עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

שבוע הספר בירידים התחיל בקול ענות חלשה. מי שביקר אתמול בערב (ד') ביריד בכיכר רבין בתל אביב פגש בתנועה דלילה של מבקרים. עם זאת, בענף הספרים לא ממהרים להסיק מסקנות ולקשר את העניין לירידה במכירות הספרים בחודשים האחרונים ומזכירים כי הערב הראשון מסורתית חלש יחסית.

"היו דוכנים מסביב שעשו מכירות בסכום כולל של 200 שקל בלבד בכל השעות, זה היה נורא. אני מקווה שבמוצאי שבת נתחיל לראות תנועה יותר גדולה של אנשים", אומר מו"ל. בכיר אחר בענף מזכיר כי אתמול בערב נערכה אליפות המדינה בכדורסל שבוודאי השאירה אנשים בבית אך הביע חשש כי גם חלק ממשחקי המונדיאל העתידיים, המתוכננים להיות משודרים בשעות הערב המוקדמות, עשויים לפגוע במכירות והזכיר כי "גם לפני ארבע שנים בעת שהמונדיאל ושבוע הספר התרחשו במקביל המכירות היו נמוכות יותר".

בעלי צומת ספרים, אבי שומר, סיפר כי המכירות אתמול בחנויות דווקא היו גבוהות ביחס ליום הראשון של שבוע הספר בשנה שעברה, אך ייתכן כי הדבר גם נובע מכך שלא ניתן להשיג את כל הספרים בחנויות סטימצקי, עקב העובדה שחלק מהמו"לים הפסיקו לספק ספרים לרשת.

בשנים קודמות שבוע הספר היווה עבור ההוצאות לאור מסיבה גדולה, אפשרות להגדיל את המכירות בעשרות אחוזים ולהתגאות בתצוגה מפוארת של כל קטלוג הספרים, כולל ספרים שנעלמו מזמן מהמדפים בחנויות. הפעם שבוע הספר מתקיים באווירה אחרת לגמרי, כששחקנים שונים בענף הספרים נלחמים על חייהם.

שבוע הספר בראשל"צ, בשנה שעברהצילום: תומר אפלבאום

"שבוע הספר נפתח באווירת נכאים. המצב בסטימצקי משפיע על מצב רוח ועל הסיטואציה. אנחנו לא יודעים אם אכן נקבל ב–20 לחודש את מחצית התשלום על החודש שהם עוד חייבים לנו ואם נראה את מה שמגיע לנו בתחילת יולי או בכלל, אם תימכר רק הפעילות של החברה והרוכשים לא יהיו חייבים בחובות העבר לספקים", אומר זיו כהן, מהוצאת סלע ספרים. "אנחנו מעריכים שיהיה שלב שסטימצקי לא תוכל לשלם למו"לים וזה ייצור תגובת שרשרת בכל הענף. מו"לים בלי כיסים עמוקים לא ישרדו את קריסת סטימצקי או תספורת עקב מחיקת חובות", הוסיף בהתייחס לפרסומים לפיהם בעלת סטימצקי, קרן מרקסטון, מנהלת מגעים למכירת הפעילות של סטימצקי לכמה גורמים, בהם כתר הוצאה לאור ביחד עם בעלי רשת קרביץ וקבוצה אחרת המורכבת מידיעות ספרים ביחד עם בעלי חברת המשחקים יצירה.

את בוקר רביעי התחילו המו"לים בישיבת חירום שהתקיימה בהתאחדות ההוצאות לאור, שבה נפגשו המו"לים עם עורך דין, בכדי שזה ייעץ להם כיצד למזער ככל האפשר את נזקיהם העתידיים עקב הקשיים של סטימצקי, שלא עומדים בתשלומים במועד, והאפשרות כי תירכש רק הפעילות של החברה. חלק מהמו"לים כבר הפסיקו לספק ספרים לסטימצקי, גם במחיר של הפסד המכירות הנוכחיות, וחלק ממשיכים לספק לה ספרים בתקווה כי יראו את הכסף בעתיד.

ירידה של 30% במכירות

גם בלי הבעיות אליהן נקלעה סטימצקי, ענף הספרים חווה בחודשים האחרונים ירידה במכירות, המוערכת על ידי השחקנים בו בכ–30%. המו"לים והרשתות מספרים על צרכנים שהפסיקו לקנות ספרים עקב חוק הספר שהביא לירידה בהנחות ולבלבול לגבי המחירים, והן עקב המצב במשק, שהביא להאטה בצריכה בתחומים רבים. כבר באפריל, מעט לפני היוודע המצב הקשה של סטימצקי, אמרה איריס בראל, מנכ"לית הרשת ל–TheMarker כי המצב בקמעונות קטסטרופלי ועל קניונים ריקים.

אז עוד חשבו בענף כי ייתכן והירידה במכירות נובעת מהקרבה לכניסתו לתוקף של חוק הספר. ואולם כעת מתקבעת המחשבה שהצרכנים מתקשים לקנות ספרים חדשים ללא הנחה, גם כשהמחיר הקטלוגי הממוצע נמוך משהיה בעבר והוא 68 שקל בממוצע. "אנשים עדיין לא התרגלו לקנות ספרים חדשים בלי הנחה, זה תהליך שייקח זמן", אמר מו"ל גדול.

"כל הדיבורים על המצב הקשה של שוק הספרים וסטימצקי רק יפגעו במכירות של שבוע הספר עוד יותר. אנשים לא אוהבים להיות חלק מאווירת דיכאון וקשיים וכנראה שיגיעו לירידים רק חובבי ספר אמיתיים", אמר מו"ל אחר. מו"לים נוספים דווקא סבורים כי שבוע הספר יכול להיות יותר חיובי מאשתקד, אז פקדו אותו מיליון איש לפי הדיווחים.

חוק הספר, שנכנס לתוקפו בפברואר, מקנה הנחה על ספרים חדשים, בשיעור של עד 20%, רק בשבועיים הקרובים וכאן יש יתרון לשבוע הספר. עם זאת, שבוע הספר הוא בדרך כלל חגיגה של ספרים חדשים, אך מאז החלת החוק ובשל הקיפאון בענף יצאו רק 667 ספרים חדשים לשוק.

"בשנה שעברה המבצעים על ספרים חדשים נמשכו חודש שלם ברשתות הספרים ועכשיו ההנחה על ספרים חדשים תקפה רק לשבועיים. להערכתי זה יעזור למכירות כי יש תמריץ לאנשים לקנות את הספרים החדשים. בנוסף, כרגע בסטימצקי אין את כל המגוון ובדוכנים יש", אמר מו"ל גדול.

המו"לים מציעים מבצעים דומים לשנה שעברה. ברוב המקרים המבצעים של הרשתות אטרקטיביים יותר מהמבצעים של ההוצאות לאור בירידים אולם בירידים המגוון גדול יותר. המבצע בירידים של כנרת זמורה ביתן ומודן דומה לזה שמציעה סטימצקי, המבצעים של כתר וידיעות ספרים ועם עובד בירידים טובים פחות מברשתות ובמקרה של הוצאות קטנות, כמו סלע ספרים וזיקית, המבצעים בירידים אטרקטיביים יותר. "להפעיל דוכן בכיכר זה לא עסק זול במיוחד. דוכן אחד עולה לנו 7,300 שקל כולל מע"מ ועל זה צריך להוסיף עלות של עובדים, שינוע, שילוט ועוד ובסוף זה מגיע ל–12 אלף שקל. זה לא באמת משתלם אבל עושים את זה כי להוצאה כמו שלנו זו הזדמנות לחשוף את עצמה בפני קהל גדול", אומר כהן מסלע ספרים.

לדבריו, "שבוע הספר הוא המבחן הגדול של ענף הספרים ואם השוק לא יתרומם בשבוע הספר כנראה שכבר לא תהיה לו תקומה. "אני לא רואה את שבוע הספר צולח את האירוע הזה בהצלחה, בגלל חוק הספרים ובגלל סטימצקי שככל הנראה לא תוכל לשלם כסף למו"לים בחודש הבא".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker