שמחון: "האגודות השיתופיות הן מנגנון מעולה להורדת יוקר המחיה"

רשות ההגבלים מתייחסת בחשדנות לפעילות אגודות שיתופיות ואף פירקה את האגודה "שוברי בר" לפני כשנה

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

שר התמ"ת, שלום שמחון, קרא היום לחדש ולחזק את פעילות האגודות השיתופיות, כאמצעי להורדת יוקר המחיה. אגודות שיתופיות הן שיתוף פעולה בין גורמים ממעמד דומה, שהתאגדותם נועדה, בין השאר, להוזיל עלויות לחבריהן.

עם זאת, בעבר התייחס הממונה על ההגבלים העסקיים לאגודות שיתופיות בביקורת. לפני למעלה משנה קבע דיויד גילה, הממונה על ההגבלים העסקיים, כי האגודה השיתופית שוברי בר, המייבאת מספוא, היא הסדר כובל בין מתחרים והודיע, שלא יאשר את המשך התאגדותה. לפני כשנה קיבל בית הדין להגבלים את עמדתו ואישר את פירוקה. בעקבות עבודת ועדת המזון בראשות מנכ"ל משרד התמ"ת, מתכנן גילה גם להכפיף לחוק ההגבלים את המשווקים שאינם חקלאים במטרה למנוע שיתופי פעולה ביניהם, שיפגעו בתחרות.

שלום שמחוןצילום: עופר וקנין

שמחון דיבר בכנס התעשייה הקיבוצית - שערכו משרד עורכי הדין זלצמן, גילת, קנולר, גראוס, סולומון ושות', פירמת רואי החשבון bdo, זיו האפט ואיגוד התעשייה הקיבוצית. "האגודות השיתופיות הן הן מנגנון מעולה להורדת יוקר המחיה", אמר שמחון. "האבות המייסדים ידעו להשתמש בכוח הקנייה של האגודות השיתופיות כדי להוריד את יוקר המחיה.

הכלי של האגודות השיתופיות הוא כלי שיאפשר הקמת אגודות צרכניות שיביאו להוזלת יוקר המחייה. המודל עשוי להיות בנק צרכנים או חזרה למודל הקואופים. האגודות השיתופיות עברו תקופת משבר אך תקופת הבלימה שהייתה משימתו של רשם האגודות היוצא, אורי זליגמן, הסתיימה. כעת יש הזדמנות להניע תהליך משמעותי בתמ"ת לרבות הקמת אגודות תעשייתיות וצרכניות. אני משוכנע שהאגודות השיתופיות לא יכולות להיות ה'חצר האחורית' בתמ"ת אלא עליהן להוות כלי עבודה משמעותי״, הוסיף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker