"להוריד מיד את מחירי המזון והחניה בבתי החולים"

ועדת הכלכלה ערכה דיון במחירים המופקעים שמשלמים ברכבת ובבתי החולים תמורת מזון וחניה ■ ח"כ יצחק וקנין: "יוקר מחיה זה לא רק במחירים בסופר" ■ מנכ"ל המועצה לצרכנות: "להעדיף זכיינים המציעים מחירים נמוכים"

על בתי החולים והרכבת למצוא דרכים להוזיל מיד את מחירי המזון והחניה בתחומם - כך אמר אתמול יו"ר ועדת הכלכלה של הכנסת, ח"כ אבישי ברוורמן (העבודה), בתום דיון שערכה הוועדה לבקשתם של חברי הכנסת מנחם אליעזר מוזס (יהדות התורה), מיכל בירן (העבודה) ושמעון סולומון (יש עתיד). הדיון התקיים בעקבות פרסומים שלפיהם הצרכנים משלמים מחירים מופקעים בבתי החולים ובתחנות הרכבת תמורת חניה וכן תמורת מזון ושתייה, הגבוהים בעשרות ובמאות אחוזים מהמחירים המקובלים.

שלשום התפרסמה בדיקת TheMarker והמועצה הישראלית לצרכנות שלפיה המאושפזים והמבקרים בבתי החולים נאלצים להוציא על מזון, שתייה וחניונים עשרות שקלים בכל יום. מהבדיקה עולה כי בין בתי החולים עצמם ישנם פערי מחירים בתחומים אלה. כמו כן עלה כי אין פיקוח מטעם משרד הבריאות על מחירי המזון והשתייה וכל בית החולים קובע מדיניות בנושא - בדרך כלל לצורך מקסום הרווחים. באשר לחניה, קיים חוזר של משרד הבריאות שלפיו מחיר חניה בבתי החולים הממשלתיים הוא 20 שקל ל–24 שעות, ובנוסף יש חולים כמו הורים לפגים חולי דיאליזה זכאים לחניה בחינם. ואולם, לא כל בתי החולים את ההוראה ומשרד הבריאות לא אוכף את ההנחיות.

בדיון השתתפה עינב הרשקוביץ', שסיפורה נחשף ב-TheMarker. הרשקוביץ' שהיתה מאושפזת בבית החולים איכילוב בתל אביב במחלקת הריון בסיכון, ובהמשך ליוותה את בנה בפגייה, נאלצה לשלם כ-1,500 שקל עבור חניה. בדיון היא סיפרה גם על עלויות המזון הגבוהות ששילמה בעת ששהתה בבית החולים.

"הגופים מנצלים את מצבו של הצרכן כלקוח שבוי, כאשר המאושפזים ובני משפחותיהם נמצאים במצוקה ונאלצים לשלם מחירים מופקעים על דברי מזון בסיסיים ועל חניה", אמרה בירן. לדבריה, לרגולטורים יש יכולת להשפיע על המחירים ועליהם להשתמש בה. סולומון אמר כי צריך להוריד את המחירים לרמה סבירה. ח"כ יצחק וקנין (ש"ס) הוסיף: "לא יכול להיות שבקבוק מים קטן, שעולה 1.5 שקלים, יימכר בבתי החולים או ברכבת ב–10 שקלים. גם בתי החולים מבינים שאפשר לעשות קופה על חשבון הציבור והממשלה נותנת לזה לקרות בחוזים. יוקר מחיה זה לא רק במחירים בסופר, צריך לעצור את זה והממשלה לא עושה כלום".

אבישי ברוורמןצילום: אייל טואג

המועצה לצרכנות דרשה בדיון לשנות את המכרזים הציבוריים והממשלתיים, כך שתהיה העדפה לזכיין שיציע מחיר נמוך לצרכן. עו"ד אהוד פלג, מנכ"ל המועצה לצרכנות, אמר: "בכללי החשב הכללי יש לקבוע כי שיקול מחיר המוצר וטובת הצרכן ייכללו בניקוד במכרזים הממשלתיים והציבוריים הבאים. כמו כן, יש לקבוע ניקוד מינימלי שייתן ביטוי לטובת הצרכן". עוד אמר פלג כי "במקום שרווחת הצרכנים תהיה עיקרון מנחה לגופים ציבוריים וממשלתיים, בפועל הם משתתפים ברווחיהם של הזכיינים, ודבר זה הינו בלתי ראוי ואינו תקין ציבורית".

סמנכ"ל הפיתוח העסקי ברכבת ישראל, ניר רז, אמר כי ההכנסות מהמכרז משמשות לסל הסובסידיה של הרכבת. חבר הכנסת אורי מקלב (יהדות התורה) אמר בתגובה: "עכשיו יצא האוצר מהשק". מקלב הסביר כי "משרד האוצר מחייב אותם לעשות מזה כסף ולהפוך את המתחמים למחוללי הכנסה".

נציג אגף החשב הכללי באוצר, אלון קינסט, אמר כי החשבת הכללית רואה את רווחת הצרכן כנושא חשוב, ותבחן את הצעדים שניתן לעשות כדי לתת ביטוי לכך. ברוורמן דרש מקינסט לקבל מהחשבת הכללית את תשובתה הפורמלית בתוך כשבוע כיצד בדעתה לפעול בנושא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker