הקואופרטיב הוא יותר מבשורה צרכנית

עם הדורש צדק חברתי חייב לפתח מגוון גדול יותר של מבנים עסקיים; זה רחב, מעמיק ואחראי יותר מאשר התמודדות נקודתית עם יוקר המחיה, דבר חשוב כשלעצמו

רייפי גולדמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רייפי גולדמן

באחרונה נחשפה בתקשרת תגלית מרעישה: יש בשורה צרכנית. רוצים כוס בירה מוזלת? רוצים הנחה על גביע קוטג'? הצטרפו לקואופרטיב. ואולם האם בכך בזה מסתכמת חשיבות המודל העסקי הקואופרטיבי?

בחברת הייעוץ הבינלאומי מקינזי חושבים אחרת. באחרונה פירסמה החברה דו"ח מקיף על עולם העסקים הקואופרטיבי ובו ניתוח של סיכויי התאגידים הקואופרטיביים להתחרות בשווקים.

חנות הקואופרטיב בקטמוןצילום: אמיל סלמן

הדו"ח מצביע על כך שהתאגידים הקואופרטיביים הם גורם מהותי במשק העולמי. המחזור העסקי השנתי המצרפי של 300 התאגידים הקואופרטיביים הגדולים בעולם מסתכם ב-1.975 טריליון דולר, שווה לתמ"ג של המשק התשיעי בגודלו בעולם. לדעת מחברי הדו"ח, צפויה תקופה נוספת של צמיחה ניכרת בפעילות של עסקים קואופרטיביים על רקע המשבר הכלכלי העולמי.

חוקרי מקינזי הופתעו לגלות שהתאגידים הקואופרטיביים צמחו ב-2005-2010 בשיעור דומה לחברות הנסחרות בבורסות העולם (7.9%, לעומת 8.7% בהתאמה). קואופרטיבים הגדילו את נתח השוק בשיעור גבוה יותר מחברות בע"מ הציבוריות המתחרות. שיעור הצמיחה בעקבות רכישות ומיזוגים היה דומה בשני המודלים העסקיים. חברות הנסחרות בבורסות צמחו בשיעור גבוה יותר בעקבות הגדלת הכנסותיהן מחדירה לפלחי שוק חדשים הצומחים במהירות. בתחום זה, הקואופרטיב מפגר אחר החברה בע"מ מפני שהוא ממקד את פעילותו בסיפוק צרכי החברים/בעלים, ולא בניצול הזדמנויות ליצירת רווח בטווח הקצר.

מחברי דו"ח במקינזי מצביעים על כך שלתאגידים קואופרטיביים יתרונות מובהקים על פני חברות בע"מ, אך גם מתמודדים עם אתגרים ייחודיים. כך, התאגיד הקואופרטיבי מצטיין בגיוס מוטיבציה ונאמנות של מנהלים ועובדים, כתוצאה ממודל הבעלות שמאפשר מעורבות אמתית של החברים/בעלים בקביעת האסטרטגיה העסקית.

עוד מעריכים המחברים שמיקוד הקואופרטיבים במתן מענה לצרכי חבריהם, במקום השאת רווחים לבעלי מניות, יוצר תחושת שייכות ובעלות המשפרת גם את הפריון וגם את התפעול הכללי של העסק. בנוסף, מגלים מחברי הדו"ח שאיכות שירות הלקוחות של תאגידים קואופרטיביים נהנית מהערכה רבה יותר מחברות ציבוריות.

עם זאת, הבעלות המשותפת והניהול הדמוקרטי יוצרים אתגרים לא פשוטים. התאגיד הקואופרטיבי מגיב באיטיות יחסית לשינויים בסביבה העסקית. תהליך קבלת החלטות דמוקרטי לעתים מעכב ניצול הזדמנות המחייבת תגובה מהירה. לדעת המחברים, הקואופרטיבים חייבים לייצר איזון טוב יותר בין התרבות הארגונית הדמוקרטית לבין הגמישות הניהולית.

פיתוח עסקים קואופרטיביים יוצר שינוי מהותי בשלושה מישורים: הראשון הוא שינוי בדפוס הבעלות על נכסים מכל הסוגים, עם דגש על התועלת לציבור וצמצום הריכוזיות.השינוי השני הוא בניהול נכסים כלכליים ויצירת מנגנונים דמוקרטיים השומרים על האינטרסים של הציבור ומעודדים מעורבות ציבורית, והשלישי הוא חתירה ליציבות וצמיחה לטווח הארוך, במקום מקסום רווח לטווח הקצר.

עם הדורש צדק חברתי חייב לפתח מגוון גדול יותר של מבנים עסקיים. זה רחב, מעמיק ואחראי יותר מאשר התמודדות נקודתית עם יוקר המחיה, דבר חשוב כשלעצמו. בשורה צרכנית? כן. אבל הרבה יותר מזה.

הכותב הוא מנהל המרכז לפיתוח קואופרטיבי אג'יק-מכון הנגב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker