לעבוד בכל גיל במלון היוקרה שמציע לילה תמורת 500 דולר

בעוד שבוע ייפתח בהרצליה מלון ריץ קרלטון ■ המנכ"ל גדי חסין מסביר מדוע הוא מעדיף להעסיק עובדים מבוגרים, טוען שהמתחרים לא מפחידים אותו ומספר כיצד הוא נערך לאתגר של הפעלת מלון יוקרה בישראל ■ ראיון TheMarker

רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל

אחרי כמעט שני עשורים שבהם לא נפתח בישראל בית מלון חדש של רשת בינלאומית, בשבוע הבא ישתנה המצב - כשרשת מלונות ריץ קרלטון תפתח את המלון הראשון שלה בישראל במרינה בהרצליה, מעל קניון ארנה.

ריץ קרלטון ישראל מתנשא ל–12 קומות, עם 197 חדרים, מתוכם 82 סוויטות בעלות חדר שינה אחד או שניים, עם מרפסת דק הצופה לים, הנמכרות גם כדירות נופש. היתר הם 66 חדרי דה־לוקס בגודל של כ–60 מ"ר, והשאר חדרים מסוג סופריור וסטנדרט בגדלים קטנים יותר. גולת הכותרת היא הסוויטה הנשיאותית בגודל 220 מ"ר.

לצפייה בסמארטפונים ובטאבלטים

מחיר הלינה במלון, יהיה מהגבוהים בישראל: בשבועיים הראשונים לפתיחתו המחיר יהיה 415 דולר לחדר סטנדרט לזוג ללילה, כולל ארוחת בוקר, אבל מתחילת ינואר הוא יקפוץ ל–490 דולר. לשם השוואה, מחיר חדר בהילטון תל אביב בינואר מתחיל ב–430 דולר ללילה וברויאל ביץ' בתל אביב ב–400 דולר ללילה. אם תרצו לישון בסוויטה הנשיאותית בריץ קרלטון זה כבר יעלה 3,500 דולר.

"להחזיק מותג יוקרה דורש השקעה גדולה יותר וזה בא לידי ביטוי במחיר גבוה יותר", מסביר מנכ"ל המלון בישראל, גדי חסין. "אנחנו משקיעים המון באבזור החדרים - מרמת השמפו ועד איכות המגבות והסדינים. הדברים ברמה גבוהה ואנחנו מחויבים לכך. אנחנו לא פונים לכלל השוק, יש אנשים שזה מתאים להם יותר ויש שפחות".

מעבר לפוטנציאל של הגברת תנועת התיירות הנכנסת לישראל בזכות כניסתה של רשת מלונות בינלאומית, המלון החדש, שהוקם בשותפות קבוצת תדהר ועדי'ס לייף סטייל בהשקעה של 600 מיליון שקל, כבר מספק פרנסה ישירה ליותר מ–150 עובדים שהצטרפו אליו בחודשים האחרונים לשלבי ההקמה, 42% מהם עולים חדשים.

לדברי חסין, העסקה של עולים חדשים רבים במלון היתה מכוונת, ומטרתה היא ליצור מלון עם ניחוח בינלאומי. 14 מהעובדים הם מרוסיה, 11 מצרפת, 9 מארה"ב, 5 מברזיל, 3 מצפון אפריקה ויש גם עובדים מקולומביה, מקסיקו, אוסטרליה וארגנטינה.

"זה לא במקרה. רוב האורחים שלנו יהיו אנשים מחו"ל ולכן כיוונו לשם, חיפשנו בארגונים יהודיים כמו הסוכנות היהודית וארגון נעלה ובמרכזי קליטה", אומר חסין.

מלון ריץ' קרלטון הרצליה צילום: עופר וקנין

קריטריון נוסף שהנחה את חסין בעת גיוסי העובדים היה גילם. בניגוד לבתי מלון אחרים, שמעסיקים חיילים משוחררים בתור עבודה מועדפת, בריץ קרלטון כמעט שלא תמצאו אותם במצבת כוח האדם. "חיפשנו עובדים עם ניסיון חיים ושיש להם כיוון בחיים", הוא אומר. "נעסיק חיילים משוחררים, אבל לא הרבה, כי הם נוטים לעזוב מהר. אנחנו מחפשים את אלה שרוצים לפתח קריירה במלונאות".

לא מחפשים 
עובדים צעירים

לעומת מקומות עבודה אחרים במשק, שבהם מחפשים דווקא עובדים צעירים, בריץ קרלטון שמים דגש בחיפוש אחר עובדים מבוגרים יותר. כך, 15 מתוך 180 העובדים במלון הם בגילים 50–60, שלושה עובדים עברו כבר את גיל ה–60, ו–28 עובדים הם בגילים 40–50. "ראיינתי אישה בת 52 ואמרתי לה: 'אני לוקח אותך לתפקיד שבו יש לך פוטנציאל להתקדם', וזה קנה אותה", מספר חסין. "היא אמרה שהיא לא היתה באף מקום שבו גייסו בני 50 לעבודה והסתכלו אתם על התפקיד הבא שלהם".

חסין מוסיף: "עובדים בגילי 50 פלוס יושבים מולי בראיון עבודה וחוששים מהרגע שבו אראה את הגיל בקורות החיים שלהם. הם מתחילים להצטדק ולהסביר, ואני מיד קוטע אותם ואומר שאני רואה את זה בתור יתרון ולא חסרון, ואז רואה את הביטחון העצמי והחיוך חוזרים ללחיים. אנשים התפלאו שחיפשנו אנשים שהם לאו דווקא צעירים, היה חשש והרמות גבה".

ג'ודי דרמן, בשנות ה–50 לחייה, מנהלת קשרי לקוחות במלון שעלתה לישראל מצפון אפריקה, מספרת: "כשהגעתי לפני שנתיים חששתי שלא אמצא עבודה, במיוחד בגילי. בצפון אפריקה עסקתי באופנה וזה קשה לעשות שינוי בקריירה, אחרי 25 שנים. בריץ קרלטון לא משנה להם הגיל או מאיפה אתה, אלא מי אתה ואם אתה מתאים לפילוסופיית השירות של המלון".

לעומתה, דניאל אברג'יל, בן 62, מנהל מחסן המדים במלון, סיפר: "אף פעם לא חשבתי על נושא הגיל. בראיונות המעביד מתרשם ממי שיש לו את הרצון לעבוד, ואני לא רואה שום מכשול לעבוד בכל גיל, כל עוד האדם בריא ומתפקד".

קופה קטנה של 
2,000 דולר לעובד

במהלך גיוס העובדים התמודד חסין עם בעיה שנוגעת לכלל בתי המלון בישראל: "קל יחסית לגייס מנהלים ודרגות ניהול זוטרות, אבל עובדים ברמות נמוכות יותר - כמו טבחים ועובדי משק בית - קשה למצוא. אנחנו מחפשים אותם בנרות, הולכים למרכזי קליטה, ללשכות התעסוקה, אבל זה אתגר לא קטן. המחסור הזה מאלץ אותנו לקחת עובדים מחברות כוח אדם. רצינו שכל העובדים שלנו יהיו שלנו - אנשים שחולקים את אותה תודעת שירות ואת אותם עקרונות, ונכון לעכשיו, לא הצלחנו בכך", מספר חסין.

גדי חסיןצילום: עופר וקנין

תודעת השירות הכלל עולמית של ריץ קרלטון, שהוטמעה בעובדי המלון בישראל, היא We are Ladies and Gentlemen serving Ladies and Gentlemen ("אנחנו גברים וגבירות המשרתים גברים וגבירות"(. לפי האמנה, לכל עובד, גם הזוטר ביותר, יש את הסמכות לפעול לפי שיקול דעתו כדי לפתור כל בעיה שאליה נקלע הלקוח. במלים אחרות, העובד לא צריך לרוץ ולחפש מנהל לאישור לקבל החלטה.

הבעת האמון הזאת בעובדים באה לידי ביטוי בנוהל שרבים מתפלאים כיצד ישרוד את האופי הישראלי: לכל אחד מהעובדים מוקצבת קופה קטנה, שיכולה להגיע גם לסכום של 2,000 דולר, שבו הוא יכול להשתמש אם לקוח זקוק לעזרה או אם הוא רוצה להפתיע אותו ובכך להפוך את החוויה שלו במלון לטובה יותר. "אם עובד יחלק 2,000 דולר בכל יומיים, אתחיל לשאול שאלות כי בסך הכל זה עסק, אבל המסר לעובד הוא שאני סומך עליו, ואני נותן לו את הכוח לעשות זאת".

אם התנהלות כזו נשמעת לכם חריגה בתרבות הארגונית בישראל, אתם לא לבד. "אנשים בישראל אומרים שהם חיכו הרבה זמן שריץ קלרטון יגיע, אבל מיד מסייגים ואומרים: 'אנחנו נותנים לזה שנתיים'. הם לא חושבים שזה אפשרי לעשות ריץ קרלטון בישראל. אומרים לי: 'אי אפשר ללמד את העובדים בישראל את אופי השירות של ריץ קרלטון, זו משימה גדולה מדי".

השנה אמור להיפתח בסמוך אליכם מלון הרודס של רשת מלונות פתאל ומלון דניאל של רשת טמרס נמצא לא רחוק מכם. אתם חוששים מהתחרות?

"אחד האתגרים שלנו הוא לשים את הרצליה על מפת התיירות. כל מלון נוסף הוא טוב לנו, כשיהיו יותר חדרים בעיר, יותר תיירים יגיעו. התפוסה לא תרד, אלא תעלה. בנוסף, לא כולם הם הלקוחות שלנו - אנחנו הולכים על היוקרתיים ויש רמות אירוח נמוכות יותר".

למה ריץ קרלטון בחרו להגיע לישראל ובאופן ספיציפי להרצליה?

"הם חיפשו להיכנס לישראל ואז התגלתה ההזדמנות עם תדהר ושטראוס. בהנחה שמתישהו יהיה שלום או לפחות שקט מבחינה ביטחונית, ישראל היא מקום אטרקטיבי. אין הרבה מקומות כאלה עם ערך סנטימנטלי והיסטורי. בשנים האחרונות היו פחות משברים ומספר התיירים רק גדל. ברשת BBC כיום כבר לא רואים הרבה את ישראל".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker