אם היו אומרים לאפרת דנן מגן יבנה, שכששני ילדיה יהיו בבית הספר היסודי היא תיאלץ להיפרד מ–18 אלף שקל בשנה רק על שיעורים פרטיים, היא בטח היתה אומרת שהסכום הזה לא הגיוני. אבל כיום היא אומרת שכדי לקדם את הילדים ולתת להם כלים מתאימים כדי להצליח, אין לה דרך אחרת אלא להשקיע בלימודים נוספים. במשפחת קופל מקרית אתא נאלצים להיפרד מסכום גבוה אף יותר - 28 אלף שקל בשנה עבור שיעורים פרטיים לשני הילדים, בני 10 ו–13.

הסכומים שמוציאות משפחת דנן וקופל אינם חריגים. הורים רבים נאלצים להשקיע אלפי שקלים בשנה כדי לאפשר לילדים שלהם לצלוח את שנת הלימודים. מנתוני משרד החינוך עולה כי התופעה אינה שולית, ובדו"ח המיצ"ב שפורסם השנה מתברר עד כמה: 33% מתלמידי כיתות ה'־ו' קיבלו עזרה במקצוע אחד לפחות במהלך השנה; במעבר לחטיבת הביניים הנתון קופץ, ומגיע ל–41% מהתלמידים שקיבלו עזרה פרטית. המקצועות הנדרשים ביותר הם מתמטיקה ואנגלית. בבית הספר היסודי 19% ממקבלי העזרה הפרטית קיבלו עזרה בשיעורי מתמטיקה, נתון שעלה ל–29% בחטיבת הביניים.

בשנה שעברה פירסם בראשונה משרד החינוך נתונים גם על שיעור ההסתייעות של תלמידי החטיבה העליונה בשיעורים פרטיים, לפיהם כ–70% מהתלמידים מקבלים עזרה פרטית לפחות מדי פעם במהלך השנה. כל הגורמים בענף השיעורים הפרטיים, לצד גורמים במשרד החינוך, הסכימו כי נתון זה מציאותי, לאור העובדה ששווי שוק השיעורים הפרטיים בישראל מוערך ביותר ממיליארד שקל בשנה. חלק טענו כי מדובר בנתונים "מחמיאים", וכי בפועל מדובר אף על 80% ויותר מקרב התלמידים המקבלים עזרה, במיוחד לקראת תקופת הבגרויות. השנה פירסם משרד החינוך כי בסך הכל כ–46% מתלמידי החטיבה העליונה מדווחים כי הם מסתייעים בשיעורים פרטיים, כ–27% מדי פעם וכ–19% באופן קבוע. המקצוע השכיח ביותר גם בתיכון הוא מתמטיקה, ושליש מהתלמידים מקבלים עזרה פרטית במקצוע זה. אחריו מדורג מקצוע האנגלית, עם 17% מהתלמידים.

במשרד החינוך טוענים כי הנתון שפורסם בשנה שעברה היה שגוי, וכי גם אז הוא היה 46%. "על פי הנתונים העדכניים של דו"חות תשע"ב ותשע"ג לא חל שינוי בשיעור התלמידים שמסתייעים בשיעורים פרטיים בחטיבה העליונה", הודיעו במשרד החינוך. "שיעורם של אלה הוא 46%. אשר לנתון של 70%, מדובר בטעות שתוקנה. הנתון המעודכן שולב בדו"ח ומונגש לציבור באתר הראמ"ה (העדכון אף צוין בהערה בדו"ח תשע"ב)".

לדברי בכיר בענף השיעורים הפרטיים, "אם בשנה שעברו פורסמו נתונים שגויים, הרי שהשנה הם פשוט מופרכים. הלוואי שתמונת מצב זו היתה משקפת את המציאות בישראל, אך בפועל היא רחוקה משם בהרבה. בכל שנה אנחנו נתקלים ביותר ביקוש של תלמידים והוריהם לשיעורים הפרטיים, והטיעון היחידי שיכול להצביע על כך שרק חצי מהתלמידים נעזרים במורים פרטיים נובע מהמצב הכלכלי".

לפי הבכיר, תלמידים רבים שזקוקים לעזרה לא יכולים לקבל מימון מהוריהם בגלל העלויות הגבוהות, המגיעות לאלפי שקלים בשנה. בנוסף הוא טוען כי אף שהנושא נהפך לחלק מהקונצנזוס, יש עדיין הרבה הורים, ובעקבות זאת גם ילדיהם, שמתביישים להודות שהם מקבלים עזרה פרטית. "בשכבות האמידות אין הסתרה, וברור שתלמיד טוב שמקבל ציונים גבוהים נעזר במורה הכוכב שכולם מכירים בשכונה - אך בשכבות נמוכות יותר העזרה הפרטית עדיין נקשרת לסטיגמות של חוסר הצלחה, בנוסף לרצון ההורים לא להתמודד עם שאלת הכסף".

לדברי שרון לוין, מנהלת ההדרכה בארגון פעמונים, המסייע למשפחות המצויות במצוקות כלכליות באמצעות הדרכה, שיקום וליווי מקצועי בתחום הפיננסי וההתנהגותי, ההוצאות על שיעורים פרטיים הן המורכבות ביותר בתקציב המשפחתי, אחרי דיור. "אלה קווים אדומים, ומשפחות לא מעוניינות לוותר עליהם", היא אומרת. "בדרך כלל אנחנו פוגשים משפחות שמעוניינות להשקיע בחינוך, ומלבד השיעורים הפרטיים הן משקיעות בחוגים, שעות העשרה ובתי ספר פרטיים לילדים. הן מוכנות לוותר על דברים אחרים כדי לאפשר זאת לילדיהם".

לוין מוסיפה כי מכיוון שמדובר בהוצאה כבדה, חשוב לבדוק את הצורך האמיתי של הילד בשיעורים פרטיים. "צריך לבדוק מה אפשר לקבל מבית הספר בחינם", היא מסבירה. "לעתים יש ימי השלמה בבתי הספר שחשוב לנצל. אפשר גם לפנות למרכזי למידה משותפים, שם יש תעריפים מוזלים. אם מחליטים ללכת על המסגרת של מורה פרטי, שזה הקצה היקר בתחום, חשוב לבדוק מה בדיוק כולל השיעור - ולהיות בקשר עם המורה בבית הספר, כדי לוודא שהשיעור הפרטי לא נפרש על עוד נושאים שאינם רלוונטיים".

מחפשים מורה ברשת החברתית

בענף טוענים כי גם כיום שיטת הלימוד המסורתית של אחד על אחד בבית המורה או התלמיד היא הפופולרית ביותר. רועי נעים, מנהל אתר limudnaim.co.il, אומר כי עם התקדמות הטכנולוגיה, גורמים שונים ניסו להציע שיעורים פרטיים דרך האינטרנט, אך ללא הצלחה. לדבריו, "היתה תקופה שבה חדרו לשוק אתרים שנתנו הדרכות מוקלטות והעבירו קורסים, ולזמן מסוים זו היתה הצלחה, אך כעת אנחנו רואים שגם ההורים וגם התלמידים מעדיפים את השיטה של מורה המלווה תלמיד. הרצאות הווידאו עדיין קיימות, אך הן נהפכו למוצר משלים".

לעומת זאת, לדברי נעים, חיפוש והיכרות עם מורים פרטיים מתנהלת כיום בעיקר באינטרנט - לפי מחיר, אזור ותחום לימוד. "כיום מסתכלים יותר ויותר על תגובות והמלצות של אנשים", הוא אומר. "האפשרות להגיב עם פרופיל פייסבוק אמיתי, לעומת טוקבק מתחבא, יוצרת תמונת מצב אמיתית שמשפיעה על המחיר - שנהפך להרבה יותר שקוף".

עמירם מרקוס, מנהל פורטל המורים הפרטיים lamdan.co.il, המציע מאגר של כ–6,750 מורים פרטיים בישראל, מסכים כי עיקר הקשרים בין מורים פרטיים לתלמידים נוצרים ברשת. לדבריו, עלות השיעורים הפרטיים תלויה בסוג המורה, המיקום ואופי הלמידה. לדבריו, בתחילת השנה הענף עבר טלטלה, כאשר פורסם ברשת כי רשות המסים עומדת לחפש מורים פרטיים בחשד להעלמות מס - מהלך שנשמע הגיוני, מכיוון שזה שוק שידוע בכך שכסף רב בו עובר בתשלום "שחור".

מרקוס טוען כי בעקבות המצב מורים רבים החליטו להוריד את שמותיהם מאתרים - ונוצר ביקוש רב מול היצע דל. מצב זה אף גרר התייחסות מרשות המסים, שטענה שהיא לא מחפשת מורים פרטיים שמעלימים מס, אלא את הגורמים ה"כבדים". "לאחר ההודעה המצב חזר לקדמותו, והשוק התמתן, ובמהלך השנה נוספו עוד כ–750 מורים למאגר", אומר מרקוס. "הביקוש נותר זהה מלבד כמה נקודות שיא, למשל במארס, אז חלה עלייה של 50%–60% בביקוש למורים, כנראה בעקבות מבחני הבגרות הקרבים".

מרקוס מוסיף כי באחרונה הורים מחפשים באתר מורים בתחומים נוספים מעבר למקצועות הליבה, כמו ליקויי למידה למשל. "השנה חלה עלייה של 300% בכל הקשור לחיפוש מורים לליקויי למידה, וזו נישה שרק הולכת וגדלה. גם כל נושא ההכנה לכיתה א' נהפך לפופולרי יותר מבעבר. הורים שרואים ילדים של חברים שיודעים לקרוא לפני כיתה א' נלחצים - ומיד מחפשים עזרה, מהפחד שהילד שלהם לא יצליח".

אפשרויות התמחור, לדברי מרקוס, נקבעות בראש ובראשונה לפי רקע המורה: "סטודנט יגבה כ–10–30 שקל פחות לשיעור ממורה אקדמאי". מנתוני אתר למדן ניתן לראות כי הממוצע הארצי לשעת לימודים של סטודנט הוא 86 שקל, ואילו שעת לימוד של מרצה תעלה 107 שקל - פער של 24%. עם זאת, רוב התלמידים יעדיפו ללמוד אצל מורה או אקדמאי, שגובים 99 שקל ו–94 שקל לשיעור בהתאמה. גם במקרים אלה, פערי המחירים ינועו בין 10% ל–15% בממוצע, שיכולים להתבטא במאות ואלפי שקלים לתלמידים המקבלים שיעורים קבועים במהלך השבוע.

פרט לרקע של המורה, גם למיקום הגיאוגרפי יש השפעה על המחיר. כך למשל, שיעורי מתמטיקה יעלו ברוב המקומות בארץ החל ב–80 שקל לשעת לימוד - מלבד הדרום, שם הממוצע לשעה הוא 70 שקל - אך תקרת המחיר תשתנה משמעותית לפי האזור. בדרום המחיר המקסימלי הוא 100 שקל לשעה, בירושלים 105 שקל ואילו בחיפה המחיר מזנק ל–130 שקל. בתל אביב ובמרכז מורגש הפער הגבוה ביותר, שם המחיר המקסימלי מגיע ל–180 שקל. "אפשר לראות שבמרכז ובתל אביב הסטודנטים גובים מחירים כמו של מורה מקצועי, ולכן לעצם היותם סטודנטים אין השפעה על המחיר", אומר מרקוס.

ממשרד החינוך נמסר כי "בעקבות החלת הרפורמות אופק חדש ועוז לתמורה ניתנות לתלמידים שעות פרטניות לצורך תגבור לימודי והעשרה, הן לתלמידים מתקשים והן לתלמידים מצטיינים. מהנתונים עולה כי בתשע"ג, 33% מתלמידי ה'־ו' דיווחו כי הם מסתייעים בשיעורים פרטיים לעומת 38% בתשס"ח. אשר לחטיבות הביניים והתיכונים, יודגש כי החלת הרפורמות עליהם נעשתה בשלב מאוחר יותר ובקצב הדרגתי. מאחר שמדובר בתהליך ארוך טווח, עקבי ורצוף - ההשפעות ניכרות לאורך זמן".

משפחת דנן | 18.4 אלף שקל

הילדים: עדן (9), אגם (6) מגורים: גן יבנה

העלות השנתית של כל אחד מהשיעורים: עזרה בשיעורי הבית פעמיים בשבוע - 5,600 שקל; אנגלית פעמיים בשבוע - 6,400 שקל; שיעור שפה לחזרה על הברות וצלילים - 2,400 שקל; הכנה למבחנים - 4,000 שקל

איך נבחרו המורים: בעזרת קבוצת פייסבוק עירונית של גן יבנה. "חלק גדול מהתושבים חברים בקבוצה, וכל מי שמחפש המלצות יכול להעלות שאלה. בעזרת הקבוצה הגעתי גם לחשמלאי ולגנן", מספרת האם, אפרת דנן, סמנכ"לית שירות בחברת המקצוענים, בעלי מקצוע לבית.

מדוע הילדים מקבלים עזרה פרטית: "מערכת החינוך היא מכובדת ואני גם מעורה בחינוך המקומי ויושבת ראש ועד הורים, אבל אם רוצים לקדם את הילדים אין ברירה אחרת אלא לשלוח אותם לשיעורים פרטיים, כדי לספק להם כלים שלא ישתעממו או יישארו מאחור", אומרת דנן. לדבריה, תוכנית אופק חדש מספקת רק מענה חלקי לבעיות, מכיוון שהיא מציעה מעט שעות, שמתחלקות בין הרבה ילדים: "את התגבור נוטים לתת למי שקצת נשאר מאחור ולא מקדמים את המתקדמים, שעבורם צריך להשקיע כסף באופן פרטי כדי להעלות את הרמה".

עדן ואגם דנן

משפחת אידלס | 6,000 שקל

הילדים: אורי (9), רני (5), יהלי (1) מגורים: כפר תבור

העלות השנתית של כל אחד מהשיעורים: אנגלית - 6,000 שקל איך נבחרו המורים: "המורה היתה שכנה שלנו", אומרת אמה מיטל, מורה לחינוך מיוחד לשעבר ומנהלת משאבי אנוש כיום. "היה לנו חשוב שהיא אמריקאית במקור, מכיוון שהיא שומרת על מבטא תקין וידע שאנחנו רוצים להעביר הלאה".

מדוע הילדים מקבלים עזרה פרטית: "כשאורי היתה ילדה גרנו בארה"ב, ולאחר שחזרנו היה לנו חשוב שתשמור על השפה והמבטא שקיבלה שם, וידענו שאפשר יהיה לעשות את זה רק בעזרת תרגול. מערכת החינוך לא תמיד מקדישה מספיק זמן, ואני שמה לב שיש ילדים שנופלים בגלל זה בין הכיסאות".

משפחת קופל | 28.6 אלף שקל

הילדים: ליאל (13), יובל (10) מגורים: קרית אתא

העלות השנתית של כל אחד מהשיעורים: אנגלית ומתמטיקה ליובל, פעמיים בשבוע – 11.2 אלף שקל; אנגלית ומתמטיקה לליאל - 14.4 אלף שקל, תגבורים והכנה למבחנים – 3,000 שקל

איך נבחרו המורים: "בחירת המורה של יובל נעשתה בהמלצת המורה בכיתה, ועבור ליאל בעזרת המלצה של הורה", אומר מיקי קופל, מנכ"ל Ikopell.

מדוע הילדים מקבלים עזרה פרטית: "שנינו אקדמאים ואנשי קריירה, ואנחנו מעוניינים להעביר את הידע שלנו ויש לנו גם את היכולת, אך נושא הזמן נהפך לקריטי. כשאתה חוזר רק ב–19:00 בערב הביתה, זה לא הזמן הנכון לשבת על לימודים ולהכין למבחן, ולילדים קשה להתרכז בשעות האלה", אומר קופל, ומוסיף כי לטעמו גם לבית הספר יש צד בעניין: "הרבה פעמים ממהרים מאוד רק כדי לסיים את החומר, ויש יותר מדי תלמידים בכל כיתה – בדיוק הפוך מהרפורמות שהובטחו".

ליאל ויובל קופל

משפחת אבישר | 18.8 אלף שקל

הילדים: סילאן (14), ערן (11), מעיין (8) וכרמל (5). מגורים: כרכור

העלות השנתית של כל אחד מהשיעורים: שיעורי חיזוק במתמטיקה ואנגלית - 2,000 שקל; שיעורים במתמטיקה - 4,800 שקל; העשרת הקריאה - 6,800 שקל; אוריתמיה בתחום האנתרופוסופיה - 5,200 שקל

איך נבחרו המורים: "המלצות שקיבלנו מחברים. המורה למתמטיקה של סילאן וערן למשל הומלצה על ידי חברים, היא גם מורה בתיכון ואנחנו סומכים עליה, מכיוון שהיא יודעת בדיוק מה ללמד לפי תוכניות בית הספר".

מדוע הילדים מקבלים עזרה פרטית: "אני חושבת שאם לא היה לי את הכסף לממן את השיעורים, הילדים שלי היו פשוט פחות מוצלחים", אומרת מיכל אבישר, בעלת רשת הפופים מילגה. "זה כמעט בלתי אפשרי להתקדם כיום ללא עזרה, ואצלנו זה גם כולל חינוך אנתרופוסופי פרטי. הילדים שלי בבסיסם טובים במקצועות ההומניים, ובכיתה רגילה עם מקצועות כמו מתמטיקה קשה להם להצליח ולהתבלט, כך שהשיעורים הפרטיים בהחלט עוזרים לכך".

ילדי משפחת אבישר

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker