מחיר החופש

עוד לפני הנופש: החופש הגדול יעלה לכם כ-8,000 שקל

לפי ארגון פעמונים, ההוצאה של משפחה ממוצעת תזנק בקיץ - ולהוצאות השגרתיות תתווסף עלייה במחירי החשמל, המזון והדלק ■ 
5 משפחות מספרות איך הן מתכוונות לעבור את הקיץ מבלי לשלם עליו גם בחורף

עדי הגין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדי הגין

ברגע שהילדים יוצאים לחופש הגדול מתחיל השיעבוד של ההורים - שצריכים למצוא סידור לילדים לחודשיים ולשלם עבור הקייטנות, הבילויים והחופשות. לפי ארגון פעמונים, המסייע למשפחות להתנהל כלכלית באופן מחושב, ההוצאה של משפחה עם שלושה ילדים עולה בכ–8,000 שקל בחופש הגדול.

לדברי טלי חייט אבירז, 
סמנכ"לית בפעמונים, "בחופש הגדול הילדים בבית יותר מהרגיל, וההוצאות על חשמל, מזון ודלק גדלות. כדי להיערך פיננסית, יש להתכונן מראש תקציבית וערכית. אפשר להרכיב תוכנית על בסיס פעילויות חינמיות או במחיר סמלי, כמו טיול בטבע במקום בילוי בקניון".

אחד העקרונות החשובים לתכנון מקדים, לדברי חייט אבירז, הוא לשבת עם הילדים ולמצוא עמם את הפעילות המתאימה והפחות יקרה. אותו הדין לגבי התקציב: "בדקו כמה אתם יכולים להוציא, ותכננו את חופשת הקיץ בהתאם. מומלץ להפוך את הילדים לשותפים מלאים. ברגע שהם חלק מהתכנון - הם מחויבים לדרך. גם לא צריך להתבייש או להסס לסרב לילדים. אל תשקרו להם, שיידעו בדיוק באיזה בית הם נמצאים מבחינה כלכלית. זה בסדר אם אין, ואפשר להגיד לילד 'הקיץ אין כסף ולא נוסעים לחו"ל'. טיול לא יקר לא חייב להיות פחות טוב".

בפעמונים ממליצים לשתף גם משפחות אחרות בפעילויות. "לרוב יש חברים בני אותו גיל, ואפשר לתכנן יחד או לערוך פעילויות משותפות בשכונה". חייט אבירז ממליצה גם לא להתבייש לחפש מבצעים וקופונים. "חשוב לשים לב לקייטנות של מתנ"סים ורשויות מקומיות. הן לא ממותגות, אבל לרוב הן לא נופלות באיכות". גם שימוש בתחבורה ציבורית יכול להפחית עלויות.

אנאבלה שקד, ראש בית הספר לפסיכותרפיה במכון אדלר, מסכימה שיש לשתף את הילדים בתכנון המקדים. "זה רותם אותם לשיתוף פעולה. את הגבול העליון נותנים ההורים על פי התקציב. אפשר להתחיל לשתף אותם כבר בגילי 4–5".

שקד מדגישה כי הדרך להימנע מפיתויי הקיץ היא להכין תוכנית יחד עם תקציב. "ללא תקציב גם חוף הים יכול ליהפך לבילוי יקר, עם הוצאות על חניה, שמשייה וארטיקים. כשמחליטים מה עושים בכסף שהוקצב, להורים קל יותר לומר 'זה לא בתקציב'". שקד אף ממליצה על מתן דמי כיס. "אפשר להתחיל בגיל 5, כ–5 שקלים בשבוע, להעלות אותם בכל שנה ולכלול בהם יותר הוצאות, כך שעד גיל 15 יוכלו הילדים לנהל תקציב שלם".

בנוגע לקנאה שילדים חשים ביחס לחבריהם אומרת שקד כי "אנחנו צריכים להחליט מהם הערכים המובילים שלנו בהקשר הכלכלי - על מה כראוי להוציא כסף. ואז, כשילד אומר 'אבל לכולם יש', נוכל לענות שלכל אחד עדיפויות משלו. אבל לא צריך להתנצל ולא להטיף מוסר".

"הילדים למדו שיש דברים 
שאי אפשר לקבל"

משפחת חן, ירושלים 
תומר - פקח בעיריית ירושלים; אפרת - מטפלת בילדים; הילדים: אושר ‏(11‏), דוד ‏(6‏) ושקד ‏(2‏)

משפחת חן, ירושליםצילום: מיכל פתאל

"אנחנו כבר מוכנים לחופש", אומר תומר. "אנחנו נערכים משנה לשנה. בסוף כל חופש אנחנו פותחים חיסכון בבנק לשנה הבאה. למזלנו אין לנו קייטנות. ביולי הילדים נמצאים עם אפרת בבית ואחר הצהריים אנחנו יוצאים אתם. יש פעילויות שכרוכות בעלויות, אבל אם אפשר מכינים סנדוויצ'ים ושתייה והולכים לפארק עם אופניים. לילדים אין דרישות חומריות בשמים. הם למדו במשך הזמן שיש דברים שאי אפשר לקבל".

באוגוסט נוסעת המשפחה לאילת לחמישה ימים, ותומר עדיין מחכה להצעות מוזלות מהעבודה. "אני מתכנן למצוא מלון שיהיה הכל כלול, כדי שלא נימצא במצב שבו כל אחד רוצה לאכול משהו אחר, ובסוף אנחנו מוצאים את עצמנו עם עוד הוצאה של 2,000 שקל". לדברי תומר, הילדים כל הזמן מקבלים דמי כיס. "לא מדובר בסכום קבוע. הילד הגדול לוקח עודף מהמכולת וזה מצטבר לו לסכומים יפים".

לפני החופש יושבים תומר ואפרת עם הילדים ומתכננים מראש. "חשוב להתארגן ולראות מה נשאר בכיס. אם יום לפני כן הוצאנו יותר מדי, אז למחרת נשארים בבית או הולכים למקום שלא עולה כסף. אושר, הבן הגדול, מבין ומשתף פעולה".

את רוב החופש מתכננת המשפחה להעביר בירושלים, אך בנוסף הם מתכננים לבקר את הדודים וגם לנסוע לים ליום אחד. "אנחנו לא משאירים אותם בבית. חשוב להתכונן כספית שנה מראש ולא להיזכר ברגע האחרון, כדי שיהיה לילדים גם כיף, ולא לחסוך עליהם יותר מדי, שייהנו".

"לא כל כניסה לקניון מחייבת המבורגר"

משפחת דהאן, בית שמש עינת - סטודנטית; משה - שכיר; 
הילדים: אביחי ‏(14‏), אורי ‏(10‏) ואיתי ‏(8‏)

משפחת דהאן, בית שמשצילום: אמיל סלמן

"לפני החופש אנחנו עורכים חישובים של קייטנות ובילויים וכוללים גם היערכות לשנת הלימודים", אומרת עינת. "הקייטנה הכי זולה עולה 850 שקל לילד. אביחי, הילד הגדול, הולך לקייטנות נושא שמתחילות רק בצהריים, והם יוצאים מחוץ לעיר, וזה גם תלוי בחבריו. אנחנו בדרך כלל בודקים מה יהיה נוח מבחינת איסוף ופיזור וגם מבחינה כספית".

"החלק השני של החופש מורכב ויקר יותר. אני נמצאת אתם בבית ואנחנו מכינים לוח שנה ומחליטים יחד מה לעשות, שלא ניחנק ונבזבז את כל התקציב ממש בהתחלה. יש ברשותנו מכונית ישנה שנשארת בתחומי העיר ורכב עבודה שאתו אנו נוסעים מחוץ לעיר, אז משה צריך להשאיר לנו את הרכב לפי התכנון של היום. זה יכול להיות לבילויים כמו לונה פארק, הצגות, סרטים או לינה בשטח.

"כדי לחסוך אנחנו משתדלים לצאת עם אוכל ושתייה. לפעמים קונים גלידה. מצד אחד אתה רוצה להישמר בתוך תקציב, אבל מצד שני אתה לא רוצה לחנוק את הילדים. הילדים מבינים שאי אפשר להוציא כסף ללא הגבלה, אבל גם יודעים שעם אבא הם כן מרשים לעצמם לבקש, כי לאבא קשה להגיד לא. במהלך השנה הם לא מקבלים דמי כיס אלא מתי שהם צריכים. עם זאת, הם יודעים שלא כל כניסה לקניון מחייבת המבורגר. לפעמים זה צובט לי בלב, אבל זה מאוד נוח".

כדי לצמצם עוד בעלויות משפחת דהאן מקפידה לנפוש בבתי מלון רק לפני פסח, מכיוון שבקיץ המחירים גבוהים מדי. "אם אנחנו רוצים קייטנות טובות אי אפשר גם וגם. אנחנו נוסעים למשפחה בצפון במקום". עינת מביאה בחשבון ההוצאות גם את רכישת ספרי הלימוד: "יש כאלה שאפשר לשאול מבית הספר, בין 250 ל–700 שקל על השאלת ספרים. אנחנו קונים את החוברות, ואת הספרים שואלים ואז מחזירים בסוף השנה - זה חיסכון אדיר".

"כשהמשפחה גדולה - יש דברים שצריך לוותר עליהם"

משפחת חן, בני ציון אלון - מנכ"ל חברת בייבי ג'וגר; ענבל - מנהלת רכש תפעול; הילדים: אריאל ‏(16‏), דניאל ‏(11‏), יהל ‏(8‏), ליה ‏(5‏) ועלמה ‏(שנה‏)

משפחת חן, בני ציוןצילום: אלון רון

"בבית עם חמישה ילדים תמיד יש התרחשות", אומרת ענבל. "בעלי משפחה גדולה עושים זאת מרצון ומתכנון, ואי לכך אנו מוכנים לוותר על דברים מסוימים. אנחנו מסבירים זאת גם לילדים, והם מודעים לכך שבמשפחה גדולה יש דברים שצריך לוותר עליהם. אנחנו גרים ביישוב מבוסס, וחצי מהילדים בכיתה נוסעים כל חורף לחופשת סקי. אבל ברגע שהדברים גלויים - אין אכזבות וקנאה בילדים אחרים".

"אלון ואני מדברים על תקציב מסוים לקראת החופש. אנחנו עורכים ישיבה משפחתית וכל אחד אומר מה היה הכי רוצה לעשות. חלק מהפעילויות כרוכות בכסף וחלק לא. למזלנו, הפעילויות שהילדים הכי רוצים לעשות לא עולות כסף רב, כמו לנסוע על רולרבליידס ולאכול פיצה וגלידה. השנה החלטנו לשכור אופניים לטיולים בתל אביב. בגלל העלויות הרבות, השנה אנו מנסים להיות יותר יצירתיים מבעבר".

ילדי משפחת חן מכינים בכל חופש טבלה של החופש הגדול. "הם מסמנים את הפעילויות הצפויות ונורא מחכים לזה. אם אנחנו לא מצליחים לעשות פעילות במועד שנקבע, אנחנו מעבירים אותה להמשך. זה נותן להם תחושת ציפייה למה שעומד להתרחש. אנחנו מנסים לשבור להם את השגרה, כי בכל זאת מדובר באווירת חופש: הם רשאים לעצב את החדר שלהם מחדש, ואם מתחשק להם יום בפיג'מה שיעבור בצפייה בטלוויזיה - זה גם בסדר".

רוב ההוצאות - על חופשה וקייטנות

ענבל מציינת כי חשוב להם שיהיה גם הווי משפחתי. "הנוער מתפזר מהר מאוד, אז חשוב לנו לערוך פעילות משפחתית. עשינו, למשל, טיול משפחתי נודד בצפון - לילה בצימר ולילה באוהל. לפני שנתיים ירדנו לאילת. יש פעילות אחת כזו בחופש הגדול - בדרך כלל בחצי השני של החופש, כי אין גנים".

העיקרון הכי חשוב, לפי ענבל, הוא היצירתיות: "בשנה שעברה עשינו יום מחנה בחצר, יום שבו הילדים היו אחראים על התפריט המשפחתי, ולכל ילד יום כיף עם חברים בבית. עבור הילדים הקטנים יותר אנחנו מנסים לארגן קייטנת אמהות: כל יום אמא אחרת נשארת עם הילדים. בימים שאין מה לעשות, אנחנו דואגים למשהו אחר הצהריים - בריכה או פארק, ערבי משחקי קופסה משפחתיים או שטיח מפאזלים בכל הסלון". השנה הם לא טסים לחו"ל. "החלטנו לוותר בגלל העלויות, ובמקום זה נעשה הרבה פעילויות אחרות".

"כשיגדלו תהיה להם פחות ירושה"

משפחת צארום, ראשון לציון מיטל - מנהלת שיווק באריסטו שמט; איתי - עצמאי; הילדים: אוריאל ‏(12‏), ריבי ‏(10‏) וליאם ‏(6‏)

משפחת צארוםצילום: מורן שחף בר סלע

"אנחנו נערכים מראש לחופש הגדול ויודעים שזו תהיה הוצאה גדולה. את החופשה השנתית, למשל, אנחנו פורסים לתשלומים", אומרת מיטל. "בעלי ואני עובדים, והגילים של הילדים מאפשרים להם להיות לבד בבית. בשבועיים הראשונים רשמנו אותם לקייטנת גלישה ב–1,400 שקל לילד. קיבלנו הנחה של 200 שקל על כל אחד. בשנה שעברה הם היו בקייטנה בפלמחים והקטן היה בקייטנה בגן. לפני שלוש שנים הם לא נרשמו ונשארו בבית. נעזרנו בסבתא ובדודה ולקחנו אותם לעבודה מדי פעם, בעיקר את הקטן".

משפחת צארום נוסעת בדרך כלל פעם בשנה לחופשה. "בעבר נסענו לאילת ואז עברנו ליוון, אבל השנה לא ניסע כי לאוריאל יש בת מצוה, אז היא נוסעת עם בעלי לעשרה ימים לניו יורק ולמיאמי", אומרת מיטל. במקום זאת תהנה המשפחה מימי כיף, ומיטל תיקח חופש מפעם לפעם. הילדים לא מקבלים דמי כיס, אלא מקבלים בהתאם לצורכיהם. "לילדה, למשל, יש פעם־פעמיים בשבוע בת מצוה וזו הוצאה גדולה. היא לוקחת מאתנו 100–150 שקל לבת מצוה, ואי אפשר להגביל בכסף, מכיוון שכולם עושים זאת ולכן זה על חשבוננו. זה גם לא כולל בגדים, כי אי אפשר ללבוש אותה התלבושת לשתי בת מצוות".

לדברי מיטל, "כל הצעת ייעול שניסיתי לעשות לחיסכון - לא הצליחה. בסוף את זורמת עם הילדים, כי ברגע שהחברים קובעים לעשות משהו - זו מלחמה אבודה. הם יעשו מה שכולם עושים, ואף פעם לא יחזירו עודף. אוכל מהבית בחיים לא יתקבל. גם אם זה בגדים, הילדה תמיד תרצה את מה שכולן קונות. אני אפילו לא מנסה לחסוך, כי את רואה את כולן לבושות ככה. פעם היו ערכים להורים - היום זה לא עובד, כי הילד נהפך למסכן אם אין לו, למשל, אייפון כמו לכולם. בסופו של דבר כל שנה מתלוננים אבל נהנים - וזה הכי חשוב. אני מסבירה להם שכשיגדלו תהיה להם פחות ירושה - אין מה לעשות".

קייטנות וסבתות במשמרות

משפחת קליג, גבעתיים

אפרת - מעצבת; אוריה - מנהל הסטודיו של אפרת; הילדים: רומי ‏(8‏) ואביב ‏(4‏)

משפחת קליג, גבעתייםצילום: ענר גלם

בחודש הראשון הילדים יילכו לקייטנות, ובערבים עד פעמיים בשבוע בילויים משפחתיים, כמו רחצה לילית בים", אומרת אפרת. "רומי ואביב הולכים לשני מחזורים של קייטנה. בעבודה שלנו, עונת הקיץ זו עונת השיא, לשם כך אנחנו צריכים לגייס את הסבתות במשמרות לחצי השני של החופש, וחושבים על הפקות יצירתיות והפעלות".

לדברי אפרת, הם יושבים יחד עם הילדים ומתכננים אתם פעילויות ובילויים מראש. "מתחת לבית שלנו יש משפחתון. רומי מדי פעם משחקת עם הילדים כחצי שעה לפני סיום היום, וכשעתיים־שלוש פעמיים בשבוע מצאתי לה גם 'עבודת קיץ' כדי לפתח אחריות".

אפרת לא מציבה לילדיה גבולות פיננסיים, כי הם צעירים וזה עדיין בשליטתה. "לילדים אף פעם אין גבולות - יהיו להם אם נטביע בהם כאלה. בראש ובראשונה הבחירות לעשייה הן מאוד אינדיבידואליות, אך אני דואגת שבחופשה תהיה גם פעילות גופנית רבה - ספורט, תרבות וערכים לפי סדרי עדיפויות".

משפחת קליג לא נוסעת לחופשה בחו"ל במהלך החופש, מכיוון שזו עונת החתונות והאירועים בעבודה. כבילוי ספורטיבי וחינמי עורכת משפחת קליג שלוש פעמים בשבוע אימון ספורט בערב. "אנחנו עושים ג'וגינג עם העגלה ואופניים, לעתים משנים מסלולים, חדרי כושר חיצוניים ואירובי. יש לנו גם בית עם חצר, ולמרות האורבניות של אוריה ושלי, מיקמנו בריכה גדולה ואנחנו עושים ימי כיף עם חברים וברביקיו".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker