ירידה כללית של 4.5% בהוצאות האשראי בחודש של לחימה

בהשוואה לעלייה ממוצעת של 8% בהוצאות האשראי של לקוחות לאומי קארד בחודשי יולי בשנים האחרונות, חלה בחודש האחרון ירידה דרמטית ■ העסקות של תושבי הדרום והשפלה פחתו בשיעור הניכר ביותר - ורבים מתושבים אלה עברו לרכוש מזון ומוצרי פארם באינטרנט

רותי לוי
רותי לוי
רותי לוי
רותי לוי

עוד מוקדם כנראה לסכם את הנזקים של מבצע צוק איתן - אך את הירידה בהוצאות האזרחים עד למועד הפסקת האש בת 72 השעות שהוכרזה ביום שני, כבר אפשר לכמת.

נתונים שפירסמה חברת לאומי קארד, המתייחסים לתקופה שבין 8 ביולי, יומו הראשון של המבצע, לבין 2 באוגוסט, מלמדים כי נרשמה ירידה כללית של 4.5% בהוצאות האשראי של הלקוחות בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד. מדובר בירידה דרמטית, בהשוואה לעלייה ממוצעת של 8% בשנים האחרונות.

נתוני לאומי קארד מאשררים כי התחום שנפגע ביותר בתקופת הלחימה הוא ענף הטיסות והתיירות, שהציג ירידה של 17.4%. אחריו נרשמו ירידות בהוצאות על דלק, חשמל וגז (10.6%–), מוצרי פנאי ובידור (9.9%–), הוצאות על הלבשה והנעלה (7.2%–), תחבורה (6.7%–) וחנויות כלבו (4.9%–).

מרכז פאואר סנטר באשקלוןצילום: אילן אסייג

ענף המזון הקמעוני מציג דווקא מגמה הפוכה מהשוק: הוא נותר יציב, ואף חווה עלייה מסוימת. נתוני לאומי קארד אמנם מעידים על ירידה מינורית של 
2 עשיריות האחוז בקטגוריית המזון, המשקאות והטבק, אבל קטגוריה זו כוללת בתוכה גם את ההוצאה על מסעדות ובתי קפה, שנפגעה מאוד ממהלך הלחימה. כדי לבודד את ענף המסעדות ובתי הקפה, ניתן לפנות לנתונים שהציגה חברת ישראכרט בשבוע השלישי ללחימה — ולפיהם, ענף זה חווה ירידה כללית של 7%.

נתוני חברת המחקר נילסן שפורסמו באחרונה לימדו על העדפה של לקוחות לרכישה ברשתות העירוניות, גם במחיר של מחירים גבוהים יותר, על פני הרשתות והפורמטים המוזלים הנמצאים מחוץ לערים. רשתות שמציעות שירות משלוחים באינטרנט חוו גידול חד בהזמנות באפיק זה. לפי נתוני אתר Mysupermarket, המאפשר לבצע השוואת מחירי אינטרנט של הרשתות ושליחת הזמנות אליהן, כמות ההזמנות האינטרנטיות בתקופות המבצע עלתה פי שניים־ארבעה בערי הדרום אשדוד, אשקלון ובאר שבע. עלייה משמעותית הורגשה בערים נוספות: בחולון ובנס ציונה חלה עלייה של 40%, ובראשון לציון עלה שיעור הזמנות המזון ברשת ב–50%. בתל אביב ובפתח תקוה חלה עלייה מתונה יותר, של 10%.

בענף מצביעים על מגמה נוספת, שטרם אומתה בנתונים מספריים, שלפיה חנויות בקניונים מרכזיים, שנהנו מתנועה גדולה של לקוחות מהמגזר הערבי — חוו ירידה במספר המבקרים בשל העדפה של רכישות בתוך המגזר.

הגידול ברכישות האונליין אינו מאפיין רק את תחום המזון, אלא גם את ענף הטיפוח. נתונים שפירסם אתר "הביתה", שמציע למכירה מוצרי פארם, מלמדים על עלייה של 187% בתנועת הגולשים באתר, ועל גידול של 85% במספר העסקות במשך ארבעת שבועות הלחימה.

אתר "הביתה" ביצע השקה מתוקשרת במאי. למרות הבטחתו לשמש אתר שילוחים בפרישה ארצית, רוב לקוחותיו (60%) היו תושבי המרכז, והגידול בהיקף הלקוחות שלו בחודש שלפני תחילת הלחימה נע בין 3% ל–14% בשבוע. ואולם מהנתונים שהועברו אלינו מהאתר, נראה כי לא רק היקף החשיפה שלו השתנה לחלוטין בחודש האחרון, אלא גם תמהיל הלקוחות: חלקם של תושבי המרכז בעוגת ההזמנות ירד לכ–45%, בעוד חלקם של תושבי הדרום עלה מ–11% ל–30%.

באופן כללי, ענף טיפוח הפרט רשם עלייה במכירות בתקופת המבצע, בעיקר בשל התרומות הרבות לחייל צה"ל הלוחמים בעזה. לפי נתוני סטורנקסט שפורסמו בשבוע שעבר, קטגוריה זו עלתה ב–11.5%.

פילוח ההוצאות של מחזיקי כרטיס אשראי לאומי קארד לפי מקום המגורים, מבטא היטב את השפעות הלחימה: העסקות של תושבי הדרום פחתו בשיעור הניכר ביותר — 8.1%; אחריהם מדורגים תושבי השפלה (אשדוד, אשקלון, רחובות, גדרה), עם ירידה של 6.9%; ולאחר מכן, תושבי גוש דן והשרון, שהירידה בהם היתה בשיעור של 5%. אזור הגליל והעמקים הוא היחיד שהציג עלייה ברמת העסקות — בשיעור של 4.4%. עם זאת, בפועל מדובר בשחיקה של הגידול הקבוע משנה לשנה בעסקות האשראי, שעומד, כאמור על כ–8%.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ