סקר: מגה באינטרנט מובילה לפני שופרסל באינטרנט את פערי השיווק בירקות ופירות טריים

מובילי הפערים במגה באינטרנט: דלעת -450%, בטטה -400%, פלפל אדום - 309% ■ בכיר באחת מרשתות השיווק: הנתונים מטעים את הציבור מפני שאינם כוללים את מבנה ההוצאות המורכב והקשיח של רשתות השיווק הגדולות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

סקר מחירים של התאחדות האיכרים בדק את שתי רשתות השיווק הגדולות באינטרנט - מגה ושופרסל ומצא כי מגה באינטרנט, מובילה את פערי השיווק בירקות ופירות. בראש הטבלה מחזיקה הדלעת, שנמכרה ביום שלישי לצרכנים תמורת 10 שקלים לק"ג, בשעה שהמחיר הסיטונאי של היה 1.8 שקל לק"ג - פער שיווק של 455%. במקום השני מחזיקה הבטטה עם פער של 400% ובשלישי הפלפל האדום - 309%.

אילו נסקר הפער הכולל (פער המחירים בין היצרן לצרכן) הוא היה יכול להיות אף כפול, כך עולה מהסקר שלא התייחס לפער הכולל, אלא לפער השיווק שבין הסיטונאי לצרכן. פערי שיווק בולטים נוספים מהסקר ברשת מגה אינטרנט הציגו כי מלפפון נמכר בפער של 233%, מלון - 215%, ענבים לבנים - 175%.

פערי שיווק גבוהים נסקרו גם ברשת השיווק האינטרנטית של שופרסל. הדלעת נמכרה בפער של 400%, הבטטה ב-344%, המלפפון ב-288% והפלפל האדום ב-263%. מהסקר עלה שבבדיקת 12 מוצרי פירות וירקות, מגה באינטרנט הובילו בפער השיווק הגבוה יותר ב-8 מוצרים, בשופרסל ב-2 מוצרים שנמכרו בפער השיווק הגבוה ביותר ושאר המוצרים נמכרו במחיר זהה בין השתיים.

בכיר באחת מרשתות השיווק הגדולות, הבהיר בתגובה כי הנתונים שפורסמו על ידי התאחדות האיכרים מטעים את הציבור מפני שאינם מביאים וכוללים בחשבון את מבנה ההוצאות המורכב והקשיח של רשתות השיווק הגדולות, הוצאות שאינן ניתנות לשינוי. "שכרם של העובדים, לדוגמה, אינו יורד כשמחיר המלפפון יורד. השכר לא רק שלא יורד הוא בדרך כלל רק עולה. לא זו בלבד ששכרם של העובדים אינו מותנה בירידה זו או אחרת של מחירי הסחורות החקלאיות, הרשתות גם אינן יכולות לפטר עובדים כל אימת שמחירי הבננות, הקישואים והדגים יורדים".

צילום: ניר קידר

לדברי הבכיר, "גם בעת שמחירי הסחורות החקלאיות יורדים ואף קורסים, הרשתות אינן מקבלות הנחה בארנונה, בשכר דירה, בהוצאה לחשמל ולקירור, גרייס מהבנקים על החזר הון או ביטול הצמדה של החזרי הלוואות. גם ההוצאה לדלק למשאיות הקירור המובילות תוצרת חקלאית טרייה מהשדה ומבית האריזה לחנויות הרשת אינן יורדות אם הדלעת נמכרת לרשת בהוזלה עונתית. הרשת תקרוס אם תגלגל את כל ירידה בעלויות התוצרת החקלאית לצרכנים. הצגת פערי השיווק כעושק וגזל של הצרכנים, היא דמגוגיה סוציאלית זולה ובלתי נסבלת".

בתגובה לפרסום הפערים, אמר נשיא התאחדות החקלאים דב אמיתי, כי פערי השיווק גבוהים מעבר לכל סבירות ופוגעים בעיקר בשכבות החלשות. אמיתי הזכיר את דו"ח מכון המחקר של הכנסת מראשית השנה לפיו החמישון התחתון מוציא 22.3% מהוצאתו על מזון בעוד שהחמישון העליון מוציא על מוצרי מזון 13.8% מהכנסתו בלבד. הפער הזה בולט מאוד גם בהוצאה על ירקות ופירות. בעוד שהחמישון התחתון מקדיש 3.2% מהוצאותו לתוצרת ירקות ופירות בחמישון העליון, ההוצאה מסתכמת ב-1.5% בלבד. דו"ח הכנסת גם מצא כי בשנים 2011-2005 התייקרו הפירות בישראל ב-60% בעוד שבמדינות ה-OECD התייקרו הפירות ב-20% בלבד.

ממגה נמסר בתגובה: "מחירי הפירות לחקלאי כפי שהובאו מנתוני התאחדות האיכרים הינם חלקיים ואינם כוללים את תמחור חברות בתי האריזה וההוצאות והעלויות הרבות, אותם סופגת הרשת בשיווק ומכירת פירות וירקות ובכללם הוצאות קירור, הוצאות כוח אדם, פחת וכדומה. עלויות אלו מכפילות ולעיתים אף משלשות את מחירי הקנייה של הרשת".

משופרסל סירבו להגיב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker