בדיקת TheMarker

מגלחים אתכם: מוצרי ג'ילט יקרים בישראל עד פי 2 לעומת העולם

בחינת המחירים ברשתות בארה"ב ובריטניה חושפת פער של עד 90% בין מחירי מוצרי ג'ילט בישראל למחיריהם בחו"ל ■ אף שהמותג חולש על 84% משוק סכיני הגילוח המקומי, חברת ההפצה שלו והזכיינית בישראל אינן מוכרזות כמונופול

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

אף שהוא חולש על 84% משוק סכיני הגילוח בישראל, המותג ג'ילט של פרוקטר אנד גמבל אינו מוכרז רשמית מונופול בקטגוריה. לכן פרוקטר אנד גמבל יכולה לגבות מחירים גבוהים יותר משמעותית בשוק הישראלי על מוצרי ג'ילט, שכן ההפרה של תמחור מופרז, החלה על מונופולים מוכרזים, לא חלה עליה.

ב–2007 עבר הזיכיון להפצת סכיני הגילוח של ג'ילט מחברת שסטוביץ לחברת דיפלומט. הממונה על ההגבלים העסקיים דאז, רונית קן, הודיעה על ביטול הכרזת שסטוביץ כמונופול בתחום האספקה של סכיני גילוח חד־פעמיים ורב־פעמיים, אך לא הכריזה על חברת ההפצה החדשה של ג'ילט, דיפלומט, או על בעלת המותג, פרוקטר אנד גמבל, כעל מונופול בתחום במקומה.

בשבע השנים שחלפו מאז, אף אחת מהחברות האלה לא הוכרזה מונופול בתחום זה, אף שלמותג ג'ילט אין כמעט מתחרים בשוק הישראלי. לפי נתוני חברת המחקר נילסן, אל מול ה–84% של המותג בשוק, המתחרה שיק תופס רק 14% מהשוק. המעט שנשאר מתחלק בין המותגים הפרטיים של הרשתות.

עשו לייק וקבלו את מיטב כתבות TheMarker ישירות לפייסבוק

הכרזה על מונופול מקלה על צרכנים שמבקשים לתבוע את החברות בגין הפקעת מחירים. בנוסף, לפני כמה חודשים הוציא הממונה הנוכחי על ההגבלים, דיויד גילה, טיוטת גילוי דעת שמבהירה כי אפשר לקבוע שמונופול גובה מחיר מופרז, תוך ניצול לרעה של כוחו, לפי השוואה למחיר מוצר דומה בשוק גיאוגרפי אחר. ואולם הממונה הבהיר בטיוטת גילוי הדעת כי יפעל לאכיפת האיסור על גביית מחיר מופרז רק אם המונופול הוכרז רשמית ככזה. כך, מכיוון שבשוק סכיני הגילוח אין כיום מונופול מוכרז, ג'ילט יכולה לגבות מהציבור הישראלי כל מחיר שתרצה.

מוצרי ג'ילט. החברה יכולה לקבוע כל מחירצילום: נמרוד גליקמן

מבדיקת מחירים של מוצרי ג'ילט בישראל, בריטניה וארה"ב עולה תמונה ברורה: הצרכן הישראלי משלם עשרות אחוזים יותר עבור אותם המוצרים.

הבדיקה שערכנו ברשתות השיווק הגדולות בישראל – שופרסל ומגה, כללה שישה מוצרים שונים של ג'ילט במחירי אינטרנט באתרי השוואות המחירים של mysupermarket בישראל, בבריטניה ובארה"ב והראתה באופן ברור שהמחירים בישראל הם גבוהים. השוואת המחירים נערכה ברשתות שיווק גדולות וחזקות כמו וולמארט בארה"ב וטסקו בבריטניה.

כך למשל, נמצא שאריזת ארבעה סכיני פאוור ג'ילט פיוז'ן נמכרת במחיר הנמוך מבין שתי רשתות השיווק בשופרסל, שם היא עולה 94.70 שקל. מחיר זה גבוה ב–42% מבבריטניה, שבה אותה אריזה נמכרת ב–66.80 שקל. בהשוואה לארה"ב, הפערים הם גדולים אף יותר: אותה אריזה עולה שם רק 53.10 שקל, כך שהמחיר שגובה שופרסל גבוה ב–78%.

מחיר מוצרי ג'ילט בישראל לעומת מחיריהם בארה"ב ובבריטניה

גם באריזת שמונה סכיני מאך 3 טורבו נמצאו פערי מחיר גדולים. במקרה זה, את המחיר הנמוך יותר בישראל גובה רשת מגה - 114.30 שקל לאריזה. מחיר זה גבוה ב–34%, מבבריטניה (85.20 שקל) וב–36% מבארה"ב (84.30 שקל).

הפערים הגבוהים ביותר במחירי מוצרי החברה בישראל ובחו"ל נמצאו במחירי קצף הגילוח. בתחום זה המחירים בישראל כפולים מהמחירים חו"ל. בקבוק 200 מ"ל של ג'ל גילוח לעור רגיש נמכר בשופרסל ב–18 שקל אך מחירו בבריטניה הוא רק 9.20 שקלים, פער של 96%. בארה"ב המחיר דומה למחיר הבריטי - 9.40 שקלים בלבד.

בבדיקה עלה שהמקרים היחידים שבהם קיים סיכוי להתקרב למחירי חו"ל הם במבצעי חיסול של עשרות אחוזים שעורכות מדי פעם רשתות השיווק, אך מבצעים אלה הם נדירים, וברוב המקרים המוצרים מוצעים במחיר מלא. כך, אריזת שמונה סכינים גילוח פרוגלייד ג'ילט פיוז'ן נמכרה באחרונה במבצע בשופרסל, שמסתיים היום, ב–99.90 שקל - במקום המחיר הרגיל, 165.80 שקל. מחיר המבצע הנוכחי בהשוואה למחירי חו"ל בהחלט משתלם בימים אלה, אך מהבדיקה עולה שבבריטניה ובארה"ב המחירים קרובים למחיר זה ומוצעים דרך קבע.

במסיבת עיתונאים שקיימה סופר־פארם בשבוע שעבר סיפר מנכ"ל הרשת כי מאז שהיא השיקה סכיני גילוח של המותג הפרטי שלה, לייף, המחירים של סכיני גילוח ג'ילט ברשת ירדו ב–15%. עם זאת, גם כעת המחירים בסופר־פארם גבוהים משמעותית מאלה שנמצאו בבדיקה שלנו בחו"ל.

עשו לייק וקבלו את מיטב כתבות TheMarker ישירות לפייסבוק

מומחה להגבלים: להכרזה משמעות רבה

לדברי מומחה להגבלים, להכרזה או אי־הכרזה על גוף כמונופול יכולה להיות משמעות רבה. "ברגע שיש הכרזה על גוף כמונופול, עצם ההכרזה מודיעה לגוף ולכל העולם שזהו מונופול החייב לקיים את החובות של בעל מונופולין. בעצם אומרים לו: 'אל תחכה שהצרכנים יתבעו אותך או שרשות ההגבלים תבוא אליך, אלא דע לפעול לפי החובות שלך כמונופול. האבחנה הזאת חשובה במיוחד לנוכח גילוי הדעת של הממונה המבהיר כי איסור על גביית מחיר מופרז בישראל יחול רק על מונופול מוכרז".

מרשות ההגבלים נמסר: "אם חברה מחזיקה ביותר מ–50% מהשוק, היא מונופול - עם או בלי הכרזה. ההכרזה היא צעד דקלרטיבי. מדובר בטיוטת גילוי דעת שכתב הממונה על ההגבלים, ולא מדובר עדיין בנוסח סופי. התכנון הוא שלא יהיה צורך בהכרזה". 

דיוויד גילהצילום: אמיל סלמן

מחברת ההפצה דיפלומט נמסר כי בעניינים מסוג זה יש לפנות לפרוקטר אנד גמבל.

תגובת פרוקטר אנד גמבל לא נמסרה עד למועד סגירת הגיליון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker