הישראלים מפחדים: צניחה במדד ביטחון הצרכנים של נילסן

נילסן: החשש הביטחוני-מדיני הוא הגורם העיקרי לירידה ■ לראשונה מזה ארבע שנים - המדד הישראלי ירד מתחת לממוצע העולמי, ורמת הביטחון הצרכני נמוכה אף מזו שנמדדה בעיצומה של המחאה החברתית

סיון קלינגבייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סיון קלינגבייל

יש מיתון בישראל? לא לפי הנתונים הרשמיים שפירסמה באוקטובר הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס). הלמ"ס צופה כי המשק יצמח ב-3.5% ב-2012. ואולם בקרב הציבור התחושה שונה. ישראלים רבים חשים כבר תקופה ארוכה כי מצבם הכלכלי האישי והפעילות העסקית סביבם גולשים למיתון.

חשש זה, שבא לידי ביטוי במדד ביטחון הצרכנים של חברת המחקר נילסן העולמית (Index Consumer Confidence), מעיד כי הציבור הישראלי צפוי לצמצם את הוצאותיו. עם זאת, אומדני הלמ"ס עדיין לא מצביעים על כך. להערכתה, הציבור אמנם מהדק החגורה יחסית לשנים עברו, אך שיעור העלייה בצריכה נותר חיובי. הלשכה מעריכה כי סך ההוצאות לצריכה פרטית יגדלו ב-2.8% בלבד ב-2012, לעומת עלייה של 3.8% ב-2011 ושל 5.3% ב-2010.

נילסן מפרסמת את מדד ביטחון הצרכנים מדי רבעון. המדד של ספטמבר מציג תמונה מדאיגה, ולפיה צרכני ישראל חוששים לעתידם הרבה יותר מבעבר. המדד מבוסס על סקר המבוצע באינטרנט בקרב יותר מ-28 אלף צרכנים ביותר מ-56 מדינות, מהם 500 בישראל. בגלל הנפילה החדה בנתוני המדד של ישראל ברבעון האחרון, כשהגיעו התוצאות למטה נילסן נשלח מייל חזרה לשלוחה של נילסן בישראל: "האינדקס של ישראל נפל בחדות. אנא הסבירו למה".

גם בנילסן ישראל היו מופתעים מעט מהנתונים. "ברבעון האחרון הירידה העמיקה למדד הנמוך ביותר שנמדד עד כה", אומרת שגית עטר, סמנכ"לית השיווק של נילסן ישראל. כדי להבין את התוצאות, ביצעה החברה סקר נוסף, הפעם ייעודי לישראל.

הסקר הייעודי גילה עלייה ניכרת בשיעור הצרכנים שדאגתם הגדולה ביותר בחצי השנה הקרובה היא המצב הביטחוני. זאת, בעוד שהדאגה לביטחון תעסוקתי לא השתנתה לעומת הרבעון הקודם ונותרה השנייה בחשיבותה, במקביל לירידה בחשש מהמצב הכלכלי והחובות האישיים. מתברר שהדיון הציבורי האינטנסיבי בסוגיית התקיפה באיראן העלה בחדות את חששם של ישראלים ממלחמה, וכתוצאה מכך הם הוריד במידה רבה את הביטחון הצרכני.

מדד ביטחון הצרכנים של נילסן מספק תמונה של תחושות הצרכן כלפי המצב הכלכלי ולגבי הכוונות והציפיות שלו. המדד מחושב ומשוקלל משלושה גורמים: סיכוי למציאת עבודה ב-12 חודשים הקרובים, צפי למצב הפיננסי האישי ב-12 חודשים הקרובים והאם זהו הזמן לקנות דברים שרוצים או צריכים.

מעקב אחד המדד לאורך זמן מספק גם יכולת להסביר את התנהגות הצרכן. הלך הרוח של הציבור ביחס לכלכלה משפיע על התנהגותו ויש קשר ישיר בין מגמות המדד למגמות השוק בפועל בישראל ובעולם. התנהגות הצרכנים מושפעת מסיבות רבות, והמדד מאפשר להבין עד כמה המצב הכלכלי משפיע עליה.

"תחושת הביטחון הכלכלי בישראל באופן כללי היתה גבוהה מהממוצע העולמי ומהממוצע האירופי, גם במשבר של סוף 2008. הירידה במדד היתה מתונה ורגעית, ומהר מאוד הוא חזר לרמה שלפני המשבר העולמי, בעוד שבארה"ב ובאירופה התמונה נראית אחרת", אומרת עטר.

ואולם ב-2011, מאז פרוץ המחאה החברתית ביוני, החלה גם בישראל מגמת ירידה באמון הצרכנים ולראשונה לאחר ארבע שנים ירד המדד הישראלי נמוך יותר מהממוצע העולמי. "המחאה החברתית אמנם לא שרדה וכך גם השפעות החרם למיניהן, אבל היא השאירה שרידים של מודעות צרכנית לרמות המחירים ולהתנהגות השחקנים הגדולים בשוק. לכן, רמת הביטחון הכלכלי נשארה נמוכה יחסית לזו שהיתה בקרב הציבור טרום המחאה", אומרת עטר.

לדבריה, "רמת הביטחון הכלכלי של הצרכן הישראלי ירדה ברבעון האחרון והיא ברמה נמוכה אף מזו שהיתה בתקופת המחאה החברתית (רבעון שלישי של 2011). מקור הירידה הוא בעיקר הדאגה מהמצב הביטחוני והחשש מפני מלחמה. עם זאת, גם סיבות הקשורות למצב הכלכלי והביטחון התעסוקתי מניעים את הירידה. שיעור המאמינים שהמדינה נמצאת במיתון עלה באופן הדרגתי בשנה האחרונה מ-41% ל-66%".

לפי נילסן, שוק מוצרי הצריכה בישראל נמצא בקיפאון ברבעון השלישי של 2012. השוק צמח מבחינה כספית ב-0.6% בלבד בארבעת הרבעונים האחרונים, לעומת 2.4% בתקופה המקבילה. המדד לא מבשר טובות מבחינה זאת, בעיקר אם מתחשבים בכך שהסקר נערך לפני גל ההתייקרויות האחרון ברשתות השיווק.

לכן, אין זה מפתיע שצרכני ישראל מעידים כי הם יוצאים לבלות פחות, מצמצמים חופשות, משתמשים פחות ברכב הפרטי ומנסים לצמצם בהוצאות טלפון וחשמל. עם זאת, שיעור הצרכנים שמעידים על עצמם כי הם רוכשים מותגים מוזלים - ירד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום