אייס מאבדת אחיזה בשוק: סניפים רווחיים במרכז צפויים להיסגר

מעמדם של חמישה סניפים של רשת אייס אינו ידוע והרשת עשויה למצוא את עצמה ללא אחיזה באזורים משמעותיים ורווחיים ■ גורם בענף: "אייס והום סנטר לא השכילו להתמקצע; צמחו להן מתחרות כמו רשתות המזון ואיקאה" ■ אייס: "הנתונים רחוקים מנתוני האמת" .

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מי שהזדמן בימים האחרונים למתחם ישפרו סנטר בנס ציונה גילה שהסניף של רשת אייס סגור. הלקוחות יקבלו בקרוב את החלופה המתחרה: רשת הום סנטר, שכבר לפני שנה חתמה על הסכם שכירות במבנה וצפויה להתחיל להפעיל אותו בתחילת ספטמבר.
המתחם המסחרי בנס ציונה עמוס בימי השבוע והוא מרכז אליו לקוחות רבים מאזור השפלה. בימי שבת המרכז סגור, למעט הסניף של אייס, שחלק מכובד מפעילותה מבוסס על סניפים פעילים בשבת. אתר חלופי לפתיחת סניף אחר של אייס באזור עדיין אין - וברשת ממהרים להרגיע וטוענים שלא מדובר בסניף דגל. לטענת גורמים מחוץ לרשת, היא מנסה לאתר בקדחתנות אתר חלופי לפתיחת הסניף.

מי שמכיר את מצבו הקשה של ענף רשתות עשה זאת בעצמך בישראל יודע שהקרב על נתחי השוק נערך בעיקר על מיקומי הסניפים - שם נמצא רוב היתרון היחסי של השחקנים בענף זה על זה. בהתאם לכך, סגירת הסניף בנס ציונה היא הקטנה שבדאגות של אייס. במהלך השנתיים הקרובות צפויה הרשת לאבד אחיזה בכמה מהסניפים המובילים שלה - בין אם בשל השתלטות של הום סנטר המתחרה, בין אם בשל מגעים שכשלו מול בעלי הנכסים בחידוש חוזי שכירות או בגלל נסיבות אחרות.

סניף של אייס בת"אצילום: דודו בכר

הסניף שמפעילה אייס במתחם המסחרי שליד קיבוץ שפיים נהנה ממיקום מצוין ותנועת לקוחות ערה במהלך השבוע. המתחם עמוס מאוד בשבתות, וכלי הרכב שאין להם מקום בחניון זולגים אל הכבישים הצדדיים שליד כביש החוף. מדובר באחד הסניפים המוצלחים של הרשת שעל פי הערכות מניב לה הכנסות של כ-70-50 מיליון שקל בשנה.

ל-TheMarker נודע כי בעוד כשנתיים, עם סיום חוזה השכירות שלה, תפנה אייס את הסניף לטובת רשת הום סנטר, בהתאם לחוזה שנחתם באחרונה בין הום סנטר לבעלי הנכס.

חלופה סגורה בשבתות

סניף אחר של אייס, במתחם ירקונים בפתח תקוה, הוא סניף שפתוח בשבתות ונחשב לרווחי ביותר ברשת, עם הכנסות שנאמדות

ב-90-70 מיליון שקל בשנה. אבל גם הוא נמצא גם הוא תחת איום סגירה. "נגד אתר ירקונים, שבו פועל סניף משולב של אייס ואוטו דיפו קיים צו סגירה לעוד 30 חודשים. החברה נערכה ומצאה סניף חלופי", נכתב בדו"חות הכספיים של 2012 של החברה האם - אלקטרה צריכה. החלופה שמצאו ברשת אייס היא מתחם מסחרי סגולה, גם הוא בפתח תקוה, שבו לא תוכל אייס להפעיל את הסניף בשבתות, דבר שיפגע בהכנסות הסניף.

אם לא די בכך, צפויה אייס לאבד עוד שני לוקיישנים חשובים נוספים, שיחלישו את אחיזתה. חוזה השכירות של סניף אייס במתחם המסחרי גן שמואל צפוי להסתיים. זהו מתחם שוקק שעמוס בשבתות, ומוקד שיווק חשוב של הרשת בצפון. לטענת חלק מהגורמים בענף, גם כאן קיימת האפשרות כי רשת הום סנטר היא שתיכנס למרכז במקום אייס.

סניף נוסף שצפויה לאבד הרשת הוא הסניף הגדול שבנמל תל אביב, שם עומד לפקוע חוזה השכירות בהאנגר הגדול שבו שוכנת חנות הרשת - האנגר 4. בחברת אוצר מפעלי ים, החברה שמפעילה את הנמל, לא מעוניינים להמשיך את חוזה השכירות עם הרשת.

"יש לחץ מצד אוצר מפעלי ים להוציא את אייס מהמתחם. הם תופסים שטח עצום ולא משתלבים כלל עם התמהיל. זה שטח שיכול לשמש לחנויות אופנה, גלריות אומנות ובתי קפה", מסביר גורם בענף הנדל"ן המסחרי.

רשת אייס־אוטו דיפו נרכשה באפריל 2012 על ידי קבוצת אלקטרה מוצרי צריכה תמורת 89 מיליון שקל בתשלומים ממשה גאון ושלמה זבידה, אחרי שנקלעה לקשיים כלכליים. הרשת מונה כיום 33 סניפים: 28 סניפים של רשת אייס ‏(בהם פעילים גם 12 סניפי אוטו דיפו‏) ועוד חמש חנויות עצמאיות של אוטו דיפו, וכן את חברת ייצור הרהיטים "דובל'ה". מאז רכישתה, מניבה הרשת, על פי הדוחות של החברה האם, הכנסות של כ-140-130 מיליון שקל ברבעון - כלומר כ-550-500 מיליון שקל בשנה.

עם רכישתה, קבעו באלקטרה צריכה יעדים ואסטרטגיה עסקית ווהחברה הצהירה כי ב-2013 בכוונתה להשקיע 18 מיליון שקל בפיתוח הרשת. בין היתר, ניתן למצוא ביעדי הרשת מהלכים כמו: מיצוב ובנייה מחדש של הזהות המותגית של אייס כרשת מובילה בתחום "עשה זאת בעצמך", התאמת הנראות המסחרית, התאמת מגוון המוצרים להתפתחות ודרישות השוק ושיפור איכותם. סגירת סניפים מובילים של הרשת בוודאי לא היתה חלק מהתוכנית.

"זה מוזר", אומר גורם בכיר בתחום הקמעונות. "כשאלקטרה צריכה רכשו את אייס, הם בוודאי ידעו שהחוזים בסניפים האלה נמצאים בסכנה - ובכל זאת הם רכשו ולא טיפלו בעניין הזה בזמן - פשוט בחרו להדחיק".

תמונה עגומה של עשה זאת בעצמך

אבל הטענה של אותו גורם בנוגע לאייס, היא רק חלק בפאזל, שמתחבר לתמונה עגומה ורחבה של שוק ה"עשה זאת בעצמך" בישראל. "זה ענף שנמצא בבעיה שרק גוברת והולכת. כשהרשתות הללו נכנסנו לפני 20 שנה לישראל, הן הקדימו את זמנן, אבל מאז הן לא השכילו לפתח מיומנות מקצועית שהעניקה להם יתרון יחסי. בארה"ב, בניגוד לישראל, כשאתה נכנס לחנות כזו, תוכל למצוא בה כל דבר שקשור לבית - מרעפים, דלתות, חלונות, מרזבים - אתה יכול לבנות בית שלם במקום אחד ויש לך אנשי מקצוע מיומנים שייעצו לך", מסביר גורם בענף.

"בישראל, לעומת זאת זה שונה לחלוטין. היום, אם אתה בונה בית, אתה לא הולך לרשתות האלה, אתה הולך למגרשים לחומרי בניין ואולמות קרמיקה כי אין לך מענה. הרשתות לא השכילו להתמקצע והיום זה חוזר אליהן", מוסיף הגורם. "צמחו להן מתחרים כמו רשתות מזון שמוכרות כיום מוצרי חשמל ומוצרים לבית; כמו איקאה שמוכרת ריהוט ומוצרים לבית ומכרסמת גם באייס וגם בהום סנטר, כשבדרך עוד סניף של איקאה בצפון".

בדו"חות הכספיים של אלקטרה צריכה מפורטת רשימת המתחרים הארוכה של רשת אייס בתחום המוצרים לבית: הום סנטר, רשת סיטי שופ, רשתות גולף אנד קו, פוקס הום, H&O, איקאה, המשביר לצרכן, השיווק למזון, רשתות למוצרי צריכה החשמליים, טמבוריות וחנויות המתמחות בעיצוב ובריהוט. מתחת לרשימת המתחרים מצוין בדו"ח: "להערכת החברה, בין הגורמים החיוביים המשפיעים על מעמדה של רשת אייס, הם מיקומים טובים בפריסה ארצית, מגוון המוצרים ואיכותם וכן חוויית הקנייה של הלקוחות".

"כיום גם להום סנטר וגם לאייס אין שום יתרון יחסי מובהק - לא מקצועי ולא במחיר - מה שמשאיר להן את הלוקיישנים", טוען אותו גורם בענף. "להום סנטר יש מערך יבוא משוכלל. זו רשת עם יסודות שערוכה יותר להתמודד עם קשיים כאלה, אבל גם מצבה לא מזהיר - המחזורים שלה לא גדלים כבר כמה שנים וזה לא הגיוני. אייס הפסידה הרבה כסף בסיבוב הקודם, ואז בא יקי ודמני ‏(מנכ"ל אלקטרה מוצרי צריכה; ע"א‏) והוביל קו של אחוזי רווח מינימום. כיום הרשת לא מכניסה ספק שלא מספק לה מרווח מינימום של 45%.

"אין להם כוונה לשחק במגרש של המחיר, אז זה משאיר אותם עם יתרון של לוקיישנים וחנויות פעילות בשבת, שחלקם מוטל בספק. זה יחייב אותה להתייעל. במטה הם כבר ערכו צמצומים, אבל זה יחייב אותם לצמצם את גודל החנויות. זה תחום קשה שכולם מתפתלים בו כיום. ודמני לקח מודל ושיכפל אותו - ולכן הוא יותר פגיע. לבצע עכשיו שינויים אסטרטגיים מרחיקי לכת זה דורש הרבה זמן. לא בטוח שלבעלי הרשת יש את הסבלנות לחכות".

מאלקטרה מוצרי צריכה נמסר בתגובה: "אלקטרה מוצרי צריכה רכשה את פעילות אייס לפני כשנה, ובתקופה קצרה זו עברה לריווחיות משמעותית. אלקטרה מוצרי צריכה עובדת על פי תוכנית רב־שנתית ואין לה כוונה לפרט מעל דפי העיתון את תוכניותיה. הנתונים שנמסרו מטעם הכתב אודות פעילות הרשת בסניפים השונים רחוקים מאד מנתוני האמת.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker