עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

האם מנהליה החדשים של סטימצקי מתנהלים בכוחניות אל מול ההוצאות לאור? מנהלי סניפים של רשת סטימצקי קיבלו הוראה להוציא מהחנויות את ספרי הוצאת מודן ולהחזירם למחסנים, על מנת שאלה יוחזרו להוצאות.

בהוצאת מודן טוענים כי מדובר בהחלטה חד צדדית של רוכשי סטימצקי, בראשות הקבוצה של יפית גרינברג והוצאת קוראים, שנועדה לכופף את ידם, זאת לאחר שלא הסכימו להסדר החובות שהציעה ההנהלה החדשה. מנגד, טוענים הרוכשים כי מדובר במניפולציות וכי הספרים הוחזרו להוצאות לאחר שהן ביקשו זאת.

רוכשי סטימצקי דרשו מהמו"לים ומספקים נוספים "תספורת" של 30% מהחוב ופריסתו על פני חצי שנה. מו"לים גדולים, כמו כנרת זמורה ביתן, ידיעות ספרים וכתר, הסכימו להסדר, אולם מו"לים אחרים, ובהם מודן, סירבו להצעה.

"לפני כשבוע, כששוב סטימצקי לא עמדו בתשלומים שלהם כלפינו, שלחנו מכתב ובו ביקשנו את הספרים שלנו בחזרה כדי לצמצם את החשיפה שלנו, אולם סטימצקי לא החזירו לנו אותם", אמרו הבוקר במודן. "כעת שוחחנו איתם מספר פעמים בנוגע להסדר החוב ונאמר לנו מספר פעמים, מפי בכירים שונים בקרב ההנהלה והרוכשים, שאם לא נסכים לתספורת ולפריסת החוב לא נהיה ברשת.

יפית גרינברגצילום: עופר וקנין

"הסברנו להם שבמידה וכספנו ישולם אנחנו בהחלט מעוניינים להמשיך למכור את ספרינו בסטימצקי, שמהווה נתח נכבד מהמכירות שלנו. אולם הם אמרו וחזרו ואמרו שהחלטת הרוכשים היא שמי שלא יסכים לתספורת לא יהיה ברשת". ברשת הוסיפו: "אתמול קיבלנו מהם מכתב שבהמשך לשיחתנו, ניתנה הוראה להחזיר לנו את הספרים". הוצאת מודן נמנית על ההוצאות הגדולות במדינה, עם כ-8,000 ספרים בקטלוג ומעל 200 ספרים חדשים מדי שנה.

עו"ד ניצה פוזנר, ממשרד סלומון ליפשיץ, אשר מייצגת את מודן ומו"לים קטנים נוספים, התייחסה הבוקר להשבת הספרים. "האמירה שמי שעומד על תשלום חובו מוזהר שימודר מהחנויות היא איום שמעין מונופול כמו סטימצקי לא יכול להרשות לעצמו ומעיד על התנהלות כוחנית", אמרה. "טרם החלטנו כיצד נפעל בנושא אך לא נשתוק, זאת בעיקר לאור כך שאת אותם הדברים סיפרו לי מספר מו"לים שונים".

במקביל, מו"ל אחר סיפר ל-TheMarker כי החליט להוציא את ספריו מסטימצקי ולגבות את החוב בעבורם, זאת לאחר שגם הוא לא הסכים לתספורת המבוקשת. בסביבת הרוכשים מכחישים את טענות מודן ומסבירים כי כי מדובר במניפולציה. מודן מחזיקה 33% מהרשת המתחרה לסטימצקי, "צומת ספרים", ונוקטת גישה שונה מכנרת זמורה ביתן, המחזיקה אף היא בשליש מרשת "צומת ספרים". כנרת זמורה ביתן היתה הראשונה לחתום על הסדר החוב שהציעו הבעלים החדשים.

הוצאת מודן שותפה גם בהוצאות כמו אריה ניר, חרגול, אוקיינוס (סדרת הרפתקה), עגור והוצאת קרפד (גיל חובב) ומשמשת גם מפיקה ומשווקת של ספרי משרד הביטחון.

מקבוצת הרוכשים נמסר: "רובם המכריע של המו"לים והספקים נענו לבקשתנו ונתנו את ידם בסיוע לרשת סטימצקי החשובה כל כך לכל תעשיית הספרים ולתרבות בישראל. הנהלת סטימצקי נענתה לבקשתה הרשמית של מודן לאסוף את כותריה כפי שנתבקשנו במכתבם. לצערנו, התקשורת מוזנת ממניפולציות של גורמים שונים הפועלים ממניעים אינטרסנטיים. אנו עושים כמיטב יכולתנו על מנת להציל את הרשת ומצרים על כך שאנו צרכים להתמודד גם עם דיסאינפורמציות כאלה ואחרות על בסיס יום יומי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker