"למה בשיפודי התקווה בר"ג קבבוני טלה עולים 69 ש' ובנתב"ג 120 ש'?"

רש"ת תגיש הצעה להנהגת סל מוצרים מפוקח בנתב"ג ■ שמואל זכאי, מנהל נתב"ג: "הנוסעים מגיעים כדי לטוס - לא כדי לקנות סנדוויצ'ים ושתייה" ■ מנכ"ל קבוצת הדקה ה-90: "איפה שיש מונופול ולקוחות שבויים יש כשל שוק"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

רשות שדות התעופה (רש"ת) תגיש בתוך שבועיים הצעה להנהגת סל מוצרים מפוקח בנתב"ג שיהיה זהה למחירים של מוצרים זהים שנמכרים באותן רשתות ברחבי הארץ. הסל יהיה תקף לגבי חוזים עתידיים עם זכיינים להפעלת שירותי הסעדה בנתב"ג - כך הודיע היום (יום ג') מנכ"ל רשות שדות התעופה יעקב גנות בתשובה לפנייתה של יו"ר הוועדה ח"כ עדי קול (יש עתיד). הדברים נאמרו בישיבת הוועדה שדנה במחירי המזון הגבוהים בנתב"ג. הסל צפוי לכלול 4 מוצרים: מים, קפה, מאפה וסנדוויץ.

ח"כ קול הציגה בישיבה פערים בין המחירים בסניפים בארץ לבין נתב"ג. לפי נתונים שהציגה, ב"שיפודי התקווה בסניף ר"ג מחירם של קבבוני טלה 69 שקל ובנתב"ג 120 שקל - הבדל של 74%. קפה בארומה בנתב"ג עולה 18 שקל, לעומת 12 שקל בסניפים מחוץ לשדה התעופה". ח"כ קול הוסיפה כי "המחירים הללו הם עושק אמיתי. משפחה שקונה מזון מוציאה על המזון כמעט כמו מחיר כרטיס טיסה".

שמואל זכאי, מנהל נתב"ג, אמר בישיבה כי קיים פיקוח על העלאת מחירי המזון על ידי הזכיינים. "לכל חוזה של זכיין יש נספח מוצרים. הזכיין לא רשאי להעלות את המחירים בלא שקיבל אישור, והוא רשאי לבקש להעלות מחירים רק אם מדד המחירים של המסעדות עלה מעל 5%", אמר זכאי. "ייתכן שהמחיר שאנו מפקחים עליו גבוה מדי. אנו אומרים שבעקבות הורדת מחירי הטיסות - המחיר של המזון הוא לא גבוה והוא בגדר הנורמלי", הוסיף מנהל נתב"ג, שטען כי "הנוסעים מגיעים לנתב"ג לא בשביל לקנות סנדוויצ’ים או שתייה אלא כדי לטוס".

לדברי זכאי, "המחירים לוקחים בחשבון שההוצאות של המפעיל גבוהות מאשר במקומות אחרים. האם הוצאות התפעול של חנות שמחוייבת להיות פתוחה 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע, זהה לחנות בתל אביב שנסגרת בשבע בערב?"

יעקב גנות, מנכ"ל רש"תצילום: חגי פריד

שחר תורג'מן, מנכ"ל קבוצת הדקה ה-90, שיזם מחאה נגד מחירי המזון בנתב"ג, אמר בישיבה כי "לקוחות שבויים שנכנסים לשרוול, אין להם חלופה אחרת. איפה שיש מונופול ולקוחות שבויים יש כשל שוק. אני מבקש מהלקוחות שלי להגיע לנתב"ג 3 שעות לפני הטיסה. אין סיכוי שמישהו מהם לא עידרש לשתייה, לקפה, או לכריך".

תורג'מן הוסיף: "אני לא מתבייש להפנות את החץ בעיקר לרשות שדות התעופה. אני יודע שהחברה שלי תשלם מחיר יקר בעתיד אבל אני לא מוטרד מזה. מה כן אפשר לעשות? מאחר שמדובר במונופול צריך פיקוח על המחירים. אני רוצה שייקבע סל מוצרים שהוא מפוקח כמו שמפקחים על מחירי הלחם והחלב".

עוד הציע תורג'מן "לעשות מחיר מכרז עם מחיר מטרה בתנאי שעל חלק מהמוצרים לא ייחצה מחיר מסויים או לא ימכרו במחיר גבוה יותר מאשר בסניפים אחרים בארץ. לא צריך שנתיים כדי לפתור את הבעיה - זה עניין של החלטה של רשות שדות התעופה. בחלק מהטיסות היום אין ארוחות בכלל".

עדי קולצילום: מיכל פתאל

יעקב גנות, מנכ"ל רשות שדות התעופה, אמר כי "ישראל היא המדינה היחידה שמשרד הפנים לא מממן את נושא ביקורת הגבולות. זה המקום היחידי שניתן להכניס לשדה עם סנדוויץ'. יש במקום מתקנים למים קרים כולם יכולים לשתות. יש בנתב"ג מכונות קפה ושתייה". שחר תורג'מן התפרץ לדבריו ואמר "אז נמליץ ללקוחות שיבואו עם צידניות".

"אנו עובדים 24 שעות - גם כשהשדה סגור ואין נוסעים"

נאור אשכנזי, מנכ"ל אר קפה, אמר בדיון כי "המספרים שצויינו לא נכונים. מחירי הקפה בנתב"ג גבוהים ב-2 שקלים מעל המחירים ברשת וזה מה שהוסכם בחוזה. מחיר כריך ברשת 29 שקל ובנתב"ג 30 שקל. סתם השמיצו אותנו. אנו עובדים 24 שעות - גם כשהשדה סגור ואין נוסעים".

ניב זילברשטיין, משנה למנכ"ל "פיצה האט", אמר כי "בנתב"ג אנו משלמים פלוס מינוס פי 6 מחנות ממוצעת, אבל אנו לא מוכרים פי 5-6. רוב השנה אין בנתב"ג יותר מדי עבודה. לקח לנו שנה וחצי עד שהגענו לאיזון. אני שם כי יש חוזה וחתמנו, אבל בדיעבד זו לא היתה ההחלטה הכי טובה בעולם". זילברשטיין הוסיף כי 40% מהמוצרים שלהם יקרים ב-5%-6% בנתב"ג, בהשוואה לכל הארץ, 44% מהמוצרים זה אותו מחיר, ו-16% מהמוצרים זולים יותר בנתב"ג".

מנכ"ל המועצה הישראלית לצרכנות, עו"ד אהוד פלג, קרא לכנסת להעביר מסר מחייב לגופים ציבוריים כדוגמת רשות שדות התעופה, שהם בראש ובראשונה נאמני ציבור ולא שותפים עסקיים של הזכיינים, החולקים איתם ברווחיהם על גב הציבור. פלג הוסיף כי "הנהלת נתב"ג צריכה לדאוג לציבור ולא למקסום הרווחים של זכייני המזון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker