מחיר הריכוזיות |

מוצרי החלב שאף פעם לא יהיו במבצע - אפילו לא בשבועות

חברות המזון והמחלבות צפויות לגרוף לכיסן הכנסות של יותר מ-400 מיליון שקל ממכירות לחג השבועות ■ ואולם הנהירה של הצרכנים למדפי מוצרי החלב ברשתות השיווק לא מעודדת את החברות להציע מבצעים על מוצרים מובילים

עדי דברת-מזריץ
עדי דברת-מזריץ

בחג השבועות הקרוב, שיחול בתחילת יוני, המחלבות וחברות המזון צפויות לגרוף לכיסן הכנסות של יותר מ–400 מיליון שקל בכשבועיים בלבד - גידול של כ–40% לעומת תקופה רגילה - כך עולה מנתוני חברת סטורנקסט.

גם השנה יוצעו בחנויות מבצעים על גבינות לבנות, קוטג', גבינות מלוחות ושוקו לשתייה, אך הריכוזיות בקטגוריות מסוימות הביאה לכך שיש מוצרים שלא ניתן למצוא במבצע, לקראת חג השבועות או בכלל.

מעדני קצפת: מילקי של שטראוס עם 89%

צילום: אילן אסייג

מחאת הקוטג' לפני שלוש שנים הביאה את שטראוס לצאת במבצע לאחר שנים ארוכות ללא מבצעים על מוצר הדגל שלה - מילקי - המחזיק ב–89% מקטגוריית מעדני קצפת. המבצע הגיע בתגובה למבצעים רבים שהציעו אז תנובה וטרה, שניסו להתמודד עם הירידה בצריכת מוצרי חלב בעקבות המחאה. המבצע, שהחל בספטמבר 2011 ונמשך עד אחרי החגים של אותה שנה, הציע ארבעה גביעי מילקי במחיר של 10 שקלים.

לשטראוס אין כמעט תחרות בקטגוריה - המותג מו של טרה, שהושק ב–2011, מחזיק רק ב–8.5% מהשוק. בכיר ברשת שיווק מספר שהצרכנים מעדיפים את מילקי, למרות המחיר הנמוך יותר שמציעה המתחרה. "טרה עושים מבצעים על מו, והוא נמכר אצלנו בדרך כלל במחיר של ארבעה גביעים ב–9 שקלים - אבל את רוב הצרכנים זה לא משכנע. הלקוחות של מילקי לא מחליפים מותג".

משטראוס נמסר כי "החברה עורכת מבצעים נקודתיים על מילקי, ולראייה בחודש האחרון התקיים מבצע ברשתות רמי לוי ואושר עד, במקביל למבצעים נוספים".

גבינה צהובה: עמק של תנובה עם כ-82%

גם בחג השבועות הקרוב יוצעו מוצרים של תנובה במבצע, וגם יציעו קופסת פלסטיק לשימוש חוזר ברכישת שתי חבילות גבינה צהובה מסוג גלבוע וגוש חלב, אך ככל הנראה הגבינה הצהובה עמק ככל הנראה במבצעים. תנובה מחזיקה כ–82% מקטגוריית הגבינות הצהובות, וגם איבוד נתחי שוק למתחרה טרה, בעקבות השקת הגבינה הצהובה נעם שמחזיקה כיום כ–14.5% מהקטגוריה, לא גרם לתנובה להציע מבצעים על עמק. נעם של טרה לא הביאה בשורה בגזרת המחיר, והגבינה הוצעה במבצע רק במקרים חריגים, כך שגם תנובה יכולה להמשיך בסורה.

בכיר ברשת שיווק גדולה אומר כי "נכון שכ–70% מהמכירות של גבינה צהובה הן במעדנייה, שם מחירי חלק מהמוצרים מפוקחים, אבל תנובה יכולה להציע מבצעים על הגבינות הצהובות במדף".

בתנובה סירבו להגיב.

שמנת מתוקה: תנובה עם 77.5%

בחודשים האחרונים נמצאת השמנת המתוקה 38% שומן תחת פיקוח מחירים, ותנובה אף הורידה את מחיר השמנת 32% שומן שלא נמצאת בפיקוח, אך ברשתות השיווק טוענים כי צעד זה לא צריך למנוע בעדה לצאת במבצעים על השמנת. ברשתות מציינים כי על הגבינה הלבנה שבפיקוח תנובה מציעה מבצעים, גם לקראת השבועות וגם בתקופות אחרות.

לדבריהן, ההבדל הוא שבעוד שבגבינות הלבנות יש לתנובה תחרות אמיתית - שטראוס עם נתח שוק של כ–29% וטרה עם כ–11% - בשמנת המתוקה היא שולטת כמעט לחלוטין, עם נתח שוק של 77.5%.

"תנובה, שמובילה את הקטגוריה, לא עושה כמעט פעילות על שמנת מתוקה. גם לפני שהשמנת היתה תחת פיקוח הם כמעט שלא הסכימו לשמוע על מבצעים על השמנת, מכיוון שהם מובילים את הקטגוריה. במקרה הכי קיצוני - הם עושים מאגדות של כמה אריזות במחיר מוזל אחת לשנה בשבועות", אומר בכיר ברשת גדולה.

בתנובה סירבו להגיב.

גבינות לאפייה: טוב טעם של טרה - 55%

בחג השבועות גבינות רכות פופולריות להכנת מאכלי חג. על אף שגם תנובה מתמודדת בקטגוריה, ומחזיקה כמעט 40% ממנה עם המותג כנען, המותג טוב טעם של טרה הוא כמעט שם גנרי לגבינות רכות, ומובילה את הקטגוריה, עם 55% מהמכירות.

ברשתות מספרים כי עד עתה לא טרה לא הציגה מבצעים על טוב טעם לחג. "המבצע היחיד שקיבלנו על טוב טעם הוא קופון של אחד פלוס אחד, שיחולק בפעילות דיול ויהיה תקף רק אחרי חג השבועות - במידה שיישאר מלאי מהחג שלא יימכר", אומר בכיר באחת מרשתות השיווק. לדברי בכיר ברשת אחרת, "היה מבצע לפני ארבע שנים, ומאז לא היו יותר כמעט מבצעים, כי בעיני טרה - אין באמת תחרות למוצר".

מטרה לא נמסרה תגובה.

איור: ערן ולקובסקי

מרגרינות: יוניליוור עם 97.1%

אמנם מרבית המרגרינות צמחיות, אך הן משמשות תחליף למוצרי חלב. חברת יוניליוור שולטת בלא פחות מ–97% מקטגוריית המרגרינות, עם המותגים מזולה ובלו בנד. הקטגורייה מגלגלת כ–109 מיליון שקל בשנה, לפי נתוני חברת נילסן. מאז שהמרגרינה יצאה מפיקוח מחירים, מחירי המוצרים עלו בעשרות אחוזים.

"בכל הפעמים שפניתי ליוניליוור כדי לבקש מבצע על אחד מהמוצרים האלה - הם לא רצו וכבר התייאשתי. הם לא רוצים לגעת במוצר הזה, כי אין להם סיבה לעשות מבצע כשהם שולטים בשוק ביד רמה", מספר בכיר באחת מרשתות השיווק. לדברי בכיר ברשת שיווק אחרת, "יוניליוור אף פעם לא מוכנים לעשות מבצע - לא בבלו בנד ולא במזולה. פעם זה היה בפיקוח וכיום לא - אז מה אכפת להם להרוויח יותר כסף? הכל הולך אליהם לכיס", אומר.

מיוניליוור נמסר בתגובה: "חברתנו מעניקה לקמעונאים הנחות מסחריות קבועות על מוצרי מרגרינה, בהתאם למדיניות הנחות ברורה. לגבי מבצעים, מכיוון שמדובר במוצרי בסיס, חברתנו משתדלת לתת מחירים נוחים לכל אורך השנה ללא קשר למבצעים כאלה או אחרים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker