בר השגה? |

מכירות סוף השנה בענף הריהוט אינן פוסחות על חנויות היוקרה

סיור בשלושה מתחמי ריהוט מגלה פרטי מעצבים בהנחות של 20%-70% - שאמנם לא הופכות אותם לזולים, אבל כן לנגישים יותר לקהל הרחב

בחודש האחרון קשה היה להחמיץ את מודעות הענק של רשתות וחנויות הריהוט והעיצוב לבית, המבשרות על מכירות סוף השנה המסורתיות. כבכל שנה, החל מסוף נובמבר ועד סוף דצמבר, נמכרים פריטי ריהוט, תאורה וכלי בית, בהנחות המגיעות עד לכ-70%. בשוק הרהיטים בישראל, שמחזורו מוערך ב-7 מיליארד שקל בשנה, פועלות חנויות ורשתות רהיטי היוקרה, המהוות כשביעית מהענף במונחים כספיים (כ-1.1 מיליארד שקל, לפי נתוני חברת המידע העסקי BDI Coface). הרשתות הבולטות המציעות רהיטים ופריטי עיצוב ברמת מחירים גבוהה הן טולמנס, הביטאט, ניקולטי, קסטיאל, פיטרו הכט ובולטהאופ.

עבור צרכנים רבים רהיטי היוקרה הם בבחינת "אלא לראותם בלבד", אבל המכירות הגורפות שמתחילות לקראת סוף השנה הן הזדמנות טובה להתחדש בפריט מעצבים מוקפד במחיר שלעתים אינו עולה על מחירו של מוצר זהה בחנות "רגילה", ללא המבצעים 
וההנחות. כמובן שלא הכל נגיש ורמות המחירים עדיין גבוהות, אך בענף הרהיטים, שבו נרשמה ברבעון הראשון של 2013 ירידה של כ-7% בהוצאה לצריכה פרטית על ריהוט - מבינים את הצורך להתקרב ליותר לקוחות פוטנציאליים ומעמיקים את המבצעים.

סיבוב שעשינו בתחילת החודש בין כמה חנויות ורשתות לרהיטי יוקרה, העלה כמה הנחות משמעותיות שאמנם עדיין לא מקרבות את הפריטים אל סלון הבית הישראלי הממוצע אבל בהחלט מציעות הזדמנויות מעניינות, שעשויות להיות זמינות גם לקונים פחות אמידים.

תל אביב: הנחות של 20%-50% אצל אריק בן שמחון

4 מתוך 4 |
ניסו, תל אביבצילום: אייל טואג
1 מתוך 4 |
ניסו, תל אביבצילום: אייל טואג
2 מתוך 4 |
אריק בן שמחון, תל אביבצילום: אייל טואג

אריק בן שמחון הוא אחד המעצבים הישראלים המוכרים ביותר. הסטודיו שלו נפתח ב-1993 וניתן למצוא בו פינות ישיבה, חדרי שינה ושולחנות כתיבה. הרהיטים מעוצבים בסגנון מודרני עם נגיעות קלאסיות וצעירות. שיטת העבודה במקום היא התאמת הפריטים לדרישות הלקוח, כך שהתצוגה משמשת לצורך התרשמות מהפריט בעוד הגודל, הבד ואיפיונים אחרים נקבעים בהתאם לצורכי הלקוחות.

לכן, לא תמצאו כעת מכירות סוף שנה בחנות. ואולם, מכיוון שהיא מאופיינת בהחלפה תכופה של פריטי התצוגה, אפשר למצוא במקום פריטים שונים מהתצוגה בהנחות של בין 20% ל–50%. "תמיד יש פריטים בתצוגה שמפנים את מקומם לפריטים חדשים", מבטיחה עמליה בן שמחון, בעלים משותף.

בעת הבדיקה דגמנו כמה פריטים הנמצאים כעת במכירה מהתצוגה, כמו ספת עור באורך 3.30 מטרים, הנמכרת כעת בהנחה של 50% מהתצוגה - 19,200 שקל במקום 38,400 שקל. ספה אחרת, מדגם מונקו, נמכרת בהנחה של 25%, 18,450 שקל במקום 24,600 שקל.

טבורטים, הדומים עשויים קרמיקה המיובאים מצרפת ומשמשים לישיבה ולדקורציה, נמכרים אף הם בהנחה של 50% - 2,100 שקל במקום 4,200 שקל. כורסת עור מדגם מיני מאמא, נמכרת מתצוגה בהנחה של 30% - 8,450 שקל במקום 13,500 שקל.
מכיוון שההנחה אינה גורפת ופריטי התצוגה הנמכרים בהנחה משתנים, מומלץ למי שמעוניין לרכוש פריטים מתצוגה לפקוד את המקום מדי פעם כדי ליהנות ממכירות אלה.

חנות רהיטים ותיקה אחרת בתל אביב היא ניסו, שהוקמה לפני כ–30 שנה על ידי ניסו אדוט, וכיום נהפכה לגלריה המשתרעת על פני שלושה מפלסים בשכונת פלורנטין.
העיצוב והייצור של רהיטי היוקרה, טקסטיל משלים ואקססוריז לבית – נעשה בארץ. הגלריה של ניסו נמצאת כעת בסייל סוף השנה של 40% על כל הפריטים בחנות (חוץ מפרטים לתצוגה בלבד כמו מגשים ומצעים), ו–50% על פרטי האקססוריז.

כמה מהפריטים שאיתרנו במקום: כורסאות עור ב–3,720 שקל (במקום ב–6,200 שקל), מיטה ב–15,600 שקל (במקום ב–26,000 שקל) ושולחנות מצוירים שמחירם ירד מ–7,500 שקל, ל–4,500 שקל. "אנשים משתגעים מהסיילים של סוף השנה", מעיד ליאון אדוט, הבן של ניסו. "עכשיו (בתחילת דצמבר; ר.ה.) זה עוד לא התחיל, אבל בימים האחרונים של החודש מובטח שיהיה פה טירוף. עד לפני כמה שנים הסיילים לא היו כאלה משמעותיים, אבל בשנים האחרונות משהו נפרץ".

רשפון: ריהוט יוקרתי מהאי באלי

6 מתוך 6 |
רהיטי נטורה, ברשפוןצילום: אייל טואג
1 מתוך 6 |
רהיטי קו דה טה, ברשפוןצילום: אייל טואג
2 מתוך 6 |
רהיטי קו דה טה, ברשפוןצילום: אייל טואג

זה כמה שנים שהיישוב רשפון נחשב מתחם קניות שוקק. באווירה הפסטורלית שמציע המושב קשה שלא להתפתות לרכישת פריטים ממיטב המעצבים וחנויות הרהיטים הפזורים לאורך המתחם. אחת מהן היא קו דה טה, המתמחה בריהוט יוקרתי המיובא מהאי באלי.

הבעלים הם חברי ילדות, גולשי גלים שהגיעו לחופי אינדונזיה והתאהבו במקום. בשנים האחרונות הם הקימו את קו דה טה, בוטיק לעיצוב הבית של ריהוט פנים וגן וריהוט אמנותי מודרני. בחנות אפשר למצוא החל מפינות ישיבה ופינות אוכל, דרך חדרי שינה ותאורה וכלה בסדינים ומגבות מבמבוק. התצוגה במקום מתחלפת מדי כחודש וחצי.

ביקרנו במקום באחד מימי אמצע השבוע כשהמבצע היה בעיצומו. ההנחות גדולות, ובהתאם לכך צפינו בלקוחות שממהרים להסתער על ההיצע גם בשעות הבוקר המוקדמות יחסית. באחת הפינות מוצג שולחן פינת אוכל רחב ממדים, שאליו מצורף ספסל עץ. מחירו של השולחן צנח פלאים מ–14,990 שקל ל–4,497 שקל. הספסל נמכר כיום ב–2,180 שקל, בעוד מחירו המלא הוא 4,360 שקל. כורסה מגולפת מעץ טמרין נמכרת ב–1,440 שקל במקום 3,600 שקל. המכירה מתחדשת מדי כמה ימים באספקה של סחורה היוצאת מהמחסנים.

במרחק כמה רחובות משם ממוקמת החנות נטורה, שם לצד פריטים בלעדיים, מייבאים גם פריטים גנריים של מעצבים בינלאומיים. הנחות סוף השנה בחנות המשתרעת על פני אולם תצוגה רחב ועוד קומה צנועה יותר מגיעות ל-30%.

כך, למשל, נמכר בחנוות כיסא־כורסה שיוצר במקור בשנות ה-60 של המאה ה-20, שפירסם את המעצב הפיני אירו ארניו. הפריט המכונה "כיסא בועה" ומאופיין בתלייה על ידי כבל מהתקרה, זכה אפילו לערך בוויקיפדיה. בחנות הוא נמכר בסוף השנה ב-6,650 שקל במקום 9,500 שקל.

דוגמה אחרת לפריטים הנמכרים בסוף שנה היא ספת שזלונג על פי עיצובים של לה קורבוזיה שמחירה המלא הוא 7,500 שקל, וכעת היא נמכרת ב-5,250 שקל לאחר הנחה של 30%.

הרצליה: 50% הנחה בסיאם, 30% בלופט

5 מתוך 5 |
רהיטי סיאם, הרצליהצילום: אייל טואג
1 מתוך 5 |
רהיטי לופט, הרצליהצילום: אייל טואג
2 מתוך 5 |
רהיטי לופט, הרצליהצילום: אייל טואג

מתחם החנויות במרכז העסקי של הרצליה פיתוח מאכלס כמה מרשתות העיצוב הבולטות ביותר בישראל, בהן הביטאט, טולמנס, נאטוצי ופיטרו הכט, שלא נסקרו. אחת הוותיקות שבהן היא רשת סיאם שנוסדה ב–1990, ומפעילה סניף נוסף ברמת אביב ג'.

החנות בהרצליה פיתוח בנויה משלושה אולמות תצוגה הכוללים אוסף פריטים מיובאים, ובהם פינות ישיבה ואוכל, שטיחים, חפצי אמנות ופריטים מעוצבים לבית. הנחות סוף השנה של הרשת מגיעות עד ל–50%, והבדיקה העלתה כי הן כוללות את רוב הפריטים בחנות, לרבות כמה פריטים משתלמים ביותר.

את עינינו תפסה ספריית עץ אלון מלא רחבת ממדים, שאליה מוצמד סולם על גלגלת כמו הספריות של פעם. הספרייה, שנמכרת במשך השנה ב–17,900 שקל, מוצעת כעת במכירת סוף העונה ב–10,700 שקל. ספה בדגם "מנהטן" בקו מודרני שאורכה כשלושה מטרים, נמכרת במכירת סוף השנה ב–11 אלף שקל במקום ב–22 אלף שקל. מחיר כורסה רחבה המכונה "דלישס", צנח מ–6,900 שקל ל–3,450 שקל.

אורנה המי, מבעלי סיאם, מסבירה כי ברשת "תופסים את החלל כמשהו הוליסטי. הכל קשור בהכל". לא נכנסים אלינו כדי לקנות 'ספה' או 'כורסה', אלא כדי לקבל את התמונה הכוללת. הרבה פעמים אנשים רואים פינה מסוימת בחנות ומבקשים לקנות אותה כמו שהיא". לדבריה, "לאנשים יש כיום הרבה יותר מודעות ואכפתיות לעיצוב הבית. פעם היו קונים ספה וסוחבים את השולחן מהבית הקודם. כיום עיצוב החלל ופנים הבית מאוד חשוב", היא אומרת.

לשאלה אם חנות ברמת מחירים גבוהה כמו סיאם לא נפגעה מהמצב הכלכלי, עונה המי כי אם בתחילת המשבר הכלכלי ב–2008 היתה "סוג של עצירה", הרי שכיום "הקיפאון השתחרר". "מבצעים של סוף השנה מכניסים לרשת קהל רחב יותר. יש אנשים שרק מחכים שנודיע להם על תחילת המכירות, כי פתאום חלק מהדברים זמינים להם יותר. והמבצעים שלנו אמיתיים – הנחות ממשיות ממחיר המחירון".

במרחק קצר משם ממוקמת לופט, אף היא חנות שהוקמה בתחילת שנות ה–90 ושורדת את השוק ההפכפך של רהיטי היוקרה. הסגנון שהיא מציעה משלב אמנות אסיאתית מקורית עם עיצובים מודרניים, בפריטים המיובאים על ידי הבעלים מהמזרח הרחוק ומאירופה.

בהשוואה לסיאם, החלל של לופט קטן יותר והיצע הפריטים בחנות קטן בהתאם. גם המבצעים במקום מוגבלים בהיקפם. פריטים מסוימים בחנות נמכרים כעת בהנחה של עד 30%, אבל מכיוון שההנחות אינן מצוינות על הפריטים עצמם, קשה לזהות ללא עזרת המוכרים אילו פריטים נמצאים כעת במבצע ואילו לא. זוג צעיר ששוטט במקום הסתכל בעיניים כלות בכורסה מעוצבת, "זה לא בסייל"? התעניין בתקווה, ונענה בשלילה. בלופט טוענים שהם אינם מושפעים מהתאריך שמעודד חנויות אחרות להציע מבצעים עמוקים, "יש פריטים מסוימים שאנחנו מחליטים שיהיו בסייל, ואחרים לא", הם אומרים.

בין הפריטים שנמצאים במכירה מצאנו ספת קרפ גדולה שנמכרת כעת ב–14 אלף שקל, לעומת מחיר מלא של 20 אלף שקל, וכורסה מקליעת ברזל של אמנית פיליפינית הנמכרת כעת ב–5,600 שקל במקום ב–8,000 שקל. קערות הקפיז העשויות צדף מעובד נמכרות כעת ב–250 שקל במקום ב–350 שקל.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker