פטור ממכס או לא?

6 דברים שחייבים לדעת לפני שיוצאים לשופינג באינטרנט

איך ישפיע עלי הפטור החדש מהמכס, ומדוע הדואר מבקש תשלום נוסף על החבילה? ■ אספנו עבורכם את המידע הרלבנטי והחשוב ביותר כדי שתדעו מתי יגבו מכם מס קנייה, מע"מ ומכס ובאילו סכומים מדובר

רותי לוי
רותי לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

2.5 מיליון ישראלים מבצעים קניות ברשת בהיקף של 5 מיליארד שקל בשנה. הפטור החדש ממכס מעלה שאלות חשובות לגבי המסים שיוטלו על הזמנות מוצרים מאתרים מחו"ל.

מתי אאלץ לשלם מסים על רכישות באתרים בחו"ל?

כשהעלות של המוצרים בחבילה נמוכה מ-75 דולר, לא תידרשו בתשלום מסים. כשהעלות היא 75–499 דולר יש פטור ממכס, אך המשלוח כולו (כולל עלות השילוח) יחויב במע"מ (18%) ובמס קנייה, במידה שקיים. מעל 500 דולר תיאלצו לשלם מע"מ, מס קנייה ומכס.

מחיר המוצר 65 דולר ודמי המשלוח הם 15 דולר. האם אחויב במסי יבוא?

לא. מדרגת המס מחושבת לפי מחיר המוצר בלבד. אם רכשתם מוצר ב-65 דולר הרי שהוא פטור ממסים ולכן כלל החבילה פטורה גם כן. הדבר מותנה, כמובן, בכך שחשבונית הקנייה שלכם תפרט את מחיר המוצר והשילוח בנפרד.  

מחיר המוצר 480 דולר ודמי המשלוח הם 40 דולר. האם אחויב במכס?  

לא תחויב. מדרגת המס מחושבת לפי מחיר המוצר בלבד. משלוח ובו מוצר ב-480 דולר פטור ממכס אך חייב במע"מ, ובמיסי קנייה במידה וקיימים.

אז עלות המשלוח למעשה פטורה ממסים?

עלות המשלוח אינה פטורה ממסים, היא רק אינה רלוונטית לקביעת מדרגת המס (כלומר פטור ממסים, או פטור ממכס), כדי למנוע מצב שבו תוספת עלות המשלוח משיתה על הצרכן מסים נוספים.

מכשירי אייפון 6. מכשיר סלולרי מחויב במס בגובה 35.7%צילום: רויטרס

נדגים באמצעות המקרה המתואר בשאלה הקודמת. מחיר המוצר (480 דולר) פטור ממכס - ולכן המשלוח כולו (520 דולר) פטור ממכס; אך מחיר המוצר אינו פטור ממע"מ - ולכן על המשלוח כולו יגבה מע"מ, ומיסי קנייה במידה וקיימים.

הזמנתי סלולרי ב-400 דולר. האם כעת בעקבות הפטור החדש ממכס, אשלם פחות מסים?

הצו החדש אינו רלוונטי לקטגוריות מסוימות, כמו מכשירים סלולריים, שיחויבו במסים מצטברים של 35.7%, הכוללים מע"מ ומס קנייה.

הזמנתי נעליים ב-600 דולר. האם המכס יגבה על כל הסכום או רק על ההפרש מ-500 דולר?

ברגע שעברתם את מסגרת הפטור (500 דולר), המסים יחולו על כל הסכום. במקרה של נעליים, מדובר ב-18% מע"מ וב-12% נוספים על מכס, במצטבר מדובר בתוספת של כ-32.2% הנובעת מצורת חישוב המסים.

הזמנתי מוצר באתר בחו"ל דרך דואר רגיל והוא הגיע אלי עם שליח, שדרש תשלום נוסף. האם זה חוקי?

לדואר ישראל יש שירות חבילות בשם EMS, הדומה לחברות השילוח המהיר, כמו פדקס ו-DHL. שילוח מסוג זה כרוך בעלויות נוספות (אגרות, דמי הקצאת אשראי ועמלת שחרור), שמפתיעות צרכנים רבים. כדי למזער נזקים, יש לוודא כי ההזמנה מהאתר בחו"ל אינה מוצגת כ"שילוח מהיר" או Parcels. בנוסף, כשמשקל המוצר גבוה מ-2 ק"ג, קיים סיכוי גבוה שהוא יגיע באמצעות שירות זה.

הזמנתי סלולרי ב-2,700 שקל, ידעתי שאשלם מע"מ ומס הקנייה - אך בחברת השילוח דרשו עוד 260 שקל על השירות. איך זה הגיוני?

הגביה הלא צפויה נובעת מהליך המכונה "שחרור פרטני". 3% מכלל החבילות ביבוא אישי עוברות בהליך זה בצורה מדגמית. המכס אמנם לא גובה כסף עבור הבדיקה שביצע, אך הנציגים מחברת הבלדרות שהתעכבו בשל ההליך בהחלט כן. העלות ללקוח מוערכת ב-200–400 שקל לחבילה, בהתאם למחירון של החברה. ניתן ומומלץ להתמקח על סכום זה. מקרים אלה, והעובדה כי ללקוחות אין כל יכולת אמיתית להעריך את העלות הסופית שייאלצו לשלם, הם רק אחד מהתחלואים של שוק השילוח המהיר, שעוד ממתין לטיפולו של הרגולטור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker