בלעדי |

גרמן: נגד כרייה בשדה בריר - בעד מציאת חלופות

זאת בניגוד לסיכום ששיגר משרד הפנים לוועדת הפנים לפיה גרמן "תבחן את עמדתה" בנושא הפיילוט שוב לאחר סיור במקום ■ התושבים: "מקווים שאלה לא סימני חולשה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

האם משרד הבריאות מתחיל להגמיש את עמדתו בנושא כריית הפוספטים על ידי חברת רותם אמפרט בשדה בריר? לפני שבועות ספורים הצהירה שרת הבריאות יעל גרמן מעל בימת הכנסת כי היא מתנגדת לכריית הפוספטים בשדה בריר הסמוך לערד, ואמרה כי "משרד הבריאות לא שינה את עמדתו", בתגובה לשאילתא של ח"כ דב חנין (חד"ש) בנושא. "המשרד סבור שהעבודה בשדה בריר אינה בריאה ואינה רצויה. זו עמדתו, שנמסרה לכל הגורמים הנוגעים בדבר".

ואולם ל-TheMarker נודע כי היום (ב') התקיימה לראשונה פגישה בין גרמן לבין ראש מינהל התכנון במשרד הפנים, בינת שוורץ. לאחר הפגישה שיגר משרד הפנים ליו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת, ח"כ מירי רגב (ליכוד), סיכום שממנו עולה כי ייתכן ששרת הבריאות מגמישה את עמדתה החד משמעית.

לפי הסיכום, ייערך מפגש של מומחים בתחומי הבריאות, איכות הסביבה, הכלכלה והפוספטים, וכן סיור לשדה בריר והר נשפה (מקום שנחשב לתחליף אפשרי לכרייה בשדה בריר) ב-13 ביוני, ו"לאחר הסיור והדיון המקצועי תבחן השרה את עמדתה לעניין הפיילוט ותודיענו. עד אז לא תקודם התכנית לפיילוט במחוז דרום". הסיכום הועבר לקראת דיון שיתקיים מחר בנושא בוועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת.

יעל גרמן

גרמן עצמה מציגה מציאות מעט אחרת: לדברי הדוברת שלה, "השרה נפגשה היום עם ראש מנהל התכנון במשרד הפנים, בינת שוורץ ולאחר הפגישה נותרה בעמדתה, לפיה אין מקום לבצע כרייה בשדה בריר, וכי תחת זאת יש לבחון חלופות לכרייה באזורים שאינם סמוכים לריכוזי אוכלוסיה. עוד סוכם כי השרה תסייר באזורים שבהם אפשר לבצע חלופות לכרייה, כמו כן תסייר במכרה פעיל ובשדה בריר. הסיור צפוי להתקיים בחודש הקרוב בהשתתפות מומחים לבריאות הציבור ולניטור סביבתי. בתום הישיבה סוכם בין השתיים כי בשלב זה לא יקודמו תוכניות כלשהן בשדה בריר עד מועד הסיור".

"אנו תקווה כי אין מדובר בסימני חולשה מצדה של שרת הבריאות הנכנסת ומקווים כי היא תמשיך לשמור על בריאותם וחייהם של תושבי האזור, כפי שעשו קודמיה בתפקיד, ותדבק בעמדת גורמי המקצוע במשרדה לפיה כשקיימת סכנה לתושבי האזור, יש להעדיף את האינטרס שבהגנה על חייהם ובריאותם על-פני כל אינטרס אחר", אומר עו"ד אפי מיכאלי, בא כוחה של עמותת "תנו לחיות בלי מכרות" המייצגת את תושבי ערד. "דברים אלה נכונים במיוחד לאור קיומן של חלופות אחרות לכרייה, הגם שיתכן שחלופות אלה רווחיות פחות".

לטענת מיכאלי, "קיומו של ניסוי בשטח הכרייה, כשאוכלוסיה של כ-50 אלף איש ממשיכה לחיות באזור, הוא כשלעצמו פסול, שכן מדובר בהצבתה של סכנה ישירה ומיידית לאוכלוסיה זו בתקופת הניסוי ואף אין בו כדי להוכיח מבחינה מדעית היעדרה של סכנה שבכריית פוספט בקרבת יישובים מאוכלסים".

פוטנציאל הכרייה בשדה בריר הוא כ-65 מיליון טונה סלע פוספט ששוויים הכולל מוערך כיום במיליארדי שקלים. ביולי העביר משרד הבריאות למשרד הפנים את עמדתו החד משמעית נגד כל כרייה בשדה בריר: "אנו סבורים כי הפקדת התוכנית תביא לפגיעה אמיתית ולסכנה לבריאות התושבים הגרים באזור ואנו סבורים כי יש לדחות את התוכנית", נקבע בחוות הדעת, המבוססת על כמה חוות דעת, חלקן סותרות זו את זו, שעמדו לנגד עיני המשרד. לעומת זאת, במשרד הפנים נעשו כמה ניסיונות בחודשים האחרונים לאפשר בכל זאת לרותם אמפרט לבצע את הפיילוט, למרות התנגדות משרד הבריאות.

שדה ברירצילום: אליהו הרשקוביץ

בכיל טוענים כי חברת רותם אמפרט תיסגר אם לא יאושר לה לכרות פוספטים בשדה בריר וכי חוות הדעת שעליהן מסתמך משרד הבריאות הן בעייתיות ומוטות, והמשרד מתעלם מחוות דעת אחרות המוכיחות כי אין בעיה בריאותית בכרייה בשדה בריר.

יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה, ח"כ מירי רגב, אמרה כי "ועדת הפנים תעמוד מקרוב על כל סוגיית כריית הפוספטים באזור שדה בריר. הוועדה רואה חשיבות עליונה בשמיעת מגוון הדעות בדגש על הקול של התושבים. לוועדה הגיעו פניות רבות מצד תושבי ערד החוששים לבריאותם במידה שהפיילוט ייצא לדרך. מצד שני, ישנם קולות שונים של משרדי הממשלה השונים הטוענים כי הכרייה בטוחה. מתפקידה של הוועדה לעמוד מקרוב על כלל הסוגיות, ולכן זימנתי דיון בנושא".

מרותם אמפרט נגב נמסר: "60 שנות ניסיון של אלפי עובדים בכריית פוספטים ללא כל בעיה רפואית או אחרת, לצד חוות דעת רבות, כולל של פרופסורים ומומחים ממשרד הבריאות, מוכיחים כי אין בעיה בריאותית בכרייה בשדה בריר ושצריך לבצע בדיקה מעשית בשטח.

"עתודת הפוספט במכרות הפעילים כיום (צין, אורון, רותם) תסתיים בשנים הקרובות ועתיד תעשיית הפוספט תלוי במתן היתר לפעילות במכרה חדש: שדה בריר. שלושה משרדי ממשלה; משרד האנרגיה המים והתשתיות, משרד הפנים והמשרד להגנת הסביבה קבעו בעקבות מחקרים שונים שנעשו במשרדים כי אין תחליף לשדה בריר.

"על כיל לקבל החלטה, בסוף 2013, היכן היא תרכז את תעשיית הפוספטים שלה: בישראל או במקום אחר בעולם - החלטה שתשפיע במישרין על פרנסתן של 9,000 משפחות בנגב.

"כיל היא המעסיק הגדול ביותר בנגב והיא המקור ל-20% מסך כל הפעילות הכלכלית באזור - הנגב הוא הבית שלנו, ישראל היא מדינתנו ואנו מחויבים לעובדים שלנו – לכן אנו מעדיפים להמשיך ולהשקיע בנגב ובישראל. כיל תשאף ותעשה הכל על מנת להמשיך ולקיים את התעשייה בישראל ולא בחו"ל, אך הדבר אינו תלוי בה אלא בממשלת ישראל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker