תעשייה של מיליארד ש' בשנה: 70% מתלמידי התיכון נעזרים במורה פרטי

הילד שלכם זקוק לעזרה בלימודי מתמטיקה ואנגלית? הוא לא לבד ■ העלויות משתנות בהתאם למקצוע, אבל הוצאות ההורים עשויות להגיע עד אלפי שקלים בחודש ■ אתרים ומיזמי רשת מציעים אלטרנטיבה מקוונת שיכולה להקטין את ההוצאה ב-50%

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

>> דפנה, בתו של נתן בת ה-15, לומדת בכיתה י' באחד התיכונים המובילים בירושלים. היא תלמידה מצטיינת, במיוחד במקצועות הריאליים, ולכן בחרה ללמוד אותם באופן מוגבר בחמש יחידות לימוד - כדי שיעניקו לה תעודת בגרות מכובדת. ואולם למרות יכולותיה והישגיה, נדרש אביה להוציא בכל חודש לפחות 400 שקל על מורים פרטיים למתמטיקה. בחישוב שנתי, ישלם נתן לפחות 4,000 שקל כדי שבתו תצליח בבחינה.

"זה מצב אבסורדי. הבת שלי תלמידה מצטיינת, ואין לה שום קשיים בלימודים, אך בבית הספר הסבירו לה שלא ניתן יהיה ללמד את כל החומר לבגרות, ושאם היא רוצה להוציא ציון גבוה כדאי שכבר עכשיו תתחיל לקחת שיעורים פרטיים כדי להדביק פערים", אומר נתן.

תופעת השיעורים הפרטיים אינה חדשה. בעבר תלמידים והוריהם היו מתביישים להודות שהם נעזרים במורים באופן פרטי, מתוך מחשבה שהדבר מוריד מערכם כתלמידים. אך כיום אין כמעט תלמידים שלא נחשפו בשלב כזה או אחר במהלך הלימודים לעזרה חיצונית ממורים פרטיים או מחברות המשווקות "מרתונים" של שיעורי הכנה לפני מבחנים.

מדו"ח המיצ"ב של משרד החינוך שהתפרסם החודש עולה כי כ-40% מתלמידי כיתות ז'-ט' וכשליש מתלמידי ה'-ו' מדווחים כי הם מסתייעים בשיעורים פרטיים במימון הוריהם, לפחות באחד ממקצועות הליבה - שפת-אם, מתמטיקה, אנגלית ומדע או טכנולוגיה. עוד עולה מהדו"ח כי המקצועות השכיחים ביותר הנלמדים בשיעורים פרטיים הם מתמטיקה ואנגלית.

השנה נשאלו לראשונה גם תלמידי החטיבה העליונה בכיתות י'-י"א לגבי השתתפותם בשיעורים פרטיים. התברר כי בסך הכל 70% מהתלמידים מדווחים שהם מסתייעים בשיעורים פרטיים - כ-30% מדי פעם, וכ-40% באופן קבוע. בדומה לתלמידי ז'-ט', המקצועות השכיחים ביותר שנלמדים באופן פרטי הם מתמטיקה ואנגלית.

אתי בנימין, יו"ר הנהגת ההורים הארצית, מציגה תמונת מצב קיצונית יותר לגבי מספר התלמידים הנעזרים במורים פרטיים בתקופת בית הספר. לטענתה, כ-80% מכלל התלמידים נעזרים בשלב זה או אחר במורים מחוץ לבית הספר. 20% הנותרים לא עושים זאת רק בגלל מצבם הכלכלי, ולא בשל הצלחתם בלימודים.

"הורים כיום צריכים ומעדיפים לקחת הלוואות רבות למימון השיעורים הפרטיים של ילדיהם, בנוסף לסכומים הגבוהים שעליהם לשלם לבתי ספר, עם כל התוספות השונות", אומרת בנימין. "בתי הספר לא מספקים תמיד מענה מלא, וכך יוצא שלאחר יום הלימודים הילדים זקוקים להשלמות ולהסברים במקצועות כמו מתמטיקה, אנגלית, לשון וערבית. כשילד מגיע הביתה עם חוברת עבודה וצריך להתקדם בשיעורי הבית מעמוד 8 עד 20, השיעורים האלה בעצם מיועדים להורים ולא לו. ההורים אמורים להסביר את החומר, ומה לעשות שלא לכולם יש את הידע או הזמן, ולכן הם מעדיפים להתאמץ ולשלם למורים פרטיים.

"אם לא היו לרוב התלמידים השלמות ותגבורים מבית הספר בעקבות תוכניות כמו 'אופק חדש', 'עוז לתמורה' ותל"ן (תוכנית לימודים נוספת) בנוסף לעזרה פרטית, כנראה שהציונים שהתפרסמו במיצ"ב בשבוע שעבר היו אפילו נמוכים יותר", מוסיפה בנימין.

היקפו של שוק השיעורים הפרטיים מוערך במיליארד שקל בשנה, על ידי מקורות בתחום.חלק משמעותי מהכסף מועבר במזומן וללא דיווח, ולכן ייתכן כי הסכומים אף גדולים יותר. טווח המחירים בשיעורים פרטיים נע בין 60 ל-200 שקל לשעה, ולכן המקרה של נתן, שנדרש לשלם 400 שקל בחודש עבור שיעורים פרטיים לבתו, מינורי יחסית.

תלמידים רבים זקוקים לשעות רבות של שיעורים פרטיים, לעתים בכמה מקצועות, מה שמקפיץ את העלות החודשית לכל ילד למאות ואף אלפי שקלים בחודש, ומצטבר לסכומים גבוהים בשנת לימודים.

עמירם מרקוס, מפורטל המורים הפרטיים למדן, המציע מאגר של כ-6,000 מורים פרטיים ברחבי ישראל, מסביר כי עלות השיעורים הפרטיים נגזרת מכמה משתנים. "מיקום השיעור, למשל, עשוי לשנות את התמחור לשעה", הוא מסביר. "בדרך כלל יש הבדל של כ-20 שקל במחיר אם תלמיד מבקש ממורה שיבוא ללמדו בבית, במקום אצל המורה. משתנה נוסף שמשפיע הוא משך השיעור, שעשוי להשתנות. מורה אקדמאי יציע בדרך כלל שיעורים באורך 40-50 דקות, ואילו מורים לא אקדמאיים או סטודנטים יציעו לרוב 60 דקות". להבדלים אלה עשויה להיות משמעות כלכלית לא קטנה כאשר השיעורים נערכים על בסיס קבוע.

יתרה מכך, מרקוס מסביר כי יש פער בין תעריפי מורים שהם סטודנטים למורים אקדמאיים. מבדיקה סטטיסטית של מאגר המורים באתר למדן, ניתן לראות גם הבדלים במחירי השיעורים בין אזורים שונים במדינה. כך למשל, שיעור פרטי במתמטיקה לתלמיד תיכון במרכז יעלה כ-90-150 שקל, ואילו לתלמיד בדרום כ-75-105 שקל.

לפי נתוני למדן, למרות המצב הכלכלי הלא-פשוט והמחאה החברתית, בשנים האחרונות חלה דווקא עלייה בביקוש למורים פרטיים. "מניתוח נתוני האתר שלנו עולה שב-2009 היו 700 בקשות ביום לשיעורים פרטיים, ואילו כיום מדובר על 900-950 בקשות ביום, עם כניסות של 150 אלף איש לאתר בכל חודש", אומר מרקוס. המחירים לא השתנו מהשנה שעברה.

עתיד השיעורים הפרטיים - ברשת

כיצד יכולים הורים לחסוך בהוצאות על שיעורים פרטיים, בלי לפגוע בהישגים של ילדיהם? "האינטרנט הוא העתיד בכל הקשור לשיטות הלימוד בבתי הספר, וכך גם בשיעורים הפרטיים - שם הם מוצעים במחירים אטרקטיביים יותר", אומר בכיר במשרד החינוך. "הדוגמא הטובה ביותר היא האנציקלופדיה. מתי בפעם האחרונה ילד בכיתה ח' ראה אחת כזו? הכל כיום מגיע מוויקיפדיה ומאתרים נוספים שמתחדשים כל יום".

אפשרויות הלמידה באינטרנט רבות, ונראה כי השלב הבא הוא למידה עם מורים אונליין, בעזרת מצלמה ומסך מחשב. בישראל הנושא עדיין נמצא בחיתוליו, אך באחרונה מורגשת התעוררות בתחום. יריב בן-נון, מנכ"ל חברת איטיצ'ר (eteacher), היה בין הראשונים בישראל לזהות את הפוטנציאל בהעברת שיעורים בדרך זו, וכבר לפני כמה שנים העסיק מורים שהעבירו שיעורים פרטיים במגוון נושאים, וסיפק תשתית להעברת שיעורים גם לאתרים אחרים.

"הצלחנו מאוד בתחום והיה לנו ביקוש מכובד, אבל הבנו מהר מאוד שיש בעיה קשה עם השיטה בישראל", אומר בן-נון. "התשלומים למורה, בנוסף לעלות התשתית, גרמו לנו להגיע למחיר מוצר שלא היה משתלם, ולא הצלחנו להצדיק אותו. שכר העבודה בישראל גבוה יחסית, ויש לשלם תוספות רבות, כמו מע"מ על מוצרי חינוך, בניגוד לנהוג ברוב המדינות. זאת, בנוסף להתמודדות עם שוק שמראש רובו לא מדווח או משלם מסים. לכן כיום אנחנו מתמקדים בהעברת שיעורים אינטרנטיים בחו"ל, שם השיטה מצליחה וכדאית".

למרות יציאתה של eteacher מתחום השיעורים הפרטיים בישראל, חברות וגורמים אחרים מנסים להפיץ שיטות למידה ושיעורים פרטיים דרך המחשב. המרכז לטכנולוגיה חינוכית (מט"ח), למשל, הוא אחד הגופים הרשמיים שפועלים בתחום יחד עם משרד החינוך. מט"ח מפעיל את תוכנית נחשון, המספקת שיעורים פרטיים באינטרנט הניתנים על ידי סטודנטים, לתלמידים המתקשים בתחומי המדעים. גילה בן הר, מנכ"לית מט"ח, מספרת כי המיזם התחיל לפני תשע שנים, במטרה להביא תלמידים בפריפריה למצוינות בעיקר בתחומי המדעים, ולפתוח בפניהם את השער להשכלה גבוהה בעתיד.

"במהלך השנים לימדנו כ-15 אלף תלמידים, ולפי הניתוחים שלנו הילדים קופצים מציוני 65-70 ל-85-90, עם שיעורי נשירה נמוכים", מספרת בן הר. "שביעות הרצון שלהם מהשיטה גבוהה. בבוקר הם לומדים בבית ספר, ובית הספר ממליץ לנו על תלמידים מתקשים, שבעזרתנו יוכלו לגשת לבגרות של ארבע-חמש יחידות במקצועות המדעים ולהצליח".

המחיר עבור השתתפות בפרויקט של מט"ח זניח באופן יחסי - עד 200 שקל עבור 60-100 שעות לימוד. ואולם נכון לעכשיו לא כולם יכולים להירשם לפרויקט, והוא מופנה לתושבי הפריפריה בלבד. בן הר טוענת כי היא מנסה להרחיב את התוכנית, ולמצוא פתרון גם לתלמידים הזקוקים לעזרה בלימודים באזור המרכז.

לומדים גם בפייסבוק

איטל מלומד, מנהל האתר Melumad.co.il, מציע שיטת לימוד שונה, שגם בה נעשה שימוש במצלמת אינטרנט ובמסך - אך השיעור מועבר כהרצאה מוקלטת, ולא בשידור חי בין המורה לתלמיד. "האתר מציע שיעורי וידאו מוקלטים מראש יחד עם חומר מודפס, בעלות של כמה מאות שקלים, וחוסך השתתפות בקורס פרונטלי במתמטיקה לבגרות, שעולה כ-6,000 שקל", הוא מסביר.

לדברי מלומד, ניתן להתחיל בקורס ברמה בסיסית, עם ידע ברמה של שלוש יחידות בגרות, ומשם להתקדם גם לחמש יחידות בעזרת השיעורים. "השיעורים מאוד קלים וידידותיים, והרצאת הווידאו ממשיכה בתיאום מלא עם הספרים, התרגולים ודוגמאות המבחן".

אחד היתרונות בשיטה הזו, לטענת מלומד, הוא שהתלמיד יכול לחזור שוב ושוב על החומר שראה, וכך להבין את הדברים בקצב שלו, בניגוד לכיתה שבה יש התקדמות קבוצתית או שיעור פרטי שקצוב בזמן. לדבריו, תחום הלימודים באינטרנט רק יצמח ויילך, ולגולשים יוצעו עוד ועוד שיטות ואפשרויות לימוד. "אין היגיון לשלם כל כך הרבה כסף על שעות אישיות בשיעורים פרטיים, כשאפשר לעשות זאת בזול", הוא אומר.

האתר החדש ביותר בתחום הלימודים ברשת, שעלה לאוויר באחרונה, הוא shioorim.co.il, שפועל כרשת חברתית להוראה ולמידה עם קישור מלא לפייסבוק. אורן, בעל האתר, מסביר שהמטרה היא לחבר בין אנשים לידע: "לוקחים ספק ידע ומפגישים אותו עם צרכן מידע, והכל נעשה על בסיס רעיון חברתי. המשמעות היא שהמורים יכולים להיות תלמידים, ולהפך. כל מי שיש לו מידע, יכול לתרום אותו וללמד וגם ללמוד. הידע המועבר באתר נהפך ליחידת ידע הנקראת 'שיעור' - זה יכול להיות שיעור פרטי, סרטון, סיכום, מצגת, או כל דבר שמכיל חומר ידע".

לדברי אורן, אף שלמעשה גם תלמידים יכולים להיות מורים באתר, הוא מורכב כעת ברובו ממורים המציעים את שירותיהם בתשלום, והאפשרות לבדוק את רקע המורה קיימת בכל עמוד אישי. כל מורה מתאר את עצמו בעמוד האישי שלו, וצוות האתר בודק את המידע. בנוסף, אחרי כל שיעור שמועבר באינטרנט, התלמיד שרכש אותו מתבקש למלא טופס משוב שנכנס למאגר המורה.

התמחור באתר shioorim מראה בבירור כי קיימים פערים משמעותיים בין שיעורים אישיים בבית לבין שיעורים המועברים דרך האינטרנט. המחירים שמציעים באתר לשיעור פרונטלי נעים בין 60 ל-120 שקל, בעוד שהמחירים לשיעור אונליין נמוכים ב-30%-50%. לאחר שתסתיים תקופת ההרצה של האתר, הוא יגבה מהתלמידים עמלה של 10% עבור כל שיעור.

אורן מספר שבשנתיים האחרונות נוצרה תשתית נכונה עבור למידה עם מורה באינטרנט, ולכן הוא צופה שבקרוב התחום יגדל ויתפתח. "פייסבוק, מהפכת הסלולר ופס אינטרנט מהיר, כל אלה יובילו להתפתחות הלימודים אונליין", הוא אומר. " בעבר תלמידים הלכו לבית הספר כדי לראות את החברים שלהם, אבל כיום הם פשוט מתחברים לאינטרנט ופוגשים אותם שם. זה רק יעמיק, והצפי הוא שתלמידים ילמדו ככה גם בשיעורים הרגילים. יום יבוא וכיתות הלימודים הפרונטליות פשוט יתרוקנו מתלמידים".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker