הום סנטר הטעתה צרכנים ונקנסה ב-120 אלף שקל

השופט אברהם היימן: "צרכנים בדרך כלל אינם מקפידים לערוך מחקרי מחירים והשוואות מחירים ולפיכך, חובה על בית המשפט להגן עליהם"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שופט בית משפט השלום בראשון לציון, אברהם היימן, הרשיע בחודש שעבר את חברת הום סנטר ומנהלה בהטעיית צרכנים וקבע כי על הרשת יוטל קנס פלילי של 120 אלף שקל. עוד נקבע כי הרשת תחתום על התחייבות בסכום כספי זהה בכדי למנוע מלבצע עבירה זו למשך שנתיים - כך פירסם היום משרד התמ"ת.

בחודשים האחרונים נראה כי משרד התמ"ת מבצע ביקורות רבות ברשתות מובילות וכן גם בעסקים קטנים בכדי להבטיח את זכויותיהם של הצרכנים וכן הגנתם. במקרה זה עלה כי הום סנטר הטעתה צרכנים במספר מקרים. כתב האישום הנוכחי הוא תוצאה של ביקורת ובדיקות מחירים אותן ערך משרד התמ"ת ובעקבותיו הגישה עו"ד טלי קינן תובעת משרד התמ"ת, כתב אישום נגד החברה ומנכ"ל החברה.

מכתב האישום מתברר כי בסניף הום סנטר בבת ים, מנהל הסניף שינה את שילוט המחירים בחנות ובעקבות כך נוצרה הרעת תנאים במחיר לצרכן. השלט ציין כי בחנות חל מבצע על מספר מוצרים לברביקיו של 1 פלוס 1 במתנה, אך בבדיקה שנערכה במקום התברר כי בעת עריכת החשבון בקופה נדרש לשלם מחיר מלא עבור כל אחד מהמוצרים.
מבקרת שערכה את הבדיקה רכשה בנוסף גם מטען לרכב עליו צוין כי הוא נמכר במבצע של 49.99 שקל במקום 99 שקל. מבירור המחירים התברר כי אותו המטען נמכר במהלך שנתיים במחיר של 49.99 שקל ולכן לא היתה עליו שום הנחה בפועל לצרכן.

צילום: חגי פריד

מקרה נוסף שעלה בכתב האישום מראה כי בעת ביקורת בסניף הום סנטר בפתח תקווה. במקום נמצא שלט המציג מבצע הוזלה למוצר חבק לצינור מסוג אומגה ב-3.49 שקלים לעומת השלט על המוצרים עצמם שעליו הודבקה מדבקת מחיר של 4.49 שקל - מקרה שכיח בו ההוזלה מפורסמת רק על ידי השילוט. עם זאת, במהלך החשבון הסופי בקופה התבקשה המבקרת לשלם מחיר ששונה מהשילוט ומהמדבקה - 4.29 שקלים - והיא לא קיבלה את ההנחה שהוצגה בחנות.

מקרה נוסף שהבחינה בו המבקרת היה על מכירת סטים של מגבות מטבח שהוצעו למכירה ב-29.99 שקל אך לידן הוצב שלט הוזלה של 9 שקלים, עליו נכתב שהמגבות עולות 20.99 שקל. בקופה לעומת זאת לא נעשתה שום הוזלה והמבקרת התבקשה לשלם את המחיר המלא.

שופט בית משפט השלום בראשון לציון, אברהם היימן, קבע כי במקרה זה אין מדובר בטכניקת מכירה מטעה בזדון אלא באי הקפדה על נהלים או על פעולות שיש לנקוט בהתאם לחוק כדי למנוע את הטעויות. בנוסף, קיבל בית המשפט את טיעוני הרשת אשר הפיקה לקחים ושינתה את נהליה בעניין שלטי מבצע וקבע כי תכלית החקיקה היא הגנה על הצרכן ומדובר בעיקרון שחייב להוביל את בית המשפט לשרש תופעות הפוגעות בצרכנים. עוד קבע בית המשפט כי צרכנים בדרך כלל אינם מקפידים לערוך מחקרי מחירים והשוואות מחירים ולפיכך, חובה על בית המשפט להגן עליהם.

עו"ד טלי קינן מסרה כי חשובה מאוד מטרתו המוצהרת של בית המשפט להגן על הצרכנים במקרים של טעויות במחיר לרעת הצרכן שלא נגרמות בזדון, אך נובעות מאי נקיטה בכל האמצעים הדרושים כדי למנוע את אותן טעויות מצד בעלי העסקים, כגון נוהלי בקרה בלתי מתאימים או לוקים בחסר.

הממונה על הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן, עו"ד תמר פינקוס, הדגישה כי הרשות תפעל להעמקת הביקורות אצל כלל העוסקים כדי למנוע הטעיות מסוג זה, הגורמות נזק כלכלי נרחב לכלל ציבור הצרכנים. פינקוס גם הוסיפה כי עם שינוי חוק הגנת הצרכן להגברת האכיפה-עיצומים כספיים, תוחמר הענישה בעבירות מסוג זה מיד עם גילוי ההפרות, ע"י הממונה על הרשות, וללא צורך בקיום הליכים משפטיים.

בהום סנטר אמרו בתגובה: "חברת הום סנטר מקפידה על נהלים אחידים ובקרה בנושא שילוט ותמחור של מוצרים במבצע. טעויות מן הסוג הזה נעשות בתום לב ועל כך אנו מצרים. אנו בודקים את נהלינו בכל עת ועושים את המיטב למען שביעות רצונם של לקוחותינו בתקווה שמקרים מסוג זה לא ישנו בעתיד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker