שאלות ותשובות |

מה חוק הספרים עשה למחירים?

האם חנויות סטימצקי ממשיכות לפעול כרגיל ומה המבצעים החדשים שמציעות הרשתות?

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

שוק הספרים עובר טלטלה בתקופה האחרונה, במיוחד לנוכח חוק הספרים והמצוקה הפיננסית אליה נקלעה רשת סטימצקי. מה מצבו של ענף ההוצאה לאור המקומי ערב פסח תשע"ד והאם מצבה של סטימצקי יגרור את הענף כולו לקיפאון? הנה כמה שאלות ותשובות שיעזרו לעשות סדר במדפים.

מה קורה עם רשת סטימצקי?

חנויות סטימצקי פועלות בינתיים כרגיל. ביום רביעי החליט הבנק המממן של סטימצקי, בנק הפועלים, להעניק לרשת את האשראי המינימלי שאמור לאפשר לה להמשיך לשרוד עד למכירתה לגורם אחר. , כי יעמיד לרשת אשראי חדש בהיקף של כ-4 מיליון שקל, בכפוף לביצוע הזרמת בעלים מצד קרן מרקסטון בהיקף של כ-8 מיליון שקל.

צילום: תומר אפלבאום

ההערכה היא כי הזרמת 12 מיליון שקל לרשת תאפשר לה לשרוד את חג הפסח ואת שבוע הספר שיחול ביוני, שנחשבים לתקופות המכירות החזקות של הרשת. בתקופה זו תנסה קרן מרקסטון לאתר רוכש שיוכל להזרים כספים נוספים לרשת כדי לייצב את מצבה. למרות זאת, בנק הפועלים שאיבד אמון בהנהלת רשת סטימצקי ובכירי קרן מרקסטון, החליט לממש השבוע את השעבודים שהיו להם על נכסים פיננסיים של רשת סטימצקי. הבנק תפס נכסים פיננסיים בהיקף של 125 מיליון שקל, מתוך חוב מוערך של כ-140 מיליון שקל.

מה המצב בכל ענף הספרים?

בענף הספרים מספרים על ירידה חדה במכירות בפברואר־מארס. הירידה העיקרית חלה במארס וחלק מהמו"לים אף מספרים על ירידה של 30% במכירות ויותר בחודש זה. חלק מהירידה מיוחס לכך שחג הפסח חל בשנה שעברה בחודש מארס והשנה באפריל, כך שאפריל צפוי להיות מוצלח יותר במכירות. חלק מהירידה במכירות מיוחסת לכך שאנשים עדיין לא התרגלו ואינם מבינים שלמעשה רוב הספרים שנמכרים כיום בחנויות מוצעים עדיין במחירי מבצע דומים לאלה של שנה שעברה. גם הקמפיין של רשת צומת ספרים – תקנו עכשיו לפני שהחוק נכנס לתוקף והמחירים עולים – עזר ליצירת הרושם הזה אצל הצרכנים.

ההערכה היא שחוק הספרים יגרום לירידה במכירות בענף גם בהמשך השנה. מנכ"לית סטימצקי, איריס בראל, אמרה בעבר כי המו"לים ושאר מומחי השוק צופים לירידה של 25% במספר העסקות בענף הספרים ב-2014. במסיבת עיתונאים שקיימה סטימצקי באחרונה אמרה בראל כי "ייקח לצרכנים זמן להתרגל לכך שלא קונים יותר ספרים בזול ומכיוון שההוצאות של הרשתות כמו שכר דירה נותרו גבוהות, 2014 ו-2015 יהיו שנים של תקופת מעבר עבור רשתות הספרים".

"אנשים קונים היום פחות ספרים נקודה", אומר אחד המו"לים בענף. "גם המכירות שלנו לקראת הפסח נמוכות בכ–5% לעומת שנה שעברה. אנשים מבולבלים בגלל החוק. המבחן האמיתי יהיה לקראת שבוע הספר".

מה קרה למחירי הספרים מאז כניסת חוק הספרים לתוקף?

מחירי הספרים לא ירדו משמעותית והוא אינו נע סביב 60-50 שקל לספר, כפי שהבטיחו יוזמי החוק. אף שהשקתו של החוק נראתה חיובית, עם מחיר של 50 שקל לספרו החדש של יורם קניוק "מלאכים", שהיה הראשון שיצא לאור אחרי כניסת החוק לתוקף. אבל מאז כבר הספיקו מחירי הספרים לעלות, והם נעים בין 68 שקל ועד 89 שקל לספר. המחיר הממוצע לספר לפני כניסת החוק לתוקף היה 98 שקל, אך אז נמכרו ספרים חדשים במבצעים של אחד פלוס אחד ואף מבצעים עמוקים יותר, כך שהקונה יכל לקבל שני ספרים ומעלה תמורת 98 שקל.

הספר החדש של שולמית לפיד "חלומות של אחרים", למשל, נמכר כיום במחיר קטלוגי של 68 שקל והחדש של אהרן אפלפלד, "ימים של בהירות מדהימה" נמכר ב-69 שקל. הספר החדש של אורי אבנרי, "אופטימי", עולה 98 שקל והספר של יוכי ברנדס "היהודים שלא הכרנו" , שספריה הקודמים נמכרו בעבר במבצעי 1+1 מרגע להוצאת לאור, נמכר כיום במחיר של 84 שקל.

בגזרת ספרי הבישול, הספר של מאסטר שף 3 נמכר במחיר קטלוגי של 128 שקל, אך השתתף במבצעים. מאסטר שף 4, שיצא לאחר כניסת החוק לתוקף, נמכר במחיר קטלוגי של 98 שקל וכך גם הספר משחקי השף. יותר מ-75% ממכירות הספרים כיום הם של ספרים במבצע ורק פחות מ-25% מהמכירות הם של ספרים הנמכרים במחיר הקטלוגי המודפס על הספר.

איזה מבצעים מציעות רשתות הספרים לקראת חג הפסח?

ברשת סטימצקי מציעים מבצע של קנה ספר וקבל ספר במתנה על מגוון הספרים שבמבצע ו-50% הנחה על כל ספר נוסף. כמו כן, מעניקה הרשת 10% הנחה נוספים לחברי מועדון. ברשת צומת ספרים מציעים מבצע של קנה ספר וקבל ספר במתנה על יותר מ–4,000 כותרים שבמבצע ומבצע של עשרה ספרים נבחרים ב-29.90 שקל.

איך חוק הספר משפיע בינתיים על המבצעים?

כיום המצב בחנויות הוא שהמבצעים על רוב הספרים, למעט הספרים החדשים שיצאו, נותרו זהים לאלה שהציעו רשתות הספרים לקראת פסח בשנה שעברה, של קנה ספר וקבל ספר במתנה. חוק הספרים קובע, בין היתר, שבמהלך 18 חודשים מתאריך ההוצאה לאור של ספר (תקופת ההגנה) חנות ספרים לא תהיה רשאית למכור לצרכן את הספר במחיר מבצע.

ואולם מכיוון שכמעט ולא יצאו לאור ספרים חדשים בולטים מאז שהחוק נכנס לתוקף באמצע פברואר, נכון לעכשיו כמעט לא ניכרת השפעה של החוק על המבצעים בחנויות. מנכ"לית סטימצקי סיפרה באחרונה שמאז כניסת החוק לתוקף, הוציאו המו"לים לאור רק כ–150 ספרים לעומת כ-800 ספרים בתקופה דומה בעבר. זאת, לאור רצונם 'לעקוף' את החוק ולאפשר את המשך מכירתם של הספרים במחירי מבצע, לאור החשש שהציבור יתקשה לעכל את השינויים בענף ולא יקנה את הספרים החדשים במחיר מלא.

האם המבצעים צפויים להעמיק בעתיד הקרוב?

חוק הספר מאפשר הנחה של 20% על ספרים חדשים למשך כשבועיים בתקופה של שבוע הספר שיחל ב-11 ליוני. לא ברור מה תהיה המדיניות של רשתות הספרים, שבשנה שעברה יצאו בשבוע הספר במבצעים של קנה ספר וקבל שני ספרים במתנה ושלושה ספרים ב-99 שקל.

מצד אחד, רשתות הספרים מאותתות אחת לשנייה כבר מזה זמן רב, שצריך למתן את המבצעים בענף ולדברי בכיר באחת הרשתות גם בשבוע הספר הן לא יירצו להיגרר למבצעים של שבוע הספר בשנה שעברה. לדברי אחד המו"לים, "אנשים לא קונים ספרים, וכדי להיפטר מסחורה, סביר שהמו"לים יציעו מבצעים אגרסיביים על הספרים שיצאו לאור לפני כניסת החוק לתוקף. בנוסף, אנשים לא קונים ספרים כרגע וכדי לגרום לאנשים לקנות ספרים יהיו חייבים להיות מאוד נדיבים עם הלקוחות כדי שהכסף יתגלגל. פעם לפני פסח היו יוצאים כל הספרים ה'תותחים', והפעם המו"לים חיכו עם רוב הספרים בשביל להציע את הספר במבצע בשבוע הספר. אם גם בחודש של שבוע הספר לא יקנו ספרים - זה באמת יהיה הסוף של הענף הזה".

אז מי מרוויח ומפסיד מחוק הספרים?

נכון לרגע זה, נראה כי כמעט כולם מפסידים מהחוק - המו"לים, הסופרים ורשתות הספרים מספרים כי הם חווים ירידה במכירות ואילו הצרכן הפסיד את המבצעים על ספרים חדשים. המו"לים טוענים כי רשתות הספרים מפסידות פחות מהם כי הן מכניסות יותר כסף על כל עותק שנכנס, ואילו רשתות הספרים טוענות שהמו"לים חוסכים לפחות בעלויות הדפוס, ואם נמכרים פחות ספרים חדשים הן אלה שסובלות מכך. הדעה הכמעט רווחת היא שסופרים חדשים הפסידו מהחוק מכיוון שהמו"לים מפחדים להוציא לאור ספרים שלהם, לאור כך שהחוק מחייב לשלם להם תמלוגים בשיעור מינימום של 8%, ולא ברור אם הצרכנים יקנו ספרים במחיר מלא של סופרים שהם אינם מכירים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker