טירונות בתיכון |

כמה עולה להתקבל לסיירת מטכ"ל?

החלום על שירות ביחידה מובחרת הביא לפריחה של קורסי ההכנה 
לצבא ■ תמורת כמה מאות שקלים בחודש מבטיחים מארגני הקבוצות לא רק להכניס את הצעירים לכושר, אלא גם להכשיר אותם לעבודת צוות והתמודדות עם לחצים וכישלונות ■ ואולם מדריכים בתחום מזהירים: "העסק פרוץ - אם אין למדריך הכשרה מתאימה, ייתכנו פציעות"

רונית הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רונית הראל

יום שישי. תשע בבוקר וכבר חם. במעלה התלול המוביל משפת הים אל שער הכניסה של חוף סידני עלי בהרצליה מטפסים ארבעה צעירים שסוחבים אחד מחבריהם. אותות המאמץ ניכרים היטב על פניהם המיוזעות. כשהם עושים את דרכם בחזרה לים, אנחנו מצטרפים אליהם ופוגשים קבוצה של כ-70 בני נוער, גם הם בעיצומו של מאמץ פיסי מתמשך. כמה מהם רצים בתוך המים, ממהרים אל יתר הקבוצה, שחבריה עסוקים באימון בטן אינטנסיבי.

אלה הם אימונים מתקדמים לקראת ימי הגיבוש לקורס טיס ולסיירות המובחרות של צה"ל. בני הנוער שפגשנו משתתפים באימונים בשנה־שנתיים האחרונות, שלוש פעמים בשבוע, כחלק מתוכנית האימונים של המרכז החינוכי יובל עילם. השאיפה של צעירים להתקבל ליחידות מובחרות ולסיירות הולידה את המרכז של עילם, שהיה מהראשונים בתחומו, ועוד מסגרות רבות דומות. כולן מציעות הכנה ממושכת והקניית יכולות פיסיות לתלמידי התיכון, כדי שיצליחו לעמוד במאמצים האדירים, והלא־תמיד בריאים, שנדרשים בגיבושים ובימי המיון הצה"ליים.

אודי ג'רמון, מנהל מרכז להכנת כושר קרבי בקריית חינוך דרור, שמנחה גם במכון וינגייט קורס מדריכי הכנה לצה"ל, מסביר כי פרט להכנה גופנית, מרכזי ההכנה האלה גם עושים סימולציות של התנהלות הגיבוש עצמו. "הצעירים באים מוכנים יותר ויודעים מה מצפה להם בזמן הגיבוש, הם עוברים משימות שדורשות דינמיקה קבוצתית, ומשתתפים בסדנאות של מנהיגות ומעורבות חברתית בקהילה. יש הרבה קבוצות שפועלות בתחום הזה, וכל קבוצה מביאה את האני מאמין שלה, אבל מרביתן דומות בתכנים ובמאפיינים".

כתבות נוספות ב-TheMarker

הכירו את התוכנה שיודעת על איזה אנליסט לסמוך

מתכננים ללמוד משפטים? המוסד האקדמי שיביא אתכם הכי רחוק

עילם, שקודם לכן ליווה את קבוצת הצעירים במעלה השביל, יורד איתם אל החוף. חשוב לו להסביר לנו שהאימון הגופני הוא רק התירוץ, והאמצעי הוא "לחנך, להחדיר ערכים ולפתח את הצעירים כאנשים ערכיים ומוצלחים".

למה בכלל צריך את זה? כפי שיש קורסי הכנה לפסיכומטרי, לראיונות עבודה ואפילו לכיתה א', אין כל סיבה שהצבא לא יזכה בקורס הכנה משלו. יותר מכך, זה אפילו מתבקש. "אי אפשר להשוות בין הכנה לכיתה א' לבין הכנה לצבא", מתעקש עילם. "בעוד שהילדים מקבלים את כל מה שנדרש לקריאה ולכתיבה במערכת החינוך, הרי שבית הספר אינו מכין לצבא. כל מה שקורה פה היה צריך להיות חלק מהמערכת, אבל היא לא יכולה להתמודד עם זה".

צילום: אייל טואג

עילם, ששירת כלוחם ביחידה 669, מתלונן על האבסורד: "אנחנו נוסעים לחו"ל לשבוע ועושים תחקיר שלם על איפה נישן ומה נאכל, אבל צעיר מתגייס לשלוש שנים ואחר כך משרת שנים ארוכות במילואים, ואנחנו לא מכינים אותו לכך. גם אני, שהגעתי עם כושר מעולה לצבא, לא הייתי מוכן מנטלית למה שצפוי לי. במיוחד כיום, בעידן שבו אין כבוד לסמכות, המעבר חד וצריך לעשות סוויץ' אדיר מכל מה שמכירים באזרחות".

טווח המחירים עבור חודש של פעילות בקבוצת הכנה נע בין 250 ל-350 שקל. במרכז עילם, למשל, התוכנית כוללת שלושה אימונים בשבוע והרצאה. המחיר החודשי הוא 360-290 שקל, והפעילות נערכת בקבוצות של 25 חניכים ומונהגת על ידי שלושה מדריכים. תוכנית אחרת, הנקראת אקספרט כושר קרבי, כוללת שלוש פגישות בשבוע (בנות שעה עד שעה וחצי) ואימון מיוחד של כחצי יום – פעם בחודש. העלות: 280 שקל בחודש.

יש פה בעיה של חוסר שוויוניות. מי שידו אינו משגת להשתתף בקורסי ההכנה לא יכול להשיג יתרון תחרותי.

עילם: "אני יכול לומר לגבינו שכל מי שרוצה להשתתף בפעילות, עושה זאת. אנחנו עוזרים. זה לא רק אצלנו, אלא גם אצל המתחרים. הסכום החודשי לא גבוה ביחס למספר השעות ותוכן הפעילות, ומפני שאלה הם תלמידי הכיתות הגבוהות בתיכון – פעמים רבות הם עובדים ומממנים בעצמם את ההוצאה".

הבנות הן עדיין מיעוט

בינתיים על הגבעה, אחד הרצים מתנשף ונעצר. "זה רק האימון השני שלו ועוד קצת קשה לו", מסבירים חבריו וממהרים לתמוך בו. בין עשרות הצעירים על החוף יש גם כמה בנות. הן לא נרשמות לקורסים האלה בהמוניהן, מכיוון שהמסגרות האלה ידועות כהכנה ליחידות קרביות וסיירות, ורובן אכן כאלה. עם זאת, הבנות שנרשמו לקורס טוענות כי אפשר להפיק מפעילות כזו הרבה יותר מאשר מהכנה לגיבוש זה או אחר. אחת מהן היא ניצן, 18, ממושב כפר הס ליד תל מונד, שבאה לאימון בהרצליה שלוש פעמים בשבוע כבר שנה וחצי. "התאמנתי עם מאמן פרטי כדי להוריד במשקל ולשמור על כושר, וחששתי להצטרף לקבוצה", היא מספרת. "אני בת, כל הבנים פה 'סוסים', וזה מלחיץ. אבל המדריכים הרגיעו אותי והורידו לי את הלחץ".

זה כמו חוג?

"יותר כמו בית. מקום מפלט. וגם הכושר שלי מאוד השתפר. קודם היה לי ממש קשה לרוץ. באימון הראשון בקושי רצתי 5 דקות, אבל לא הרשיתי לעצמי לוותר. חברות שלי שהתגייסו ולא היו בהכנה כזו, מקבלות את השוק של החיים שלהן".

צילום: אייל טואג

חלק מקבוצות ההכנה לצבא מקיימות את הפעילויות שלהן בפארקים הציבוריים. לדברי עילם, חוויית האימון בפארק לא מצליחה לדמות את סוג האתגרים שחווים בגיבושים לסיירות. "זה חלבי, אנחנו מאמינים בגיבוש בשטח", הוא אומר. בתוכנית אקספרט כושר קרבי שמפעילה את הצעירים בפארקים, לא מסכימים עם הביקורת. עידן פונדק, העומד בראש חברת אקספרט, לשעבר מפקד מדור לוחמה בטרור ביחידת דובדבן, טוען שלא כל אימון אמור לדמות את סוג האתגרים הזה. "לצורך כך יש לנו אימונים מיוחדים, שמתקיימים אחת לחודש ואורכים כמה שעות", הוא מבהיר. "האימונים הרגילים בקבוצות מדורגים, והם מתמקדים בבניית כוח, סיבולת לב ריאה, בניית מסת שריר, בניית יכולות חברתיות, פיקוד ושליטה, והכל לפי תוכנית הדרגתית ומתוכננת".

מדוע נדרשת מסגרת מיוחדת של הכנה, אי אפשר להתאמן באופן עצמאי?

ג'רמון: "כמובן שאפשר, והרבה צעירים מתאמנים לבד ומגיעים ליחידות מובחרות ללא צורך במרכזי הכנה. ועדיין, סיכויי הקבלה של נער שהשתתף במרכז הכנה ועבר סימולציות גבוהים בהרבה".

ג'רמון מזהיר מפני מרכזי הכנה שבהם המדריכים אינם מוסמכים. "לבעל המרכז יש הכשרה בחינוך גופני, אבל המדריכים שלו הם בוגרי יחידות קרביות שאינם מוסמכים למקצועות הכושר הגופני, מה שיכול להסב נזק חמור למיועדים לגיוס".

צילום: אייל טואג

דותן רוזנבליט, פיסיולוג של המאמץ (M.Sc) ובעלים של מרכז בשם כושר קרבי, מסכים שזה שיקול חשוב ביותר בבחירת מרכז ההכנה: "ילד בן 17 שבא אליו מדריך שהיה בסיירת מטכ"ל ואומר לו לעשות כך וכך, לא שואל הרבה שאלות. גם ההורים נותנים לילד את להחליט איפה להירשם, ולא חוקרים יותר מדי באשר להכשרה של המדריכים בשטח".

"אימוני הכנה לצבא מערבים עבודה בעומס גבוה ובעצימות גבוהה", הוא מוסיף. "בני הנוער סוחבים משקל כבד ועושים תרגילים ברמה של אתלטים בכירים. אם אין למדריך הכשרה מתאימה, ייתכנו פציעות ושברי מאמץ שהשפעתם ארוכת טווח. כשאתה הולך לחוג התעמלות או יוגה בחדר הכושר אתה יכול להיות בטוח שיש למדריך תעודה. במקרה הזה זו אולי חובה - אבל בשטח אף אחד לא בודק תעודות, וכל העסק הזה פרוץ לגמרי".

קבוצות הכנה לצבא

המרכז החינוכי יובל עילם

מי עומד בראשה: יובל עילם, בעל ראשון בחינוך גופני ותואר שני במינהל חינוך. מאמן כושר גופני מוסמך. שירת כלוחם ביחידת 669. המרכז פועל 28 שנה.

המשתתפים: 25 חניכים בקבוצה מכיתות י' עד י"ב עם שלושה מדריכים.

מה כוללת ההכנה: שלושה אימונים והרצאה בשבוע בנושאים כמו הצבת מטרות, כלים להצלחה בחיים, תזונה, התמודדות עם אכזבות וכישלונות, מפגשים עם לוחמים מכל היחידות, הכנה ספציפית לכל גיבוש ומיון.

מחיר: 360-290 שקל בחודש

מיקום: הרצליה

האתר: yuvaleilam.com

עמותת "אחרי! נוער מוביל שינוי"

מי עומד בראשה: יו"ר העמותה, אלוף במיל' יורם יאיר, מפקח כושר גופני ד"ר זוהר שדה. העמותה הוקמה ב-1997.

המשתתפים: 50-15 בני נוער בני 18-16.

מה כוללת ההכנה: שני מפגשים שבועיים, שעתיים וחצי כל מפגש, במשך שנתיים. המפגשים כוללים אימונים פיסיים, הדרכות ודיונים, התנדבות בקהילה וסדרות שטח, תוך פיתוח האישיות ולימוד איך מסמנים מטרות וחותרים אליהן בהצלחה, והתמודדות עם המשברים שבדרך. מיועד לבנים ולבנות המעוניינים בשירות קרבי ולא־קרבי
מיקום: כ-80 יישובים ברחבי הארץ, בדגש על פריפריה גיאוגרפית וחברתית
מחיר: תשלום חד־פעמי של 170 שקל לשנת פעילות.

האתר: aharai.org.il

אקספרט כושר קרבי

מי עומד בראשה: עידן פונדק, לשעבר מפקד מדור לוחמה בטרור ביחידת דובדבן, ורועי פלד, לשעבר לוחם ומפקד ביחידת דובדבן. המדריך המקצועי הראשי של מחלקת הכושר הקרבי הוא אלון בן עמי, לשעבר קצין אימון גופני בבה"ד 8 של מכון וינגייט
המשתתפים בקבוצה: עד 20 חניכים בקבוצה עם מדריך אחד.

מה כוללת ההכנה: שלוש פעמים בשבוע, שעה עד שעה וחצי כל מפגש. אחת לחודש נערכים אימונים מיוחדים הכוללים הרצאות השראה, פאנל לוחמים, הדמיות גיבוש וסדנאות שטח. הבניית כושר גופני קרבי, טיפוח יכולות מנהיגות ופיקוד, בניית יכולות חברתיות ויכולות עבודה בצוות, עמידה מול קהל וערכים של נתינה ושותפות בקהילה.

מיקום: מוקדים שונים, ובהם תל אביב, חיפה, באר שבע, אשדוד, רחובות, ירושלים, ותל מונד.

מחיר: 280 שקל בחודש.

האתר: kosherkravi.co.il

כושר קרבי

מי עומד בראשה: דותן רוזנבליט, פיסיולוג של המאמץ (M.Sc). מנחה קבוצות מטעם סמינר הקיבוצים ובעל תעודת מדריך בכיר של משרד החינוך והספורט.

משתתפים בקבוצה: בכל קבוצה 160-80 חניכים וחניכות, מדריך אחד עד חמישה מדריכים לקבוצה (תלוי במספר המשתתפים).

מה כוללת ההכנה: שניים עד ארבעה מפגשים בשבוע, שעה וחצי עד שלוש שעות לאימון, ופעילויות מיוחדות כמו כמה ימים מרוכזים עם לינת שטח. בין השאר, שיחות אישיות המלוות בקטעי וידאו המצולמים בזמן האימונים, ומתרכזות בתפקוד בזמן לחץ, מנהיגות, חברות, יוזמה ויצירתיות

מחיר: 250 שקל לחודש (לנרשמים לעשרה חודשים לפחות).

מיקום: תל אביב, שהם, כפר מנחם.

האתר: kosher-kravi.com

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום