בלי מנוי, בלי מאמן ובלי מכשירים שעולים אלפי שקלים: כך תיכנסו לכושר בסלון

שלושה מאמני כושר בכירים קיבלו מאתנו מסגרת תקציב של 700 שקל ■ המטרה: להצטייד באביזרים שיאפשרו לנו לערוך אימון כושר ביתי מלא, הכולל תרגילים של סיבולת לב־ריאה, כוח, גמישות וקואורדינציה

רותי לוי
רותי לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רותי לוי
רותי לוי

צחי נחום, המנהל המקצועי של רשת חדרי הכושר גו אקטיב: "בחרתי חמישה מוצרים ניידים וקלים לנשיאה, המשלבים מגוון רחב של תרגילים מורכבים, מפעילים במקביל כמה קבוצות שרירים, מסייעים לחיזוק שרירי הליבה והכושר האירובי ומסייעים להפיק את האימון האולטימטיבי בכל מקום ובכל זמן"

1. גליל טריגר פוינט

גליל פלסטיק קשיח המצופה בספוג מיוחד עם זיזים שמדמים עיסוי מסוגים שונים (אצבעות, אמה, כף היד). הגליל מבצע עיסוי רקמות למתאמן כנגד משקל הגוף ומטפל בכאבי שרירים הנובעים מעומס יתר ברקמות.

רמת ההדרכה הנדרשת: אפשר לעבוד עם המכשיר באופן עצמאי לאחר עיון בספר ההדרכה.

המלצות לאימון: תרגול של כעשר דקות, בין אם כהכנה לקראת אימון או בסיומו. מומלץ לבצע את התרגילים על גבי משטח קשיח. המכשיר "מגהץ" את הגוף בנקודות הכאב ולכן התחושה לא נעימה, אך יש להמשיך בעקביות את התרגול עד לתומו.

צחי נחוםצילום: אפי דור
גליל טריגר פוינט. מחיר: 225-145 שקל

לפני שקונים: חשוב לשים לב כי זהו אכן גליל ספוג עם זיזים, ולא גליל ספוג קשיח לצורך אימוני פילאטיס ויוגה.

2. משקולת קטל־בל (KettelBell)

משקולת דמוית פעמון בקר עם ידית אחיזה סגורה בראשה, שנמכרת במשקלים שונים. בעוד שמרכז הכובד במשקולת רגילה נופל בתוך כף היד, במכשיר זה, בשל מבנהו הייחודי, מרכז הכובד נמצא מחוץ לכף היד ולכן המומנטום שהוא מפעיל על הגוף שונה. בשל כך, העוצמות גבוהות יותר ממשקולת רגילה.

רמת ההדרכה הנדרשת: בשל התנופות והמומנטים בעבודה עם הקטל־בל, חשוב ששרירי הליבה יהיו חזקים דיים, כך שניתן יהיה לשלוט על התאוצה שמייצרת המשקולת ולא להפך. לכן עדיף ורצוי לקבל בשלב ראשון הכוונה מגורם מוסמך שידריך על הטכניקה הנכונה בעבודה עם המכשיר.

משקולת קטל־בל (KettelBell). מחיר: כ-120 שקל לזוג משקולות של 4 ק"ג (כ-15 שקל לק"ג)

המלצות לאימון: 20–30 דקות תרגול, שלוש פעמים בשבוע. המלצות קריטיות הן להקפיד על שורש כף יד ישר ויציב, להתחיל עם משקלים נמוכים.

לפני שקונים: ודאו שהמשקולת מצופה בגומי והברזל לא חשוף, שכן כך היא עמידה יותר כנגד פגיעות. מומלץ לוודא שגם הידיות של המכשיר מצופות בגומי לצורך נוחות האחיזה.

3. גומיית כוח (דוייזר)

גומייה חזקה בצורת לולאה גדולה וסגורה לתרגילי התנגדות כנגד משקל הגוף

רמת ההדרכה הנדרשת: בתרגילים המתבססים על התנגדות למשקל הגוף נדרשת מיומנות גבוהה יותר או רקע באימון כוח.

המלצות לאימון: תרגול של 20 דקות, שלוש פעמים בשבוע.

לפני שקונים: המוצר מגיע ברמות קושי שונות. מומלץ לרכוש גומיות של מותגים מוכרים.

גומיית כוח (דוייזר). מחיר: 190-90 שקל

4. דלגית

חבל עם ידיות לפעילות אירובית נושאת משקל הגוף, שבבסיסה דילוגים מעל חבל בקצב משתנה. האימון דורש קואורדינציה בסיסית ומאפשר להגביר את קצב הלב בצורה משמעותית בתוך זמן קצר יחסית.

רמת ההדרכה הנדרשת: מתאים לעבודה עצמית ולא נדרשת הכוונה מוקדמת.

דלגית. מחיר: 70-15 שקל

המלצות לאימון: מכיוון שזהו אימון אינטנסיבי המגביר את הדופק בצורה מהירה, כדאי להתחיל בתרגול קצר - בשלב ראשון לקפוץ 1–2 דקות ולעלות עם השיפור בכושר. דרך מצוינת לשלב דלגית באימון היא לצרף אותה לאימוני הכוח. כלומר, בתום כל סדרה של תרגילי כוח ולקראת המעבר לסדרה הבאה מומלץ לקפץ עם הדלגית ולהעלות את הדופק.

לפני שקונים: כדאי לבדוק שהידיות נוחות לאחיזה ולא נוצר חיכוך בכפות הידיים. חשוב לבדוק גם שהדלגית לא קלה מדי, מה שפוגם באיכות התרגול.

5. גומי מתיחה עם ידיות

גומייה שבקצותיה ידיות אחיזה לתרגילים פשוטים לפלג הגוף התחתון (רגליים) והעליון (ידיים, כתפיים, חזה וגב). מכיוון שיש תרגילים גם עם ידית אחת וגם עם שתיים, העבודה עם הגומייה מאפשרת עבודה א־סימטרית שמחזקת את שרירי הליבה.

רמת ההדרכה הנדרשת: לא נדרשת הכוונה מקצועית מיוחדת.

גומי מתיחה עם ידיות. מחיר: 100-40 שקל

המלצות לאימון: תרגול של 20 דקות, שלוש פעמים בשבוע.

לפני שקונים: הכי חשוב לבדוק שהגומייה מגיעה עם ידיות מצופות בספוג כנגד החלקה. שימו לב לצבע הגומייה, שמסמן את דרגת הקושי שלה: צהוב הוא הקל ביותר ושחור הקשה ביותר.

שני מוצרים לאימונים החיוניים - התנגדות־כוח ואירובי

אדי קוגן

אדי קוגן, M.A בחינוך גופני, ראש תחום חדרי כושר בבית הספר למאמנים במכון וינגייט: "בחרתי בשני מוצרים המותאמים לאימון משולב של הרכיבים החיוניים - התנגדות־כוח ואירובי. כדי לייעל את האימון, אפשר להוסיף שעון דופק לוויסות העצימות של האימון האירובי, טיימר או אפליקציית טיימר המאפשרים חזרות מדודות ומתוזמנות באימון, ומזרן אימון לנוחות הביצוע".

1. וסט משקולות

וסט אימון עם תוספת משקולות של עד 30 ק"ג שנועד לאימוני כוח ואימונים אירוביים. בכל וסט יש כמה תאים המיועדים לאחסון המשקולות או אפשרות לחיבור משקולת חיצונית. הווסט מיועד לאימוני ריצה, הליכה ופעילויות ייעודיות כגון אימוני התנגדות בחדרי הכושר ואימון במרחב הפתוח. אימון עם וסט ההתנגדות תורם רבות להוצאה אנרגטית גבוהה ולשיפור הכוח, כוח מתפרץ, זריזות, מהירות ועוד.

וסט משקולות. מחיר: 580-280 שקל

רמת ההדרכה הנדרשת: אין הכרח בהכוונה מקצועית מעבר למה שניתן למצוא באינטרנט.

המלצות אימון: אימוני כוח והתנגדות המשולבים עם תרגילים אירוביים לסירוגין. יש צורך בהתאמת התרגילים האירוביים והכוח. העמסת התנגדות באופן הדרגתי וקל. יש להתחיל עם התנגדות קלה (משקל גוף נמוך) לפרקי זמן קצרים: 10 שניות אירובי ו–10 שניות אנאירובי, ואז הפסקה של 30 שניות. עם הזמן להעלות את ההתנגדות, את משך התרגול ולקצר את ההפסקה. אימון על קבוצות השרירים הגדולות: רגליים, גב, חזה, כתפיים, זרועות, בטן וזוקפים. עבודה בטווח תנועה מלא ובקצב אטי עד בינוני.

לפני שקונים: לוודא כי הווסט בגודל המתאים ומרופד לנוחות באימון, וכן לוודא שמצורפת חגורה מובנית וסוגרי סקוטש לבטיחות וקיבוע המשקולות, לניידות וחופש התנועה.

2. כרית זיזים (פיתה)

משטח לא יציב שמיועד לתרגילי התנגדות, עם דגש על שרירי הליבה במרכז הגוף התורמים ליציבה נכונה, לשיווי משקל ולתמיכה בשלד. חיזוק שרירי הליבה מתקן חוסר איזון ביציבה שעלול לגרום לפציעות. התועלת הגדולה של אימוני ליבה היא בפיתוח כושר המשמש למטלות היומיום.

כרית זיזים (פיתה). מחיר: 170-75 שקל

רמת ההדרכה הנדרשת: אין הכרח בהכוונה מקצועית מיוחדת.

המלצות אימון: הפיתה ניתנת לניפוח על ‏פי צורכי המתעמל. ניתן לעמוד או להיתמך עליה בכל נקודת תמיכה של הגוף ולבצע תרגילים מגוונים עם משקל הגוף או עם משקל חיצוני אחר. אם משתמשים במשקל חיצוני, הוא תמיד יהיה נמוך מהמשקל שבו אנו משתמשים על משטח יציב. חשוב לשלב תרגילים על מכשיר הפיתה עם תרגילים על משטחים יציבים וקבועים.

לפני שקונים: בחנויות נמכרים גדלים שונים של פיתה. ככל שהיא גדולה יותר – דרגת הקושי נמוכה יותר. יש לוודא המצאות זיזים בצד אחד שלה למניעת החלקה ואחיזה טובה יותר. קיימים סוגים נוספים בצורות שונות, כגון אליפטי או מרובע.

"בבית מומלץ לשלב כמה אביזרים, ולא לעבוד עם אביזר אחד בלבד"

תמי קיס, המנהלת המקצועית של רשת גרייט שייפ: "בחרתי בארבעה אביזרים ורסטיליים כדי לתת מענה לאימון לשיפור סבולת לב־ריאה, אימוני כוח ואימון יציבה לצורך שיפור בריאות כללית וכושר. לשיפור אימון אירובי ניתן גם להשתמש במדרגות בבית בתום סט חיזוק. בכל מקרה, בעבודה בבית מומלץ לשלב כמה אביזרים, ולא לעבוד עם אביזר אחד בלבד".

תמי קיסצילום: אריאלה קרצו

1. רצועות תלייה

רצועות חזקות ועמידות שאינן אלסטיות. אפשר לעגון את הרצועות למתקנים שונים כמו וו הדלת, עמוד מתח בחצר או בגן המשחקים. הרצועות נותנות מענה למגוון גדול של אימונים לכל אזורי הגוף - חיזוק, כוח מתפרץ ואימון שרירי הליבה. עם רכישת מיומנויות הנדרשות, מתאים גם לאימונים מטאבוליים (שריפת שומנים).

רמת ההדרכה הנדרשת: העבודה עם הרצועות מורכבת. מומלץ לקחת שלושה־ארבעה אימונים עם מאמן כושר מיומן שייתן דגשים ליציבה וזוויות התרגול, וכן ינסח לכם תוכנית אימון הדרגתית.

רצועות תלייה. מחיר: 800-400 שקל

המלצות אימון: אפשר לחלק את האימון לקבוצות שרירים, שלושה אימונים בשבוע. תרגילים מורכבים ותובעניים יותר ייעשו רק לאחר רכישת סיבולת שרירי ליבה. יש לשמור על יציבות בחגורת הכתפיים, האגן ועמוד השדרה על ידי גיוס שרירי הבטן. הרצועה צריכה להיות מתוחה לאורך כל התרגול. לעבוד בקצב אטי המאפשר שליטה על יציבות, ולהגביר את הקצב רק לאחר רכישת מיומנויות.

לפני שקונים: רצוי לקנות מותג מוכר עקב הסיכון הכרוך במוצר (למשל TRX, Human Trainer, Variosling). המותג TRX נהפך לשם גנרי לגומיות אלה, ולכן לעתים המוכרים יקראו לו רצועות TRX.

2. פיטבול (כדור פיזיו)

כדור גדול וגמיש בקוטר של 55–75 ס"מ לאימון יציבות וסיבולת, גמישות ותנועה. יחזק שרירי ליבה (שרירי בטן וגב עמוקים ושטחיים), ועם ניסיון ניתן להגיע לאימון טוב גם לפלג הגוף התחתון והעליון.

פיטבול (כדור פיזיו). מחיר: 240-75 שקל

רמת ההדרכה הנדרשת: התרגילים הפשוטים לא מצריכים הדרכה. כדי לבצע תרגילים מורכבים יותר מומלץ להתייעץ במאמן.

המלצות אימון: עבודה של 10–20 דקות, פעמיים בשבוע. עם שיפור המיומנות ניתן להעלות את פרקי הזמן ומגוון התרגילים. בישיבה על הכדור - זווית כפיפה של 90 מעלות במפרקי הברך והירך.

לפני שקונים: הכדור נמכר בגדלים המותאמים לגובה המתאמן. הגודל השכיח הוא 65 ס"מ. עבור מתאמנים נמוכים (מתחת ל–1.60 מטר מומלץ כדור של 55 ס"מ). במותגים מוכרים מצוין המשקל שהכדור יכול לשאת.

3. גליידינג דיסק

שתי דיסקיות קטנות ושטוחות להגברת דופק (אירובי) ותרגילי חיזוק.

רמת ההדרכה הנדרשת: ללא הדרכה מיוחדת.

גליידינג דיסק. מחיר: 50 שקל

המלצות אימון: יש למקם את העקבים מחוץ לדיסק כדי שישמשו מעצורים בעת הצורך. אם נתקעתם בניסיון לחזור לעמדת המוצא, אינכם עובדים נכון ולכן מומלץ לצמצם את טווחי התנועה שלכם.

לפני שקונים: זהו מוצר זול למדי ולפיכך מומלץ לרכוש את המותג המקורי גלידינג דיסק (Gliding Disc) שמחזיק מעמד לאורך זמן.

4. כדור כוח

כדור נושא משקל של 2–5 ק"ג ומשלב אימון כוח, תנועה ואימון עצבי. מתרגלים משימות כגון מסירות ותפיסות, הקפצות ממנחים שונים, בשילוב עם ריצה או התקדמות בכיוונים שונים. משלב היבט אתלטי לאימוני החיזוק והאירובי.

רמת ההדרכה הנדרשת: לא נדרשת הדרכה אישית מיוחדת.

כדור כוח. מחיר: 180-65 שקל, בהתאם למשקל

המלצות אימון: לשלב אימון עם שותף, לא למסור חזק מדי ולהתחיל ממרחק לא גדול בין בני הזוג. הפעילות עם כדור הכוח אינה אמורה לגרום לכאבים, ולכן יש לוודא שזריקות בזוויות שונות נעשות ללא כאב - הדבר שכיח בעיקר כאשר מרימים את הכדור וזורקים מעבר לראש. אם אתם חשים כאב יש להפסיק את הפעילות מיד כדי להימנע מפציעה.

לפני שקונים: מומלץ לרכוש כדור שאפשר להקפיץ. אין צורך ברכישת כדורי עור יקרים וכבדים יותר, שאינם דרושים לתרגול הביתי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker