עזבו את פאריס, סעו לחיפה

האטרקציות והפיתויים שמחכים בארבע ערים תיירותיות בארץ

ירושלים מציעה אוטובוס מזמר וסיורי סגוויי, בחיפה תמצאו ירידי אמנים ושוקי איכרים, ובנצרת תוכלו לחזור לתקופה הרומית ולטעום מחייו של ישו ■ הרשויות המקומיות יעשו כמעט הכל כדי שתוותרו השנה על חופשה בחו"ל

רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל

כשחושבים על חופשה משפחתית ביולי ואוגוסט הדחף הראשוני הוא לחפש מקום עם ים ובריכה או לנסוע לחו"ל, אבל גם קרוב לבית אפשר למצוא מקומות קיט - עם אופי קצת שונה. כמה מערי ישראל מציעות חופשות הכוללות טיולים תרבותים והיסטוריים, אטרקציות ופעילויות מגוונות לילדים.

לפי נתוני הלמ"ס, ביולי 2012 נרשמה עלייה של 3% בלינות ישראלים בבתי מלון במערב ירושלים, לעומת התקופה המקבילה ב–2011. בנצרת נרשמה עלייה חדה של 21% בלינות ישראלים, אך בחיפה נרשמה ירידה של 20% בלינות ישראלים. ואולם אוגוסט 2012 היטיב עם חיפה ובתי המלון בעיר רשמו עלייה של 15% בלינות ישראלים. גם תל אביב נהנתה מאוגוסט תיירותי ובתי המלון בעיר רשמו עלייה של 24% בלינות ישראלים ובמערב ירושלים עלה שיעור לינות הישראלים ב–26% לעומת 2011.

הרשויות המקומיות עובדות קשה כדי לגרום לישראלים להגיע אליהן. עיריית ירושלים בשיתוף פעולה עם הרשות לפיתוח ירושלים ‏(הרל"י‏) משיקה זו השנה הרביעית את הקמפיין "קחו יומיים בירושלים" בניסיון למשוך את הישראלים לחופשה בעיר. "זה נובע מהרצון שלנו למתג את ירושלים כאתר של חופשה משפחתית בעיניים של הישראלי", אומרת אילנית מלכיאור, הממונה על התיירות ברשות לפיתוח ירושלים. "כרשות אנחנו עושים לא מעט שיווק של ירושלים בחו"ל, אבל לא מקלים ראש בקהל הישראלי וחושבים שהוא חשוב מאוד, ומציעים לו חופשה עם תכנים תרבותיים שאפשר ליהנות מהם עם הילדים". לדברי מלכיאור, עוד ועוד בתי המלון מצטרפים אל הפרויקט מדי שנה. "כל בתי המלון בעיר יכולים לקחת חלק וכל בית מלון יכול להחליט אם הוא מציע הטבות לכל יולי־אוגוסט או לתאריכים מסוימים. מלונאים לומדים להעריך ששיתופי הפעולה עם הרל"י והעירייה מספקים להם את התפוסות שהם רוצים".

גם עמותת התיירות בחיפה יוזמת זו השנה הרביעית שיתוף פעולה עם בתי מלון בעיר והלנים בהם לפחות יומיים יקבלו הטבות לאטרקציות בעיר. "העלנו את הרף מ–11 אטרקציות בשנה שעברה ל–20 השנה", אומר דני רונן, מנכ"ל עמותת התיירות בעיר. "כל האטרקציות בעיר לוקחות חלק והשנה הצטרפו אלינו גם פעילויות מהסביבה, כמו רכיבת סוסים בבית אורן שמתאימה למשפחות".

העמותה, ביחד עם התאחדות המלונות, משקיעה כ–300 אלף שקל במימון הטבות לאטרקציות האלה שנועדו למשוך את הישראלים ללון בעיר. "משפחה שלנה בחיפה תורמת לכלכלה של העיר. זה נותן עבודה למלונות שמעסיקים אנשים. אנחנו רוצים שיבואו לכאן אנשים ליותר מכמה שעות, ויוציאו כסף בתוך העיר, בין אם זה במסעדות, באטרקציות, במלונות או בחנויות", אומר רונן.

ירושלים | אופניים חשמליים וטעימות במחנה יהודה

הטבה עבור לינה בעיר: המבקרים בירושלים ייהנו מחבילות לינה המתבססות בין היתר על לילה שני ב–50% הנחה במבחר גדול של בתי המלון, כרטיסי כניסה מוזלים לאירועי תרבות, הנחות למבחר אתרים תיירותיים, למסעדות ועוד. בכמה בתי מלון תינתן גם ארוחת ערב למזמינים מינימום שני לילות. לפרטים: 2302*

הנחות והטבות על אטרקציות ופעילויות:

עפיפוניאדה בירושליםצילום: מוזיאון ישראל ירושלים

■ כמה מסעדות מציעות תפריט ייחודי במחירים של 118/88 שקל וארוחת ילדים ב–38 שקל.

■ סיור מודרך באוטובוס המזמר ללא תשלום בתאריכים נבחרים ביולי ובאוגוסט

■ סיור בסגוויי ובאופניים חשמליים באמצעות ZU–ZU תיירות ירושלים, במחיר של 170 שקל לאדם במקום 240 שקל.

■ סיור טעימות בשוק מחנה יהודה: זוג ב–150 שקל, ילד ב–59 שקל.

■ כניסה לגן החיות התנ"כי ב–10% הנחה בתאריכים נבחרים - לא כולל שבתות.

■ כרטיס כניסה לפסטיבל הקולנוע ב–38 שקל במקום ב–44 שקל, לא כולל אירוע הפתיחה.

■ כרטיס כניסה שני לתערוכת אור וצל במוזיאון המדע ע"ש בלומפילד ב–50%.

■ סדנאות עיצוב ויצירה לילדים מעצבים: מדי יום שני כרטיס ב–25 שקל.

■ הנחות משתנות למוזיאון ארצות המקרא: לדוגמה, 1‏+1 לכרטיס או 25% הנחה לילד.

■ כרטיסים בהנחות משתנות למוזיאון ישראל, לפי התערוכה.

1+1 רכישת כרטיס למופעים בפסטיבל הבינלאומי לתיאטרון בובות.

לפרטים: twodays.itraveljerusalem.com

חיפה | קסמים במושבה ושוק איכרים בעיר התחתית

הטבה עבור לינה בעיר: מי שיתארח באחד מבתי המלון בעיר במשך שני לילות, יזכה ליהנות מאטרקציה ללא עלות מתוך מגוון אטרקציות. מי שישהה בעיר שלושה לילות, יקבלו שתי אטרקציות חינם. בין האטרקציות: כניסה למוזיאון העפלה וחיל הים, מוזיאון המדעטק, המוזיאונים העירוניים, גן החיות, הכרמלית ‏(הרכבת התחתית‏), קרטינג בקניון חיפה, רכיבה על סוסים בבית אורן, סדנאת גלישת גלים, קיר טיפוס, הרכבל, לונה גרנד, מוזיאון הרכבת וספארי ים.
לפרטים: kaits.co.il

סיורים ופעילויות בעיר:


חיפהצילום: איציק בן מלכי

■ לילות חמישי בעיר התחתית: מדי יום חמישי יתקיים במתחם 21 בעיר התחתית יריד אמנים ושוק איכרים שיפעל עד חצות.

■ קבלת שבת: מדי יום שישי ברחוב הרצל בין השעות 10:00–15:00 יהיו מופעים שבהם ישתתפו בין היתר האמנים: הראל סקעת, עילי בוטנר וילדי החוץ, קרן פלס, נתן גושן, יזהר אשדות, קובי אפללו.

■ סיור "קסמים במושבה" וסיור בעיר תחתית, בהדרכת הקוסם "אלאדיני הגדול": הסיור הראשון עובר בנקודות מפתח בהיסטוריה החיפאית ויספר את הסיפור הטמפלרי, כשבכל נקודה יעביר הקוסם קטע קוסמות. סיור בעיר תחתית המתחם המתחדש והמתפתח שהפך למרכז בילוי, תרבות ואמנות. מחיר: 50 שקל למשתתף, ברישום מראש בלבד.

■ סיור פנורמי מודרך באוטובוס: הסיור יעבור, בין היתר, בטיילת לואי, סטלה מאריס המושבה הגרמנית. מחיר: 25 שקל לאדם.


■ סיור רגלי במרכז הכרמל: הסיור כולל סיפורי בתי טמפלרים וההיסטוריה של חיפה, טיילת לואי ותצפית של הגנים הבהאים. 
מחיר: חינם לפרטים והרשמה: 90–50–30–800–1

יפו | צעצועים וריקודים

הטבה עבור לינה: אין

סיורים ופעילויות בעיר:

■ בית הבראה לצעצועים: חלק מאוסף גדול של צעצועים ועתיקות. במקום יופעלו פינות יצירה לילדים, תיקון לצעצועים ישנים וחידושם. בכל שבת 10:00–17:00 במחסן 2, נמל יפו.

נמל יפוצילום: חיים ישים ברבלט

■ מרכז נא לגעת: מקום מפגש בין חרשים, עיוורים וחרשים־עיוורים לבין הקהל הרחב. המרכז מציג את הצגת ילדים לונה פארק, החושפת את הילדים לעולם שונה, עם דגש על היכולת להזדהות לקבל את השונה. מחיר הצגות: 70–100 שקל. לפרטים: 63300303–03.

■ בית למחול ומתחם לאמנות מציג "מחול עכשווי": מגוון הצגות לילדים. מחיר: 50 שקל.

לפרטים: namalyafo.co.il

■ מסלולי הליכה קוליים: עיריית תל אביב יפו השיקה לפני חודשיים פרויקט תיירותי ייחודי ביפו. הפרויקט כולל כ–70 שלטי הכוונה הפרושים בעיר, ומכוונים למוקדי התיירות הבולטים: נמל יפו, כיכר השעון, בית הסאריה, שכונת עג'מי, הסביל המשושה, מדרון יפו ועוד. על כל עמוד שעליו תלוי השלט יישנו ברקוד לסריקה בכל מכשיר סלולרי, שדרכו נפתחת אפליקציה ובה מקבלים חמישה מסלולי טיולים ביפו, שירות GPS קולי, והסברים קוליים ווידאו במגוון שפות על כל האתרים שבהם ניתן לבקר. מסלול לדוגמה: יפו העתיקה והנמל, מסלול של מתחם התיירות ושוק הפשפשים, הסיור אורך בין שעה לארבע שעות.

■ סיורים מודרכים: לשכת התיירות באזור כיכר השעון מוציאה ארבעה סיורים מודרכים בימים חמישי, שישי ושבת. מחיר: 60 שקל לאדם.

■ מרכז מבקרים ביפו העתיקה: מיצג אורקולי על ההיסטוריה של יפו לאורך השנים עם מוצגים מעתיקות יפו. 
מחיר: מבוגר: 30 שקל; ילד: 20 שקל; גמלאי 15 שקל.

נצרת | חלבה, ממתקים ופיינטבול

הטבה עבור לינה: אין

סיורים ופעילויות בעיר:

■ סיור במפעל אל מחרום לממתקים: סיור לתעשיית הממתקים המזרחיים בממתקי אבו דיאב אלמחרום. הזמנה ותיאום מראש, עדיף לבקר בשעות הבוקר.

לפרטים: nazarethinfo.org מחיר: חינם

■ מפעל חלבה נצרת: סיור ליצירת חלבה וטחינה. מחיר: חינם בתיאום מראש. לפרטים: nazarethinfo.org

■ פאח'ורת מוסמאר - מפעל לכלי חרס עם מרכז מבקרים: במרכז ניתן ללמוד על תהליך ייצור כלי החרס החל משלב ייצור החימר ועד לעבודת היד והמכונות השונות המשמשות לייצור הכלים. במרכז מתקיימים סדנאות ובתיאום מראש מוגשות גם ארוחות גורמה שבושלו בכלי חרס והוכנו במטבח הביתי של האחות של בני המשפחה שלהם שייך המפעל.

מחיר: 25 שקל לאדם בתיאום מראש. טלפון להזמנות: 6575996–04

■ פיינטבול נצרת: מתחם הפיינטבול הגדול בצפון הממוקם בתוך חורשה טבעית וצופה לעמק יזרעאל, הר התבור והרי הגלבוע. שבעה דונמים המחולקים למתחמים שונים ומאפשרים בילוי מהנה למשפחות, לבודדים ולקבוצות. מחירים לדוגמה: 80 שקל לשהייה במתחם שעתיים ו–150 כדורי צבע וציוד פיינטבול. המשתתפים יקבלו סרבלי הסוואה, שכפ"צים, מסכות מגן, נשק חצי אוטומטי וכדורי צבע.

לפרטים: paintballnazareth.co.il/index.html

■ סיור בכפר נצרת: אטרקציה תיירותית המיועדת לילדים ומבוגרים כאחד. הכפר משחזר את החיים בנצרת ובישראל בראשית התקופה הרומית ומדגים את חיי היומיום בתקופתו של ישו. במקום ניתן ללמוד על שיטות החקלאות הקדומות, על צורות הבנייה, המגורים, הלבוש, המאכלים וכדומה. באתר צוות שחקנים המגלם דמויות שונות מן העבר. מלבד הכפר המשוחזר יש במקום תצוגה אורקולית. המקום מציע גם סיורי לילה. מחיר: 40 שקל לבוגר, 25 שקל לגילים 7–18. 
לפרטים: nazarethvillage.com

■ סיור בעיר העתיקה: הסיור מתחיל בתצפית בהר הקפיצה, ממשיך למפעל אל מחרום לממתקים, מפעל ח'ימר, מפעל נצרת לטחינה וחלבה, כיכר המעיין, כניסה לעיר עתיקה, מערת כנסיית אלקלאי, בית הארחה אלמוטראן, גלריה שבאביק, מרכז מרים הבינלאומי, בית קפה אליאח'ור וסיור לכפר נצרת. //www.nazarethinfo.org

נצרתצילום: דן פרץ

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker