עונת חגים מאכזבת בקניונים: "אנשים מסתובבים בחנויות - אך לא מבזבזים"

בקניונים, ברשתות אופנה ובבתי קפה מספרים כי המכירות בחודש האחרון הן הגרועות ביותר שהיו בעונות החגים בשנים האחרונות ■ הפדיון למ"ר בקניונים ובפאואר סנטרים ירד ב-2% לעומת השנה שעברה, לפי נתוני RIS

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

רבים מבעלי העסקים הקמעוניים בישראל, שרגילים ליהנות מדי שנה מעלייה במכירות בעונת חגי תשרי, טוענים כי השנה אווירת החג אינה מורגשת אצלם. הציבור, הם טוענים, אמנם יוצא אל החנויות - אבל ברוב המקרים משאיר את הארנקים בכיס, או מצמצם את רכישותיו לעומת שנים קודמות.

נתונים שאספה חברת RIS בעבור TheMarker מאששים את הטענות. הנתונים מתבססים על מכירות של 1,725 חנויות בקניונים בתקופה שבין שבוע לפני ראש השנה ועד אתמול, לעומת תקופה זו בשנה שעברה. לפי הנתונים, הירידה בכלל המכירות בקניונים ובמרכזי הקניות הפתוחים ‏(פאואר סנטרים‏) היתה בשיעור של 1.9%, והפדיון למ”ר הסתכם ב–56 שקל לעומת 57 שקל בתקופה המקבילה.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

סמל הסטטוס החדש של החברה הגבוהה: מתנתקים מהסאמרטפון

הכירו את הארנק הסלולרי מרעננה שלא מפחד מפייפאל

קניון מלחה בירושליםצילום: בלומברג

ירידה חדה במכירות חלה בעיקר בתחום האופנה. לפי הנתונים של 1,015 חנויות אופנה בקניונים ובפאואר סנטרים, מכירות חגי תשרי עד כה היו נמוכות ב–3.8% מאשתקד, והפדיון הממוצע למ”ר הסתכם ב–53 שקל, לעומת 55 שקל בשנה שעברה. עיקר הירידה במכירות היתה בפאואר סנטרים, עם ירידה של 7.55% במכירות של חנויות האופנה לעומת שנה שעברה.

“זאת הפעם הראשונה שהחגים לא הורגשו בכלל”, אומר צביקה לוינסון, מנכ”ל ומבעלי חברת האופנה HDL דפנה לוינסון. “מצב הרוח הלאומי, והחזרה לבית הספר כל כך קרוב לחגים, הביאו לכך שהמכירות יותר גרועות משנים קודמות. המכירות בימי החג אפילו יותר חלשות מהמכירות בימים רגילים”.

"בערבי חג אף אחד לא יוצא מהבית"

“החודש האחרון היה מאוד קשה, וזה התבטא בירידה של 30% במכירות לעומת חודשים קודמים, וגם לעומת השנה שעברה, שבה לא היתה ירידה במכירות”, אומר רונן נמני, בעלי רשת קפה קפה, שמפעילה 106 סניפים ברחבי המדינה. לדבריו, הירידה החדה במכירות נובעת בין השאר מכך שהחגים סמוכים השנה מאוד לחופש הגדול ולחזרה לבית הספר, שגרמה לכך שאנשים נותרו ללא כסף מיותר לבזבוזים. “זאת תקופה חלשה אצלנו”, הוא אומר. “בערבי החג אף אחד לא יוצא מהבית, והיו שבועיים של ימי עבודה בלבד בספטמבר”. לטענתו, המצב פוגע בתזרים המזומנים: “חודשי הקיץ היו מלאי עבודה - וכעת, כשאנחנו צריכים לשלם לספקים לפי שוטף פלוס 60, זה קורה בחודש שהוא רע מאוד”.

בכיר ברשת בתי קפה אחרת מספר על ירידה של 15% במכירות בראש בשנה ובסוכות לעומת שנה שעברה. “אנשים מסתובבים בקניונים, אבל לא מבזבזים - כי אין להם כסף. אנחנו עושים קופה של ימים רגילים ולא של ימי חג, שבהם בדרך כלל היינו מוכרים בהיקפים גדולים יותר, כמו בימי שישי”.

במרכזי הקניות מציירים תמונה דומה, ומדווחים על אנשים שמסתובבים בין החנויות ונהנים בעיקר מהפעילויות החינמיות, שנועדו למשוך את הציבור לקניונים, אך ממעטים ברכישות מיוחדות לחגים.

חי גאליס, סמנכ”ל ניהול, תפעול ושיווק בביג מרכזי קניות, אומר כי “השנה לא היתה בהלת קניות לחגים, ואנשים צימצמו את הקניות. גם ככה בשנים האחרונות מתרחש תהליך שלפיו הקניות לחג הצטמצמו ליומיים־שלושה לפני החג בלבד, והשנה היתה ירידה נוספת במכירות לעומת החגים של שנה שעברה. אנשים קונים יותר ויותר רק לפי הצעת המחיר הטובה ביותר, ועסק שלא יודע להיות יעיל נמצא בבעיה”. לדברי גאליס, הדיווחים מהסוחרים מדברים על ירידה של אחוזים בודדים במכירות לעומת חגי תשרי אשתקד.

בנוסף לסמיכות בין החגים לחופש הגדול ולחזרה לבית הספר, שהביאו להוצאות חודשיות גבוהות אצל משפחות רבות, טוענים בקניונים שהישראלים כבר לא רואים בחגים סיבה מספיק טובה לצאת למסע קניות משולח רסן. “פעם לראש השנה קנו נעליים ובגדים, וניצלו את חול המועד כסיבה ללכת לקניון ולקנות דברים. עכשיו תמיד יש מבצעים, וכבר לא רואים בחגים סיבה למסיבה”, אומר עופר שחטר, מנכ”ל חברת אריאל פרומול לניהול קניונים ומרכזי מסחר. “ניאלץ להסתפק בעלייה במכירות בחגים הלא־יהודיים, כמו כריסמס ועיד אל־פיטר - שם עוד יש משמעות לחגים”.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker