר.

מחיר: חינם.

איפה: רחוב חורי 30, חיפה.

פרטים: .

3. קונצרטים ליטורגיים בכנסיות

תוכנית קונצרטים של מוסיקה ליטורגית בכנסיות תחת הניהול האמנותי של פרופ' עמוס לניר. בין היתר מקהלת גתית תבצע בכנסיית סנט ג'ון שירת קורלים משותפת עם הקהל, סולני מקהלת בת שיר של התזמורת הסימפונית בחיפה, בניצוח שלי ויסמן יבצעו בכנסייה הקתולית יצירות של באך ומזמורים לחג המולד ולחג החנוכה, ואנסמבל בארוקדה הכולל תזמורת של 7 כלים ומקהלה יבצע את אורטוריה משיח מאת גאורג פרידריך הנדל.

מועדים: 13 בדצמבר, 13:00; 20 בדצמבר, 11:00 ו-13:00.

מחיר: חינם.

פרטים: .

צילום: מורן מעיין/ג'יני

4. פעילויות חנוכה במוזיאוני חיפה

המוזיאון הימי הלאומי מציע סיור בתערוכת הספנות העתיקה בדגש על תקופת יוון והחשמונאים, במהלך הסיור ייצאו הילדים נר שמן ומטבעות ברוח העת העתיקה. מוזיאון הרמן שטרוק מציע סדנת צלליות, בה הילדים ילמדו משחקי אור וצל.

מועדים: המוזיאון הימי הלאומי - 21 בדצמבר 11:30; מוזיאון הרמן שטרוק - 19 ו-21 בדצמבר.

מחירים: 25 שקל לילד, 30 שקל למבוגר.

פרטים: .

נצרת: שוק כריסמס ומופעי זמר

את העץ הכי גבוה במזרח התיכון - רק מי שיבקר בנצרת יוכל לראות. מדי שנה בתקופת חג המולד, מקיימת נצרת את הכריסמס מרקט (17-21 בדצמבר), שאליו צפויים להגיע החודש כ-700 אלף מבקרים. במסגרת הפסטיבל יתקיימו מופעי רחוב ומופעי זמר עם מיטב האמנים מהמגזר הערבי, ובהם זוהיר פרנסיס, דלאל אבו אמני, ויסאם חביב, לורה עאזר ואחרים.

האירוע יכלול גם מופע זיקוקי דינור, הפעלות לילדים, ודוכנים שמציעים מאכלים, מזכרות וקישוטים אותנטיים בעבודת יד ברוח חג המולד, שיהיו פרוסים מרחבת כנסיית הבשורה שבכיכר המעיין ועד לשוק של נצרת. הפסטיבל ייערך בשלושה מוקדים עיקריים בעיר: כיכר המעיין, חצר כנסיית הבשורה היוונית־אורתודוקסית וסמטאות העיר העתיקה והשוק.

הנה כמה מהאירועים והסיורים הנבחרים שייערכו בנצרת החודש.

צילום: טלי מאיי

1. סיורים יומיים ברחבי נצרת

סיור הבוקר מתחיל ב-10:00 בכנסיית הבשורה הקתולית, ממשיך לכנסיית בית הכנסת, ועובר בין היתר בכיכר הבישוף ובמערות המסתור, עד לכנסיית הבשורה האורתודוכסית. מסלול הצהריים מתחיל ב-14:00 ועובר דרך השכונה הלטינית וכנסיית מנזה כריסטי, דרך כנסיית מאורנית, ארמון רייס והמסגד הלבן. סיור הערב יוצא לדרך ב-18:00 ומתחיל באחיות רוזרי, עם תצפית מערבית לעיר, ומשם ממשיך לכנסייה האנגליקנית ולכנסיית הבשורה הלטינית, עובר ברחוב קזה נובה, מגיע לכיכר העיר, וחוזר לכיכר המעיין דרך רחוב פאולוס השישי.

מועדים: 18-20 בדצמבר, שלוש פעמים ביום.

מחיר: חינם.

פרטים: דף הפייסבוק 
.

2. סיור טעימות בשוק של נצרת

חברת תיירות השווקים יאללה באסטה תקיים את סיור חג המולד המסורתי בסמטאות העיר נצרת ובשוק. במהלך הסיור ייהנו המשתתפים מטעימות קולינאריות מיוחדות, למשל ממשקה אינר המסורתי שאותו מכינים מקינמון וקט'איף עם אגוזים וגבינה, וגם תתקיים הדרכה שבה יספרו מדוע נלקח ישו אל הר הקפיצה, על שם מי נקרא סנטה קלאוס ומה מסמל פרח השושן הצחור. הסיור יכלול גם ביקור בטחנת הגליל אל־באבור - מוסד מיתולוגי בלב נצרת, שממשיך את המסורת עם מאות תבלינים, עשבי תיבול ומוצרים מיוחדים.

מועד: יום רביעי 24 בדצמבר, 16:00.

מחיר: 99 שקל.

פרטים: .

3. סיור "נצרת הקסומה - בין שווקים וכנסיות"

הסיור מתחיל ב"כיכר המריבה" במפגש הרחובות תופיק זיאד ופאולוס השישי וממשיך בכנסיות השונות, תוך סיור בשוק בעיר העתיקה, ביקור באתרים הקדושים וסיור בין הבתים המקושטים לקראת החג. כמובן, אי-אפשר לחזור מהסיור הזה הביתה בלי לטעום מהבקלאוות של נצרת.

במהלך הסיור המדריכה תספר על כנסיית בית הכנסת, תספר מיהו סנטה קלאוס האמיתי ותבהיר מדוע חלק מהנוצרים מציינים את חג המולד במועד אחר.

מועד: שבת 20 בדצמבר, 12:00.

מחיר: 70 שקל לאדם.

​פרטים: .

4. סיור חג מולד בנצרת

הסיור מתחיל ברחבה על ידי כנסיית הבשורה הקתולית, שנמצאת בצמוד לכיכר ברחוב פאולוס השישי. המטיילים יקבלו מהמדריך סקירה רחבה על הנצרות והחג, ייהנו מהתהלוכה ברחובות לקראת החג, יבקרו בכנסיית הבשורה האורתודוכסית וגם יצפו במיסה המרכזית בעיר.

מועד: 24 בדצמבר, 15:30.

מחיר: 100 שקל לאדם.

פרטים: ארץ הצבי טיולים - .

תל אביב-יפו ובני ברק: חנוכיות ענק וקרנבל צבעוני

כדי לחגוג את חג החנוכה תציב עיריית תל אביב-יפו שתי חנוכיות גדולות בכיכר רבין ובכיכר התרבות (הבימה) למשך כל ימי חג החנוכה, כשהאירוע המרכזי יתקיים בכיכר התרבות ב-21 דצמבר בערב ויכלול הדלקת נר חגיגית.

צילום: תומר אפל

לרגל חגיגות חג המולד תערוך החודש העירייה בשיתוף שבט הצופים האורתודוקסים ביפו אירוע חגיגי שבו יודלקו קישוטי עץ אשוח בגובה של 15 מטר ובקוטר 6.5 מטרים, ברחבת אנדרומדה ביפו. נוסף על כך, יואר רחוב יפת באורות החג למשך החודש הקרוב.

את חג המולד יחגגו ביפו במיסה שתיערך ב-24 בדצמבר בכנסייה הלטינית ברחוב יפת, וגם בבוקר למחרת ב-10:00. במתחם הכנסייה יתקיים יריד של אביזרים לחג. ב-6 בינואר ייערך בעיר קרנבל צבעוני - תהלוכה משולבת במוזיקה ואנשים בתלבושות ססגוניות ברחוב יפת, שתסתיים ברחבת הכנסייה האורתודוכסית.

1. חג המולד - סיור ערב החג ביפו

הסיור מתחיל במגדל השעון ביפו, ממשיך לאורך רחוב יפת ועובר בין הרחובות של שכונת עג'מי. המדריך יספר במהלך הסיור על השכונה, תוך התמקדות במבנים המיוחדים של יהודים, נוצרים ומוסלמים. המשתתפים יטיילו בין הכנסיות, המנזרים והמסגדים בעיר. הסיור יסתיים בפתחו של פארק עג'מי החדש ליד חוף הים.

מחיר: 100 שקל לאדם.

מועד: יום רביעי 24 בדצמבר, 18:00 בערב.

פרטים: .

2. כריסמס יפואי - סיור חג ביפו

הסיור מתחיל בכיכר השעון, שם המדריך מספר על חשיבותה של יפו לאורך השנים לעמים השונים, ומקומה של העיר ביהדות וגם בנצרות. מבקרים בכנסיית פטרוס הקדוש, שהיא כנסייה קתולית פרנציסקאנית, וממשיכים לכיכר המזלות. בהמשך מבקרים בבית שמעון הבורסקאי, שבו התארח לפי האמונה פטרוס הקדוש, ועל גג הבית חלם את "נס החלום". משם ממשיכים לרחוב לואי פסטר ומבקרים בכנסיית גיאורגיוס הקדוש - כנסייה יוונית-אורתודוקסית.

מועד: בימים רביעי־חמישי 24-25 דצמבר, החל ב-18:00.

מחיר: 80 שקל לאדם.

פרטים: .

צילום: דניאל בר און

3. סיור חנוכיות ובתי כנסת בבני ברק

סיור החנוכיות בבני ברק יעבור בין רחובות וסמטאות מוארים, בשכונת זיכרון מאיר שבה בתי מדרש ובתי כנסת, בישיבת פוניבז' - מהחשובות במגזר החרדי, שבה ארון קודש מצופה זהב, וממנה יש תצפית מרהיבה על גוש דן. במהלך הסיור יסביר המדריך על המנהגים והלבוש הייחודי של הזרמים השונים בעולם החרדי, יבחין בין סוגי החנוכיות ועיצובן וגם יספר על מנהגי החג ומקורם.

מועד: ב-18, ב-20 וב-22 בדצמבר, ב-18:00.

מחיר: 80 שקל לאדם.

פרטים: .

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker