עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

מי שביקר בערב האחרון של שבוע הספר במוצאי שבת יכול היה לקבל את הרושם המוטעה של מבקרים רבים ומכירות רבות. כיכר רבין בתל אביב היתה מלאה במבקרים שתרו בין הדוכנים וחיכו בסבלנות מחוץ לאוטו גלידה של עלית, שחילק מתוקים בחינם. אולם שבוע הספר ה–55, והראשון מאז כניסתו לתוקף של חוק הספרים, הסתיים בתחושת אכזבה עבור חלק מהמו"לים.

"היה נוראי. מו"לים מדברים על ירידה של 20%–30% במכירות לעומת השנה שעברה. היו ימים שבהם הכיכר היתה ריקה למדי, וראיתי אנשים רבים יוצאים בלי שקיות. דווקא הוצאות קטנות נהנו ממכירות לקהל שלהן, שבא למצוא אותן, אבל הוצאות בינוניות וגדולות חוו ירידה במכירות, שממשיכה את הירידה במכירות בתחום מאז ינואר", מספר אחד המו"לים.

לדבריו, התאחדות המו"לים צריכה לשקול את המשכיות אירועי שבוע הספר העברי במתכונתו הנוכחית. "המתכונת הזאת פשטה את הרגל, ועובדה שבכל שנה יש פחות ירידים של שבוע הספר.

"מי שמקיים את שבוע הספר בזמן שידור משחקי המונדיאל פשוט מנותק מהמציאות. בנוסף, היה חם מאוד בכיכר, מזמן היה צריך להעביר את שבוע הספר למאי. אולי לפני 50 שנה מזג האוויר ביוני היה נעים, אבל כיום זה לא המצב. אפשר גם לקצר את האירוע לשבוע במקום עשרה ימים", הוסיף המו"ל. הוא ציין כי "ענף הספרים נכנס לעמדת המתנה כדי לראות מה קורה עם סטימצקי וחוק הספרים, ובינתיים יש עצירה, בעיקר של ספרי ביכורים". לדברי מו"ל גדול אחר, הירידה במכירות הסתכמה בכ–18%.

יריד שבוע הספר בכיכר רבין, השנהצילום: תומר אפלבאום

מו"לים אחרים הציגו תמונת מצב אופטימית יותר. כך, מו"ל גדול סיפר שהמכירות היו קצת פחות מוצלחות מבשנה שעברה, אך לאור המצב הגרוע בענף בחודשים האחרונים ירידה קטנה במכירות היא תוצאה חיובית. לדבריו, עיקר הירידה היה במכירות הספרים החדשים. חוק הספרים אמנם מאפשר להציע מבצע של עד 20% על ספרים חדשים בתקופת שבוע הספר, אך לדבריו, "אנשים עדיין נרתעים מכך שיש רק 20% הנחה ומעדיפים את המבצעים האגרסיביים יותר על ספרים ישנים (שיצאו לאור לפני כניסת החוק לתוקף בפברואר; עד"מ)".

לדברי מו"ל גדול, המכירות היו דומות לשנה שעברה - מוצלחות יותר ביריד בתל אביב, ומוצלחות פחות ביריד בירושלים, ככל הנראה בשל מצב הרוח הירוד בשל האירועים הביטחוניים. מו"ל אחר סיפר כי המכירות אף היו גבוהות במעט מאשר בשנה שעברה.

לדברי מנכ"ל התאחדות המו"לים, אמנון בן שמואל, חלה עלייה של קרוב ל–15% במספר המבקרים בירידי שבוע הספר. "לפני כמה שנים היתה אליפות אירופה בכדורגל והמו"לים טענו שזה דווקא היה הערב הכי חזק שלהם, כך שהמונדיאל לא פגע במכירות כלל".

מנכ"ל צומת ספרים ומבעלי הרשת, אבי שומר, מספר על עלייה בסך המכירות אך לא בכמות הספרים שנמכרו, ומסביר כי לא מן הנמנע כי העלייה במכירות נובעת גם ממצבה של סטימצקי. "אנשים קנו גם ספרים חדשים ויש שלושה ספרים חדשים שנכנסו לרשימת רבי־המכר . יכול להיות שבירידים קנו פחות ספרים חדשים, כי לא הציגו אותם בצורה בולטת כמו בחנויות".

חלק גדול מהמכירות בשבוע הספר מתבצעות ברשתות הספרים. המבצע האגרסיבי יותר היה של רשת סטימצקי, ומציע גם כיום שני ספרים במתנה בקניית ספר ו–20% הנחה על ספרים חדשים. עם זאת, סטימצקי נאלצה להתמודד מול המחסור בסחורה, שמו"לים עיכבו מכיוון שלא קיבלו מהרשת תשלום עבורה בזמן.

"היו לנו מעט מאוד ספרים חדשים ועברנו מחנות לחנות כדי לאסוף ספרים שהיו חסרים אצלנו. אנשים ביקשו ספרים של ידיעות ספרים, כתר ועם עובד - ואין. גם במבצעים לספרים ישנים לא עמדנו ביעדי המכירות באף יום, כי אנשים כבר קראו את הספרים האלה. במבצע אחד פלוס שניים גם לא הגענו ליעדים באף יום, כי אנשים כבר קראו את הספרים האלה", מספר מנהל סניף של סטימצקי.

לדברי מנהל סניף אחר, "מצד אחד, בימים האחרונים נכנסו הרבה אנשים ועברנו את היעדים, אבל מצד שני החנות שלי כמעט ריקה מספרים, וכשאני רוצה לעשות הזמנות אין ממי להזמין - כי מו"לים רבים הפסיקו לספק לנו סחורה. כמובן שכמעט אף אחד מהלקוחות לא רוצה להצטרף למועדון הלקוחות של סטימצקי", ציין.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker