מבחן הגלידות: מי מנצחת בטעם ובמחיר?

לקראת הקיץ ערכנו מבחן טעימות עיוור לטעמי השוקו והווניל של מותגי הגלידה המובילים שברשתות השיווק ■ התוצאות: הגלידות הטעימות ביותר אינן בהכרח אלה היקרות ביותר ■ קרמיסימו, שזכתה במקום השלישי, ניצחה את מותגי הפרימיום ג’ויה ומגנום

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מאז נחשף החשבון בסך 10,000 שקל לגלידת סורבה וניל ופיסטוק של בית ראש הממשלה, השיחות הצרכניות על גלידה נהפכו לפופולריות מתמיד. משפחות ישראליות לא מציאות סכומים שכאלה על גלידות, אך כשהקיץ מתקרב ההוצאה של הצרכנים עליהן עולה.

שוק הגלידות בישראל גדל משנה לשנה, והמבחר עצום. לפי נתוני נילסן, המבוססים על 97% מהשוק המבורקד, שווי שוק הגלידות הגיע בשנה האחרונה 
לכ–273 מיליון שקל, כשהמותג הנמכר ביותר הוא קרמיסימו.

לקראת הקיץ בדקנו מהן הגלידות המשפחתיות המומלצות ביותר מבחינת הטעם והמחיר. לשם כך ערכנו מבחן טעימה עיוור לטעמי הווניל והשוקולד של שבעת המותגים החזקים בשוק.

ביקשנו מהטועמים לדרג את הטעם והמרקם בסולם ציונים מ–1 עד 10, ולנחש אם הגלידה עשויה משומן צמחי או משמנת ואם היא חלבית או פרווה. בנוסף, ביקשנו מהם לחלוק עמנו את ההתרשמות הכללית שלהם מהטעם. גלידות השמנת בן אנד ג'ריס והאגן דאז הגיעו למקומות הראשונים, אך היו גם גלידות אחרות, עשויות משומן צמחי, שהצליחו להתברג במעלה הדירוג, כשהטועמים לא הצליחו תמיד לזהות את סוג הגלידה.

שוק מלוקק

בבדיקת מחירי הגלידות התברר כי ברוב המקרים המחיר שמבקשות הרשתות גבוה מהמחיר המומלץ של היצרנית. כך למשל, גלידת ג'ויה עולה בשופרסל 35.49 שקל, לפחות 18% יותר מהמחיר המומלץ - 27–30 שקל. במגה, מחירה של אותה גלידה הוא 33.27 שקל, לפחות 11% יותר מהמחיר המומלץ.

ממגה נמסר בתגובה: "קטגוריית הגלידות מאופיינת במבצעים רבים, כך שמרבית מוצרי הגלידות אינם נמכרים על פי מחירם הקטלוגי, אלא נמצאים תמיד תחת מבצעים מיוחדים שמציעה הרשת לקראת חודשי הקיץ". בשופרסל סירבו להגיב.

מהבדיקה גם עולה שלא תמיד הגלידות הטובות ביותר הן גם היקרות ביותר. כך למשל, גלידת בן אנד ג'ריס שזכתה במקום הראשון עולה בשופרסל 5.12 שקלים ל–100 גרם, בזמן שגלידת מגנום שהגיעה למקום החמישי עולה 5.54 שקלים. הדוגמה המפתיעה ביותר היא של המותג קרמיסימו, שעשוי משומן צמחי והתברג למקום השלישי במבחן הטעימות, לפני מותגי הפרימיום ג'ויה ומגנום, ומחירו נמוך משמעותית משל המתחרות - 1.5 שקל ל–100 גרם לעומת 5 שקלים ומעלה.

מלבד הבדלי המחירים בין המותגים מצאנו גם הבדלים לאותו מותג בין הרשתות. כך לדוגמה, אותה גלידת בן אנד ג'ריס יקרה במגה ב-27% מבשופרסל והיא נמכרת ב–6.51 שקלים ל–100 גרם.

אין לחם? תאכלו גלידות

כך בדקנו

אריזות הגלידות בטעמי וניל ושוקולד של המותגים השונים נרכשו באותו היום, נשמרו תחת אותם התנאים והוגשו בכוסות זהות מפלסטיק - ללא סימן זיהוי עליהן. בכל מותג השתדלנו לבחור את טעמי הווניל והשוקולד שכוללים כמה שפחות תוספות. הציון הסופי הוא ממוצע של שלושה ציונים: וניל, שוקולד וההתרשמות הכללית משני הטעמים.

המחירים להשוואה נלקחו מאתרי המכירות של שופרסל באינטרנט, מגה באינטרנט ומיי סופרמרקט. המחירים המומלצים התקבלו מהחברות. מבחן הטעימה נערך ביום חמישי 16 במאי ובוצע בעזרת תשעה חברי מערכת חובבי גלידה.

1. בן אנד ג'ריס | חלבית משמנת

מבחר טעמים: 20 - בהם קרם עוגיות, דאבלין מאד סלייד וצ'אנקי מאנקי.

טעמים חדשים: פינאט באטר קאפ וצ'אבי האבי.

מבחן הטעם ציונים: וניל - 7.7, שוקולד - 7.6; 
התרשמות כללית - 7.9.

בן אנד ג'ריסצילום: דודו בכר

הטועמים אהבו את הגלידה וציינו שיש לה טעם מיוחד ומשובח. הם ידעו לומר שהיא עשויה משמנת ושיבחו את המרקם ואת המראה שלה - "בדיוק כפי שגלידה אמיתית צריכה להיראות". חלק מהטועמים ציינו כי הם מצליחים לזהות על פי הטעם שמדובר בגלידה של בן אנד ג'ריס.

מחיר (500 מ"ל)

מומלץ לצרכן: 27.90 שקל

שופרסל: 25.60 שקל

מגה: 32.60 שקל

2. האגן דאז | חלבית משמנת

מבחר טעמים: 20, בהם תותים קרמל ביסקוויט ואגוזי מקדמיה.

טעמים חדשים: סדרת Secret Sensations. קינוחי גלידה חדשים בשילוב גלידות בטעמי קרם ברולה ופונדנט שוקולד.

מבחן הטעם ציונים: וניל - 6.9; שוקולד - 7.4; התרשמות כללית - 7.5.

האגן דאזצילום: דודו בכר

הטועמים אהבו את שני הטעמים, והחמיאו במיוחד לשוקולד. הם ציינו שהמרקם מצוין וחלק. בנוסף ציינו הטועמים שניתן להרגיש טעם וניל אמיתי לצד שוקולד משובח בגלידות. כולם זיהו שמדובר בגלידת שמנת חלבית. חלקם גם ציינו שהם מזהים שהגלידה הנבדקת היא של האגן דאז.

מחיר (500 מ"ל)

מחיר מומלץ: 31.90 שקל

שופרסל: 33.80 שקל
מגה: אין

3. קרמיסימו, שטראוס‏ | חלבית משומן צמחי

מבחר טעמים: 22, בהם פירות יער ופיסטוק אגוז.

טעמים חדשים: וניל קינמון ושוקולד עוגיות.

קרמיסימו, שטראוסצילום: דודו בכר

מבחן הטעם ציונים: וניל - 6.0; שוקולד - 6.8; התשרמות כללית - 6.4.

בנוגע לגלידת הווניל ציינו הטועמים כי היא עשירה, מפתיעה ומשובחת, אך היו שציינו כי ייתכן שזה נובע מתוספת זרעי הווניל, ללא קשר הכרחי לטעם הסופי. גלידת השוקולד זכתה לשבח על טעמה החזק והמרקם היציב. אף שהגלידות חלביות ועשויות משומן צמחי, רוב הטועמים חשבו שהן גלידות שמנת.

מחיר (אריזת 1.33 ליטר)

מחיר מומלץ: 22-20 שקל

שופרסל: 20.15 שקל

מגה: 21.00 שקל

4. ג'ויה, נסטלה‏ | חלבית משמנת

מבחר טעמים: 9, בהם טראפלס, מייפל פקאן ופירות אדומים.

ג'ויה, נסטלהצילום: דודו בכר

טעמים חדשים: וניל עוגיות, ריבת חלב.

מבחן הטעם ציונים: וניל - 6.2; שוקולד - 6.0; התרשמות כללית - 6.1.

הטועמים אהבו את המרקם של הגלידה, אך חלקם גם ציינו שהוא מזכיר קצפת אוורירית ולא חזקה. טעמי שתי הגלידות זכו לציונים גבוהים, אך חלק מהבודקים ציינו כי הם חשים בטעם לוואי תעשייתי שהפריע להם וגרר הורדת נקודות בציון הסופי. רק ארבעה טועמים הצליחו לזהות שמדובר בגלידת שמנת. רובם אמנם ידעו לומר שהגלידה שהם טועמים היא חלבית, אך הם חשבו שהיא עשויה משומן צמחי.

מחיר (אריזת 700 מ"ל)

מחיר מומלץ: 30-27 שקל

שופרסל: 35.50 שקל

מגה: 33.25 שקל

5. מגנום, ‏שטראוס‏ | חלבית משמנת

מבחר טעמים: 6, בהם ונילה קרמל קראנץ', נוגט צ'אנקס.

מגנום, שטראוסצילום: דודו בכר

טעמים חדשים: פרי יער ושוקולד לבן וונילה בראוניס וטירמיס

מבחן הטעם ציונים: וניל - 5.2; שוקולד - 6.6; התרשמות כללית - 6.0.

מכיוון שלסדרת מגנום אין טעמי וניל ושוקולד ללא תוספות, ביקשנו מהטועמים להתמקד בטעמים הבסיסים, ללא התייחסות לאספרסו שבווניל ולפקאן שבשוקולד. הטועמים ציינו שבגלידת הווניל קשה היה להתעלם מהאספרסו, מכיוון שהוא השתלט על הטעם הכללי - ורוב הבודקים לא אהבו זאת. טעם השוקולד זכה לתגובות נלהבות יותר, והטועמים ציינו שיש לו מרקם שמנת טוב. עם זאת, בשני המקרים הם ציינו שהגלידה נמסה מהר מדי. רוב הטועמים ידעו לזהות שהגלידה חלבית ועשויה משמנת.

מחיר (אריזת 473 מ"ל)

מחיר מומלץ: 24 שקל

שופרסל: 26.20 שקל

מגה: 25.20 שקל

6. הגלידות של פלדמן | חלבית משומן צמחי

מבחר טעמים: 14, בהם קרם דובדבנים, ווניל עם נטיפי שוקולד.

טעמים חדשים: טירמיסו, גלידת קפה חלבית בתוספת שברי עוגיות, סירופ שוקולד ואבקת קקאו.

הגלידות של פלדמןצילום: דודו בכר

מבחן הטעם ציונים: וניל - 6.7; שוקולד - 4.4; התרשמות כללית - 5.6.

הטועמים אהבו במיוחד את טעם הווניל וציינו שלגלידה יש מרקם חלק ויציב. בטעימות השוקולד לא נרשמו תגובות נלהבות. רוב הטועמים כתבו שהם מזהים שלגלידה יש טעם מוכר של שוקולד השחר, אך הם לא אהבו זאת. כמו כן הם ציינו שגלידת השוקולד מתוקה מדי ומשאירה טעם לוואי. רוב הטועמים ציינו שהגלידה עשויה משומן צמחי, אך חשבו שהיא פרווה - אף שלמעשה היא חלבית.

מחיר (אריזת 1.3 ליטר)

מחיר מומלץ: 27.80 שקל

שופרסל: 19.00 שקל

מגה: אין

7. לה קרמריה, נסטלה | חלבית משומן צמחי

מבחר טעמים: 14, בהם סורבה לימון ווניל קוקילידה.

טעמים חדשים: טירמיסו, שוקולד, קוקוס ועוגיות ומרשמלו.

לה קרמריה צילום: דודו בכר

מבחן הטעם ציונים: וניל - 4.8; שוקולד - 5.9; התרשמות כללית - 5.1.

אף שרוב הטועמים אהבו מאוד את מרקם הגלידה, הציונים נפגעו בשל הטעם. בטעם הווניל ציינו הטועמים שהגלידה מתוקה מדי ושומנית. את השוקולד הם אהבו יותר, וציינו כי אפשר להבחין בבירור בשוקולד אמיתי בגלידה. רוב הנבדקים זיהו שהגלידות עשויות משומן צמחי, אך רובם חשבו שאלה גלידות פרווה אף שהן גלידות חלביות.

מחיר (אריזת 1.2 ליטר)

מחיר מומלץ: 23-20 שקל

שופרסל: 21.60 שקל

מגה: 24.50 שקל

האופציה הדיאטטית

בדקנו גם את גלידות הלייט שמציעות שטראוס, נסטלה ופלדמן ומצאנו שלמרות התדמית הלא מזהירה, הטעם לפחות של שתיים משלוש הגלידות היה סביר. גם כאן יש פערים במחירים של אותו מוצר במקומות שונים. כך למשל מצאנו שאריזה זהה של גלידת קרמיסימו נמכרת ב–33% יותר ברשת מגה לעומת שופרסל.

מקום 1: קרמיסימו לייט - וניל שוקו

ציונים: וניל - 5.7; שוקולד - 6.0; התרשמות כללית - 6.0.

הטועמים אהבו את שני טעמי הגלידה וציינו שהיא לא רעה בהתחשב בעובדה שהיא דלת קלוריות. לגבי גלידת הווניל ציינו הטועמים שהיא דומה לגלידת וניל רגילה, ולגבי גלידת השוקולד הם ציינו כי טעמה חזק ומורגש. רוב הטועמים חשבו שזו גלידה חלבית עשויה משמנת, אף שלמעשה היא עשויה משומן צמחי.

מחיר מומלץ: 20–22 שקל ‏(אריזת 1.33 ליטר‏)


שופרסל: 20.15 שקל

מגה: 27.00 שקל

מקום 2: לה קרמריה לייט - שוקו וניל

ציונים: וניל - 4.3 ; שוקולד - 5.9; התרשמות כללית - 5.1.

הטועמים ציינו שהגלידה מזכירה להם את התקופה שבה מבחר הגלידות בישראל לא היה עשיר במיוחד. גלידת הווניל זכתה לניקוד נמוך יותר, מכיוון שלטענת הבודקים היה לה טעם לוואי וניתן היה להרגיש בתחליף הסוכר. טעם השוקולד זכה לציונים גבוהים יותר, ונטען שאף שזו גלידה דלת קלוריות והמרקם שלה לא דומה לזה של גלידה רגילה, הטעם השוקולדי מחפה על כך. עם זאת רוב הטועמים חשבו שזו גלידת פרווה אף שזו גלידה חלבית.

מחיר מומלץ: 23-20 שקל ‏(אריזת 1.2 ליטר‏)


שופרסל: 24.20 שקל

מגה: 23.20 שקל

מקום 3: גלידל (פלדמן‏) שוקו וניל

ציונים: וניל - 4.4; שוקולד - 3.6; התרשמות כללית - 3.9.

הטועמים ציינו שלא ניתן לפספס את העובדה שהגלידה מומתקת בממתיק מלאכותי, אך טענו שהווניל עדיף, שכן גלידת השוקולד היתה חסרת טעם. המרקם לטענת חלק מהטועמים היה קשה מדי, ורובם חשבו שזו גלידה פרווה אף שזו גלידה חלבית.

מחיר מומלץ: 24 שקל ‏(אריזת 900 מ"ל‏)


שופרסל: 24 שקל

מגה: אין

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker