צעירים בתחילת הדרך |

ותודה לקצינת המיון: שכר גבוה אחרי הצבא

אם לבוגרי תארים ראשונים בתחומים טכנולוגיים קל להתברג במשרות משתלמות בהיי־טק - הרי שבוגרי היחידות הצבאיות הטכנולוגיות כלל לא צריכים תואר בכדי להשיג את אותן משרות ■ כתבה שנייה בסדרה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אם לבוגרי תארים ראשונים בתחומים טכנולוגיים קל להתברג במשרות משתלמות בהיי־טק - הרי שבוגרי היחידות הצבאיות הטכנולוגיות כלל לא צריכים תואר בכדי להשיג את אותן משרות. לפי חברת ההשמה נישה המתמחה בתחום ההיי־טק, לדוגמה, בוגרי יחידות טכנולוגיות בתחום המודיעין ‏(למשל 8200‏), באגף התקשוב ובחיל האוויר עשויים להשתכר כעשרת אלפים שקל בחודש ויותר מכך, תלוי בתפקיד, מיד עם השחרור מצה”ל.

מי שביצעו תפקידי פיתוח במסגרת שירות קבע עשויים להשתכר עד 25 אלף שקל בחודש ויותר מכך. “שירות ביחידה טכנולוגית בצה”ל הוא שווה ערך מבחינת המעסיק לפסיכומטרי גבוה או ממוצע ציונים אקדמי גבוה, ואף יותר מכך, כי מדובר באנשים שמגיעים עם ניסיון. לכן מעדיפים יוצאי יחידות ללא תואר על פני בעלי תואר ללא ניסיון”, מסבירה חני יעקב, מנכ”לית מנפאואר פרופשיונל ‏(Manpower Professional‏).

הרפז מוסיף: “אחד הפרמטרים החשובים ביותר למעסיק הוא הניסיון התעסוקתי הרלוונטי, ולכן למי שכבר רכש את הניסיון בצה”ל, קל יותר להתחיל עם משכורות שאינן ‘התחלתיות’. העובדה שמשוחררים צעירים ללא תואר משתכרים היטב משקפת את צורכי השוק. מעסיקים מוכנים לשלם על ניסיון תעסוקתי ובצדק. אין כאן ‘הוגן’ או ‘לא הוגן’. הם משלמים למי שיכול לתת את התפוקה הטובה ביותר בזמן המינימלי. בוגרי יחידות טכנולוגיות הם בדיוק האוכלוסייה שיכולה לספק את הסחורה”.

אז מי שיצא מיחידה טכנולוגית לא זקוק לתואר כלל?

“לא. בדרך כלל הבוגרים האלה יידרשו להרחיב את הידע שלהם באמצעות לימודים, וזה מה שהם עושים. תמיד יימצאו עילויים שיגיעו רחוק גם בלי האקדמיה, אך הם מעטים וגם עלולים להיעצר ברגע שינסו להתמודד על משרות בכירות יותר או תפקידי ניהול”.

אלא שלא רק היחידות הטכנולוגיות מספקות לבוגרים מקצוע. לפי מנפאואר, גם תפקידים טכניים ומקצועיים נוספים נמצאים בביקוש גבוה באזרחות ומקנים מעבר למשרות זהות. בין תפקידים אלה ניתן למצוא הנדסאים ומכונאים ‏(6–12 אלף שקל בחודש‏), מנהלי מחסן אחרי שירות קבע ‏(10–13 אלף שקל בחודש‏) ונהגי משאיות, מקצוע מבוקש באזרחות שיקנה להם שכר של 6,000–10,000 שקל בחודש.

לכך נוספים תפקידים צבאיים נוספים ייחודיים יחסית, שגם הם נדרשים באזרחות. יוצאי יחידת הכלבנים עוקץ, למשל, יכולים להיהפך למאלפי כלבים עצמאיים או לעבוד בחו”ל בחברות אבטחהת תמורת שכר של 12–14 אלף שקל בחודש. יוצאי יחידות מובחרות, כמו דובדבן ולוט”ר ‏(לוחמה בטרור‏), יכולים למצוא משרות אבטחה מגוונות בישראל ובחו”ל בשכר דומה, כמו גם לעסוק באימון צבאות זרים בחו”ל. מדריכות ומדריכי סימולטורים בחיל האוויר יכולים למצוא משרות בתעשיות הביטחוניות ויוצאי שייטת ויחידת ילת”ם ‏(יחידה למשימות תת־ימיות‏) יכולים לעבוד כמדריכי צלילה בשכר שנע בין 6,500–10,000 שקל בחודש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker