גוזרים עליכם קופון |

הרשתות מוכרות תפוחים ב-9 שקלים - פער תיווך של 240%

פערי התיווך שרשתות השיווק גובות על פירות מגיעים לכ-250% ■ נשיא התאחדות האיכרים: "החקלאים נפגעים גם מהתמורה שהם מקבלים מהמשווקים וגם מירידת כושר הקנייה של הציבור וירידה בביקושים"

עמירם כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירם כהן

ברשתות השיווק הגיעו בחודש ספטמבר לשיאים חדשים במחירים ובפערי התיווך בפירות טריים. הקיווי נמכר ברשתות הגדולות בגוש דן ב-30 שקל לקילו, מחיר המבטא פער שיווק ותיווך של 240%; האפרסמון נמכר ב-15 שקל לקילו, פער שיווק ותיווך כולל של 210%; הלימון נמכר ב-10 שקל לק"ג, פער של 165%; תפוחי עץ מהזנים סמיט וגאלה נמכרו ב-9 שקלים לקילו, פער של 245%; האפרסק נמכר ב-9 שקלים לק"ג, פער של 230%; והחבוש ב-10 שקל לקילו, פער של 220%.

נשיא התאחדות האיכרים, דב אמיתי, שצוות מטעמה ביצע את סקר המחירים, אמר כי בימים האחרונים שהם ימי שיא העונה, נשברו שיאים חדשים בפערי התיווך שגובים המשווקים והמתווכים בשוק הפירות. עוד אמר כי מחירים גבוהים ברשתות השיווק, שחלקן בשיווק מגיע ל-60%, פוגע ביכולת הקנייה של הציבור ומוריד בכך את הביקוש לפרי טרי והחקלאים נפגעים פעמיים: פעם ראשונה בתמורה שהם מקבלים מהמשווקים, ופעם שנייה בירידת כושר הקנייה של הציבור וירידה בביקושים.

סופר מרקט
סופר מרקט. חוויית משתמש גרועהצילום: תומר אפלבאום

לדבריו, יש להטיל פיקוח על מחירי הפירות והירקות הטריים, פיקוח שימנע ממכלול גורמי התיווך והשיווק הפועלים בענף - בהם, חברות הובלה, סיטונאים וקמעונאים - לגבות מחירים בפערי תיווך מטורפים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker