יום אחרי פתיחת בית הקפה קופיקס באבן גבירול בתל אביב, שמציע את מוצריו במחיר אחיד של חמישה שקלים במתכונת טייק אוויי, מבטיח המייסד אבי כץ לעמוד בהבטחתו לפתוח 300 סניפים ברחבי הארץ, וחושף היכן יפתח את הסניפים הבאים.

"העיר הבא שנלך אליה היא נתניה ברחוב הרצל ואחר כך פתח תקוה, אור יהודה וירושלים. עוד לא סגרנו מיקומים אבל ממש לא תהיה לנו בעיה. כשצריך אלפי מטר צריך להזמין שנים מראש אבל חנויות של 30 מטר זה המוצר הכי נפוץ בקמעונאות ויש אותן בלי סוף. בנק הפועלים נותן לי כסף, מיקומים יש בלי סוף אז למה לא".

כתבות נוספות באתר TheMarker:

מספר המהגרים מישראל - מהנמוכים ב-OECD

האמריקאים עם אובמה: 72% מתנגדים להשבתה כדרך לדחיית חוק הבריאות

כריכים ומשקאות של קופיקס
10 מתוך 10 |
1 מתוך 10 |
2 מתוך 10 |

בעוד שבועיים תפתח קופיקס סניף ברחוב קינג ג'ורג' פינת בוגרשוב בתל אביב ומיד לאחר מכן ברחוב הארבעה. כץ מספר על הצלחת המיזם: "בתל אביב הציעו לי היום ארבע חנויות - בכניסה לשוק הכרמל, ברחוב הרצל, באלנבי 100 וברחוב הנביאים ליד פלאפל הנביאים. אמרו לי שרק עוד שתי רשתות עשו כזה רעש - מקדונלד'ס ואיקאה".

לדבריו, נמכרו עד היום בשעות אחר הצהריים (ג') בסניף רחוב אבן גבירול כ-1,700 פריטים ב-5 שקלים והוא צופה לסיים את היום עם מכירות של 3,000 פריטים בסכום כולל של 15 אלף שקל. "עד אתמול עוד הייתי במתח אבל כשאני רואה את ההצלחה אני נרגע. אני צריך למכור בסך הכל 700 פריטים ביום בסניף כדי לא להרוויח ולא להפסיד ו-1,500 כדי להרוויח יפה. אם אני מוכר 3,000 פריטים ביום זה מביא אותי לרווח של 90 אלף שקל בחודש אחרי הוצאות. האתר שלנו קרס אתמול (ב') בגלל 450 פניות של אנשים שרוצים לפתוח חנויות ויש מאחורי צבא שלם".

בענף בתי הקפה היו מי שמיהרו להגיב לפתיחה, ובקניון רחובות של קבוצת מליסרון יצאו במבצע קפה טייק אווי בחמישה שקלים לשבועיים הקרובים. בין הרשתות המשתתפות במבצע: קפה ג'ו, קפה גרג, מאפה נאמן ופרש קיטשן. מנגד, בכירי ענף הקפה טוענים כי המהלך לא צפוי להשפיע על המחירים בתחום.

"אני מאמין שלאט לאט כל ההתלהבות סביב קופיקס תירגע וייגמרו התורים. התקשורת אוהבת את הרעיון בגלל שהוא ברוח המחאה ולכן נתנה לו הרבה סיקור אבל גם בדאנקן דונאטס וסטרבאקס היו תורים בהתחלה וראינו איך נגמר שם הסיפור", אומר רונן נמני, בעלי רשת קפה קפה. "זה ממש לא צפוי לשנות את השוק. אנחנו מוכרים גם אווירה וחוויה של מסעדה ואם מישהו יושפע או ייפגע זה רק רשתות מהירות יותר וגם זה בספק".

לדברי נמני, כדי להחזיק סניף קופיקס נדרשות לפחות 1,000 פעולות קופה ביום. "עכשיו יש שם הרבה אנשים כי התל אביבים אוהבים לבוא לחגוג ולראות אבל עם הזמן הם לא יצליחו לעמוד ב-1,000 פעולות ביום. בנוסף, יהיו להם קשה למצוא הרבה מיקומים מרכזיים ואין כל כך הרבה מקומות עם שכר דירה נמוך והרבה תנועה".

חנן שמש, אף הוא מבעלי קופיקס, לא מתרשם מנבואות בעלי בתי הקפה המתחרים. "משבע בבוקר מחכים בתור לקופה 50-20 איש בכל נקודת זמן. זה מראה שיש בנו צורך אמיתי. אתמול בעלי בתי הקפה גם נאמו שאי אפשר למכור קפה ב-5 שקלים והנה עכשיו הם עושים את זה".

תורים בקופיקס, היוםצילום: אייל טואג

מביקור בסניף בשעות אחר הצהריים נראה שהעובדים לא עוצרים לדקה ואף נזקקים לעזרה נוספת. אנשים שעמדו בתור ושוחחו ביניהם אמרו שהם חייבים לראות כיצד מצליח בית קפה קטן למכור מוצרים במחירים כל כך זולים. עם זאת, נראה שגם לסבלנות יש תאריך תפוגה. ארז, סטודנט המתגורר בתל אביב אמר ל-TheMarker שהוא מוכן לעמוד בתור כ-10 דקות אך מעבר לכך הוא לא רואה סיבה להמשיך לחכות. "כן זה מחיר מאוד טוב וברור שאני מעוניין לחסוך אבל אני לא מוכן גם להתחנן בשביל הקפה שלי".

רוב הלקוחות שביקרו במקום דווקא פרגנו. צפריר אלבז מגבעתיים אמר ששמע על המיזם החדש, עבר לידו במקרה והרגיש שהוא חייב להיכנס. "אני חושב שאם הם לא יפשטו רגל כולם יצטרכו להוריד בעקבותיהם מחירים. אני מקווה שזה יחזיק מעמד בעוד סניפים אבל אני לא מאמין. מאיפה הם ישלמו ארנונה, מסים, משכורות? אם יתברר שזה עובד אני אשמח לקחת על עצמי זכיינות".

כמו אלבז גם מבקרים אחרים חיפשו להעביר כרטיסי ביקור עבור שיתופי פעולה עתידיים. בני פרקש, אחד השותפים במיזם, אמר שהוא מקבל מאז אתמול מאות פניות של אנשים המעוניינים לקבל זכיינות. לשאלה כמה זמן ייקח לפתוח 300 סניפים השיב כי הוא מבקש שיתנו לשותפים מעט אוויר לנשימה. "אנחנו עומדים לפתוח עוד שני סניפים בקרוב ואנחנו מקווים לחזור לכל היזמים שפנו אלינו בחודש הקרוב. אין סיבה שלא נצליח לפתוח במהרה עוד הרבה סניפים".

גם לסוגיית המחיר התייחס פרקש ואמר שאין לו כוונה לשנות את המחיר הקבוע של 5 שקלים לפריט. "ריתכנו חמישה שקלים מברזל בחזית הסניף ואנחנו לא מתכוונים לשנות זאת. צריך להבין שגם בחמישה שקלים אפשר להרוויח".

בינתיים נראה כי הלקוחות מרוצים ורובם אומרים שיחזרו. אידה, פנסיונרית מתל אביב שישבה בשולחן היחידי שנמצא מול הסניף אמרה שהקפה היה טעים. "הוא לא נופל מרשתות אחרות. אני חושבת שתל אביב זקוקה לזה לנוכח מחירים כמו 15-14 שקל לקפה, בייחוד האוכלוסייה הצעירה".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker