דוד פתאל: "אם היה שיפור בסביבה העסקית, הייתי מקים כאן עוד עשרה מלונות"

דוד פתאל, בעלי רשת מלונות פתאל, שהשתתף אתמול בפתיחת ועידת המלונאים בתל אביב, מותח ביקורת על המדיניות הכלכלית של ממשלת ישראל ■ "שר הפנים חתם על ארנונה לא הגיונית. יש לי מלונות בגרמניה, ובשמונה שנים במצטבר לא העלו לי את תעריף הארנונה ב–3.6%, כמו שכאן העלו לי בשנה"

רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל

"יש לי 60 בתי מלון באירופה ו–30 בתי מלון בישראל. אם היתה כאן סביבה עסקית אחרת, יכלו להיות לי 40 בתי מלון בישראל" - כך אמר דוד פתאל, הבעלים של רשת מלונות פתאל, בשיחה עם TheMarker לקראת פתיחת ועידת המלונאים אתמול במלון הילטון בתל אביב.

פתאל, שקיבל באירוע את עיטור המלונאים מטעם התאחדות המלונות, בחר לדבר עמנו לא על ענף התיירות ולא על עתיד המלונאות בישראל, אלא על חוסר האחריות הכלכלי, לדבריו, שבה המדינה מתנהלת כיום.

"הממשלה חייבת לגלות אחריות עסקית, אם היא לא רוצה להיתקל במצב של יותר מובטלים ושכר נמוך לעובדים ומחירים גבוהים לציבור", אמר. "האחריות העסקית של המדינה צריכה להתבטא בכך שהיא תבנה סביבה ידידותית יותר למשקיעים וליזמים, מרמת בעל חנות המכולת עם חמישה עובדים ועד החברות הגדולות. זה אומר שלא כל יום נחטוף גזירות והעלאת מחירים".

הוא ציין כדוגמה את עליית הארנונה בשנה האחרונה: "המדד עלה ב–1% בשנה שעברה, אבל אישרו לכל הרשויות המקומיות להעלות את הארנונה לעסקים הקטנים ב–3.6%. אם שר הפנים חותם על ארנונה לא הגיונית, המדינה צריכה למנוע את זה. יש לי מלונות בגרמניה, ובשמונה שנים במצטבר לא העלו לי את תעריף הארנונה ב–3.6%, כמו שכאן העלו לי בשנה. בחברות הגדולות זה קצת יכרסם ברווח, אבל בחברות אחרות זה יכול לגרום לסגירת העסק או להעברת הייצור לחו"ל".

פתאל השווה בין בתי המלון שלו בישראל לאלה בחו"ל בתחומים נוספים: "שיחררו את הקניונים, המסעדות והתחבורה מחובת האבטחה, אבל אנחנו במלונות עדיין צריכים להחזיק שמירה. זה משהו שלא קיים בגרמניה, וגם לא עלויות הכשרות". עוד ציין פתאל את עליית תעריפי החשמל ותעריפי המים: "תעריפי המים עלו, כי סיפרו לנו שהמדינה מתייבשת, וכיום יש מתקני התפלה שעומדים סגורים והנחלים זורמים. העלו את המחיר ושכחו להוריד. למה שהמים לא יחזרו למחיר של לפני שלוש שנים?"

"ככל שיכבידו עלינו, נצטרך להתייעל"

"צריכה להיות אחריות עסקית של המדינה. כך גם בשער הדולר, שקשור לבנק ישראל. זה גורם לכך שכל היצואנים נשחקים - כך שזה כבר לא כדאי להם. אין סיבה שמישהו ייצא מוצר, שהוא יקבל עליו 12% פחות משנה שעברה", אמר פתאל.

אתה מתלונן על התנאים, אך אתה מצליח להחזיק עסק משגשג. אז אולי המצב לא כזה חמור?

"הרגולציה החמירה מאוד בשנים האחרונות. אני הצלחתי, זה אפשרי, אבל זה צריך לקרות יותר לאנשים. אם זה לא יקרה ליותר אנשים, אז לא תהיה תעסוקה. צריך להבין שיקימו כאן בתי מלון רק אם הרווחיות תהיה גדולה יותר - וזה ישתלם למשק, כי אם יהיו עוד 10,000 חדרי מלון, יהיו עוד 40 אלף אנשי מלונאות".

מה לגבי מחירי הנופש הגבוהים?

"אני מתחייב להוריד את מחירי הנופש, אם יורידו את החסמים ואת רמת הסיכון שלנו. הנופש בישראל יכול להיות זול יותר, אם יעלה לנו פחות להפעיל בתי מלון. זה בדיוק אותו דבר כמו במחירי הדירות: כשמשווקים מחירי קרקע בזול, אפשר למכור דירות בזול. כשאנחנו נוכל למכור יותר בזול, אז נעשה זאת. יש תקופות שאנחנו מוכרים במחירים נמוכים רק כדי לסגור את החודש. כשיהיו יותר בתי מלון וההיצע יהיה גדול יותר, אני אהיה חייב להוריד את מחירי האירוח".

ברשת פתאל יש 7,300 עובדים. המשרות שלהם בסכנה?

"ככל שיכבידו עלינו, נצטרך להתייעל. אני לא רואה סכנה ממשית לעובדים האלה, אבל אני כן רואה סכנה ממשית לאי קליטת עובדים נוספים לעוד בתי מלון".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker