המדינה עשתה סוף ל-99 אגורות - ורוב הרשתות עיגלו מחירים כלפי מעלה

רשתות המזון שקיבלו על כך התרעה של חודשיים מראש החלו להיערך בימים האחרונים לשינוי, לאחר שברשות להגנה וסחר הוגן הבהירו שרשתות שלא יערכו את השינוי יהיו חשופות לפעולות אכיפה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

החל מהיום (ד') מחויבות החנויות והרשתות הקמעונאיות בישראל לעגל את מחיריהן כלפי מעלה או מטה ואסור להן להציע יותר מוצרים עליהם לא ניתן לקבל עודף מדויק. המשמעות לכך היא שלא ניתן יהיה למצוא יותר מוצרים במחירים כמו 9.99 שקל או מחירים הכוללים סיומת אגורות כמו 0.49 או 0.22 שקל.

רשתות המזון שקיבלו על כך התרעה של חודשיים מראש החלו להיערך בימים האחרונים לשינוי, לאחר שברשות להגנה וסחר הוגן הבהירו שרשתות שלא יערכו את השינוי יהיו חשופות לפעולות אכיפה וינקטו נגדן הליכים בגין הטעיה על פי חוק הגנת הצרכן. שר הכלכלה נפתלי בנט גם קרא השבוע לצרכנים להיות ערניים ולהגיש תביעות ייצוגיות במידה והעסקים לא יעמדו בשינוי.

השינוי הראשון שניתן היה להבחין בו כבר מחצות היה מחירי האינטרנט של רשתות המזון. אף רשת לא רצתה להיות זו שנתפסת כמי שלא עומדת בחוק ולכן באתר mysupermarket.co.il מדווחים כי הרשתות דאגו לעדכן את מחיריהן בימים האחרונים כאשר רובן המכריע בחרו להעלות דווקא את המחירים לצרכן ולעגלם כלפי מעלה, לעיתים רבות גם בהרבה יותר מאגורה או חמש.

מ-19.89 ל-21.20

סניף של טבע עדן מרקטצילום: דניאל צ'צ'יק

רשת עדן טבע מרקט היא הרשת שבחרה לעגל את מרבית המוצרים שנמכרו עד כה עם תוספת האגורות כלפי מעלה בהשוואה לרשתות אחרות, ומהבדיקה באתר עולה שכעת 89% מהמוצרים התייקרו. גבינה בולגרית 5% של גד שנמכרה ב-19.89 שקל, עולה כעת 21.20 שקל, 7% יותר.

ברשת יינות ביתן בחרו גם כן לעדכן את רוב המחירים (71% מהמוצרים) כלפי מעלה. כך למשל נוזל לניקוי רצפות אג'קס 1.5 ליטר שנמכר ב-18.99 שקל עלה ביותר מ-3% ומחירו כעת עומד על 19.50 שקל ולא 19 שקל כפי שניתן היה לצפות.

ברשת שופרסל נקטו בגישה דומה, שם הוחלט גם כן על העלאת המחירים ו-65% מתוך המוצרים שהרשת היתה צריכה לעדכן את מחירם עלו. כך למשל רוטב שקשוקה של אוליביה שנמכר ב-11.89 שקל, זינק ל-13.70 שקל, עלייה של 15%.

ברמי לוי השינוי בתמחור חולק כמעט שווה בשווה בין המוצרים ו-51% מהמוצרים שנמכרו עם אגורות לא שוות עוגלו כלפי מעלה. כך למשל שלישית נוזל כלים של סוד שנמכרה ב-18.89 שקל עוגלה ל-19.50 שקל, 3% יותר.

ברשת מגה נרשם אחוז הייקור הנמוך ביותר ורק 43% מהמוצרים התייקרו. אך גם ברשת זו ניתן היה להבחין כי במקרים בהם העיגול נקבע כלפי מעלה הוא לא הועלה למספר העוקב אלא חלה בו תוספת מסוימת. גבינת מוצרלה של גד שעלתה 27.69 למשל לא עלתה ל-28 שקל, אלא ל-28.80 שקל, 4% יותר.

מעגלים למעלה

אחת הדילמות שמעלים כעת צרכנים היא מה יהיה עם מחירי מוצרים הנמכרים במשקל כמו פירות וירקות או מוצרי מעדנייה. ברשות להגנת הצרכן וסחר הוגן מבהירים כי במקרים אלה תונהג השיטה שקבע בנק ישראל על תשלום במזומן בכל עסקה.

על פי התקנות שנקבעו, לאחר ביטול השימוש באגורה וחמש אגורות חלה על המשווק החובה לעגל את העסקה כך שסכומים של 1 עד 4 אגורות יעוגלו כלפי מטה. מוצר שכתוצאה מכך עולה 5.22 שקלים למשל יעלה רק 5.20 שקלים ואילו מוצרים שיתומחרו ב-5 עד 9 אגורות יעוגלו כלפי מעלה. הדוגמא הבולטת לכך היא 9.99 שקל - אז המחיר המתקבל הוא 10 שקלים. עיגול זה יעשה פעם אחת בסיום העסקה ולא פר מוצר.

בנוסף מציינים ברשות כי הוחרגו שירותים שהגבייה בגינם היא על פי פעימות מונה, כגון דלק, טלפון, חשמל, מים, וגז, וכן מוצר או שירות שמחירו נקבע על ידי רשות מרשויות המדינה, לרבות רשות המסים. כך גם על מוצר או שירות שמחירו נקבע על ידי שלטון מקומי כגון, עירייה או מועצה ועוד. "זאת מאחר ומדובר במחיר עבור שירות שאף פעם לא נצרך בפועל ביחידה אחת, כלומר פעימת מונה אחת, ובמקרים רבים המחיר שנקבע על ידי העוסק לפעימה אחת יהיה מחיר נמוך מ-10 אגורות" טוענים ברשות.

השוואה פשוטה יותר בין מוצרים

סניף של רשת שופרסלצילום: דודו בכר

כעת לאחר השינויים הנוכחיים צפויים מחירי המוצרים להתייצב ולצרכנים תהיה את האפשרות להשוות בין המחירים בצורה פשוטה הרבה יותר מבעבר. לרשתות השיווק, לעומת זאת, הבשורה פחות משמחת ומלבד הייקור שהן נהנות ממנו כעת צפויה להן תקופה לא פשוטה בה הן יאלצו למצוא דרכים חדשות להשפיע פסיכולוגית על תפיסתו של הצרכן, מאחר שיש סיכוי שהוא יזכור הרבה יותר מחירים מבעבר.

על פי ד"ר אביחי שניר, מרצה לכלכלה במכללה האקדמית נתניה, שערך לאחרונה מחקר משווה בין מחירים שמסתיימים ב-9 אגורות אל מול המחירים המסתיימים ב-0 ברשתות השיווק בישראל, משחק האגורות נועד להשפיע על הצרכן ולדבריו מוצר שנגמר ב-9 אגורות תמיד יראה זול יותר.

בנתונים שאסף שניר בשנים 2012-1999 הוא הצליח להוכיח כיצד הרשתות העלו את מספר המוצרים המסתיימים ב-9 מ-20% ב-1999 ל-60% ב-2006. מאז אותה השנה, כ-65% מהמוצרים מתוך 72 המוצרים שנבדקו לאורך השנים מתומחרים עם סיומת של 9 אגורות, 10% מתומחרים ב-0 וכל השאר בפיזור על פני האגורות.

בבדיקת המועצה לצרכנות באוקטובר 2013, ב-280 נקודות מכירה של רשתות השיווק נמצאו תוצאות דומות. בבדיקת 40 מוצרים בסיסיים 59% מהמחירים שנדגמו הסתיימו בספרה 9, 41.7% מהמחירים של המוצרים שנבדקו הסתיימו בספרות 99 ורק 2.1% מהמוצרים שנבחנו נגמרו ב-0.

נתון נוסף שעלה בבדיקה הראה ששיעור המוצרים המסתיימים ב-9 אגורות בין שתי הרשתות הגדולות מגה ושופרסל שונה לחלוטין, כאשר במגה שיעור המחירים המסתיימים בספרה 9 גבוה ב-30% משופרסל. בנוסף נמצא אז, שהרשתות שעשו את השימוש הגדול יותר בשיטת תמחור של 9 אגורות הן יינות ביתן עם 88% מהמוצרים שנבדקו ומחסני השוק עם 86%.

מיינות ביתן נמסר: "בשקלול הסופי שנעשה הוזלנו את סל המוצרים לצרכנים שלנו. על פי החוק, יש לעגל למספרים עגולים את המוצרים, מוצר שמחירו 5.26 שקלים עוגל או ל-5.20 או ל-5.30. אנחנו ברשת החלטנו לנסות ולבוא לקראת הצרכנים ולהוזיל את הסל. מספר לא מבוטל של מוצרים עם 99 אגורות עוגלו ל-90 אגורות לעומת עיגול כלפי מעלה של אגורה".

ברשת עדן טבע מרקט סירבו להגיב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום