בדיקת TheMarker |

קפה, שמן הזית ומיץ תפוזים - יקר מבמדינות היקרות באירופה

שמן הזית יקר בישראל ב–300% מבספרד, והקמח עולה כמעט כפליים מבצ'כיה ■ בהשוואה של 12 מוצרים לפי נתוני האיחוד האירופי ומייסופרמרקט, נמצאה ישראל היקרה ביותר באירופה בשליש מהם, וברוב האחרים דורגה בטווח העליון של המחירים

דפנה מאור
רותי לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דפנה מאור
רותי לוי

, אחח, כמה זול. קנו לכם אננס ענקי, עסיסי ומתוק במרכול, שמספיק למשפחה שלמה, ביורו אחד. אם אתם מתפנקים וקונים אותו האננס חתוך טרי באריזה, תשלמו יורו וחצי עד שניים. אז למה בישראל אננס קטנטן עולה 30 שקל ויותר?

למרות זאת, האם ייתכן כי רק נדמה לנו שבאירופה זול יותר? האם אנו נוטים לזכור רק את המחירים המפתיעים לטובה, את הפסטה הטרייה שעלתה 10 שקלים לחבילה, או את שישיית הבירות שעלתה שליש ממחירה בארץ?

לשכת הסטטיסטיקה של האיחוד האירופי, יורוסטאט, עשתה בשבילנו את העבודה וסיפקה ריכוז מעמיק ורחב של מחירים של מוצרי מזון, משקאות ושירותים בסיסיים. הנתונים פורסמו בסוף 2013, וחלקם מתייחסים לסוף 2012, אך האינפלציה ב–2013 באיחוד האירופי היתה 0.8%, ובשנה שהסתיימה בספטמבר רק 0.4%, כך שהשינוי הממוצע ברמות המחירים מאז הוא זעום.

גרמניה, מתברר, אינה המדינה הזולה ביותר באירופה המערבית, והיא גם יקרה מעט מהממוצע באיחוד כולו. רמת המחירים של מוצרי מזון ומשקאות לא־אלכוהוליים בה היתה גבוהה ב–6% מהממוצע באיחוד האירופי. ספרד היתה זולה יותר - 7% פחות מהממוצע האירופי (כלומר, כ–12% פחות מגרמניה). מדינות מזרח אירופה והמדינות הבלטיות היו הזולות ביותר: בפולין מדד המחירים נמוך 
ב–40% מהממוצע האירופי, ובבולגריה ב–32% (ראו מפה).

סופרמרקט בברליןצילום: בלומברג

המחקר של יורוסטאט נועד לבחון את התפלגות המחירים בין מדינות שונות באיחוד ובשוליו (שוויץ, נורווגיה ומדינות מועמדות או מועמדות פוטנציאליות להצטרפות נכללו בסקר – סה"כ 10 בנוסף על 27 חברות האיחוד).

המחיר האמיתי בסופרמרקט

, ההבדל בין אירופה לישראל ניכר. נתוני יורוסטאט מציגים ממוצע ארצי מצטבר לכל מוצר לאורך השנה, לפי המגוון במדפי הרשתות. חישוב זה כולל מבצעים, תמהיל של אריזות שונות וזמינות על המדף, המשפיעים על המחיר הממוצע. שיטת החישוב הזאת עלולה ליצור הטיות מסוימות, אך גם מקרבת את המדידה למחיר שאנחנו משלמים בפועל ברכישה היומיומית בסופר ולחלופות האמיתיות שעומדות בפנינו. כמו כן, הצגת המחיר השנתי הממוצע מנטרלת את אפקט הרשתות המוזלות, שעלול להיווצר כשמציגים מחיר בקנייה אחת.

כדי לנסות ולהשוות את המוצרים לישראל, נעזרנו בנתונים המצטברים של אתר מייסופרמרקט בישראל. מייסופרמרקט פועל כאתר השוואה למחירי מזון זה כשנתיים וחצי, והוא מציג ושומר את מחירי המזון של עשרות אלפי מוצרים המוצעים למשלוח ברשתות שופרסל, מגה, יינות ביתן, רמי לוי, ויקטורי, וכעת גם קוסט 365. מאחר שניתן לשלוף נתונים לאורך זמן ולעבדם, מייסופרמרקט מספק את המענה הקרוב ביותר שמצאנו למחקר האירופי.

יש לסייג כי מדובר במחירי אינטרנט, אף שבשלוש השנים האחרונות חלה הוזלה כללית של המזון הנמכר באינטרנט בישראל בשיעור של 7%–10%, והמחירים כיום אף נמוכים מעט מהמחירים המקבילים בסניפים הפיסיים.נוסף על כך, זוהי הזירה הקמעונית היחידה שבה לא מתקיימת אפליית מחירים גיאוגרפית.

בהשוואה נבדקו 12 מוצרים, ובהם אורז, קמח, בשר, שמן זית, קפה וסיגריות. בהתאם להגדרות המתודולוגיה של יורוסטאט, נדגמו אריזות בגדלים שונים, של מגוון יצרנים. על מנת להשוות למחירים האירופים המחיר הותאם ליחידת מידה של 1 ק"ג/ליטר, ותוקנן לפי שוויון כוח קנייה (תוספת של כמעט 10% למחיר הנומינלי לעומת היורו).

את הממצאים מישראל מיקמנו על טווח שבין שתי מדינות - זו שבה המחיר הממוצע הנמוך ביותר באירופה למוצר שנבדק, וזו עם המחיר הממוצע הגבוה ביותר באירופה.

ישראל התגלתה כמדינה היקרה ביותר בשליש מהמוצרים. כך למשל, מחירו הממוצע של שמן זית (1 ליטר) לאורך 2014 (1 בינואר עד 27 באוקטובר) היה 47.10 שקל, ולאחר תקנון - 51.30 שקל, שהם 7% יותר ממחיר השמן בסלובקיה, שבה נמכר מוצר זה במחיר הממוצע הגבוה ביותר ו–300% יותר מבספרד, שמציעה את המחיר הנמוך באירופה.

מחירי הקפה, שמן הזית והוודקה - מופקעים

גם קפה קלוי טחון נמכר בישראל מחוץ לתחום המחירים האירופי, והוא יקר ב–37% מבבריטניה, שמייצגת את טווח המחירים העליון. הוודקה בישראל מוצבת 6% מעל טווח המחירים האירופי, ומיץ תפוזים סחוט (100% פרי, 1 ליטר) מהמדף הישראלי מוצב 5% מעל הטווח.

במוצרים אחרים דורגה ישראל בתוך הטווח האירופי, אך בחלקו העליון: הקמח הלבן בישראל יקר מבצ'כיה אך זול מביוון, קורנפלקס פתיתים יקר מבצ'כיה אך זול מבהונגריה, בשר בקר טחון יקר מבפולין אך זול מבשווייץ, וחפיסת סיגריות יקרה מבבולגריה אך זולה מבאירלנד. עוף שלם (1 ק"ג) יקר מבפולין אך זול מבאוסטריה. המוצרים הזולים - שבהם ישראל הצטיינה ברמת מחירים נמוכה, הם עגבניות טריות ואורז לבן. העגבניות בישראל נמצאו זולות ב–11% מבבולגריה, שהיא המדינה הזולה ביותר באיחוד האירופי עבור מוצר זה.

המזון בישראל יקר ב–25% מהממוצע

ממצאי ההשוואה מראים שונות גדולה מאוד ברמות המחירים. המדינה היקרה ביותר לכל קבוצות המוצרים היא נורווגיה. בתוך האיחוד האירופי, דנמרק היא היקרה ביותר, ובמקדוניה נמצאה רמת המחירים הנמוכה ביותר. הפערים הגדולים ביותר קיימים במחירי אלכוהול וטבק, בעיקר בשל הבדלים במיסוי.

דו"ח של מרכז המחקר והמידע של הכנסת, שהוגש בשבוע שעבר לוועדת הכספים לקראת דיון ביוקר המחיה, משלים את הנתון החסר לגבי ישראל. לפי הדו"ח, מדד מחירי המזון בישראל, בתקנון כוח הקנייה - גבוה בכ–25% מהמדד במדינות האיחוד האירופי.

בחלוקה לפי קטגוריות בסל המזון, מראה הדו"ח כי רמת המחירים בישראל גבוהה בעיקר בענפים ריכוזיים כמו המשקאות הקלים (שבו החברה המרכזית ויפאורה חולשות על כ–83% מהשוק) וענף הבירות והמשקאות האלכוהוליים (שבו החברה המרכזית וטמפו חולשות על כ–86% מהשוק). המשקאות הקלים יקרים בישראל ב–68% מהממוצע האירופי והמשקאות האלכוהוליים יקרים יותר ב–54%. במוצרים כמו חלב, גבינה וביצים, רמת המחירים בישראל גבוהה ב–59%. הקטגוריה היחידה שבה רמת המחירים בישראל נמוכה מבמדינות המפותחות היא ירקות ופירות, שבה ישראל זולה ב–8% מהממוצע האירופי - מסקנה התואמת את ממצאי ההשוואה שלנו בין יורוסטאט למייסופרמרקט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker