ההשפעה של צוק איתן על הצרכנים מחריפה: צניחה חדה במכירות בכל הארץ

בעלי עסקים ברחבי המדינה ממשיכים לדווח על ירידות של עשרות אחוזים במכירות ■ צרכנים מעדיפים לרכוש במרכולים הקרובים לבתיהם, מוותרים על בילויים במסעדות ובבתי קפה ומגדילים את הרכישות באינטרנט ■ בעלי רשת קפה גרג: "אם המצב הזה יימשך עוד חודש עסקים קטנים ייסגרו"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

תחילת השבוע השלישי למבצע צוק איתן - והישראלים אינם מתרגלים למצב המלחמתי: הצניחה במכירות בקניונים, ברשתות השיווק והאופנה, במסעדות ובבתי קפה נמשכה גם בסוף השבוע. בעלי עסקים מדווחים על ירידה נמשכת בכמות המכירות ובמספר המבקרים, שאינה מתמתנת.

הירידה במכירות מורגשת עדיין בעיקר דרום, אך בניגוד למבצעים קודמים כמו עמוד ענן ועופרת יצוקה, הפעם השפעת הלחימה מורגשת היטב גם במרכז. בעלים של רשת אופנה גדולה מדווח כי בימים האחרונים נרשמה צניחה חדה של כ–80% במכירות בחנויות בדרום וירידה משמעותית של 25% במכירות במרכז. בצפון השפעת הלחימה מתונה יותר, לדבריו, ונרשמה ירידה במכירות של כ–10% בממוצע.

"אחרי מבצעים קודמים המדינה נתנה פיצוי רק לעסקים בדרום, אך הפעם היא תצטרך לפצות גם עסקים במרכז. ירידה של 25% במכירות זה המון ואם לא יתנו פיצוי תהיה מכה לעסקים", אומר הבעלים של רשת האופנה. לדבריו, הירידה הנוכחית במכירות חמורה יותר משום שהירידות בקניונים בכל הארץ בתחומי האופנה, המזון והמתנות התחילו עוד בינואר בשל המצב הכלכלי הירוד. "כעת חטפו העסקים מכה נוספת, שעלולה להביא את חלקם לפשיטת רגל", הוסיף.

"לאנשים אין מצב רוח, אז הם לא קונים"

צילום: אייל טואג

"קניות בכלל וקניית בגדים בפרט זה משהו שתלוי במצב הרוח. למי שאין את האוויר ואת הרזרבות לימים קשים כמו שאנחנו רואים בשבועות האחרונים לא יצלח את התקופה הזאת", אומר פיני פרטוק, מבעלי רשת ההלבשה זברה. לדבריו, ירידה נוספת במכירות צפויה בסוף החודש, בעת חג עיד אל־פיטר.

בשנים קודמות תום צום הרמדאן הביא לעליית ניכרת במכירות, אך נראה כי השנה יחול שינוי. "השנה, עקב התחושה האנטי־ישראלית בקרב המגזר הערבי־ישראלי, תהיה ירידה במכירות והציבור הערבי יעדיף לקנות בחנויות שלהם. כבר כעת פחות אנשים מהמגזר הערבי מגיעים לחנויות אופנה שלנו בכרמיאל, בקריות ובבאר שבע", אומר פרטוק.

פרטוק מספר כי המכירות ברשת זברה ירדו בכ–60% בחנויות באשקלון ובאשדוד, בכ–40% בבאר שבע וב–10%–30% בראשון לציון, רחובות, רמלה ופתח תקוה. "גם בכרמיאל ובקרית אתא, איפה שאין הרבה אזעקות, נרשמה ירידה של 10%–15% במכירות, כי לאנשים אין מצב רוח. כל המדינה מושפעת מהלחימה", מוסיף פרטוק ומספר כי העלייה היחידה במכירות היתה במהלך הפסקת האש ההומינטרית ביום חמישי האחרון, "אז החנויות היו מפוצצות וראינו עלייה של עשרות אחוזים במכירות, בעיקר של הלבשת יומיום ובית".

"יהיו עסקים 
שלא ישרדו את זה"

צילום: אייל טואג

גם ברשתות אחרות מספרים כי פרט לדרום, שם האזרחים חוששים מאוד מהטילים, מצב רוח הירוד הוא הסיבה המרכזית שבגללה נרשמת ירידה במכירות. יאיר מלכה, בעלי רשת קפה גרג, מספר על ירידה של 50% בממוצע במכירות בדרום וכן בנמל תל אביב ובמתחם התחנה בתל אביב. בירושלים והסביבה נרשמה בבית הקפה שבבעלותו ירידה של כ–20% במכירות.

"המצב לא טוב. גויסו הרבה אנשי מילואים ואנשים מכירים חיילים שנמצאים בעזה. גם למי שאין שם מישהו קרוב לא חש צורך לחגוג בימים אלה. החופש הגדול אמור להיות תקופה של מכירות מוגברות ובמקום זה אנחנו רואים אנשים מכונסים בבתים. יהיו עסקים שלא ישרדו את זה. שלא יהיה ספק, אם המצב הזה יימשך עוד חודש עסקים קטנים ייסגרו", אומר מלכה ומספר כי הירידה במכירות גדולה יותר במקומות פתוחים מאשר בקניונים סגורים. עם זאת, הוא מציין, בתי הקפה של קפה גרג עובדים כרגיל מאזור השרון וצפונה.

משה רוזנבלום, מנכ"ל קניוני עופר, מספר על ירידה חדה במספר המבקרים במרכזי קניות פתוחים, לעומת הקניונים הסגורים, שבהם יש תחושה מוגנת יותר. כמו כן, לדבריו, נרשם גידול במספר המבקרים במרכזים ובקניונים השכונתיים, שקרובים יותר לבית, לעומת קניונים עירוניים ואזוריים, שאמורים למשוך מבקרים מרדיוס גדול יותר.

"ירידה של 14% 
במחזור הקניות בדרום"

"עד שהתחיל מבצע צוק איתן ראינו נתוני צמיחה יפים: 6% במחזור הקניות בכרטיסי אשראי במחצית הראשונה של 2014, לעומת התקופה המקבילה אשתקד. בימי מבצע צוק איתן הצמיחה הזו התחלפה בירידה ממוצעת של 7% ביחס לתקופה המקבילה אשתקד", אומרת איילת פרבר, מנהלת היחידה הכלכלית של חברת כרטיסי האשראי ישראכרט.

צילום: אליהו הרשקוביץ

"זו ירידה חריגה, אבל אנחנו מתייחסים אליה בפרופורציה. כמ כן, אם המבצע יסתיים מהר לא צפויה להיות לה השפעה על השוק באופן כללי. שבוע אחד עלול לפגוע ב–0.1%–0.2% מהצמיחה השנתית של מחזור הקניות", היא מוסיפה.

לדברי פרבר, "ברמה הארצית אנחנו רואים ירידה ממוצעת של 7%, אך אזור הדרום נפגע כמעט פי שניים - ירידה של 14% במחזור הקניות של תושבי הדרום. בקרב תושבי גוש דן שנכנסו לטווח הטילים נרשמה ירידה של 8% במחזור הקניות שלהם, ותושבי תל אביב הקטינו את הרכישות ב–6.4% ביחס לתקופה המקבילה אשתקד. ככל שאנחנו הולכים ומתרחקים מטווח הטילים הירידה במחזורי הקניות קטנה יותר, אבל עדיין רואים את ההשפעה של המבצע על מחזורי הקניות בכל רחבי הארץ. אני מעריכה שזה נובע מהאווירה שלא מעודדת קניות".

מנתוני ישראכרט, הענף שרשם את הפגיעה הנמוכה ביותר במונחי מכירות הן רשתות המזון, שרשמו ירידה של 2% בלבד בהיקף המכירות. מתוך כך, הפגיעה הנמוכה ביותר בקניות המזון היא דווקא של תושבי הדרום, שרשמו ירידה של 1% בלבד.

ואולם ביישובי הדרום נרשמה הירידה החדה ביותר בפדיון של מסעדות ובתי הקפה - 15% לעומת ירידה ממוצעת ארצית של 10%. בתל אביב - עיר המסעדות ובתי הקפה - נרשמה ירידה של 9%; בירושלים נרשמה ירידה של 7%; וביישובים מנתניה וצפונה נרשמה ירידה מתונה יותר של 4%.

בתחום הפנאי והבילוי נרשמה ירידה של 40% בהוצאה של תושבי הדרום על תרבות פנאי ובידור, כלומר בתי קולנוע, הצגות, אטרקציות ופנאי. זאת, לעומת ירידה ממוצעת של 23% ברחבי הארץ, כולל גוש דן וירושלים.

יוצא דופן הוא תחום התיירות, שבו דווקא תושבי הדרום צורכים יותר מאשר תושבי אזורים אחרים - ככל הנראה מתוך רצון לצאת לחופשות בארץ ובחו"ל במטרה להתרחק מטווח הטילים. כך, בעוד שבתחום התיירות והנופש נרשמה ירידה ארצית של 21% ברכישות שבוצעו בשבוע של מבצע צוק איתן, בקרב תושבי הדרום נרשמה הירידה הקטנה ביותר - 6% בלבד. הנתונים הם לגבי ביצוע העסקות ולא לגבי מועד היציאה לחופשה בפועל.

מנתוני ישראכרט עולה עוד, כי ההוצאה על ריהוט ירדה בשיעור ממוצע ארצי של 11% בימי המבצע, כאשר שיעורי הירידה בדרום ובגוש דן היו כפולים מהממוצע הארצי. בגוש דן ובדרום נרשמו גם שיעורי ירידה חדים בהוצאות הצרכני על מתנות ותכשיטים, מוצרי חשמל, צעצועים, והלבשה והנעלה.

לא יוצאים למסעדות, 
קונים יותר אוכל לבית

בעלים נוסף של רשתות קפה ומסעדות מספר כי הירידה במכירות חדה יותר בקרב המסעדות מאשר בבתי הקפה. זאת, לדבריו, משום שבתי הקפה נהנים מקהל שמגיע בבקרים כדי לקנות קפה או כריך, ואילו מסעדות תלויות בלקוחות היוצאים לבילוי בערבים. "אנשים לא רוצים להזמין מקום במסעדה מראש כי הם לא יודעים מה יהיה אתם באותו הערב וגם כי אין להם חשק לצאת לבלות".

לעומת זאת, ברשתות השיווק נהנים מעלייה במכירות אחרי חודשים ארוכים של האטה בצריכה. לאחר שבשנים האחרונות נרשמה התחזקות של רשתות מוזלות על חשבון הרשתות השכונתיות - שמוצריהן יקרים יותר - כעת, לאור הרצון להישאר בקרבת הבית, ניכרת עלייה קלה בהיקף הרכישות סניפי הרשתות העירוניות (דוגמת שופרסל שלי, מגה בעיר וקואופ שופ). כמו כן, ניכרת עלייה גם ברכישת מוצרי מזון דרך האינטרנט.

ברשת מגה אומרים כי העלייה המשמעותית והגבוהה ביותר, בשיעור ממוצע של כ–40% ברכישות במונחים כספיים, נרשמה במגה באינטרנט, אתר הקניות המקוון של הרשת כאשר באזור הדרום נרשמה העלייה הגבוהה יותר. מתוך ערי הדרום, בבאר שבע ובאשקלון נרשמה עלייה הגבוהה ביותר - של כ–70% ביחס לממוצע שנרשם בשלושת השבועות הקודמים. לאור העלייה בביקוש נערכה החברה לתגבור מספר השליחים והמלקטים בסניפים כדי לעמוד בביקושים ובעומס הצפויים.

עוד נמסר ממגה, כי בסניפי הדיסקאונט בדרום נרשמה באופן כללי יציבות במכירות וכי בסניפי מגה בעיר השכונתיים נרשמה עלייה דו־ספרתית, שכללה גם קניות גדולות, שבדרך כלל נעשות בסניפים המוזלים של הרשת כמו מגה בול ו–YOU.

"הציבור לא רוצה לנסוע למרכזי הקניות המרוחקים ומעדיף לבצע קנייה מהירה ליד הבית ובאזור שהוא מכיר והוא מרגיש בו בטוח יותר. נרשמה עלייה של כ–7% במכירות מאז תחילת המתיחות", מסביר עופר פיינשטיין, מנכ"ל הרשת העירונית קואופ שופ.

לדבריו, המוצרים הנקנים ביותר הם שימורים, מים מינרלים, נרות, גפרורים, סוללות, סוכר/סוכרזית, קמח, סיגריות, שמן, ממרחים וריבה וקרקרים/פריכיות. "רואים גם התאוששות בקטגוריית השתייה הקלה, שעד עתה היתה בירידה ארוכה. כמו כן, נגמר אצלנו המלאי של טלפונים אלחוטיים, טרנזיסטורים ובטריות בכל הארץ".

רמי לוי, בעלי רמי לוי שיווק השקמה, מספר כי הרשת חוותה עלייה ממוצעת במכירות של כ–1% מאז תחילת המבצע, משום שאנשים נמצאים יותר בבית. עם זאת, הוא מציין, "באשדוד קיבלנו מכה חזקה ורואים ירידה של 30% במכירות. בבאר שבע יש לנו ירידה של 5% במכירות ובקסטינה של 1%".

בשופרסל סיפרו כי לפי נתוניהם, הציבור מעדיף לבצע את הקניות יותר ביום ופחות בערב ובלילה. ברשת לא זיהו שינוי מכירות בקטגוריות מסוימות וציינו כי בשקלול כל ערוצי הקנייה, לא נרשם שינוי בהיקף המכירות.

על פי נתוני חברת המחקר נילסן, מאז תחילת הלחימה נרשמה עלייה כספית קלה לעומת שבוע קודם, רובה מהפורמט השכונתי.

צילום: אילן אסייג
צילום: דודו בכר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker