ראיון |

מנכ"ל אסם על ההתייקרות: "מחויבים לבעלי המניות שלנו"

(עדכון) אסם - חברת המזון הרווחית בישראל - הודיעה הבוקר על העלאת מחירים בעד 6% שייכנסו לתוקף ב-1 בנובמבר ■ מחירי דגני בוקר יעלו ב-3.7%, קפה ב-6.1%, חטיפים ב-5.8% וסלטי צבר ב-4.1%

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

חברת אסם הודיעה הבוקר (ה') על עליית מחירים בשיעור של 4.8% בממוצע במגוון קטגוריות. המחירון החדש יכנס לתוקף ב-1 בנובמבר.

בין עליות המחירים עליהן הכריזה החברה: דגני בוקר יתייקרו ב-3.7%, קפה ב-6.1%, חטיפים ב-5.8%, סלטי צבר ב-4.1%, עוגות ומאפים ב-5.6%, מוצרי טבעול ב-4%, חמוצים ב-2.3% ומוצרי הקולינריה ב-3.6%. מחירי מזון התינוקות מטרנה לא יעלו.

בראיון ל-TheMarker טוען המנכ"ל איציק צאיג כי אם אסם לא היתה מעלה מחירים החברה היתה נפגעת. "דחינו את העלייה במשך כמעט שנתיים אבל הגיע הרגע שאי אפשר לספוג את ההתייקרויות האלה מבלי לפגוע בחברה".

איציק צאיג, מנכ"ל אסםצילום: יוסי צבקר

מתי התקבלה ההחלטה להעלות מחירים?

"הנושא של בדיקת עליית מחירים מתבצע כבר מספר שבועות וההחלטה להעלות מחירים התקבלה בשבוע האחרון".

למה הודעתם על העלייה דווקא היום בסמיכות לחג הסוכות? יש שיגידו שבחרתם בכוונה במועד בו אנשים רבים נמצאים בחופשים וההודעה תעבור מתחת לרדאר.

"בשביל להעלות מחירים ב-1 בנובמבר אנחנו צריכים לתת חודש ימים לרשתות להיערך למחירון כפי שמקובל".

כיצד הרשתות קיבלו את ההודעה שלכם?

מוצרי אסם הבולטים שמתייקרים

"הקמעונאים מקבלים את ההודעה בסך הכל בהבנה. התעשייה וגם הקמעונאים מבינים שאין מנוס מעליית מחירים מול העלייה הדרמטית במחירי חומרי הגלם הבסיסיים והתשומות האחרות".

אתם חברת המזון הרווחית ביותר בישראל. מדוע לא ספגתם את עליית מחירי התשומות?

"אסם היא חברה ציבורית שמחויבת לשלושה קהלים: הצרכנים שלה, ל-5,000 העובדים ובעלי המניות שלה. הרווחיות שלנו היא שקופה ועומדת בקו אחד עם הרווחיות המקובלת בתעשיית המזון בעולם ואפילו נמוכה ממנה. הרווחיות התפעולית של אסם ב-2011 היתה 12.7% לעומת 15% בנסטלה העולמית, 19% ביוניליוור העולמית ומעל 20% בקוקה קולה העולמית".

בדו"חות האחרונים שלכם, למרות התייקרות מחירי חומרי הגלם בעולם והתייקרות תשומות האנרגיה מים והארנונה, הצגתם גידול של 4.2% ברווח התפעולי הרבעוני. הסברתם את העלייה בסעיף בעיקר בשל מהלכי התייעלות שנקטתם, בעיקר בחסכונות במערך הייצור ובהוצאות המכירה וההנהלה. למה בכל זאת היה צורך בהעלאת המחירים כעת?

"התהליך של ההתייעלות שביצענו איפשר לנו עד עכשיו להימנע ממהלך של עליית מחיר אבל כיוון שמחירי חומרי הגלם בעקבות הבצורת בארה"ב עלו בצורה משמעותית ומחירי המים והחשמל עולים בעשרות אחוזים מדובר בצעד בלתי נמנע".

אתם חוששים מחרם צרכנים?

"הצרכנים צודקים שהם שואפים למחירים שתואמים ליכולת הקנייה שלהם. אנו עושים ככל שיכולתנו כדי לספק לציבור הסברים בכדי שיבינו שלא מדובר בהעלאת מחיר שרירותית אלא כזו שנובעת מעליות שאינן בשליטתנו - עליית מחירי חומרי גלם, מים, חשמל, ארנונה ועוד".

אסם: "עידכנו מחירים פעם אחת בלבד ב-4 שנים"

בדצמבר 2010 העלתה אסם את מחירי מוצריה ב-3.5% בממוצע. מעט לפני פרוץ המחאה החברתית הודיעה אסם על עליית מחיר נוספת של המוצרים שהיא משווקת ב-4%-10% אולם לאחר פרוץ המחאה והביקורת שהוטחה נגד חברות המזון נסוגה בה אסם מהחלטה.

בחודש אוקטובר הודיעה אסם על הוזלת מחירים של 35 מוצרי בסיס בשיעור של 5%-10% והחלה לצרף קופון של 5 שקלים הנחה למוצרי מטרנה לאחר שבערב סוכות דרשו ראשי מחאת הקוטג' מאוסם, יוניליוור ושטראוס להוריד מחירים על שורת מוצרים, כך שסל המזון יוזל בכ-15%.

אסם היא חברת המזון הנסחרת הרווחית ביותר בישראל. החברה סיימה את המחצית הראשונה של 2012 עם גידול של 1.7% במחזור המכירות ל-2 מיליארד שקל וגידול של 0.7% במחזור המכירות הרבעוני שהסתכם ב-983 מיליון שקל. עיקר הגידול במכירות נבע מעלייה של 9.4% במכירות בחו"ל, שהסתכמו ברבעון השני של 2012 ב-166 מיליון שקל. למרות התייקרות מחירי חומרי הגלם בעולם והתקיירות תשומות האנרגיה מים והארנונה, אסם הציגה גידול של 4.2% ברווח התפעולי הרבעוני השנה שהסתכם ב-119 מיליון שקל.

דן פרופרצילום: אוריאל סיני

אסם הסבירה את העלייה בסעיף בעיקר בשל מהלכי התייעלות שנקטה, בעיקר בחסכונות במערך הייצור ובהוצאות המכירה וההנהלה. הרווח הנקי ברבעון השני של השנה הסתכם בגידול של 10.2% לסכום של 86.6 מיליון שקל הודות לשיפור ולגידול ברווח התפעולי ולירידה בהוצאות המימון.

מאסם נמסר כי "בארבע השנים האחרונות עידכנה קבוצת אסם את מחיריה פעם אחת בלבד, בשיעור ממוצע של 3.6%. העלאה מתונה זו, שבוצעה בינואר 2011, קוזזה בחלקה כאשר בעקבות המחאה החברתית הורידה הקבוצה מחירים של כ-35 מוצרים מרכזיים בסל הצריכה הישראלי. מאז ינואר 2011, התייקרו בעשרות אחוזים חומרי הגלם שעליהם מבוססים מוצרי אסם וביניהם חיטה, תירס, סויה ושמן. בנוסף לכל אלה עלו מחירי הדלק, המים, החשמל והארנונה בעשרות אחוזים שהוסיפו עשרות מיליוני שקלים לעלויות הייצור.

"בזכות צעדי התייעלות עמוקים הצליחה קבוצת אסם לספוג חלק ניכר מההתייקרויות ולדחות את עליית המחירים: שיטות שאומצו מנסטלה העולמית הוטמעו במפעלים ואפשרו חיסכון ברצפת הייצור, צומצמו הוצאות ההנהלה והמטה, קוצצו הוצאות שיווק, מפעל תחליפי הבשר בארה"ב מוזג למפעל טבעול בישראל  ועוד.

"פעולות אלה סייעו לקבוצה להימנע מהעלאת מחירים במשך קרוב לשנתיים, אך צעד זה הפך למחויב המציאות על רקע גל ההתייקרויות האחרון. גם עליית מחירים זו מפצה  באופן חלקי בלבד על העלייה בהוצאות הייצור והתפעול".

לאחרונה הודיעה יוניליוור על מחירון חדש המגלם עליית מחיר של 3%-6% בממוצע על מאות מוצרים. בעקבות המהלך התרעמו ארגוני המחאה ושלחו מכתב למנכ"ל יוניליוור העולמית וקיימו צעדת מחאה.

"ישראל יקרה לנו": שביתת קונים ממושכת היא צו השעה

בתנועת "ישראל יקרה לנו" קוראים לא לרכוש את מוצרי אסם: "מתקפת המחירים על האזרח הישראלי ממשיכה בלי לעצור אולם שטייניץ ופישר מספרים לנו על "מדד נמוך. זוהי מתקפה מתואמת על הכיס של אזרחי ישראל, תלמה (יוניליוור) ואסם שולטות בתחום דגני הבוקר ומעלות מחירים ביחד וללא הצדקה. מחיר הסוכר, שהוא מרכיב מרכזי בדגני הבוקר, ירד בעולם ב-30% ממחירו לפני שנה – אבל החברות מספרות לנו על 'עליית מחירי הסחורות'. אסם אף מעלה את מחירי הקפה - זאת למרות שמחיר הקפה בבורסת הסחורות בעולם צנח בכמעט 50% מאז אפריל 2011".

"ממשלת ישראל מוכיחה אזלת יד בטיפול במחירי המזון הגבוהים בעולם - עוד לפני ההעלאות האחרונות העלאות שהחלו באישור המופרך שנתן משרד התמ"ת להעלאת מחיר הלחם. רק כעת, כאשר הסוסים כבר ברחו מהאורווה נענה משרד התמ"ת לבקשתנו ובודק מחדש את האישור שנתן לעלייה של 6% במחיר הלחם שנתן באוגוסט. המהלך כולו מראה כי התמ"ת הוא משת"פ של קרטל המזון".

לדברי התנועה: "הדרך היחידה שנותרה בפני הציבור הישראלי להגיב למתקפה זו היא "שביתת קונים". להקפיד לקנות רק מה שצריך. כאשר הממשלה והיצרנים רוצים להרוויח 6% יותר - על הציבור כולו להגיב בכך שהוא יקנה 6% פחות. רק על ידי צמצום קניות נוכל לללמד לקח את מי ששולח יד לכיס של אזרחי ישראל. שביתת קונים מתמשכת היא צו השעה: הכוח הצרכני החזק במדינה אלו אנו, אזרחי ישראל הנתונים כעת תחת מתקפת מחירים".

ברשת שופרסל סירבו לנקוט עמדה חד משמעית לגבי ההודעה של אסם וכיצד תפעל בנושא. מהרשת נמסר כי ״שופרסל ממשיכה לקבל פניות מספקים בנושא העלאות מחירים. שופרסל תיבחן בקרוב את מכלול הבקשות שיופנו ותגבש את עמדתה ביחס אליהן״.

ברשתות השיווק האחרות הביאו שאט נפש מהמלך של אסם. לדברי בכיר באחת מרשתות השיווק אין הצדקה לרוב עליות המחירים של אסם: "מחירי הקפה בעולם רק ירדו כך שאין הצדקה בהעלאת מחיר. לגבי הבמבה שמחירה עולה כעת – המתחרים של אסם מוכרים במבה בחצי מחיר. גם פסטה עולה לנו לייבא 1.7 שקל לפני מע"מ לחצי קילו ואסם מוכרת לנו אותה בכ-5 שקלים לפני הנחות. אסם יצרו ביקוש למוצרים שלהם על ידי פרסום וכך הם יכולים לקחת מחירים גבוהים מהצרכנים".

"הם פשוט מגזימים", אומר בכיר אחר. "הרווחיות שלהם מאוד גבוהה והם לא מוכנים להוריד אותה בעוד שהרשתות סופגות ירידה ברווחיות".

רמי לוי, בעלי רמי לוי שיווק השקמה, אמר "עם כניסתו לתוקף של המחירון החדש בנובמבר לא נעלה את המחיר מיידית וננסה לקנות מלאים ולהמשיך למכור את מוצרי אסם במחיר הקודם למספר חודשים. אני גם קורא לצרכנים לבדוק ולא לקנות בכל מחיר מוצרים שלך חברות שהעלו מחירים ולבדוק במקום רכישה של מוצרים מקבילים של חברות אחרות".

באסם התייחסו לטענות כי עליית מחירי הקפה אינה מוצדקת ומסרו: "אסם לא העלתה את מחירי הקפה מינואר 2011. מאז ועד היום חלה עלייה במחירי הקפה של 22% ואילו אנו העלינו את המחירים רק ב-6.1%. יתרה מזאת, כאשר מחיר הקפה היה בשיא חיכינו שהמחיר יתייצב כדי לבצע רק את ההעלאה המינימלית".

מתנועת "הגורם האנושי" נמסר: "זוהי עוד דוגמה מאלפת לכך שבישראל ליצרנים אין שום 'חשש' מתחרות. בדרך כלל, בכלכלות מערביות בהן קיימת תחרות אמיתית, עליית מחירים יצרן אחד היא הזדמנות מצויינת ליצרנים אחרים למשוך אליהם עוד לקוחות על ידי שמירה על רמת המחירים הקיימת. בישראל, האזרחים כבר הבינו מזמן שהם 'לקוחות שבויים'. בעוד שקיימות מעל 400 חברות המייצרות מזון בישראל, 5 הגדולות ביותר (אסם במקום השלישי) שולטות בכמעט 50% מהשוק כולו. לרמת הריכוזיות בארץ אין אח ורע בעולם המערבי. על פי מדד זה, אנו ממוקמים איפשהו בין אינדונזיה לתאילנד. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר בראיון לא מזמן שהוא מתכוון לפעול להפחתת הריכוזיות. ביבי, הציבור מחכה".

תגובת רשת מגה: "רשת מגה קיבלה היום לידיה את המחירונים החדשים של חברת אסם. אנו נמצאים בעיצומה של תקופה בה ספקים רבים מבקשים לשנות את מחירוני מוצריהם וכפי שעשינו במהלך השנה האחרונה, בכוונתינו לפעול  ככל שניתן כדי למזער את עליית המחירים".

ח"כ מירי רגב מסרה: "פניתי למשרד התמ"ת בדרישה שהמפקח על המחירים יבדוק מדוע החליטה חברת אסם להעלות מחירים כשמכירותיה 2 מיליארד שקל, ומדוע היא נוהגת בצורה כה חזירית. כמו כן ביקשתי דיון דחוף בועדת הכספים בנושא פתיחת השוק ליבוא באותם מוצרים שאסם מתכוונת להעלות את מחיריהם. לא יכול להיות שכל אחד מחליט להעלות מחירים בלי פיקוח. במחאה הם הורידו מחירים כי הם חששו ועכשיו הם העלו מחירים פי כמה וכמה". רגב גם יצאה נגד החלטת משרד התמ"ת להעלות את מחירי הלחם המפוקח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker