השותף הסודי של ידיעות ספרים בסטימצקי: חברת המשחקים יצירה

"ידיעות ספרים תקבל שליטה בשטחי מדף ויצירה יקבלו בולטות למוצרים שלהם על-פני מתחרים"

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

מי השותף הסודי של "ידיעות אחרונות" במשא ומתן על רכישת סטימצקי? ל-TheMarker נודע כי חברת המשחקים יצירה מנהלת מגעים לרכישת רשת סטימצקי ביחד עם הוצאת ידיעות ספרים. ככל הנראה לשתי החברות יצטרף גורם שלישי, גם בכדי שלעסקה יהיה סיכוי גבוה יותר לעבור את אישור הממונה על ההגבלים העסקיים.

חברת יצירה הינה חברה המפתחת, מיצרת, ומשווקת בארץ ובחו"ל משחקי קופסה וחשיבה וערכות יצירה. בין היתר החברה הינה היבואנית של חברת פליימוביל.

הוצאת ידיעות ספרים נמצאת בבעלות "ידיעות אחרונות" ודב אייכנוולד ונחשבת לאחת משתי ההוצאות הספרים הגדולות בישראל לצד כנרת זמורה ביתן, המחזיקה שליש מרשת צומת ספרים.

"סטימצקי מעניינים את ידיעות ספרים כי הם רוצים לשלוט בכמה שיותר שטחי מדף ושחלילה לא יקרה מצב שההוצאה לאור המתחרה - כתר - תרכוש את הרשת ותזכה היא בשליטה בשטחי המדף. לחברת יצירה יש סינרגיה לפעילות העתידית של סטימצקי, שכן חנויות הספרים יצטרכו להפוך יותר לחנויות פנאי, ונפח הצעצועים משטחי המדף יגדל וילך", מסביר גורם בענף הספרים. לפני חודשים ספורים הודיעה סטימצקי על מהלך גדול של כניסה לתחום הציוד המשרדי.

סטימצקיצילום: מוטי מילרוד

לפי חוק הספר, שנכנס לתוקפו בחודש פברואר, בעלים של רשת ספרים שבמקביל הוא גם בעלים של הוצאה לאור יוכל לנצל 45% משטח המדף המועדף בחנויות להצגת ספריו. עבור יצירה רכישת סטימצקי תתן לה יתרון בשטחי מדף אל מול מתחרים בתחום המשחקים.

המשא ומתן בין "ידיעות אחרונות" לסטימצקי נחשף ב-TheMarker כבר לפני כחודשיים אך אז כתר וקרביץ הסכימו לשלם לקרן מרקסטון, בעלת סטימצקי, על ביצוע בדיקת נאותות וקיבלו התחייבות שבמהלך תקופה זו לא ינוהל משא ומתן עם גורמים נוספים. עם זאת, בדיקת הנאותות הסתיימה לפני כשבועיים והעסקה לא נחתמה עקב חילוקי דעות בין הצדדים. בין היתר כתר של ארלדן וקרביץ מעוניינים לרכוש רק את הפעילות של סטימצקי ללא חובות העבר ולא מסרו את כל המסמכים שהממונה על ההגבלים העסקיים ביקש לקבל על מנת לאשר את המיזוג. בינתיים ידיעות ספרים, ביחד עם יצירה, חזרו למשא ומתן אינטנסיבי מול בעלת סטימצקי, קרן מרקסטון, ופגישה נוספת בין הצדדים מתוכננת להמשך השבוע.

ידיעות ספרים היתה ההוצאה לאור הראשונה שסירבה להעביר ספרים לסטימצקי עת נקלעה לקשיים והיא לא מספקת לה ספרים מחודש אפריל, ולכן לא ניתן למצוא בחנויות סטימצקי ספרים רבים של ההוצאה. בעבר הביעו גורמים בענף הספרים חשש מרכישת סטימצקי על-ידי ידיעות וכך שהעיתון הגדול במדינה יחזיק בהוצאה לאור הגדולה וגם ברשת הספרים הגדולה ביותר.

בעלי חברת יצירה, ראובן גרף, סירב להגיב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker