התיירות קרסה במהלך "צוק איתן", אך לא כל המלונות והמסעדות יזכו לפיצוי

הצוות הבין־משרדי שבוחן את הנושא צפוי להמליץ לפצות בעיקר עסקים בתחילת דרכם שמבוססים על תיירים זרים ■ מנכ"ל משרד התיירות: "צריך למתוח איפשהו את הקו. יזמים יקימו עסקי תיירות - רק אם הם יראו שבעת מלחמה המדינה עומדת מאחוריהם"

רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל

הצוות הבין־משרדי המשותף למשרדי התיירות והאוצר, שהוקם כדי לבחון את סוגיית הפיצויים לענף התיירות, צפוי להמליץ למדינה לפצות עסקים בענף על הירידות בהכנסות ביולי, אוגוסט וספטמבר - וייתכן שגם עבור הירידות הצפויות באוקטובר, שבו חלים השנה חגי תשרי. המרחב הגיאוגרפי של הזכאות לפיצוי לא יוגבל לקו ה–40 ק"מ מהרצועה, למעט עסקים הפועלים באילת ולחוף ים המלח, שהפגיעה בהם היתה מינימלית.

לפי ההערכות בענף, היקף הפגיעה בעסקים הפועלים בו מגיע ל–2 מיליארד שקל. בניגוד לענפים אחרים שניזוקו מהשפעות מבצע צוק איתן אך יתאוששו יחסית במהרה עם סיום הלחימה, ההשפעה על ענף התיירות צפויה להימשך חודשים ארוכים. בענף יש מי שמעריכים שהיא תימשך אפילו עד פסח 2015.

מנגנון הזכאות המתגבש צפוי להעניק עדיפות לעסקים מבוססי תיירות נכנסת, שלטענת חברי הצוות הם הנפגעים העיקריים ממבצע צוק איתן. בנוסף, ההערכות הן שתהיה העדפה לפיצוי עסקים קטנים בתחילת דרכם שעדיין לא החזירו את ההשקעה בגין הקמת העסק.

כמו כן נבחנת אפשרות לפצות את חברות התעופה הישראליות, תוך מתן סיוע והקלה בנושא האגרה לרשות שדות התעופה נבדקת אפשרות לפצות גם חברות תעופה זרות, שהמשיכו לטוס לישראל בעת שרוב חברות התעופה הזרות ביטלו טיסות לישראל ב–23–24 ביולי בעקבות נחיתת הרקטה בסמוך לנתב"ג והגבלת הטיסות שקבעה בעקבות זאת רשות התעופה האמריקאית.

נהגי מוניות ממתינים ביציאה מאולם הנחיתות בנתב"גצילום: תומר אפלבאום

"אנחנו עוד צריכים לבנות את מודל הפיצוי, אבל אלה הכיוונים שלנו", אומר אמיר הלוי, מנכ"ל משרד התיירות, שבהתאם להחלטת הממשלה הקים את הצוות לבחינת פתרונות הפיצוי לענף. "אנחנו נמצאים לקראת סיומה של העבודה, אבל הדברים עדיין לא סגורים, ואנחנו עדיין בדיונים ובדיקות מול נציגי משרד האוצר, רשות המסים ואגף התקציבים".

לצורך גיבוש ההמלצות נפגש הלוי בשבוע שעבר גם עם נציגי התאחדות המלונות, איגוד מורי הדרך והתאחדות סוכני הנסיעות ועם נציגי עסקים שעד כה לא היו בקשר ישיר עם משרד התיירות או בתחום אחריותו אך קשורים לענף - כמו מסעדות, חברות תעופה וחברות הסעות והשכרת רכב. הצוות בוחן גם בקשות להקלות בתשלומי ביטוח לאומי, מס הכנסה, מע"מ וארנונה.

ההערכות הן שהפיצוי לבתי העסק ייבחן בהתאם לרמת הפעילות מבוססת התיירים שלהם, כלומר שלא יפוצו עסקים שיכולים להיחשב לתיירותיים, כמו מסעדות, אך מבוססים בעיקר על לקוחות ישראלים. "נבקש לראות מהי רמת עסקי מע"מ אפס (תיירים פטורים ממע"מ - ר"ר) של כל עסק. אם הם יראו שהם עובדים חזק עם תיירים, הם יקבלו פיצוי", מסביר הלוי. לדבריו, הדגש יושם על תיירות נכנסת: כל המדינה הפסידה, אין לזה סוף, וצריך להבין שלפעמים מרוויחים ולפעמים מפסידים. איפשהו צריך למתוח את הקו, ואנחנו נתמקד בעסקים שמבוססים על תיירות נכנסת ושבנויים על כוח אדם קבוע ופחות על עובדים זמניים".

עד סמוך לתחילת המבצע, התיירות הנכנסת לישראל היתה בעלייה מתמדת, והתחזית של משרד התיירות היתה לגידול של 10% במספר התיירים ב–2014 לעומת 2013. בענף נערכו בהתאם, והשקיעו זמן וכסף בהכנת העסקים לעונת השיא.

לוח הטיסות בנתב"ג במהלך הימים שבהם החברות הזרות ביטלו את הגעתן לישראלצילום: תומר אפלבאום

"במחזוריות של פעם בשנתיים התיירות חוטפת פגיעה בעוצמות שונות", אומר הלוי. "אני רוצה שיבנו כאן עוד בתי מלון ושיגיעו יזמים ויקימו עסקי תיירות - וזה יקרה רק אם הם יראו שבעת משבר ביטחוני שגורם לאובדן הכנסות המדינה עומדת מאחוריהם. אם נגיד להם 'תסתדרו לבד' זה יגרום להם לחשוש ולוותר. יש מחיר ביטחוני למבצע, אבל יש לו גם מחיר כלכלי - והמדינה צריכה לתמחר את זה".

ממשרד האוצר נמסר: "משרד האוצר לפי הנחיית שר האוצר, יאיר לפיד, מקדם יחד עם משרד התיירות מתווה פיצויים לענף התיירות".  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker