נכנסים לכוננות גלישה: כך תשלמו פחות על חופשת הסקי הקרובה

עונת הסקי בפתח - וישראלים רבים כבר שיריינו לעצמם מקום באתרים הפופולריים ■ מי שיחכה, עלול לגלות שהמקומות הנחשקים כבר מלאים ■ מהם המחירים, האם לחכות לרגע האחרון וכיצד תחסכו אלפי שקלים

רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל

כשמזג האוויר בישראל עדיין חמים, קצת קשה לדמיין את הקור שישרור באתרי הסקי באירופה בחורף הקרוב, אבל מי שמתכננים לצאת לחופשת סקי כבר התחילו להזמין את החופשה.

"זה מדהים איך משנה לשנה הביקושים לחופשות סקי מקדימים. הלקוחות הישראלים יודעים שאם הם רוצים להיות באתר מסוים או מלון בתאריך מסוים, עליהם להבטיח את מקומם מראש", אומרת שרון כהן, מנהלת תחום הסקי בחברת איסתא. "הם גם מודעים לכך שהחברות מציעות הטבות למקדימים - מחירים נמוכים יותר, וחלקן גם מציעות מתנות. ספקים רבים בחו"ל עובדים כך, ויודעים שהם צריכים לתמחר את החבילות אחרת בתקופה המוקדמת של השנה - ואנחנו מעבירים את המחירים האלה לצרכנים. קשה להגיד בכמה המחיר יהיה נמוך יותר למקדימים להזמין, אבל זה יכול להגיע לכ–10%".

כך, למשל, באיסתא מציעים מתנות למקדימים - שלוש מזוודות או תיק גב - ובקלאב מד מציעים בימים אלה מחירים אטרקטיביים יחסית, שצפויים לעלות ב–13 בנובמבר ב–150–200 יורו. גם בחברת סקי דיל מנסים לגרום ללקוחות להזמין מוקדם ככל האפשר: "אנחנו עובדים לפי התיאוריה 'הזמן מוקדם - שלם פחות'", אומר מנכ"ל סקי דיל, רונן כ"ץ. לדבריו, חלק הארי של ההזמנות מתבצע כבר ביוני, ובסוף אוגוסט אנחנו בדרך כלל מגיעים לרבע מההזמנות של השנה, ועד סוף נובמבר נגיע לשני שלישים מההזמנות. המחירים עד 21 בנובמבר נמוכים יחסית, מכיוון שמדובר עדיין בהזמנה מוקדמת, ולאחר מכן בחלק מהמקומות המחירים אמורים לעלות ב–50–100 יורו לאדם, ובחלק מהמקומות החדרים פשוט יאזלו".

לדברי כ"ץ, "בכל מה שקשור לסקי, אני חושב שהצלחנו לחנך את הקהל הישראלי להזמין מוקדם ולתכנן את חופשת החורף כמו שהבריטים מתכננים, בניגוד לחופשת הקיץ, שמזמינים הרבה פעמים ברגע האחרון. כמות ההזמנות שלנו כיום מגיעה ל–40% מכלל העונה, לעומת 30% שיש לנו בדרך כלל.

"האתרים באירופה לא מחכים לישראלים עם מקומות פנויים - יש להם ביקושים קשיחים מצד הלקוחות האירופאים. יש סבירות נמוכה שמי שיחכה לרגע האחרון יקבל את המלון או האתר שהוא רוצה, וסבירות גבוהה שהמחירים יהיו גבוהים. מי שיזמין חופשה רק בעוד חודשיים ימצא מקומות, אבל לא בהכרח לבחירה הראשונה שלו", אומר כ"ץ.

ובכל זאת, יש תקווה למי שעדיין מהססים ולא בטוחים אם כדאי להזמין בתקופה הנוכחית. "יכולים להיות מבצעים של הרגע האחרון גם בעולם הסקי, אבל אז הלקוח יצטרך להסתפק בתאריכים ובתי מלון ספציפיים, ולא יהיה לו את המבחר שיש כיום", אומרת כהן.

בתחום הסקי יש דברים שלא משתנים כבר שנים: הראשון הוא מין הלקוחות והשני הוא היעדים הפופולריים. "לצערי, מרבית הלקוחות הם עדיין גברים, ויש לי תחושה שזה הולך ומחמיר. חבל, כי ברחבי העולם הפערים בין גולשים לגולשות סקי הם לא כאלה בולטים", אומרת כהן. "בכל שנה אני מעלה את הנושא מול נשים, אבל חוזרים אותם התירוצים - זה מפחיד, מסוכן וקר".

צרפת ואוסטריה עדיין בולטות בקרב היעדים, אך כהן מציינת כי אנדורה, הנסיכות בדרום־מערב אירופה, מציגה קפיצה בביקוש. "יש שם מרחב גלישה בסטנדרט אלפיני זה עשר שנים. ללקוחות הישראלים לקח זמן להכיר את המקום, אבל עם השנים זה קרה. אנחנו רואים לקוחות שגלשו בצרפת ומתקשרים אלינו אחרי חופשה באנדורה כדי להגיד שצדקנו, והם הופתעו לטובה. עכשיו גראנדוואלירה (אתר סקי באנדורה) זה שם שאנשים כבר מכירים".

להרכיב לבד עולה יותר

המחירים של חופשות הסקי אינם נמוכים, בוודאי ביחס למחירים של חופשות סטנדרטיות במלון בחורף או בקיץ. בענף טוענים שאם הצרכנים מנסים להוריד את העלויות באמצעות הרכבת חבילת הסקי בעצמם במקום לרכוש חבילה מובנית מראש, מחיר החבילה רק עולה. "אנחנו עובדים על מאסות, והמחיר שאנחנו מקבלים נמוך יותר מזה שהלקוחות יוכלו להשיג לבד על כל מרכיב", אומרת כהן.

כ"ץ פורט את העלויות העודפות שקיימות בחבילות ומייקרות ללקוחות העצמאים את החופשה: "חברות התעופה גובות מחירים שיכולים להגיע ל–70–100 יורו רק להטסת הציוד, ואצלנו זה כלול במחיר; צריך לזכור עלויות נוספות, כמו השכרת רכב, ושאם מזמינים מלון דרך אתר או ישירות מול המלון, המחיר יהיה גבוה יותר מזה שאנחנו מציעים; מחיר סקי פס באתרים במערב אירופה יכול להגיע לכ–200 יורו, ועלות השכרת ציוד היא 100–180 יורו באתר, ואצלנו 30%–40% פחות".

דרך אחרת להוזיל את העלויות היא לבחור לגלוש במזרח אירופה ולא במערבה. במזרח אירופה אתרי הסקי קטנים יותר, ולדברי כ"ץ מתאימים לחסכנים, לגולשים מתחילים ולנופשים שעבורם זאת חופשה שנייה השנה. "מכיוון שרבות מהחופשות במזרח אירופה הן לסוף שבוע של שלושה־ארבעה לילות, יהיו כאלה שיבחרו לטייל במשך שבוע במערב אירופה, ואחרי כמה שבועות ייסעו לחופשה קצרה במזרח אירופה, במחירים נמוכים יחסית, שדומים לאלה שישלמו בעבור חופשה בצימר בגליל", אומר כ"ץ.

כהן מסכימה שהמחירים במזרח היבשת נמוכים יותר, ולדבריה המחיר הנמוך משקף חוויה אחרת: "אתרים במזרח אירופה, כמו בבולגריה, מציעים רמה טובה של גלישה, אבל זה לא האלפים של מערב אירופה. הם מציעים תמורה מצוינת למחיר — המחיר מצדיק את מה שמקבלים, ואנשים מגלים שזו חופשה לגיטימית, אבל לא מתאימה לכל אחד. זה לא עניין רק של רמה. מזרח אירופה מתאימה לגולשים שלא מחפשים אתרים גדולים. מי שמחפש לעשות הרבה קילומטרים ולא לחזור על המסלולים, האתרים האלה לא מתאימים לו. התשתית שם שונה והאווירה אחרת".

הכי יקר - בפברואר

השאלה הגדולה בענף תיירות הסקי, שאין עליה תשובה מוחלטת, היא מהי התקופה שבה השלג הכי טוב לגלישה. לדברי כהן, "בשנים האחרונות אין יציבות ואי־אפשר להבטיח מגמה בעונות ובחודשים. ללקוחות שמתכוונים להזמין חופשה בשולי העונה, אנו ממליצים להזמין באתרים גבוהים, כלומר מעל 2,000 מטר, ולבדוק את הסטטיסטיקה של השלג באתר, אף שגם היא לא מבטיחה דבר". מכיוון שלא ברור מהו הזמן האופטימלי מבחינת מזג האוויר ומצב השלג, אפשר לנסות לשחק עם תאריכי החופשה ולחסוך כמה מאות שקלים לאדם. מחירי חבילות הסקי משתנים במשך העונה. בפברואר המחירים גבוהים בדרך כלל ב–10%–20% מבינואר, בשל חופשות החורף באירופה.

"המחירים הנמוכים ביותר הם בינואר ובתחילת דצמבר, ואחרי כן במארס, והכי גבוהים הם בפברואר, אומר כ"ץ. "במחצית השנייה של דצמבר המחירים יהיו בינוניים, בשל חג המולד. ההבדלים בין ינואר לפברואר הם כ–100 יורו לאדם, כי בינואר מזג האויר מעט הפכפך, ואילו בפברואר הביקוש גבוה".

אפשרות נוספת לחופשת סקי היא באחד מאתרי קלאב מד, שפופלריים במיוחד בקרב גולשים ישראלים. "המחזור של הסניף הישראלי של קלאב מד נמצא במקום הרביעי, אחרי צרפת, בלגיה ובריטניה. אנחנו גדולים יותר בהזמנות מגרמניה, ספרד, איטליה ושווייץ", אומר מנכ"ל קלאב מד ישראל, זאב דהן. לדבריו, אפשר לראות ישראלים רבים באתרי קלאב מד בכל התאריכים, גם לא בעת חגי ישראל: "זה אקזוטי בשבילנו, זה כמו האיים הקאריביים לאירופאים, שמחפשים את השמש".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ