מרבית הישראלים מבלים פחות ומוצאים פחות על ביגוד

סקר אומניבוס של חברת נילסן מצא כי רמת הביטחון הכלכלי של הישראלים נמצא במגמת ירידה ■ מרבית הישראלים חשים שהמדינה נמצאת במיתון - רק 8% מאמינים שתצא ממנו בשנה הקרובה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ירידה בביטחון הצרכנים, עליות מחירי מוצרי המזון והאטה בתחום – כך עולה מסקר אומניבוס של חברת נילסן העולמית, שנערך בקרב כ-32 אלף צרכנים ב-58 מדינות מתוכם 503 משתתפים מישראל.

ממצאי הסקר מראים שהישראלים חשים שהמצב הכלכלי בארץ איננו מזהיר ויותר ישראלים חוששים לגבי ביטחונם התעסוקתי. בעוד שרוב המשתתפים סבורים שהמדינה נמצאת במיתון רק 8% חושבים שהיא תצא ממנו בשנה הבא.

עוד מדווחים בנילסן כי ניכרת המשך האטה בענף מוצרי המזון במקביל לעליות מחירים. פחות מבצעים מוצעים לצרכנים והמותג הפרטי שאמור היה לייצור תחרות מגוונת יותר נעצר, ואיננו מציג צמיחה. היצרניות הגדולות כמו תנובה, שטראוס ואסם, לעומת זאת, שומרת על נתחי השוק שלהן ואף מציגות עלייה מועטה.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

500 מיליון תמונות ביום באינטרנט: אז מה עדיף - סמארטפון או מצלמה?

16 עובדות שלא ידעתם על תקציבי הישיבות והחרדים

במחצית הראשונה של שנת 2013 ניכרות עליות מחירים בכלל ענפי שוק מוצרי הצריכה המגיעות ל-2.3% יחדיו. שיעור העלייה הגבוה ביותר נמצא במוצרים לבית עם עלייה של 4.7% ואילו מוצרי המזון המהווים את הקטגוריה הרלוונטית ביותר לכלל השוק עלו ב-1.8%. בנילסן אומרים כי "כמותית, ניתן להבחין בירידה ריאלית בצריכה אשר נובעת מענף המזון, הירידה קשורה כנראה לעליות המחירים ולחוסר הוודאות הכלכלי המתמשך". כך ניתן לראות כי בשלושת החודשים האחרונים חלה ירידה של 2.7% בצריכת מזון לעומת תקופה זו בשנה שעברה.

המצב הביטחוני

רמת הביטחון הכלכלי של הישראלים שמאז מחאת קיץ 2011 ירד, נשאר גם עתה במגמת ירידה כאשר ברבעון האחרון חלה בו ירידה נוספת. באירופה שבה רמת הביטחון נמוכה מבישראל, הצרכנים דווקא מדווחים על התייצבות לעומת המצב הנוכחי בארץ שמראה שחלה ירידה של 11 נקודות מהממוצע העולמי וכעת ישראל נמצאת עם 83 נקודות בלבד. נראה כי הישראלים גם חשים שהמדינה נמצאת במיתון כלכלי בזמן ש-65% מהנשאלים ציינו זאת. הנתון המדאיג יותר מראה כי רק 8% מקרב הנשאלים ציינו כי הם מאמינים שהמדינה תצא מהמיתון בשנה הקרובה.

החששות הגבוהים ביותר של הישראלים נובעים מהדאגה לביטחון תעסוקתי ומהמצב הכלכלי. הממוצע הישראלי בדאגה לביטחון התעסקותי עומד על 19% בזמן שהממוצע האירופאי מגיע ל-17% ואילו בממוצע הגלובאלי מדובר רק על 14%. המצב הביטחוני שנראה שמעסיק פעמים רבות את הישראלים מגיע רק למקום השלישי אך הוא עדיין גבוה בהרבה מבאירופה ומשאר העולם.

נתוני הסקר גם מראים כי 62% מהישראלים יוצאים פחות לבלות בהשוואה לשנה שעברה וכ-60% מוצאים פחות על ביגוד חדש. עם זאת נראה כי בימים אלה מקומות הבילוי מלאים עד אפס מקום בעקבות החופש הגדול ובעלי העסקים הגדולים מדווחים על עליות במכירות ובמבקרים ולדבריהם ההאטה מורגשת בסטטיסטיקות אך לא בפועל. לפי הנתונים עולה כי "למרות ההאטה במגמות והתכנסות לנקודת המתנה מסוימת, הצרכנים שומרים על תדירות קנייה גבוהה, מוציאים יותר כסף וקונים פחות מוצרים בכל קנייה".
ההוצאה הממוצעת שגדלה בשנה האחרונה ב-0.3% ועומדת על 9020.3 שקל, מביאה ככל הנראה לפי נילסן לקנייה יותר מחושבת והורדת הסל הכמותי כך שכעת הוא עומד על 15.1 מוצרים בקנייה, ירידה של 1.8%.

הערנות למחירי מוצרי המזון מאז מחאת הקוטג' ולהשוואת מחירים חוזרות, לא הצליחו להוביל לירידת מחירים מספקת ונראה כי בחצי השנה האחרונה, ובעיקר מאז חג הפסח חלה דווקא עלייה במחירי המזון בישראל. ענף טיפוח הפרט מציג ירידות מחירים קלות ומולו ענף טיפוח הבית מציג רמות מחיר ממוצעות מעט גבוהות. נראה כי גם כמות המבצעים המוצעים לצרכנים ברשתות השיווק ירדו.

ירידה בצריכהצילום: חברת נילסן

בבדיקת נילסן ביקשו לבדוק גם האם יחסי הכוחות בין היצרנים השונים בשוק השתנו? והאם המותג הפרטי שומר על המגמה וממשיך להתחזק? התוצאות מראות כי במחצית הראשונה של שנת 2013 תנובה ממשיכה להציג צמיחה בנתח השוק מ-14% ל-14.5% בזמן שיוניליור, החברה המרכזית למשקאות ופרוקטר אנד גמבל מאבדות מעט מנתח השוק שהיה להן אך רק במעט. המותג הפרטי שהראה התחזקות בשנים האחרונות והיה אמור להוות פתרון תחרותי על ידי רשתות השיווק מול היצרניות הגדולות, ולספק גם הורדות מחירים של המותגים המוכרים, נמצא כעת בעצירה ואף מציג ירידה בחציון הראשון לשנה.

ענף המשקאות דווקא זוכה לצמיחה למרות המצב של כ-5.3% בנתונים כספיים ו-3.1% במספרים כמותיים ומגיע משלוש קטגוריות שונות. התחרות העזה בקטגורית התה הקר, בין אסם עם המותג נסטי והחברה המרכזית למשקאות עם המותג פיוז טי, הביאה לעלייה בולטת הן בנתונים הכמותיים והן בנתונים הכספיים, מה שככל הנראה גם לצמיחתה של כל קטגורית המשקאות.

יוצאים פחות לבלותצילום: חברת נילסן

בעקבות מס הקנייה החדש בבירות שנכנס השנה לתוקף נראה שחלה עלייה בערך הכספי בכ-17% בבירה הלבנה אך ערכה הכמותי ירד ב-7%. בנתוני המשקאות המוגזים נראה כי קוקה קולה הקלאסי לצד זירו ושוופס מתחזקים במספר אחוזים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker