מתנות לחג שישמחו
 גם את בעלי העסקים בדרום

המלחמה נגמרה, החגים בפתח, אך בעלי העסקים בדרום מתקשים להתאושש ■ עד שיקבלו פיצוי על נזקי מבצע צוק איתן, גם אנחנו כצרכנים יכולים לסייע להם ■ מחפשים מתנה לחג? הנה כמה הצעות למתנות מקוריות במחירים נוחים, שמיוצרות על ידי תושבי הדרום

עדי הגין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדי הגין

רגע לפני החגים, יישובי הדרום חזרו לשגרה. הרקטות כבר לא משוגרות, המשפחות שבו לבתיהן, וילדי הדרום התחילו את שנת הלימודים כסדרה. ואולם בעלי העסקים באזור, בעיקר העסקים הקטנים, מתקשים לחזור לשגרה לאחר שספגו פגיעה אנושה בשבועות הארוכים של הלחימה.

בתקופת המלחמה נולדו יוזמות מבורכות שהדגימו היטב את המונח ערבות הדדית. אבל עכשיו, עם החזרה לשגרה, זקוקים בעלי העסקים לסיוע נוסף שיוציא אותם מהבוץ. "מספר הירידים שנערכים לטובת עסקים קטנים מהדרום ירד משמעותית, וזה מקשה עליהם עוד יותר", אומרת רות זיו מקרית גת, שהקימה יחד עם אמיר בן שמאי את קבוצת הפייסבוק "גם אני קונה בדרום", כפלטפורמה למפגש בין עסקים מהדרום לצרכנים מרחבי המדינה בתקופת המלחמה. "מצוקת העסקים נוצרה כתוצאה מהמלחמה, אבל היא עדיין לא הסתיימה. קיבלנו הרבה עזרה בתקופת צוק איתן, וזה הגיוני שהעזרה תפחת לאחר הסכם הפסקת האש - אבל לצערנו, העסקים עדיין מצויים במלחמה קיומית, והצורך בעזרה עדיין ממשי".

זיו, שעוסקת בפיתוח מנטלי עסקי, הבינה בתקופת מבצע צוק איתן כי היא לא מצליחה לעבוד כלל. "ציינתי זאת בקבוצת שיח בין עסקים באזור הדרום, והועלתה ההצעה להקים קבוצת פייסבוק של עסקים מהדרום, שמטרתה בין היתר לשדך בין הרבה יוזמות שעלו לטובת העסקים לבין העסקים עצמם", היא אומרת.

"קשה לכמת את מחיר המלחמה עבור העסקים, כי הפגיעה היא לא רק בעצירת המכירות. היתה פגיעה קשה גם בשיווק ובהפצה, שנעצרו לחלוטין במשך כמעט חודשיים, ובכך עצרו גם עסקות עתידיות. זה בא לידי ביטוי גם בימים אלה. לעסקים נותני שירות היתה בעיה גדולה אף יותר: הירידים היו לעסקים שמוכרים מוצרים, אך לכל האנשים שעוסקים במתן שירות לא היה מענה. בזמן המלחמה לאף אחד לא התחשק לקבל שירות - וזה יצר קושי גדול מאוד, שאין לו באמת מענה.

"כיום, בעל עסק לא יכול לחכות למדינה שתחשב את הפיצויים המגיעים לו ותשלם. הוא צריך לחפש את ההזדמנות להחזיר את ההכנסות שאבדו. יש עסקים שממנפים את עצמם, ויש גם נותני שירותים שערכו יריד משלהם. אפשר וצריך ליצור פלטפורמות חדשות כדי לקדם את עצמך. נכון, היתה מלחמה וזה קשה, אבל עכשיו חייבים להתקדם הלאה. גם לנו יש אחריות למה שקורה".

דוכנים רבים של אירוח עסקים מהדרום בנמל

"יוצאים לירידים
 כדי למזער נזקים"

האגודה לבריאות הציבור מנהלת מפעל מוגן באשדוד עבור אנשים שמתמודדים עם בעיות נפשיות. "לא פעלנו בזמן המלחמה", אומרת לין בורץ, מנהלת תחום השיקום באגודה. "פיקוד העורף הורה לנו לסגור את המפעל, מכיוון שהמקום לא עמד ברמת המיגון המתבקשת. אפילו חדר המדרגות שלנו לא היה ממוגן מספיק. מלבד ההפסדים הכספיים שנוצרו כתוצאה מהסגירה הכפויה, המשמעות היתה שבירת שגרה למטופלים והשארתם בבית מול הטלוויזיה והחדשות - דבר שיכול להגביר את החרדות שלהם.

"מכיוון שלא עבדנו, לא עמדנו בדרישות הספקים ולא נכנס כסף", מוסיפה בורץ. "אצלנו המשבר הכלכלי מורכב במיוחד, מכיוון שהעובדים מקבלים מאתנו דמי שיקום ממה שהם מרוויחים מהמפעל. כשאין עבודה, אין אפשרות לתת להם דמי שיקום. אבל נתנו להם בכל מקרה דמי שיקום, מכיוון שהם בונים על הכסף הזה. עבור העמותה מדובר בפגיעה כלכלית קשה. בעוד שעל העובדים אנחנו מקבלים החזרים מהמדינה, הכסף למשתקמים היה על חשבוננו".

בימים אלה נפתח מחדש המפעל המוגן באשדוד, שמייצר כלי קרמיקה, זרי ממתקים ומוצרים לתינוקות - וכעת מנסים להדביק פערים. "רק בשבוע שעבר קיבלנו אישור מפיקוד העורף לפתיחת המפעל. כולם מרוצים מאוד לחזור", אומרת בורץ. "ערכנו לצוות המקצועי סדנה של נט"ל (נפגעי טראומה על רקע לאומי; ע"ה), כדי לחזקו ולקבל כלים לעזור למשוקמים. פיספסנו הרבה הזמנות מראש. כשאנשים פנו אלינו, פחדנו להתחייב, כי לא ידענו מתי ניפתח שוב. לא רצינו לאכזב לקוחות שמבקשים מתנות לחגים. אלה היו 50 יום שבהם היינו אמורים להיות מוצפים בהזמנות לעובדים ולארגונים. נפגענו קשות, ובימים אלה אנחנו מנסים לצאת לכמה שיותר ירידים כדי לפצות על כך ככל האפשר ולמזער נזקים".

לדברי מיכל נמצוב, בעלת סטודיו לעיצוב גרפי ואיור מבאר שבע, "על העסקים הקטנים בדרום עברו חודשיים של הכנסה סמלית, אם בכלל. זה לא פשוט, במיוחד למי שיש לו משפחה לפרנס. נותני השירות אף סבלו יותר במהלך מבצע צוק איתן. אנשים מעדיפים משהו מיידי - ולכן יש יותר ביקוש למוצרים. הייתי נותנת שירות בשמחה, אבל אנשים פחות התפנו לכך. לא היתה זמינות לחשיבה עסקית".

כדי לנסות להגדיל הכנסות עם תום המלחמה ולקראת ראש השנה, יצרו נמצוב ושלוש יוצרות נוספות מהדרום מארז שי המכיל מוצרים שלהן. לצורך כך, יצרה נמצוב, שבימי שגרה מספקת שירותי עיצוב תדמית עסקית, מארז כרטיסי ברכה לראש השנה ולחגים. "חשבנו מה נוכל לעשות כדי להגדיל את ההכנסות שלנו, ועל אילו מוצרים אנשים ישמחו לשלם", היא מסבירה. "המוצרים שנוצרו במיוחד למארז הם תוצר של המבצע האחרון".

המאבק של בעלי העסקים בדרום רחוק מלהסתיים. ואולם עד שיקבלו פיצויים מהמדינה, גם אנחנו כצרכנים יכולים לסייע להם להתאושש. בימים אלה מחפשים רבים מתנות מקוריות ומעוצבות לראש השנה. סיבוב בין העסקים הקטנים בדרום העלה כמה הצעות למתנות מוצלחות, עם ערך מוסף של תמיכה בעסקים המקומיים.

מארז לימים של שקט

המארז מאגד בתוכו תוצרים של ארבע בעלות עסקים קטנים מהדרום, שהחליטו לחבור יחד לרגל החגים לאחר שחוו חודשים לא פשוטים.

דבי ינקו חדד, היא"צחוקולטיירית" שגרה במיתר ומציעה סדנאות שוקולד והומור לילדים ולמבוגרים; במארז תמצאו פרלינים משוקולד בלגי משובח פרי ידיה ושובר הנחה לסדנאות שלה. הדר אסרף, תושבת באר שבע, היא בעלת CAKE בוטיק, שמציע קייטרינג חלבי לאירועים עד 50 איש. המארז כולל עוגיות ונשיקות שהכינה; אורית קדים, קוסמטיקאית בעלת קליניקה בעומר, שמעניקה טיפולים וגם מעבירה סדנאות והרצאות בתחום בריאות וטיפוח העור; במארז תמצאו נר ריחני ושובר הנחה לטיפול של קדים. מיכל נמצוב, מעצבת גרפית ומאיירת, שגרה בבאר שבע ומתמחה בעיצוב תדמיות עסקיות במשיחת מכחול. המארז כולל חמישה כרטיסים בעיצובים שונים, חמש מעטפות ושובר הנחה לקבלת שירותי עיצוב ואיור.

מחיר: 99 שקל

להשיג: מיכל נמצוב 050-7789650, הדר אסרף 053-5330125

דבי ינקו חדד 054-6400043, אורית קדים 054-6891089

משלוח: בהתאם לדרישה.

כלי קרמיקה ממפעל מוגן

את כלי הקרמיקה בערכה מיוחדת זו מייצרים אנשים שמתמודדים עם בעיות נפשיות במפעל המוגן "מפרשים" באשדוד.

העבודה במפעל, ששייך לאגודה לבריאות הציבור, היא חלק מתהליך השיקום התעסוקתי שלהם. במפעל פועלות מתפרה, סדנת קרמיקה וסדנת ממתקים, ומגיעים אליו מדי יום כ–100 עובדים. כל ההכנסות מועברות למשתקמים שמייצרים את המוצרים.

מחיר: 75 שקל

להשיג: imkvar.co.il

להזמנות גדולות ולבירורים: לין 050–6222026

ממתקים מעוצבים בהזמנה

לאחר שנים של עיסוק ביצירה כתחביב ועבודה בתחום משאבי אנוש ורווחה, מצאה יפעת אסרף דרך לשלב בין השניים, והגתה את "משהו קטן וטוב" - עסק לעיצוב במתוקים הממוקם בקיבוץ נגבה.

אסרף מייצרת מארזים מגוונים, עוגות מעוצבות וברים מתוקים, ועורכת סדנאות והפעלות לילדים ולמבוגרים, ערכות יצירה לילדים ועוד. המתנות והשירותים שהיא מציעה מתאימים ללקוחות פרטיים ולחברות וארגונים.

מחיר: 160-150 שקל. למזמינים מראש - 120 שקל. הנחות יינתנו גם להזמנות גדולות.

להשיג: m2good.co.il, facebook: 2mgood

משלוח: רצוי להזמין כשבועיים לפני החג. בהזמנות גדולות המשלוח חינם.

שמן זית עם מדליות

משק אנשי הזית הוקם על ידי יניב זבאן ב–2009. יניב, דור שני לחקלאים ממושב שדה עוזיהו, החליט עם שחרורו מצה"ל לעסוק בחקלאות, ולקח לידיו את ניהול המשק המשפחתי, תוך התמקדות בענף הזית.

במשק אנשי הזית מגדלים עצי זית בשטחים של כ–180 דונם, הממוקמים במושבים בחבל לכיש שבדרום, ומפיקים מהם שמן זית כתית מעולה ומוצרי בוטיק נוספים, כמו זיתים, טחינה, דבש, חליטות, ממרחים וסבונים.

השמן שמייצרים אנשי הזית נמצא בפיקוח ענף הזית במועצת הצמחים ונושא את תו האיכות מטעמו. השמנים משתתפים מדי שנה בתחרות הבינלאומית Terra Olivo. ב–2014 זכה שמן הזית מסוג קורטינה במדליית Grand Prestige Gold. כמו כן, זכו אנשי הזית במדליית Israel Boutique Grand Champion עבור שמן זית הבוטיק הטוב בישראל.

מחיר: 85 שקל (למארז שבתמונה)

להשיג: שוק האיכרים, האנגר 12, נמל תל אביב, oppl.co.il

facebook: ansheyhazait

משלוחים: אין. להזמנת כמויות גדולות אפשר ליצור קשר במייל או דרך האתר, כדי לקבל הצעת מחיר.

מובייל בעיצוב אישי

אורלי פרוינד מבאר שבע מציירת ציורים צבעוניים ושמחים על כלים, צנצנות, פעמוני זכוכית, מגנטים ומוצרים לילדים.

על המוצרים אפשר להוסיף כיתוב אישי או ברכה, ואפשר גם ליצור מארז בהרכבה אישית או להזמין מגנטים של ברכה ב–13 שקל ליחידה. כל המוצרים מיוצרים בעבודת יד, ללא שבלונות.

מחיר: 85 שקל

להשיג: facebook: orlyavodotyad

משלוח: בדואר רשום. הזמינות תלויה במוצרים שבמלאי, אבל פרוינד מבטיחה כי תוכל לספק את מוצריה במהירות יחסית.

מתנה מקורית מחומר ממוחזר

נירה גל ממושב שדה משה עושה שימוש מחדש בחומרי פסולת - ביתיים בעיקר -ויוצרת מהם מוצרים שימושיים וגם קישוטיים.

למשל, קופסת גבינה שנהפכת למכל לאחסון כלי כתיבה ושלטי טלוויזיה; שאריות בדים שמהם היא מעצבת אביזרי שיער; דפי פרסום שהיא הופכת לסלסלות; וציפורי "שנה טובה" ורימונים עשויות מעיסות נייר. כל מוצריה ידידותיים לסביבה, עשויים מחומרים ממוחזרים, ומצופים בלכה על בסיס מים.

גל גם מעבירה סדנאות בנושא שימוש חוזר לבני כל הגילאים.

מחיר: 100 שקל ל-6 פלייסמטים

להשיג: מרמלדה מרקט,

facebook: niragalyediduty/info

משלוח: 12 שקל - לכל רחבי המדינה

תכשיטים עם טאץ' רומנטי

כבר מגיל צעיר יצרה אלין ירושלמי תכשיטים בשילובי חרוזי זכוכית, אבנים יקרות ופימו. אהבתה לאמנות הובילה אותה ללימודי עיצוב גרפי ולניהול של סטודיו לעיצוב.

קולקציית התכשיטים שלה מביאה את הרומנטיקה מעולמות האצולה האנגליים, את התחרות העדינות ונצנוצי הקריסטלים שאיפיינו את התכשיטים בעבר. את כל אלה היא משלבת עם נגיעה עכשווית.

התכשיט עוצב בהשראת הספר "נשים קטנות" ומייצג את ארבע האחיות בעלילה - כל אחת שלמה בפני עצמה, וביחד הן יוצרות נוכחות מלאה ובלתי נשכחת.

מחיר: 210 שקל (במקום 300 שקל, לרגל החגים)

להשיג: מרמלדה מרקט

facebook: alin.yerushalmi.jewellry

משלוח: בדואר רשום

מארזים ממותגים

דלית פיליבה, אם לארבעה מאשקלון, פתחה סטודיו לעיצוב גרפי לפני כחצי שנה, בעקבות אובדן אישי שחוותה משפחתה.

פיליבה מעצבת בעיקר מארזים וקופסאות ממותגים אישית, ללקוחות פרטיים ועסקיים. מבצע צוק איתן האט מעט את קצב ההתקדמות של העסק, ופיליבה מקווה כי החגים יביאו עמם התעוררות. היא הכינה מגוון מארזים לראש השנה, שאותם אפשר לרכוש ריקים או מלאים.

מחיר: 30 שקל

להשיג: facebook: BeshaaTova, 054–6660535

משלוחים: לכל רחבי המדינה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום