החיפוש אחר הקייטנה המתאימה החל: כך תממנו שוקו ולחמניה בלי להיכנס למינוס

קייטנת קולנוע, קייטנת סוסים, כזאת של מחשבים וגם כאלה של ספורט ותיאטרון - ההיצע גדול וכך גם טווח המחירים ■ אילו קייטנות מוצעות השנה, כיצד ניתן לחסוך בהוצאה ואיך תבצעו את הבחירה הנכונה

גבריאלה דוידוביץ'-ויסברג
גבריאלה דוידוביץ'-ויסברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גבריאלה דוידוביץ'-ויסברג
גבריאלה דוידוביץ'-ויסברג

6,660 שקל - זה הסכום שממנו תיאלץ להיפרד ביולי הקרוב, הילה, אם לשלושה ילדים. וזה רק על קייטנות. הסכום הזה לא כולל את הצהרון שהיא צריכה להמשיך לשלם לילדה הקטנה שבגן, על בילויים משפחתיים בחופש ואת הוצאות אוגוסט, שבו היא תיאלץ למצוא שוב סידור בתשלום לילדיה.

כששאלנו את הילה מדוע לא בחרה בקייטנה זולה יותר כדי לצמצם את ההוצאות, היא טענה שלא היתה לה ברירה. "אנו גרים באזור שאין לידו מרכז קהילתי, כך שהאפשרות הזו מראש לא קיימת. הקייטנה שבחרנו היא מהזולות שהיו באזור המגורים. היא נפרשת על כל יולי ולא רק על שבועיים, המחיר כולל צהרון, וגם קבלנו הנחת אחים", היא מסבירה. "תקופת החופש הגדול היא הפקרות שנמשכת חודשיים כלפי האדם העובד. לא היתה לי ברירה אחרת אלא לשלם את הסכומים האלה, מאחר שכאמא עובדת אין לי פתרון עבורם עד לשעות אחר הצהריים. יתרה מכך, הקייטנה הזו היא התפשרות, מאחר שהיא נפרשת על כל החודש, בזמן שבתי הגדולה רצתה שארשום אותה לקייטנה אחרת - קצרה יותר בזמן ורחוקה יותר במיקום, אך נאלצתי לסרב כדי למצוא סידור הגיוני לכל התקופה. אחרי כל זה אני גם מרגישה שהחסרתי מהם את מה שהם באמת רצו".

הדילמה של הילה מעסיקה בתקופה האחרונה הורים רבים שמחפשים קייטנות לקיץ לילדים. לפי נתוני zap דפי זהב, 35% מהחיפושים מתקיימים במאי ובתחילת יוני. ואולם השנה נראה שחלה ירידה של כ–60% בחיפוש אחר קייטנות לילדים, לעומת הנתון המקביל ב–2012. ב–zap אומרים שייתכן כי הסיבה לכך היא ההאטה במשק וביטויה בהוצאות משקי הבית עם ילדים.

מבדיקת מחירי הקייטנות המוצעות לחופש הקרוב, נראה כי אין מנוס - משפחות רבות עתידות לשלם סכומים גבוהים מאוד כדי למצוא סידור ראוי לילדיהם בקיץ. הקייטנות הזולות ביותר יעלו 
כ–100 שקל ליום עד לשעות הצהריים, ומי שירצו להאריך את יום הקייטנה ייאלצו להיפרד מעוד כמה מאות שקלים עבור תשלום לצהרון. גם מאזן הכוחות השתנה, כשמרבית הקייטנות שמוצעות כיום הן פרטיות ויקרות, לעומת קייטנות זולות כמו אלה של מרכזיים קהילתיים ותנועות נוער, שקיימות בפרישה קטנה בהרבה.

"יקר יותר זה לא בהכרח טוב יותר"

אם בעבר הקונצפט של קייטנה היה ברור, כיום מלת המפתח היא "התמחות", והנושאים מגוונים: רכיבה על סוסים, היי־טק ובישול גורמה הם רק דוגמאות לקייטנות שמבטיחות לילדים ולהורים הרים וגבעות תמורת תשלום של מאות עד אלפי שקלים יותר מהקייטנות הסטנדרטיות. קייטנות כאלה עולות בממוצע 150–250 שקל ביום לילד, ללא ארוחה חמה וצהרון, והן גם קצרות יותר במספר הימים ונמשכות לרוב רק כשבועיים.

"כשבודקים מה היא הקייטנה הטובה ביותר לילד, מבינים שהכי יקר זה לא בהכרח טוב יותר לילד ולתקציב המשפחתי. קייטנות במתנ"סים או במרכזים קהילתיים יהיו טובות לא פחות מקייטנות פרטיות, מאחר שיש בהן פיקוח והתכנים יכולים להיות חברתיים הרבה יותר, ולכן צריך להתאמץ ולברר עליהן פרטים", מסבירה טלי חייט אבירז, סמנכ"לית ארגון פעמונים המסייע למשפחות המצויות במצוקות כלכליות באמצעות הדרכה, שיקום וליווי מקצועי בתחום הפיננסי וההתנהגותי.

חייט אבירז מסבירה כי "כמו בהשוואת מחירים שעושים כיום עבור מוצר חשמלי או סל הקניות בסופר, גם בקייטנה חשוב לערוך סקר שוק ולהביא בחשבון את האזור הגיאוגרפי ותנועות הנוער והחינוך הבלתי פורמלי הנמצאים בסביבה. מבדיקות שאני עושה כאמא הפועלת במחשבה כלכלית, אני בודקת כל שנה את הקייטנות מסביבי, וכשנמצאת הקייטנה הראויה אני לא מתביישת לפתוח במשא ומתן עם הורים נוספים, ולבקש הנחות לאחים או קבוצת חברים". התארגנות שכזו, לטענתה, יכולה להוזיל הרשמה של עשרה ילדים יחד בכ–15%, כשהמחסום העיקרי שיש לעבור הוא הבושה הלא מוצדקת. "בקשת הנחה לא אומרת שאין לך בהכרח - היא רק מדגישה שאתה צרכן מודע, שברור לו שהוצאה של אלפי שקלים לקייטנה אינה ברורה מאליה".

אנאבלה שקד, ראש בית הספר לפסיכותרפיה במכון אדלר, יוצרת המדריך המעשי להורה העסוק, מסכימה עם חייט אבירז בהנחה הבסיסית כי הקייטנה היקרה אינה בהכרח גם הטובה ביותר לילד. "ככל שהנושא נשמע מורכב יותר, כך סביר להניח שמפעילי הקייטנה משקיעים יותר בפרסום ופחות בחינוך", היא אומרת. "עבור ילדים קטנים, יצירה למשל תהיה לרוב דומה, בזמן שבקייטנה קטנה, של מתנ"ס לדוגמה, יהיה כנראה יותר פיקוח ולכן המחיר הוא לא בהכרח המדד". עם זאת, חשוב לציין שהקייטנות האיכותיות יותר הן לרוב אלה שמתמקדות בנושא מרכזי ונעזרות במדריכים מבוגרים מהתחום המדובר, בנוסף למדריכים הצעירים - אך הן גם יקרות וקצרות יותר.

שקד טוענת שמלבד ההתמודדות עם המחיר, יש להתאים את הקייטנה לאופי הילד. לדבריה, "במקרים שבהם הילד צעיר ומופנם, כדאי לשלוח אותו לקייטנה קטנה או לכזו שבה גם חבריו רשומים". גם במקרים שבהם נראה כי כל התנאים המוקדמים, כמו רצונותיו של הילד לצד התאמה לתקציב, עבדו כשורה - עלולות לעלות בעיות בהמשך כמו אכזבה או פחדים מצד הילד. "כדי להימנע מכך, חשוב שגם ההורים וגם הילדים ידברו על הנושא ויערכו את ההכנה הראויה לכך בגלל שלאחר מכן העלות גבוהה יותר, הילד לא רוצה ללכת לקייטנה, הכסף הולך לאיבוד וצריך להשקיע כספים נוספים למציאת מסגרת אחרת", אומרת שקד. היא מוסיפה כי גם עם כל ההכנות, לעתים עלולות להתעורר בעיות גם כשהקייטנה מתחילה, ולכן חשוב לוודא מראש את תנאי ההחזר הכספי.

שקד מציינת גם כי קייטנות נושא מתאימות בעיקר לילדים שחזקים באותו תחום ואוהבים אותו. "קשיים פיסיים או לימודיים אינם צריכים להיפתר בעזרת הקייטנה. המחשבה של 'הילד לא עושה ספורט אז בוא נשלח אותו לקייטנת ספורט' אינה נכונה. זה לא הזמן לקחת פרויקט, והתוצאה היא שהילד לא ירגיש שם בנוח ולא ירצה ללכת".

בעיה נוספת שהורים רבים נתקלים בה היא העובדה שילדים בגילי עשר ומעלה כבר לא רוצים ללכת יותר לקייטנה. "חשוב שילד יילך לקייטנה במקום לשבת בבית מול המסכים. אם הוא בכל זאת לא רוצה ללכת וכבר מסוגל לדאוג לעצמו ולהישאר לבד בבית, עדיין חשוב לקבוע חוקים ברורים של מה אסור ומה מותר", אומרת שקד. "צריך לחשוב במונחי קייטנה גם בבית, ולקבוע לו סדר יום כדי להימנע משעות רבות של חידלון".

לסיכום, אומרת חייט אבירז שבשנים האחרונות הקייטנות נהפכות לעוול כלכלי שמכניס משפחות רבות לקשיים. הפתרון הוא לתכנן את ההוצאה מראש. לדבריה, "צריך להביא בחשבון בתקציב השנתי גם את הקייטנה ולא להמתין עד סוף יוני. אם יש משהו שהוא ברור ואינו מגיע בהפתעה זה החופש הגדול, ולכן צריך להיערך אליו בהתאם. זה יכול להתבטא בשעות נוספות בעבודה בחודשים הסמוכים, וגם בקיצוצים בבילויים במסעדות כמה חודשים קודם. ברור שזה שינוי תפישתי שאינו פשוט, אך ברגע שמבינים שזה הפתרון הנכון - גם אם לא מצליחים לחסוך את הסכום המלא, עדיין אפשר לשים סכומים נמוכים יותר בצד ואז ההוצאה החריגה הזו לפחות קטנה".

בדקו מה כולל הביטוח

כשהורים רושמים את ילדיהם לקייטנה, הם עושים זאת במטרה לקבל שקט נפשי, ביודעם שיש מי שמשגיח על ילדיהם בזמן שהם עובדים. הבעיה היא שבמקרים רבים הם כלל לא בודקים אם הקייטנות, שרובן כוללות מרכיב של ספורט ימי ומתקני שעשועים, מבוטחות וילדם מכוסה.

עו"ד גיל מיכלס, המתמחה בדיני נזיקין ותביעות ביטוח, מסביר כי "חשוב לדעת שבמקרה של ילדים בגיל בית הספר, כולם מבוטחים בביטוח תלמידים גם בעת חופשות - כולל בחופש הגדול. אבל הסכומים במסגרת ביטוח זה נמוכים ביותר ולרוב אינם מספיקים לכיסוי הוצאות רפואיות". בעת ההרשמה, טוענות מפעילות רבות שרכיב משמעותי במחיר הוא הביטוח, אך הן אינן מפרטות מה הוא כולל, ולכן מומלץ שלא לסמוך על השורה בדף התשלום המציינת כי המחיר כולל ביטוח - אלא גם לבקש פירוט ולראות שהמקום אכן מחזיק בפוליסת ביטוח לעסק ומה היא כוללת.

שף או מאלף: הכירו את קייטנות הבוטיק

תיאטרון ואמנויות הבמה

גילים: 7–14

קייטנה המתרכזת באמנויות הבמה, שבמסגרתה יקבלו הילדים טעימות מעולם הבמה ומאחורי הקלעים. בנוסף לפעילויות החברתיות, בכל יום ישתתפו הילדים בסדנאות בהדרכה מקצועית בתחומי תיאטרון, שירה, איור, קומיקס, איפור ועוד, ובסיום יעלו הצגה מקצועית להורים. הקייטנה נערכת בתיאטרון חולון.

מתי: 1-18 ליולי, ללא ימי שישי, 8:00-13:00

מיקום: שדרות קוגל 11 ‏(בית יד לבנים‏) בחולון 
מחיר: 1,600 שקל, ‏(1,450 שקל בהרשמה מוקדמת‏), מחיר ליום: 104 שקל

צהרון: אין

אמנות ויצירה

גילים: 7–10

השנה, המוטיב המרכזי של הקייטנה שמציע מוזיאון תל אביב לאמנות הוא "ארבעה יסודות והרבה סודות". דרכו הילדים יעברו סדנאות ציור וצילום, וכל זה בעזרת בסיס חומרים עשיר שבהם יתנסו. בסוף הקייטנה יציגו הילדים להורים את יצירותיהם בתערוכת סיום חגיגית.

מתי: 1-18 ליולי, 21 ליולי עד 1 לאוגוסט, 8:30-13:30

מיקום: מרכז יוסף ורבקה מאירהוף לחינוך לאמנות, רחוב דובנוב 8 בתל אביב
מחיר: מחזור ראשון - 1,850 שקל, מחיר ליום: 132 שקל. מחזור שני - 1,400 שקל, 140 שקל ליום צהרון: מחזור ראשון - 580 שקל. מחזור שני - 520 שקל

מדע, עיצוב ובריכה

גילים: 4–8, 9–13 ו–14–16

מועדון הספורט של אוניברסיטת תל אביב מציע ארבע קייטנות שונות בקמפוס. לגילי 4–8 קייטנת החלומות עם חוגים, בריכה ופעילויות. גילי 9–13 יכולים להתמחות ב–43 מגמות כמו רפואה, ארכיאולוגיה ועיצוב. לספורטאים מוצעות מגמות כמו כדוריד, כדורגל ואמנויות לחימה. גילי 14–16 יכולים לעבור קורס הדרכה המוכר על ידי משרד החינוך כדי להדריך בקייטנות בשנה הבאה.

מתי: 1-18 ליולי ‏(כולל שישי בשבוע הראשון והשני‏), 21 ליולי עד 8 לאוגוסט ‏(לא כולל שישי‏), 7:30-13:00

מיקום: אוניברסיטת תל אביב
מחיר: קייטנת חלומות - 2,110 שקל, מחיר ליום: 140 שקל. קייטנה רב־תחומית מדענית ומחנה מדע - 2,330 שקל, 155 שקל ליום. קורס מדריכי קייטנות - 2,640 שקל, 176 שקל ליום
צהרון: קייטנת חלומות - 420 שקל, רב־תחומית מדענית - 310 שקל

קולנוע - כל יום סרט

גילים 8–12

פעילויות חברתיות ולימודיות על קולנוע וטלוויזיה, כתיבה, הפקה, בימוי, צילום ומשחק בסרטים שהילדים ייצרו בעצמם. בנוסף, במסגרת התוכנית יבקרו החניכים באולפני טלוויזיה, יעברו סדנת משחק מול מצלמה, סדנת איפור ואפקטים וסדנת אנימציה ופלסטלינה מקצועית.

מתי: 1-18 ליולי, ללא ימי שישי, 08:30-13:30

מיקום: בית ספר צהלה, תל אביב
מחיר: 2,750 שקל ‏(2,450 שקל בהרשמה מוקדמת‏), מחיר ליום: 175 שקל 
צהרון: תוספת 450 שקל

מחשבים וכיף

גילים: 7–12

קייטנת הסטארט־אפ של אינטרסקול בפרישה ארצית מציעה גיבוש חברתי לצד פעילות טכנולוגית אינטראקטיבית, כמו פיתוח חשיבה יוצרת. בין הפעילויות, ישתתפו הילדים בסדנאות לפיתוח אפליקציות, פיתוח יישומים, אנימציות, בנייה ועיצוב אתרים ופיתוח משחקי מחשב. כמו כן, יתקיימו גם פעילויות חברתיות ביצירה, ספורט וטבע.

מתי: 1-17 ליולי, 22 ליולי עד 8 לאוגוסט, ללא ימי שישי, 8:00-15:00

מיקום: 30 מוקדים ברחבי המדינה
מחיר: 2,590 שקל, מחיר ליום: 185 שקל צהרון: אין

רכיבה חווייתית

גילים: 7–12

קייטנה העוסקת כולה בעולמם של הסוסים. מתאימה לילדים עם או בלי ניסיון ברכיבה. בקייטנה ילמדו הילדים להבריש סוסים, להאכיל אותם, את שפת הגוף ואת ההתנהגות שלהם, ויתנסו ברכיבה על סוסים לצד פעילויות חברתיות אחרות. הקייטנה כוללת גם סיורים בבית החולים הווטרינרי בבית דגן, בספארי ברמת גן וביקור בבריכה ובפארק מים.

מתי: 1-14 ליולי, 28 ליולי עד 8 לאוגוסט, ללא ימי שישי, 8:30-13:30

מיקום: מרכז ספורט הרכיבה ברמת גן, פארק לאומי רמת גן

מחיר: 1,950 שקל, מחיר ליום: 195 שקל ‏(5% הנחה לנרשמים עד 10 ביוני‏), הסעות מאזור הבית ובחזרה, תוספת 50 שקל לביטוח תאונות אישיות 
צהרון: 500 שקל

כלבים וחיוכים לאילוף כלבים

גילים: 6-12

חברת my dog, המנהלת מרכז ארצי ללימודי כלבנות ואילוף כלבים, אירגנה תוכנית שבה ילמדו הילדים על עולם הכלבים, הגזעים השונים, פקודות האילוף והתנסות באילוף. הילדים ילמדו גם הגשת עזרה ראשונה, ויבקרו בבית חולים וטרינרי.

מתי:שישה מחזורים מתחילת יולי, ללא ימי שישי, 8:00-13:00

מיקום: בית הספר תל נורדאו בתל אביב
מחיר: 1,200 שקל ‏(10% הנחה לנרשמים עד 10 ליוני‏), מחיר ליום: 240 שקל
צהרון: 200 שקל

השף הצעיר

גילים: 12–18

המרכז הקולינרי דן גורמה מציע קייטנות בישול וקונדיטוריה עם שפים וכוכבי "מאסטר שף". בקייטנה ילמדו הילדים שיטות בישול באמצעות מים ואש, יעסקו במאכלי עדות ובמאפים, עוגות ועוגיות וקינוחים, יבשלו ויטעמו. בסיום יקבלו הבוגרים את תעודת השף הצעיר של המרכז.

מתי:1-11 ליולי ‏(כולל שישי‏), 21 ליולי עד 8 לאוגוסט ו-4-15 לאוגוסט ‏(לא כולל שישי‏), 8:00-13:00

מיקום: מתחם דן גורמה, רחוב נס לגויים 53 בתל אביב
מחיר: 2,800 שקל, מחיר ליום: 280 שקל
צהרון: אין

הערות: ארוחת צהריים מלאה כלולה

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker