המו"לים: "סטימצקי טרם העבירה לנו כסף"; הרשת: "נשלם ביום ראשון"

על אף שהוזרם לרשת סכומי כסף שאמורים להגיע לידי ספקים, היא טרם העבירה את התשלומים להוצאות הספרים ■ מו"ל של הוצאה גדולה: "זה מצב מלחיץ מאוד" ■ ברשת מבהירים: "התקשנו להוציא את הצ'קים מבחינה טכנית. נשלם לכולם"

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ההוצאות לאור חוששות כי הן לא יזכו לקבל את סכומי הכסף שהיו אמורות לקבל מרשת סטימצקי. הרשת טרם שילמה את החוב שלה להוצאות על הספרים שנמכרו בחודשים ינואר ופברואר. את התשלומים הללו הן היו צריכות לקבל כבר בתחילת החודש.

מבדיקת TheMarker עולה כי כמות מצומצמת של הוצאות לאור קטנות קיבלו טלפון אתמול שבו הוסבר להן כי מחכה להן צ'ק במשרדי סטימצקי, אולם ההוצאות הגדולות טרם קיבלו תשלום. "זה מצב מלחיץ מאוד", אמר הבוקר מו"ל שלא קיבל עדיין תשלום. "בהתחלה הם לא שילמו לנו את הכספים המגיעים לנו מבלי לתת לנו הודעה מוקדמת או הסבר כלשהו ועכשיו, אחרי שקראנו בתקשורת שעבר אליהם כסף לתשלום לספקים, עדיין לא קיבלנו תשלום. אנחנו באפלה ומתפללים לקבל את הכסף בקרוב. סטימצקי מהווה כ-60% מהמכירות של רובנו".

איריס בראל, המכהנת כמנכ"לית סטימצקי, התייחסה למצב הקשה, ואמרה: "חלק מהספקים קיבלו צ'קים ביום חמישי וחלק יקבלו עד יום ראשון בצהריים. מבחינה לוגיסטית וטכנית התקשנו להכין את כל הצ'קים ביום חמישי".

שלשום החליט בנק הפועלים להעניק לרשת את האשראי המינימלי שאמור לאפשר לה להמשיך ולשרוד עד למכירתה. הבנק סיכם עם בכירי קרן מרקסטון כי יעמיד לרשת אשראי חדש בהיקף של כ-4 מיליון שקל, בכפוף לביצוע הזרמת בעלים מצד קרן מרקסון בהיקף של כ-8 מיליון שקל.

סניף של סטימצקי בתל אביבצילום: דניאל צ'צ'יק

ההערכה היא כי הזרמת 12 מיליון שקל לרשת תאפשר לה לשרוד את חג הפסח ואת שבוע הספר שיתקיים בחודש יוני, שני מועדים שנחשבים לתקופות המכירות החזקות של הרשת. הערכה היא כי ההכנסות מהמכירות בשני מועדים אלה, יחד עם הכספים שיוזרמו לה מצד הבנק ומצד מרקסטון, יאפשרו לה לשרוד בשלושת החודשים הקרובים ובמהלכם תנסה קרן מרקסטון לאתר רוכש שיוכל להזרים כספים נוספים לרשת על מנת לייצב את מצבה.

עם זאת, הבנק, שאיבד אמון בהנהלת רשת סטימצקי ובבכירי קרן מרקסטון, החליט לממש את השיעבודים שהיו לו על נכסים פיננסיים של רשת סטימצקי, וכך גבה את מרבית החוב של החברה כלפיו. הבנק תפס נכסים פיננסיים בהיקף של 125 מיליון שקל, מתוך חוב מוערך של כ-140 מיליון שקל. הכספים שנתפסו מורכבים מפיקדונות שהיו משועבדים לבנק, נכסים פיננסיים נזילים וכן ערבויות מצד קרן מרקסטון.

כפי שנחשף ב-TheMarker, בענף מספרים כי קבוצת ידיעות אחרונות, המחזיקה בהוצאה לאור הגדולה ידיעות ספרים, ביחד עם משפחת איכנוולד, מנהלת מגעים עם קרן מרקסטון לרכישת סטימצקי. עוד התנהלו מגעים עם איתן זינגר, מנכל זאפ לשעבר, ביחד עם קרן קלירמארק וקבוצה אחרת של צחי נוימן, המכהן כמנכ"ל קבוצת אלון ושהתמודד בעבר על רכישת אי.די.בי כחלק מהקבוצה שגיבש איש העסקים נוחי דנקנר. בנוסף לזה, נוהלו מגעים עם רונן לוי, בעלי אופיס דיפו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker