הפטור ממכס עלה ל-500 דולר - 
אך רק מעטים יוכלו ליהנות מההטבה

אתמול הודיע שר האוצר על הרחבת הפטור ממכס ■ אבל מוצרים רבים, כמו טלפונים סלולריים, טלוויזיות ומחשבים ניידים כבר נהנו מפטור ממילא■ בדיקת TheMarker מגלה: רק 10% מהצרכנים המזמינים ביגוד, הנעלה וקוסמטיקה דרך אתרים בחו"ל ייהנו מהרחבת הפטור

רותי לוי
רותי לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
רותי לוי
רותי לוי

שר האוצר, יאיר לפיד, נערך לחודש הקניות ברשת. אתמול חתם השר על צו הפוטר מתשלום מכס את המוצרים המיובאים ביבוא אישי, שמחירם אינו גבוה מ-500 דולר. עד עתה, תקרת הפטור היתה 325 שקל. הצו ייכנס לתוקף במהלך השבוע.

משרד האוצר מבטיח כי מדובר בבשורה שתוזיל את הרכישות באינטרנט וכי מדובר בפעילות "כחלק מהמאבק ביוקר המחיה". לפי המשרד, המשמעות של צעד זה היא ויתור של המדינה על הכנסות של 4 
מיליון שקל בשנה. ואולם, עבור מרבית הצרכנים, ההטבה אינה רלוונטית.

מנכ"ל BUY2USA, ירון בן אליצילום: סיון פרג'

מסי היבוא האישי מורכבים ממע"מ, ממס קנייה וממכס. מוצרים רבים, בהם צעצועים, מכשירים סלולריים, מחשבים ניידים, טלוויזיות, מקרנים ורמקולים, היו פטורים ממכס ממילא. ההטבה רלוונטית עבור קטגוריות כמו קוסמטיקה, מצעים, הלבשה והנעלה, אך בשל העובדה כי פטור ממכס הונהג גם עד היום עד תקרה של כ–1,200 שקל, ההטבה מוענקת לציבור מצומצם שנוהג לבצע ברשת רכישות בסכומים גבוהים.

מנתוני אתר BUY2USA, המספק כתובת אמריקאית וירטואלית לרכישות ברשת, עולה כי רק 8% מהצרכנים שמזמינים פריטי אופנה וקוסמטיקה מחו"ל רוכשים בסכומים הגבוהים מ–1,200 שקל. לדברי מנכ"ל האתר, ירון בן אלי, "כשמוסיפים למספר זה את הצרכנים הזהירים, אלה שמבצעים רכישות בהיקף כספי גבוה — יותר מ–1,000 שקל — אך מקפידים שלא לעבוד את רף המכס, כמות הנהנים הפוטנציאלית מההטבה היא 10% מהגולשים שמזמינים ביגוד, הנעלה וקוסמטיקה דרך אתרים בחו"ל".

בפועל, הסכומים שמוציאים הלקוחות באתרים מחו"ל נמוכים בהרבה. ב–BUY2USA אומרים כי סכום הרכישה הממוצע בכל הקטגוריות הוא 167 דולר. סכום רכישה ממוצע של פריטי הלבשה והנעלה אינו קרוב ל–500 דולר, אלא מסתכם ב–112 דולר. למעשה, שני המספרים שמציגים ב-BUY2USA גבוהים לעומת נתוני חברות האשראי — שם מציינים כי סכום 
הרכישה הממוצע של קניות באתרים מחו"ל ב–2014 הוא 53 דולר בלבד.

החסמים העיקריים שמונעים מישראלים רבים לבצע רכישות גבוהות בחו"ל הם דווקא המע"מ ומסי הקנייה, ורכישות מתחת ל–75 דולר פטורות לחלוטין ממסים אלה.

"בקטגוריות כמו אופנה וקוסמטיקה, הישראלים כבר למדו לפצל חבילות כדי לא לשלם מס, אך יש מוצרים כמו מכשירי סלולר, שמחיריהם מגיעים למאות דולרים. המסים שמתווספים ברכישת סלולרי הם מסי קנייה ומע"מ והם גבוהים כל כך (35.7%) עד שבמרבית הפעמים הם הופכים את ההזמנה מחו"ל ללא משתלמת", אומר גורם בענף הקמעונות המקוונת.

"כשל זה מייצר שוק של הברחות. ישראלים קונים סלולרי בביקור בחו"ל, וכך מתחמקים מתשלום מסים. רק ברגע שהמדינה תטפל במסי הקנייה או תרחיב את רף הפטור ממע"מ, תהיה כאן מהפכה אמיתית — לצרכנים וגם למדינה, שיכולה להחזיר אליה את המע"מ האבוד כשרכישות סמארטפונים בחו"ל יעברו בדרך כשרה", הוסיף.

אייל עופר, ממקימי תנועת ישראל יקרה לנו, אמר: "המטרה המוצהרת של הפחתת המכס והעלאת רף הפטור ממע"מ שנעשתה בפברואר 2012 היתה להגביר את הרכישות מחו"ל כדי לפתח תחרות בשוק המקומי. המצב הנדרש הוא לא שנוכל לקנות בחו"ל בסכומים גבוהים, אלא להביא לכך שמחיר המוצרים בישראל יירד בכל מוצר ובכל היקף קנייה, ולכן ברור שמבחינה זו הצעד של האוצר אינו מספיק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker