בדיקת TheMarker |

צריכים ויטמינים? בישראל תשלמו 
עד 200% יותר
 מאשר בחו"ל

פערי המחירים של תוספי מזון בין ישראל לארה"ב מגיעים לעתים לפי שלושה ויותר ■ בענף מאשימים את הקמעונאים שגורפים רווחים גבוהים, הקמעונאים מאשימים את הספקים שקובעים את המחירון, וכולם מאשימים את משרד הבריאות בבדיקות קפדניות מדי ואת עלויות המע"מ והמכס

גבריאלה דוידוביץ'-ויסברג
גבריאלה דוידוביץ'-ויסברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גבריאלה דוידוביץ'-ויסברג
גבריאלה דוידוביץ'-ויסברג

גיא משתמש באופן קבוע בחומצת שומן אומגה 3 של המותג סולגאר. הוא משתדל לקנות את המוצר רק כשיש מבצע וכל פעם במקום אחר. "מדובר בהוצאה שנתית שמסתכמת בכ-1,000 שקל", הוא אומר. "באחרונה גיליתי שאני יכול להזמין את אותו המוצר בדיוק באתר אמריקאי ולחסוך בכל קנייה כ-120 שקל. מדובר בפער של יותר מ–100% על כל טבלייה".

גם מיכל עברה לרכוש ויטמינים מאתרים בינלאומיים. "השתמשתי שנים בחומצה פולית ובכדורי סידן מתוצרת אלטמן, וזה עלה לי אלפי שקלים בשנה. ואז גיליתי שדרך אתר iherb אני יכולה לחסוך מאות שקלים על כל קנייה. זה אמנם לא אותו מותג, כי בחו"ל לא מוכרים את המוצרים של אלטמן, אבל ביררתי לגבי חברה אמינה בארה"ב ואני מזמינה את המוצרים שלה", מספרת מיכל.

פערי המחירים העצומים שגיא ומיכל מתארים עלו גם בהשוואה שערכנו בין תוספי מזון שנמכרים בישראל לאלה הנמכרים בארה"ב. בחרנו 20 תוספים של החברות סולגאר ו–Now, המוכרות את אותה הסחורה בדיוק בישראל ובארה"ב, ושל אלטמן הישראלית, שאותם השווינו לשלוש חברות אמריקאיות מובילות - נייצ'ר מייד, נייצ'ר וויי ופוריטנס פרייד.

בדקנו את המחירים בישראל באתר של עדן טבע מרקט, שמתחייבת בתקנון החברה למחירים הנמוכים בישראל. יש לציין כי האריזות הנמכרות בארה"ב גדולות יותר, ולכן ההשוואה התמקדה במחיר לטבלייה, ולא במחיר האריזה כולה. הנתונים הראו פערים שמגיעים גם ל–257% בין ישראל לארה"ב, וברוב המקרים הפער סובב סביב 100%. במלים אחרות, מחיר תוסף המזון בישראל הוא כפליים מהמחיר בארה"ב.

תרופות
תרופותצילום: ללא קרדיט

כך למשל, טבליית חומצה פולית של סולגאר נמכרת בארה"ב ב-15 אגורות, ובישראל המחיר הוא 0.43 אגורות, פער של 187%. בוויטמין C היה פער המחיר 161% - מחיר של יחידה בישראל הוא 60 אגורות לטבלייה, לעומת 23 אגורות בארה"ב.

במוצרים של now נמצאו הפערים הגבוהים ביותר: בחמשת המוצרים שבדקנו מתוצרתה הפערים היו של 200% ויותר. כך למשל, טבליית סידן ציטראט עולה בישראל 70 אגורות, לעומת 23 אגורות בארה"ב, פער של 204%.

השוואת המחירים לחברת טבע אלטמן היתה מורכבת יותר, מאחר שהמוצרים בארה"ב אינם זהים. עם זאת, השתדלנו לבחור במוצרים של חברות אמריקאיות מובילות המכילים את אותם המרכיבים. בהשוואה זו מצאנו קשת מחירים רחבה, אך ניכר כי בכל זאת המוצר הישראלי הוא לרוב היקר יותר. כך למשל, טבליית מגנזיום ציטראט של אלטמן עולה 74 אגורות, ואילו מחירי המותגים שנבדקו בארה"ב נעים בין 22 ל–50 אגורות – פער של 48%-236%.

"בשנה האחרונה חלה עלייה של 47% ברכישות תוספי תזונה מאתרים בחו"ל, המתורגמים לעשרות אלפי רכישות", אומר אלעד גולדנברג, מנהל הפעילות העסקית של אי־ביי בישראל. "בדיקת ההזמנות והחיפושים שעושים הישראלים באתרים בחו"ל מראה כי דווקא המותגים שאינם נמכרים בישראל הם הפופולריים יותר, למשל פוריטנס פרייד, שהוא המותג המחופש ביותר על ידי ישראלים. "כל הקטגוריה של התוספים גדולה מאוד באתר, ומאחר שרוב הצרכנים מזמינים מהשלוחה האמריקאית של איביי, הם יודעים בוודאות שכל המוצרים מאושרים על ידי FDA והתקנות הנדרשות בארה"ב".

גם באתר הישראלי buy2usa, המספק כתובת אמריקאית, מדווחים על עלייה במספר ההזמנות, וטוענים כי תוספי התזונה והוויטמינים הם אחד התחומים הפופולריים ביותר ביבוא אישי מארה"ב, בגלל פערי המחירים. "מי שצורך באופן קבוע תוספי תזונה וויטמינים חוסך מאות שקלים בכל קנייה מאתרים בינלאומיים", אומר ירון בן אלי, מנכ"ל החברה.

נשים עומדות מול מדף של תוספי תזונה
מחיר היבוא האישי לישראל מייקר את המוצרים והופך אותם ללא משתלמים. מתלבטים מול מדף הוויטמיניםצילום: דודו בכר

בניגוד למוצרים רבים הנמכרים במחירים נמוכים בארה"ב, אך מחיר היבוא האישי לישראל מייקר אותם והופך אותם ללא משתלמים, ברכישת תוספי מזון ההתייקרות אינה מורגשת. אריזות הוויטמינים קטנות וקלות, כך שמחיר המשלוח לישראל לרוב יהיה זניח - ופערי המחירים הגבוהים יישמרו.

"משלוח עובר בדיקות במשך יותר משבועיים"

"פערים של 100%–150% בין המדינות נשמעים סבירים, היות שלמוצרים שנמכרים בישראל יש כמה מקטעי תיווך כמו יבואן, סיטונאי וקמעונאי. בכל מקטע נדרש מרווח גולמי של 35%–45% כדי לממן עלויות תקורה, מימון ומס", אומר בכיר בענף התוספים.

איתן מרקוביץ', בעלים משותף בחברת אמברוזיה סופרב, יבואנית סולגאר, אומר כי הסיבות לפערי המחירים מגוונות. לדבריו, המרכיב הראשון שמשפיע על המחיר הוא גודל האריזות - בארה"ב האריזות מכילות כמות כפולה שמוזילה את העלות. "לפני שנים ניסינו להביא כמויות גדולות והישראלים פשוט לא קונים כאלה אריזות", הוא אומר.

ואולם הסיבה המרכזית לפערים, לדברי מרקוביץ', היא ביבוא וברגולציה הישראלית. "יש חישובי מע"מ והובלה שצריך להוסיף למחיר, ואילו ביבוא אישי באינטרנט ההוצאה הזו כלל לא נמדדת. בנוסף, יבוא תוספי תזונה לא דומה ליבוא אופנה והנעלה, למשל, מאחר שכל מוצר עובר בדיקות מעבדה מיוחדות במשרד הבריאות שאורכות לפחות שבועיים־שלושה. גם אם זה מוצר שנמכר פה שנים, הוא עדיין צריך לעבור בכל משלוח הליך התאמה מלא לתקן, ויש לכך עלויות.

"אם משרד הבריאות היה משחרר אותנו, כמו שהוא משחרר את הצרכן שמזמין באינטרנט, אז המחיר היה יורד באופן אוטומטי. זו הסיבה גם שבתחום הזה אי אפשר אפילו לעשות יבוא מקביל, כי עדיין צריך את כל האישורים הנדרשים כדי לשחרר את המוצרים".

למרות פערי המחירים, מרקוביץ' טוען כי הבטיחות בתחום התוספים היא הדבר החשוב ביותר, שאמנם בשיקול של יבוא אישי נעלמת, אך אי אפשר לזנוח את העניין ביבוא מסחרי. "לראיה, גם מחירי האדוויל או הנורופן נמוכים יותר בחו"ל כאשר מביאים אותם באופן אישי, אבל ביבוא נרחב הם עוברים את כל הבדיקות", הוא אומר. "בארה"ב, לעומת זאת, זה עובד הפוך - ואומרים לך באילו תקנים אתה צריך לעמוד. אם נתפסת, אתה מוענש בחומרה. כאן בודקים מראש, במיוחד לאחר פרשת רמדיה".

מרקוביץ' לא מתעלם גם מהשפעות שיש להתפתחויות קמעוניות על התחום. לדבריו, "אמזון, למשל, זה מחסן וירטואלי, ולא חנות שיש לה המון עלויות נלוות. אבל חשוב לציין שהמחיר נמצא כל הזמן במגמת ירידה. המחירים כיום בשוק נמוכים במידה ניכרת מאלה שהיו לפני חמש שנים, והם ממשיכים לרדת".

בכיר אחר בענף הוויטמינים טוען כי הסיבות לפערים דווקא קשורות לקמעונאים, שגורפים רווחים גבוהים מאוד לעומת אלה הנמדדים באירופה ובארה"ב. "בשרשרת הרווחים הם יושבים על השומן הכי גדול - עם 40%–60% רווח. עובדה שבעדן טבע מרקט יכולים להוריד מחירים ועדיין להרוויח, מאחר שהמחירים בשוק מראש היו גבוהים בהרבה.

"השוק המשמעותי הוא הרשתות הגדולות, במיוחד סופר־פארם, שלהן יש את הכוח האמיתי להשפיע על המחיר. מותגים שרוצים להוביל לא יכולים שלא להיות בסופר־פארם, שמחזיקה נתח שוק של 30%–40% והיא בעלת כוח גדול".

בסופר־פארם מגיבים לטענת הבכיר ומוסרים כי "תחום הטבע מאופיין במבצעים רבים והמחירים נקבעים בהתאם למחירוני הספקים".

סיבה נוספת לתמחור הגבוה בישראל, לטענת הבכיר, היא חינוך השוק. "צריכת ויטמינים אינה מובנת מאליה, וכדי לחדור לשוק צריך לחנך את הצרכן לכך שהוא זקוק למוצרים, וזה עולה כסף. הגידול בשוק הוא לא עצום, ואנחנו מתחת לממוצע העולמי", הוא אומר.

מנכ"ל עדן טבע מרקט, גיא פרוביזור, שבעבר עבד בשוק הוויטמינים האמריקאי, אומר כי שם הענף מגלגל 5.5 מיליארד דולר בשנה. לשם השוואה, לפי קבוצת דן אנד ברדסטריט, הפדיון של שוק הוויטמינים, תוספי המזון והתרופות ההומאופתיות בישראל ב–2013 מוערך ב–880 מיליון שקל, עם קצב צמיחה שנתי של 4%, והשחקניות הראשיות הן טבע אלטמן וסולגאר.

פרוביזור מוסיף כי בישראל גם מסובך להיות יבואן בגלל הדרישות של משרד הבריאות, המכס ותוספת המע"מ של 18% על כל מוצר, שבארה"ב לא קיימת. "מה שמעניין את הצרכן זה המחיר, אבל בקנייה באינטרנט הוא לא יודע בהכרח מהיכן הגיע המוצר ואיך הוא נשמר, אך זה עדיין לא מצדיק פערים כאלה".

פרוביזור מתייחס גם לדבריו של הבכיר על רווחיות הרשתות, וטוען כי הרשת שבניהולו מרוויחה יחסית מעט מאוד בתחום. "הרווחיות שלנו אחרי שהורדנו את המחירים היא 15%–17% על המוצרים, מתחת לזה אין שום היגיון כלכלי למכור מוצרים כאלה. אך אם הפערים לפי הבדיקה בכל זאת גבוהים כל כך, האחריות למחירים לא נובעת מפער קמעונאי".

"הכתובת לבחינת המחיר - הקמעונאי"

משרד הבריאות בחר שלא להתייחס באופן ישיר לטענות המשווקים הישראלים, ומסר: "המשרד מופקד על פיקוח המזון בכלל ותוספי תזונה בפרט. מטרת הפיקוח היא להבטיח מזון בטיחותי ואיכותי לצרכנים. משרד הבריאות אינו מתערב בקביעת מחירים".

ראובן זהר רוזנשיין, סמנכ"ל שיווק בחברת מרשל, יבואנית מוצרי Now בישראל, מסר: "החברה עושה כל אשר לאל ידה, כדי לספק ללקוחותיה מוצרי איכות במחיר השווה לכל נפש. בתוך אלה נוקטת החברה, חרף הקשיים, פעולות מגוונות במגמה להיטיב את תנאיה מול הספקים בחו"ל, ובכך לאפשר לקמעונאים מבצעים אטרקטיביים, לצד תנאי רכישה הוגנים. הכתובת הנכונה לבחינת מחיר המוצר היא כתובתו של הקמעונאי. עם זאת, נטל הוצאות היבוא כבד, ולעתים אף כבד מנשוא. משמעות הדבר היא שכל השוואה בין מחיר המוצר בארה"ב למחירו בישראל אינה הגיונית ואינה הוגנת ויסודה בטעות, שסופה להוביל את ציבור הצרכנים למסקנות שגויות".

מאלטמן נמסר: "מוצרי החברה מיוצרים ברמת איכות ובקרה מהגבוהות ביותר שקיימות בתחום. הרכיבים שבהם אנו משתמשים הם מהאיכותיים והמובילים בעולם, אשר הוכחו מחקרית. לא תמיד ההשוואה הישירה למוצרי מדף אחרים רלוונטית".

כך בדקנו

השוואת המחירים נערכה ב-17-18 במארס, באתר האינטרנט של עדן טבע מרקט, שהמחירים בו הושוו לאתרים אמריקאיים - iherb ו–puritan, לפי שער דולר של 3.45 שקלים.

בבדיקת המוצרים של החברות סולגאר ו–Now, ההשוואה נערכה עבור אותם המוצרים בדיוק, וההבדל היחידי היה גודלן של האריזות, לכן מוצג המחיר לטבלייה אחת. ההשוואה למוצרי אלטמן, שאינם משווקים בארה"ב, נערכה מול החברות המובילות נייצ'ר מייד, נייצ'ר וויי ופוריטנס פרייד.

בעדן טבע מרקט נלקחו המחירים המוצעים לחברי מועדון, שההצטרפות אליו מותנית בתשלום שנתי של 10 שקלים, ואילו למחירים בארה"ב יש להוסיף את עלות המשלוח לישראל בסך 15 שקל.

רשת חיסכון: אתרים בינ"ל שמוכרים תוספי תזונה

iherb

האתר נכנס בחודשים האחרונים לרשימת החובה של צרכני האינטרנט הישראלים, לאחר שהתברר כי הוא מציע למכירה את רוב מותגי הפארם המוכרים במחירים נמוכים, עם משלוח לישראל בעלות מינורית של כ–15 שקל. בגזרת הוויטמינים ותוספי התזונה, האתר מציע מגוון רחב במיוחד של מוצרים עם הסברים ברורים ומפורטים על כל מוצר ומרכיביו, בנוסף למשקל האריזה לצורך משלוח.

puritan

יצרן תוספי התזונה והוויטמינים שהצטרף לקבוצה של המותגים המובילים ביותר בתחום בארה"ב. האתר מציע את מוצרי החברה לצד מוצרים נוספים מתחום הטיפוח, הארומתרפיה, אוכל בריאותי ותזונת ספורט. באתר אפשר למצוא מאות מוצרים של המותג, וככל שקונים יותר מוצרים - מחירם יורד. האתר עושה משלוחים בחינם בתוך ארה"ב ושולח לישראל חבילות החל במחיר של 23 דולר, לכן כדאי לערוך בדיקה עם כתובת אמריקאית לפני הזמנת החבילה.

vitaminshoppe

האתר הוא בין הקמעונאים הגדולים ביותר בארה"ב לשיווק ויטמינים, ומלבד החנות באתר, הרשת מפעילה כ–600 סניפים ברחבי ארה"ב. האתר מציע למכירה את כל מותגי הוויטמינים ותוספי התזונה המוכרים, לצד מוצרים נוספים בתחום הצמחים, הדיאטה והספורט. מומלץ לבדוק את המבצע השבועי על מותגים מתחלפים, וגם את המבצעים הרוחביים כמו 10% הנחה שניתנת כעת על כל קנייה מעל 75 דולר. האתר שולח חבילות לישראל, אך מחירן גבוה, 50 דולר, לכן מומלץ להשתמש בכתובת אמריקאית וכך המחיר מתחיל ב–20 דולר לק"ג.

ebay

אתר המכירות הפומביות הגדול בעולם, שמציע מוצרים רבים ובהם גם קטגוריות ויטמינים ותוספי תזונה רחבות, עם מגוון מוצרים מוכרים - כך שאפשר לערוך השוואת מחירים פנימית ולמצוא את העסקה המשתלמת ביותר. מאחר שהאתר תלוי במוכרים שונים מכל העולם, יש בו מוצרים שאינם נמכרים בארה"ב או באירופה. מחיר המשלוח באתר משתנה ותלוי במוכר.

amazon

באתר הישראלי buy2usa מדווחים כי מרבית רכישות הוויטמינים ותוספי התזונה בישראל מגיעות דרך אמזון, שמציעה מגוון רחב ומחירים שונים עבור מוצרים זהים. גם באתר זה אפשר למצוא לרוב מותגים מיוחדים שאינם נמכרים באתרים מתמחים. החיסרון הוא שבמרבית המקרים אין משלוח ישיר לישראל. עם זאת, ב-buy2usa מציעים מחשבון המרה שבו ניתן להעתיק את לינק המוצר ולקבל את עלות המשלוח הסופית לישראל.

כך בדקנו

השוואת המחירים נערכה ב–17–18 במארס, באתר האינטרנט של עדן טבע מרקט, שהמחירים בו הושוו לאתרים אמריקאיים - iherb ו–puritan, לפי שער דולר של 3.45 שקלים.

בבדיקת המוצרים של החברות סולגאר ו–Now, ההשוואה נערכה עבור אותם המוצרים בדיוק, וההבדל היחידי היה גודלן של האריזות, לכן מוצג המחיר לטבלייה אחת. ההשוואה למוצרי אלטמן, שאינם משווקים בארה"ב, נערכה מול החברות המובילות נייצ'ר מייד, נייצ'ר וויי ופוריטנס פרייד.

בעדן טבע מרקט נלקחו המחירים המוצעים לחברי מועדון, שההצטרפות אליו מותנית בתשלום שנתי של 10 שקלים, ואילו למחירים בארה"ב יש להוסיף את עלות המשלוח לישראל בסך 15 שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker