צוק איתן

כך תעזרו לעסקים באזור הדרום בלי לצאת מהבית

אחד מכל חמישה עסקים הנמצאים ברדיוס של 40 ק"מ מעזה נמצא כיום בסכנת סגירה ■ "הכל הפסיק, אבל החשבונות לא 
נעצרים עם המלחמה", אומרים בעלי עסקים באזור ■ כך תוכלו לעזור לעסקים בדרום דרך הרשת - וליהנות משירות עד הבית

רותי לוי
רותי לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים7

עמוד הפייסבוק "גם אני קונה בדרום", שנפתח לפני שבועיים, הוא מקום מפגש בין עסקים שבקו העימות לבין צרכנים מרחבי המדינה, שאינם פוקדים אותם בימי שגרה. כך למשל, נחמה, תושבת ירושלים, פירסמה בעמוד כי משפחתה עוברת דירה וכי "נשמח לרכוש מעסקים בדרום כיסאות, מיטה ומיקסר"; המתנ"ס בחיפה פירסם כי ישמח "לקבל הצעות לשי לחג עבור מתנדבי המתנ"ס"; אינה חיפשה חנות דרומית שתהיה פתוחה בבוקר לרכישת 30 מטענים חד־פעמיים; ואורן ביקש למצוא "מתפרה המבצעת גם רקמה, לעבודה גדולה".

בשבועות האחרונים, לצד התעצמות השיח האלים, ביטויי הגזענות וביטול החברויות ברשת החברתית, נולדו גם כמה יוזמות מעודדות המבטאות סולידריות וערבות הדדית: "אנחנו, כאנשים פרטיים, יכולים לצמצם את היקף הפגיעה בעסקים אם נמשיך להיות צרכנים, בדגש על העדפה מתקנת באזורי העימות", מסבירה רות זיו את הלך הרוח מאחורי הקבוצה שהקימה עם חברה הווירטואלי, אמיר בן שמאי.

"בתחום העיסוק שלי אני מקיימת קבוצות שיח לבעלי עסקים בפייסבוק", מסבירה זיו, "אני מאמינה שכאשר בעלי עסקים מדברים אחד עם השני הם מעבירים המון מידע ויכולים לפתור בעיות ביעילות. הבנו שגם לאנשים פרטיים יש רצון לעזור, אז יצרנו רשימת עסקים דרומיים, וקבוצת הפייסבוק היתה הפלטפורמה המתאימה לכך, כי כולם כבר נמצאים שם. אנחנו לא היחידים שחשבו על הרעיון, אבל כל יוזמה היא עזרה מבורכת, גם בהתמודדות המנטלית של בעלי העסקים. אין גבול לרעיונות כשמחפשים פתרונות ביחד".

עד כה הצטרפו לקבוצה יותר מ–3,000 חברים, והיא מהווה פלטפורמה להודעות של בעלי עסקים ושל אנשים פרטיים. כך למשל, עסקים באזורי העימות מציגים את עצמם ומציעים את שירותיהם במגוון רחב של תחומים - החל מכיסויי ראש, דרך משחקים חינוכיים לגני ילדים ועד מכולות וסופרים שכונתיים שמבקשים ממארגני חבילות לחיילים לעבור דרכם; מופצות בקבוצה גם יוזמות לירידים ברחבי המדינה, שמארחים בחינם את בעלי העסקים בדרום ומספקים להם שטח מכירה ופרסום לקהלי היעד; ובקשות ספציפיות של אזרחים, שמחפשים להעתיק את רכישותיהם ההכרחיות גם כך, לעסקים דרומיים.

"בדרך זו העסקים הדרומיים נחשפים לקהלי יעד חדשים. את ההשפעה הרחבה יותר של המהלך אנחנו נגלה מאוחר יותר, אחרי המלחמה", אומרת זיו.

"פגיעה משמעותית וחוצה ענפים"

חברת המחקר דן אנד ברדסטריט פירסמה באחרונה כי מתחילת מבצע צוק איתן עלתה באופן משמעותי רמת הסיכון בקרב העסקים המצויים בטווח של עד כ–40 ק"מ מרצועת עזה. בטווח זה פועלים כ–25 אלף עסקים - 4.8% מכלל העסקים הפעילים בישראל. מתוכם, כ–32% עוסקים במסחר, כ–44% במתן שירותים וכ–24% בתעשייה. לפי חברת המחקר, אחד מכל חמישה עסקים בדרום (21%) נמצא בסכנת סגירה.

"הפגיעה בתוצר העסקי בקרב אוכלוסיית ה–40 ק"מ היא משמעותית והיא חוצה ענפים", אומר צח ברקי, סמנכ"ל כלכלה, מידע ומחקר בדן אנד ברדסטריט - "החל מענפי המסחר, הסובלים מתנועת קונים נמוכה, המשך בענף החקלאות המתקשה לעבד ולקצור אדמות ובענף התיירות שבו שיעור התפוסה ירד משמעותית, וכלה בענף הבנייה שעלול לאחר בקצב התקדמות הפרויקטים ומסירת זכויות הנכסים. העסקים הפגיעים ביותר הם העסקים הקטנים בענפי המסחר, המתמודדים מצד אחד עם תנועת קונים נמוכה שתוצאתה אובדן הכנסה ולחץ תזרימי, ומצד שני עם הוצאות תקורה קשיחות וגבוהות ביחס למחזור. גם בתקופות שגרה אנו מעריכים כי זהו סגמנט העסקים ברמת הסיכון גבוהה, אדרבא בתקופות חירום".

במקרה של עסקי התיירות וההסעדה, לעתים מדובר בעסקים קטנים מאוד שפועלים ללא הכנסות כבר יותר מחודש. האתר "מחזירים את החופש לדרום" שהקימה עמותת התיירות שקמה־בשור הוא פלטפורמה להזמנת שוברים התקפים למשך שנה לעסקי תיירות הנמצאים בעוטף עזה ובצפון הנגב, ובכך לסייע להם כלכלית. השוברים הם בסך 100 שקל למסעדה ואתר לינה ו–50 שקל לאטרקציה בהזמנות אונליין.

גם משרד הפרסום מקאן תל אביב התגייס למען המטרה ומעלה השבוע מיזם חדש: "כולנו דרום". מדובר בפלטפורמה אינטרנטית שתאפשר לכל בעל עסק מהדרום להציע את מרכולתו לתושבים מכל המדינה. הפלטפורמה הזו תקודם בשיתוף פעולה של מדיה עם אתרי האינטרנט הגדולים, בהם מאקו, וואלה, סלונה וגלובס. הפעילות הזאת צפויה להימשך גם לאחר תום מבצע צוק איתן.

שוחחנו עם ארבעה בעלי עסקים דרומיים על המצב ועל הניסיון להרחיב את שירותיהם לאזורים ברחבי המדינה, כדי להתאושש מההפסדים הכלכליים.

"החלטתי להוציא את עצמי מהסטודיו בבאר שבע ולהציע סדנאות במרכז"

בקתת עינת: יוגה, סדנאות ומעגלי נשים

"זהו עסק צעיר שבעלי ואני פתחנו. הגשמנו חלום ופתחנו סטודיו ליוגה בבית ערבי אותנטי בעיר העתיקה בבאר שבע", מספרת עינת דורפן־ביטון. "יש גם חצר פנימית לאירועים, שבה אנחנו מקיימים הופעות ומסיבות מצומצמות. אנחנו בתהליך ליווי של קרן מיראז' לפיתוח הנגב. התחלנו להרים את הראש ובנינו על הקיץ כתנופה - היו לי יומיים מלאים שעבדתי בסטודיו, עם לקוחות שנהפכו לקבועים וכעת הכל נעצר, ואי־אפשר לדעת מי יחזור.

"יש הרגשה של מצוקה, הכל הפסיק אבל החשבונות לא נעצרים עם המלחמה. יש לנו שלושה ילדים, הגננת של הקטנים ממשיכה להפעיל את הגן אצלה במרתף הבית, ונהפכה להיות הגיבורה שלנו.

"את המקום אני לא יכולה להציע בגלל המצב, אז החלטתי להוציא את עצמי מהסטודיו ולהציע מפגשי יוגה פרטיים או קבוצתיים. יש לי גם סדנת יצירה ומיחזור שאני מעבירה להורים ולילדים, שיכולה לתת מענה לקייטנות במרכז שמחפשות תחליף לפארקים ולאטרקציות היקרות שהתבטלו בשל המצב. אנחנו גם יכולים להציע סגירות של אירועים לחברות מראש, כשובר עתידי לאחרי המלחמה".

מחירים למפגשים וסדנאות לדוגמה:

סדנת יצירה מחומרים טבעיים וממוחזרים להורים וילדים (עבור 10 משתתפים): 60 שקל למשתתף; מפגשי יוגה תרפיה פרטיים לנשים בני שעה וחצי: 200 שקל; מפגשי יוגה קבוצתיים (עד 6 משתתפות): 250 שקל לכל הקבוצה. 

עינת דורפן־ביטוןצילום: שימי ביטון

לתושבי באר שבע והסביבה תינתן הנחה משמעותית.

כתובת: שלושת בני עין חרוד 5, העיר העתיקה באר שבע; יצירת קשר: 054-4542958

"בשל המצב אני מתרחב לכל גוש דן, אבל זה דורש מאנשים סבלנות"

יער הפרא: חנות מזון וציוד לבעלי חיים, ופנסיון לכלבים ולחתולים

"בפנסיון אין ירידה משמעותית, אבל אנשים כבר לא משאירים את בעלי החיים שלהם לתקופות ארוכות. הם יוצאים לסוף שבוע ולא לחופשה ממושכת, ואולי הם רוצים לשים את הכלב בפנסיון, אבל אין להם יכולת כלכלית לעשות את זה", מספר אביתר וילצ'יק, בעל החנות יער הפרא במושב ניר ישראל הסמוך לאשקלון. "בחנות, לעומת זאת, יש פגיעה: המכירות של המזון ירדו ב–20%. אנשים לא נמצאים באזור, והמכירות של המוצרים הרווחיים יותר - כמו חטיפים, צעצועים ואמפולות לפרעושים - ירדו בחצי, כי התנועה בחנות פחתה באופן משמעותי.

"במצב רגיל אני משנע את האוכל עד אזור ראשון לציון, חולון ובת ים. בשל המצב הנוכחי אני מתרחב לכל גוש דן. עקרונית, זה אותו מוצר ואין מניעה שאנשים יזמינו אוכל מהדרום, אבל זה דורש מהם להמתין יומיים, כי אנחנו לא יכולים לספק סחורה לאזורים מרוחקים ביום ההזמנה. פירסמנו בקבוצות בפייסבוק, אבל לקוחות עדיין לא הגיעו בעקבות הפרסומים האלה. אבל אנחנו חזקים מספיק, לא משנה מה יהיה - אנחנו נתאושש".

מיכה וילצ'יקצילום: אילן אסייג

מחירים לדוגמה:

מחסום האלטי לכלב (מידות 0–5): 70 שקל; רביעיית אמפולות של אדוונטג': 135 או 160 שקל (בהתאם למשקל הכלב); הילס סיינס פלאן עוף לכלב בוגר, גזע גדול (שק במשקל 12 ק"ג): 243 שקל.

מינימום הזמנה ללקוח: 100 שקל (משלוחים עד הבית, מותנה במספר הזמנות מהאזור). הנחה לעמותות שיבצעו הזמנה מרוכזת.

כתובת: רחוב הזית 90, מושב ניר ישראל (סמוך לאשקלון); יצירת קשר: 08-6722076
www.yaar-haperra.com

"מנסים לזרז את העלאת אתר האינטרנט כדי להתמודד עם המצב"

מעלות הספר: חנות לספרי לימוד, ציוד לבית הספר ולגנים.

"העסק שייך לאחי אמנון ולי. רכשנו אותו לפני חמש שנים מאדם מבוגר, שיפצנו את החנות ושמרנו על השם. החנות הזו קיימת בשביל חודשיים בשנה - חודשי הקיץ.

חנות ספרים מעלות הספרצילום: אליהו הרשקוביץ

מכירות ספרי הלימוד והציוד לבית הספר בחודשים האלה אחראים ל–70% ממחזור המכירות שלנו", מספר רונן חדאד, מבעלי החנות מעלות הספר בבאר שבע. "לא צפינו את המלחמה הזו, והחתמנו 20 סטודנטים על חוזה עבודה שבהם הבטחנו להם פרנסה והם הבטיחו לנו זמינות. אז אנחנו מעסיקים אותם, אבל אין הרבה עבודה.

"בקיץ רגיל יש לנו 500 הזמנות של ספרי לימוד מתושבי באר שבע שאנו מקבלים דרך המייל והפקס. הקיץ הנוכחי מתקדם ועד כה היו לנו רק 25 הזמנות. אותו הדבר קורה גם עם ציוד היקפי. הזמנו מאות מחשבונים ומילוניות אלקטורניות והיינו מוכרים עשרות בשבוע כי הצענו מחירים אטרקטיביים. כרגע הסחורה במחסן. לעובדים אין הרבה מה לעשות פה, הם עובדים על האתר ויש לנו אינטרס להקדים את העלאתו לאוויר כדי להתמודד עם המצב ולמכור גם לאזורים אחרים בישראל. כרגע אנחנו מסוגלים לקבל הזמנות במייל ובפקס".

בכמה אתה מעריך את הירידה במכירות?

"יש לנו ירידה של 90% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. אם זה יימשך עד אמצע אוגוסט יישארו לנו שבועיים עבודה, וכשנכנסים ללימודים הקניות נעצרות. יקח לנו כמה שנים להתאושש מהמכה".

מחירים לדוגמה:

מילונית אוקספורד: 359 שקל; תיק אורתופדי קל־גב לכיתה א': 189 שקל; אטלס אוניברסיטאי חדש / ברוור: 162 שקל

אפשר להזמין ספרי לימוד שישונעו למרכז בצורה מרוכזת בפקס או במייל: maalothasefer@gmail.com

כתובת: יוסף טרומפלדור 91, באר שבע; יצירת קשר: 08-6233535; פקס: 08–6272272

"אשדוד שוממת, השירות דגים עד הבית מציל את העסק שלנו"

ז'קוב דגים: מבחר דגי ים טריים

"החנות שלנו היא החנות הבנויה הראשונה כשנכנסים לאשדוד. אבא שלי הקים אותה ב–1975. הוא התחיל עם חנות דגים קטנה ללקוחות פרטיים ועם השנים גדל והחל למכור לשוק הסיטוני", מספר תומר ז'נו, הבן הצעיר של ז'ק, שהצטרף לעסקיו של אביו. "יש לנו מבחר דגי ים ומגוון דגים טריים מספינת הדיג שלנו. בגלל המצב אנשים הפסיקו להגיע. בשבוע הראשון היו לנו נזקים גדולים - לא צפינו את המלחמה, נתקענו עם המון סחורות וביטולים של אירועים. 20 מתוך 30 המסעדות שאנחנו בקשר עסקי אתן נמצאות בדרום וסגרו את פעילותן. השמדנו קרוב ל–400 ק"ג של דגים. אנחנו חווים ירידה של 70% במכירות.

"לפני כשנה הקמנו שירות חדש - דגים עד הבית. אנחנו נמצאים כל יום באזור אחר, עם רישיון וטרינרי והובלה בקירור. השירות מציל אותנו כי אשדוד שוממת, הכל סגור ויש לנו מה להציע. 

"זו מלחמה עסקית יומיומית, ביום רגיל יש עשרה עובדים בחנות, כיום יש בין שלושה לארבעה. אנחנו נותנים פחות שעות עבודה כדי לחלק את זה בין כולם והעובדים מגיעים לשלושה ימים במקום שישה".

ז'ק ז'נו בחנות הדגים שבבעלותו. "מלחמה עסקית יומיומית"צילום: אילן אסייג

מחירים לדוגמה:

טונה אדומה קפואה לק"ג: 49 שקל; לברק (600–800 גרם): 89 שקל; סלמון טרי שלם לק"ג: 75 שקל.

תפריט המשלוחים המלא נמצא באתר.

מינימום הזמנה ללקוח: 300 שקל (משלוחים עד הבית). ימי רביעי מגיעים לירושלים, ימי חמישי למרכז ולשרון. אפשרות להגיע למקומות נוספים אם מתארגנת קבוצה של שלושה־ארבעה מזמינים (לא מגיעים לצפון ולא לאילת).

כתובת: ארווין שלזינגר 6, אשדוד; יצירת קשר: 052-4164466 www.zenoujack.com

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker