חוק שילוט מוצרים בפיקוח לא נאכף - ומשפחה מפסידה 1,000 ש' בשנה

דו"ח המועצה לצרכנות: חנויות רבות אינן מכבדות את החוק, מרבית הציבור אינו מבחין בשילוט, וגם מי שכן – אינו מבין אותו ■ 74% מהצרכנים שרוכשים ביצים לא בפיקוח ו-62% מהצרכנים שרוכשים גבינה צהובה לא מפוקחת: "לו היינו יודעים שהמוצרים בפיקוח זולים הינו רוכשים אותם"

רותי לוי
רותי לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רותי לוי
רותי לוי

רשתות השיווק לא מצייתות לתקנות המחייבות הצבת שילוט על מוצרי מזון בפיקוח, כך מעלה דו"ח שהפיצה הבוקר (ד') המועצה לצרכנות. באוגוסט 2012 נכנסו לתוקף תקנות הגנת הצרכן, שחייבו עסקים המוכרים מזון בפיקוח, להציב שלט בסמוך למדפי מוצרים אלו ובו

חוק הפיקוח על מצרכים ושירותים נועד להבטיח אספקתם של מוצרים בסיסיים במחירים סבירים לציבור הרחב. משרד הכלכלה ומשרד החקלאות קבעו מחיר מירבי לכ-20 מוצרים בפיקוח. על מנת לייצר מודעות בקרב הציבור למוצרים מפוקחים - התקנות מחייבות את כלל בתי העסק לממכר מזון, להציב בסמוך למדף מוצרי החלב, הלחם, המלח והביצים הנמצאים בפיקוח, שלט ובו פירוט המוצרים ומחיריהם.

לפי המועצה לצרכנות, חלק ניכר מהעסקים מפרים את התקנות המפורשות והציבור יודע מעט מאד על החוק והחיסכון הגלום בו.

90% מהמינימרקטים והמכולות שנבדקו - מצפצפים על החוק

בדיקה שערכה לאחרונה המועצה הישראלית לצרכנות ב 53 סופרמרקטים גדולים ו-40 מינימרקטים ומכולות, מצאה כי בעשרות סופרמרקטים ומינימרקטים ברחבי הארץ לא מציגים את השלטים כלל, או שמציגים אותם באופן לקוי ובלתי ברור. לעיתים השלט מוצב רחוק מן המוצר שבפיקוח, וקרוב למוצר חלופי שאינו בפיקוח, כך שמיקום השלט יוצר מצג מטעה והצרכן מייחס את המחיר שבפיקוח למוצר שאינו בפיקוח, וכך עלול לרכוש מוצר יקר יותר.

אהוד פלגצילום: תומר אפלבאום

ממצאי הבדיקה מעלים כי מגזר המינימרקטים והמכולות כמעט ולא מקפיד על קיום התקנה. בכ-90% מהמינימרקטים השלטים נמצאו לא תקינים – כלומר, שילוט לא קיים לפחות באחת מהמחלקות שנבדקו (חלב, ביצים, לחם). במועצה מציינים כי "בחנויות אלו נתקלנו גם באי  הקפדה על סימון מחירים על גבי המוצרים".

גם השילוט בסופרמרקטים הגדולים (רשתות המזון) בעייתי:  33% מהסניפים נמצאו לא תקינים. "ניתן היה לצפות שדווקא בגופים גדולים, כמו רשתות המזון הגדולות, בעלות הנהלה מרכזית, יאכפו את החוק וזכויות הצרכנים תישמרנה, אך לא כך הוא הדבר", מציינים במועצה לצרכנות. פגמים והיעדר שילוט נמצאו ברשתות YOU, מחסני מזון, רמי לוי ומחסני להב. במדגם שנערך בסניפי הרשתות מגה בעיר, שופרסל דיל, יינות ביתן, אושר עד וטיב טעם, קיים שילוט, אך לראיית המועצה לצרכנות - הוא אינו מוצג בצורה ברורה.

הצרכנים אינם מחפשים שלטים ואינם מבינים אותם

המועצה מעירה כי הציבור יודע מעט מאוד על מרבית המוצרים שבפיקוח, הוא אינו יודע לזהותם ולכן ניתן להניח כי מודעות הציבור לחיסכון הנובע מקניית מוצרים אלה נמוכה מאוד. היא מבססת את נתוניה על סקר שערך עבורה מכון גיאוקרטוגרפיה. הממצאים התקבלו בסקר טלפוני בקרב 500 משיבים, בגילאי 18 ומעלה, המהווים מדגם מייצג.

לפי הסקר, יותר ממחצית מהציבור אינו מכיר את מרבית המוצרים שבפיקוח: מרבית הציבור (85%) טועה או אינו יודע שקמח אינו בפיקוח. מרבית הציבור (76%) סבור כי גבינת קוטג' היא בפיקוח על אף שאיננה כזו. כמחצית מהאנשים שנתקלו בשילוט ליד מדף הגבינה הצהובה והביצים לא הבינו מהשילוט כי המוצרים בפיקוח זולים יותר.  

הסקר אף מנסה להבין האם המודעות תשנה את דרכם של הצרכנים – 74% מהצרכנים שרוכשים ביצים לא בפיקוח השיבו כי לו היו יודעים שהמוצרים בפיקוח זולים יותר היו מעדיפים לרכוש אותם, כך גם 62% מהצרכנים שרוכשים גבינה צהובה שאינה בפיקוח. "לו הצרכן שנתקל בשילוט, היה מבין את השילוט ורוכש גבינה צהובה בפיקוח, הוא היה יכול לחסוך למשפחתו כ-500 שקל בשנה וסכום דומה בביצים, שהם כ-1,000 שקל חיסכון בשנה על שני מוצרים אלה בלבד", מציינת המועצה לצרכנות.

לדברי מנכ"ל המועצה לצרכנות, עו"ד אהוד פלג: "היכולת לזהות ולהעדיף מוצרים בפיקוח מחירים, מאפשרת לצרכנים להוזיל את סל הקניות ולהתמודד עם יוקר המחיה בעזרת כלי נוח וזמין- השלט בסמוך למדף. המועצה לצרכנות הציעה לרשות לסחר הוגן נוסח תקנות שיהפוך את השילוט ל יותר אפקטיבי, וקוראת לה להגביר את מאמצי האכיפה בנקודות המכירה, כדי שכוונת המחוקק תקבל ביטוי שיקל על הצרכנים לזהות את המוצרים שבפיקוח". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker