איבו ישראל: "לפי בדיקות מעבדה השמן שלנו עומד בכל התקנים"

החברה הגיבה להקפאת היצור והשיווק שמן זית גאיה מתוצרתה, שהופק משמן שאינו ראוי למאכל, עד להשלמת הבדיקות בדבר עמידתו בתקן: "איבו מחזיקה בכל האישורים וכל משלוח שהגיע עבר בדיקות מעבדה והתאמה לשימוש כמוצר מזון"

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורה קורן

חברת איבו ישראל פרסמה היום (ד') תגובה מפורטת להודעה המשותפת שפרסמו בשבוע שעבר משרד הבריאות ומשרד החקלאות בדבר "הקפאת יצור ושיווק שמן זית גאיה מתוצרת איבו, המופק משמן זית למאור". בשני המשרדים הדגישו בשיחות עם TheMarker, כי שמן זית למאור אינו ראוי למאכל.

בתגובה אמר היום מנכ"ל החברה, מיכאל שניידרמן, כי החברה מחזיקה בתקני איכות הנדרשים לשיווק שמן הזית, והכחיש באופן גורף את הפרסומים לגביה בשבוע שעבר.
הפרסומים עסקו בפשיטת יחידת הפיצו"ח של משרד החקלאות ושירות המזון של משרד הבריאות על אתרים בבעלות איבו ישראל בחשד לכאורה שבוצע בהם עיבוד שמן זית למאור, ששווק לאחר מכן כשמן זית למאכל.

צילום: אילן לוי

על פי הודעה רשמית של משרדי הבריאות והחקלאות, יחידת הפיצו"ח של משרד החקלאות ושירות המזון של משרד הבריאות הקפיאו ייצור ושיווק של שמן זית לבישול, אפייה וטיגון גאיה, מיוצר על ידי איבו ישראל בפארק תעשיות קדמת גליל טבריה, מתאריכי יצור (תפוגה בסוגריים) 6/9/12 (6/9/13), 9/9/12 (9/9/13), 11/9/12 (11/9/13), 12/9/12 (12/9/13), המופק משמן זית למאור.

עוד נמסר בהודעה כי למפעל אין רישיון לזיכוך שמן אלא לסינון שמן בלבד, ונבדקת התאמת המוצר לתקן הישראלי ותהליכי ייצורו. "ככל שיימצאו עבירות על התקן והחקיקה יפעל משרד הבריאות בהליכים משפטיים, ויפעל להורדת המוצרים מן המדף".

  שניידרמן אמר כי איבו ישראל הינו מפעל למילוי ושיווק שמן זית. למפעל רישיון יצרן של משרד הבריאות, תעודת הסמכה לאריזת תוצרת חקלאית אורגנית מטעם משרד החקלאות, תעודת הסמכה איזו 9001 ולאחרונה קיבל גם הסמכה של תקן בינלאומי מחמיר ביותר למפעל מזון (BRC+HACCP). כמו כן, המפעל קיבל לאחרונה הסמכה של USDA ORGANIC לייצא תוצרת חקלאית אורגנית לארה"ב.

  "בשנה האחרונה רכשה איבו את חומרי הגלם שלה מיצרנים ובתי בד ומגדלים מישראל בלבד: שאן, חלוצה, ראש הנקרה, ואחרים. לפני כשבועיים החלה איבו לרכוש שמן זית מחברה נשוא הכתבה, מפעל עם אישור יצרן ממשרד הבריאות. לאור העובדה שאיבו מחזיקה בכל האישורים שהוזכרו לעיל, כל משלוח שהגיע לאיבו מכל מקור שהוא, עבר בדיקת מעבדה כולל מעבדה חיצונית והתאמה לשימוש כמוצר מזון", הוסיף שניידרמן.

  לדבריו, בחודשים האחרונים החלה איבו במיתוג מחדש ובתהליך שיווקי של כניסה לשוק הקמעונאי בישראל תחת המותג גאיה. בד בבד החלה במגעים לייצוא לארה"ב את השמן האורגני. "מאחר ושוק שמן הזית בישראל נשלט על ידי שניים-שלושה משווקים גדולים הנהנים משליטה מוחלטת בשוק ומיכולת לקבוע את מחירי המכירה הגבוהים ברשתות השיווק, מאמצי החדירה של איבו לשוק נתקלו באופן קיצוני בחסימה של היצרנים הגדולים בכל אמצעי אפשרי", אמר. כדי להכניס את המוצר לשוק נאלצה החברה להוריד את מחירו.

  שניידרמן הוסיף כי חברת איבו לא מחזיקה ברישיון לסינון, אלא קונה מאגרים של שמן זית מוכן ומשווקת אותו לצרכנים על פי היתר ורישיון, וכי לחברה אין ציוד לזיכוך שמן זית. לדבריו, במקביל לבדיקות המעבדה ששלחה משרד הבריאות, שלחה איבו בדיקות למעבדה חיצונית בלתי תלויה המאושרת על ידי משרד הבריאות וקיבלה תוצאות שהשמן עומד בכל התקנים והקריטריונים הקיימים.

  רמי לויצילום: TheMarker

  שניידרמן הוסיף, כי בבדיקה שנערכה בימים אלה על ידי רשת רמי לוי במכון בקטוכם נקבע כי "התוצאות והנתונים עבור השמנים של חברת איבו תואמים את התקן הישראלי, התקן האירופאי והתקן הבינלאומי וניתן להניח בביטחון שהשמן ראוי למאכל".

  עם זאת, משיחה עם רמי לוי עולה כי הוא שלח לבדיקה מידגם אקראי של הבקבוקים שהיו אצלו על המדף, כדי לוודא, שלא מכר שמן פסול למאכל ללקוחותיו. לדבריו, הוא לא דגם בהכרח את הסדרות שמשרד הבריאות הורה לעצור את שיווקן. עוד אמר, כי בכוונתו להחזיר את הבקבוקים של שמן גאיה למדפים רק לאחר שישמע את עמדת משרד הבריאות בסוגיה.

  עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker