צבי זרחיה
אורה קורן
עדי דברת-מזריץ

"בפועל, יש קבוצה הממשיכה לקבל מענקים, הטבות והגנה מוחלטת מן המדינה, והיא הולכת ומתעשרת ביחס בלתי מתקבל על דעת רוב עצום של אזרחי המדינה, שגם חבילת שוקולד, פסטה או גבינה צהובה הופכים בשבילם למצרך מותרות" - כך אמרה היום (ד') יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ', ביחס לדו"ח מבקר המדינה, שפירסם השופט בדימוס יוסף שפירא.

לדבריה, "דו"ח המבקר הוא כתב אישום חריף נגד הממשלה שהפקירה את הביטחון התזונתי של אזרחיה לכוחות השוק, וגרמה לעליית מחירים חדה של מוצרי המזון בכלל, ושל מוצרי החלב בפרט. הוצאת מוצרים לתחרות בלי שיש תחרות - היא כשל כלכלי". בהתאם לכך, דרשה יחימוביץ' "לגבש בדחיפות סל מוצרים בסיסי בפיקוח".

שלי יחימוביץ'צילום: אמיל סלמן

יחימוביץ' טענה כי דו"ח המבקר ממוטט כליל את מגדל הקלפים שבנתה הממשלה ועל פיו 'כוחות השוק' כבר יעשו את שלהם", וציינה כי הדו"ח מעיד על הסרת הפיקוח שהביאה לעליות חדות ביותר במחירים. לדבריה, "על אף שראתה שהמחירים עולים כתוצאה מכך בעשרות אחוזים (גבינה צהובה פשוטה זינקה ב-37%, הקוטג' ב-35%, מעדן החלב ב-33%, ועוד), המשיכה הממשלה להסיר את הפיקוח ובמו ידיה גרמה באופן ישיר לעליית המחירים. על אחת כמה וכמה, הממשלה לא העלתה על דעתה לרגע להטיל פיקוח על מוצרי יסוד שלא היו בפיקוח ואשר מחיריהם זינקו באופן חריג (אבקת קקאו ב-140%, מרגרינה ב-40%, קפה שחור ב-65%, ושוקולד פשוט 73%). כל אלה מוצרים פשוטים ובסיסיים שמהווים חלק מרכזי בסל המזון של משפחות עניות ומשפחות מעמד הביניים כאחד".

"חשוב ביותר הקישור שעושה המבקר בין הביטחון התזונתי שהופקר ובין חוק יסוד כבוד האדם וחירותו. קביעתו כי 'לא נעשה כל שימוש בסל מוצרים בסיסי כלשהו כבסיס לקידום אספקת הביטחון התזונתי לתושבי המדינה' - היא ביקורת נוקבת על ההפקרות שנוהגת הממשלה בכל הנוגע לגורלם של אזרחיה", אמרה והוסיפה כי "היעדר נכונות להטיל פיקוח על מחיריהם של מוצרים שמזנקים לשמיים היא לא רק ליקוי מוסרי, אלא צעד משולל היגיון כלכלי, שנובע מאמונה מסולפת ושגויה בכוחות השוק".

יחימוביץ' האשימה את ראש הממשלה, בנימין נתניהו, וטענה כי "בחברה אנושית נאורה המדינה מהווה גם רגולטור, ועליה להשתמש בסמכויותיה כדי שכל אזרחיה, בלי יוצא מן הכלל, יוכלו לחיות חיים תקינים ולזכות בצורכי הבסיס שהם זכאים להם. נתניהו לקח את תיאורית ה'יד הנעלמה' למקומות קיצוניים, אולם אמונתו העזה כי כח עליון כלשהו כבר יעשה סדר בדברים פשטה את הרגל ולמרבה הצער ריסקה את הביטחון התזונתי, הבריאותי והתעסוקתי של רבים מאזרחי המדינה".

רוני בר-און, ששמו מופיע בדו"ח בהערת שוליים כאחד משרי האוצר שבתקופתם הוסרו מוצרי חלב מפיקוח ללא בדיקה מספקת, מסר בתגובה כי לא הובאה לידיעתו טיוטה של הדו"ח והוא אינו מכיר את תוכנו - לכן אינו יכול להגיב.

צילום: אייל טואג

"ועדות המחירים מסתמכות על נתונים שמאחוריהם אינטרסים"

מנכ"לית ארגון אמון הציבור, גלית אבישי, התייחסה לדו"ח וציינה כי "בשנתיים האחרונות העביר הארגון למבקר המדינה מידע רב שעלה ממחקריה וחשף כשלים מתמשכים בפעילות ועדות המחירים של משרדי התמ"ת והחקלאות בפיקוח על מחירי מוצרי החלב, הלחם, הביצים ותחליפי החלב לתינוקות".

לדבריה של אבישי, "במקרים בהם מתקיים כשל שוק משמעותי, אין מנוס מפיקוח על המחירים. עם זאת הפיקוח חייב לקחת בחשבון גם רמות מחירים של מוצרים מקבילים בעולם, במטרה למנוע הטיית מחיר כלפי מעלה. ועדות המחירים מסתמכות על נתונים המועברים מהחברות המפוקחות ולהן אינטרס מובנה לשקף עלויות מופרזות. עובדה זו, לצד כשלים בתפקוד ועדות המחירים יצרו מציאות עגומה - העולה בבירור מדו"ח מבקר המדינה - של ייקור משמעותי של מוצרי היסוד לציבור.

עוד אמרה אבישי כי "ועדת המחירים מספקת תיקון קוסמטי שאינו מספק. מדובר בכשל מובנה שבמסגרתו המשרדים המפקחים, לאורך כל השנים, ראו בטיפוח התעשייה, המסחר והחקלאות את מטרתם העליונה, תוך התעלמות מהאינטרס הציבורי. ועדות מחירים צריכות להתקיים מחוץ למשרדים יעודיים אלה ויש לכלול אותם כחלק מפעילות הרשות להגבלים עסקיים, המהווה גורם המקצועי הרלוונטי היחידי לו האינטרס הציבורי, לצד היכולת המקצועית לייצר פיקוח אפקטיבי על מחיר ולקבוע מתי בשלו התנאים להסרת פיקוח המחירים ממוצר מסויים.

"ועדת קדמי התעקשה להיאבק דווקא בחקלאים"

הפורום לצדק חברתי טען בתגובה לדו"ח המבקר בעניין עליית המחירים כי "ממשלת ישראל אינה ממלאת את תפקידה. דו"ח מבקר המדינה מוכיח את מה שהיה כבר ידוע, ואותו מרגישים החקלאים ואזרחי ישראל ביתר שאת: עליית המחירים אינה נובעת מהעדר תחרותיות במשק אלא מכך שהמדינה אינה ממלאת את תפקידה לפקח ולהתערב בשוק".

לדברי הפורום, "בעוד שהנתונים מראים בצורה ברורה על כך שהגורמים לעליות של מחירי מוצרי החלב בפרט, ומוצרי המזון בכלל, קשורים להורדת פיקוח המחירים ולהעלאות מחירים של יצרניות המזון והקמעונאים, התעקשה ועדת קדמי להיאבק דווקא בחקלאים שרק נפגעו בעשור האחרון ולהסיר אחריותה מאלה שאינם מסוגלים, כבר עתה, לגמור את החודש.

"דו"ח המבקר מאשר כי בפועל, ממשלת ישראל אינה מעוניינת לטפל באמת בעליית המחירים וכי היא מתעלמת בשיטתיות מהגורמים האמיתיים למשבר כשמונחים לפתחה כלים לפתרונו. התעלמות זו, פוגעת באופן חסר תקדים בחקלאים והופכת את מחירי המזון לבלתי נסבלים בארץ הזאת.

עוד הוסיף הפורום כי "דו"ח המבקר מוכיח כי עליית המחירים לא נובעת מהיעדר תחרותיות, אלא כי המדינה לא ממלאת את תפקידה. לאחר הדו"ח, אסור יהיה לנו לשוב לשיח של פתיחת מכסים חסרת אחריות שתביא לפיטורי עובדים רבים. בתקופת החגים נזכיר לממשלת ישראל ולעומד בראשה כי זהו הזמן לשוב ולדאוג לאזרחיו - להגביר את פיקוח על המחירים ולדאוג לרגולציה - ולסייע להם לחיות בכבוד במדינת ישראל" .

"משרד החקלאות הוליך שולל את ועדת המחירים"

גם יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון התייחסה לדו"ח ואמרה כי הוא "מאשש את החשדות בדבר אי סדרים בקבלת ההחלטה של ועדת המחירים להוציא את הקוטג' מפיקוח, בניגוד להחלטת הממשלה ונגד האינטרס הציבורי". גלאון הוסיפה כי "יש להורות על החזרת הקוטג' ומוצרי חלב נוספים לפיקוח. הקוטג' הוא מוצר יסוד בענף ריכוזי וקרטליסטי, שלא מתקיימת בו תחרות חופשית ולכן נדרשת התערבות ממשלתית"

ח"כ זהבה גלאוןצילום: עופר וקנין

לדבריה, "לפני כשנה העברתי למבקר המדינה פרוטוקול שחשפתי במליאת הכנסת מישיבת ועדת המחירים בחודש יולי 2006, בה הוחלט על הוצאת הקוטג' מרשימת מוצרי החלב הנמצאים בפיקוח, בניגוד להחלטת הממשלה מאוגוסט 2005, שקבעה שהמוצר צריך להישאר בפיקוח. מהפרוטוקול עלה שמשרד החקלאות הוליך שולל את ועדת המחירים, והציג מצג שווא כשטען, בין היתר, שהוצאת הקוטג' מפיקוח נדרשת בגלל הפסדים הנגרמים לתנובה. זאת בעוד שבאותה שנה תנובה עצמה דיווחה על עלייה של 33% ברווחיה, לרמה של 202 מיליון שקל. המהלך איפשר לחברת תנובה, המחזיקה ב-70% מנתח השוק של הקוטג', להעלות בצורה דרמטית את מחירו בשנים שלאחר מכן".

עוד אמרה גלאון כי "אני מברכת את המבקר על החקירה ועל אישוש טענתי בדבר התנהלותם החמורה של משרדי החקלאות, האוצר והתמ"ת שפעלו בניגוד לאינטרס הציבורי, והובילו לפגיעה קשה בשכבות המוחלשות. הוצאת הקוטג' מפיקוח היא התנערות של הממשלה מאחריותה, והתעלמות מהמצב בשוק ואני קוראת לממשלה להחזיר את מחיר הקוטג', ומוצרי חלב נוספים, לפיקוח".

"חברות עסקיות קיבלו 'רשיון לעושק' מפקידי ממשל מושחתים"

תנועת הצרכנים גם התייחסה לדו"ח ומסרה כי היא "לא מתפלאת על הממצאים החמורים שמצא מבקר המדינה במדיניות הפיקוח על המחירים של משרדי הממשלה השונים. אזרחי ישראל מרגישים בכיסם את המשמעות של אותה אוזלת יד של משרדי הממשלה בפיקוח על המחירים".

"אוזלת היד מתעצמת עוד יותר כאשר אנו קוראים את הדו"ח ומבינים שהעלייה במחירי מוצרי החלב לא נובעת רק מחוסר פיקוח, אלא גם כתוצאה מעסקה אפילה בין משרד האוצר למשרד החקלאות. התוצאה של אותה עסקה הייתה ידועה מראש ולמעשה נחזתה מראש על ידי משרד החקלאות, אולם האינטרס הצר של מספר גורמים הקשורים לשוק החלב גבר על האינטרס הציבורי, הצרכני והכלכלי. הציבור משלם על כשלי השוק המתוכנן שעליהם אומר הממונה על ההגבלים העסקיים 'התחרות אינה נמנית על מטרותיו של חוק תכנון החלב'. מבקר המדינה מוסיף וכותב כי לא הוזכר במפורש שיקול של שמירה על האינטרסים של הצרכנים".

עוד נמסר מהתנועה כי "נדמה שחברות עסקיות קיבלו 'רשיון לעושק' מפקידי ממשל מושחתים. שומרי הסף שהיו אמורים להגן על כיסנו, פעלו לטובתם של מפקיעי המחירים. זוהי שחיתות הון-שלטון שאזרחי ישראל נפגעים ממנה בכיסם יום יום", אמר יעקב לבי מתנועת המחאה.

"הגיע הזמן להשתחרר מאחיזת החנק של גורמים אינטרסנטיים שונים ולהפוך את שוק המזון לתחרותי יותר למען רווחתם של כלל אזרחי מדינת ישראל", הוסיפו בתנועה. כמו כן, תנועת המחאה דורשת מממשלת ישראל לבחון את המדיניות של תכנון משק החלב והביצים, כיוון שלפי דו"ח המבקר לנושא החלב, מדיניות זו אינה עולה בקנה אחד עם האינטרס הצרכני. כמו ברוב מדינות העולם גם בישראל כשלי השוק המתוכנן וההגנה הגבוהה אותם מקבלים היצרנים והמחלבות, לא מאפשר ולא תוכל לאפשר כל תחרות. קיימים מודלים אחרים בעולם שהפכו במהלך העשורים האחרונים את החקלאות, כולל שוקי החלב והביצים לתחרותיים בניגוד לשוק הישראלי.

"בנוסף אנו חושבים שלאור המתרחש בימים אלו בשווקים, יש צורך דחוף להגביל את הפטור שניתן מהגבלים עסקיים למוצרי חקלאות וכן את פירוק מועצות הייצור שאינן תורמות להגברת התחרות ואולי אף להיפך.

"לאור חוות הדעת של מבקר המדינה, אנו דורשים משר התמ"ת, מר שלום שמחון, לבטל את העלייה האחרונה במחיר הלחם המפוקח שנעשה בניגוד להוראות וללא בדיקה מספקת של העלויות".

"היד שנכנסה עמוק אל כיסינו מחוברת לגוף, והגוף הזה הוא ממשלת ישראל"

ח"כ מירי רגב (ליכוד) אמרה בתגובה כי תגיש מחדש עם פתיחת מושב הקיץ של הכנסת את הצעת החוק לפיקוח על מוצרי היבוא, לפיה משרדי התמ"ת והאוצר לא יוכלו לאשר העלאת מחירים של מוצרים בסיסיים לפני אישור ועדת הכספים אלא רק לאחר שיקבלו את אישור הועדה. "אני מצפה שהפעם משרדי האוצר והתמ"ת יאמצו את החוק ברוח המלצות מבקר המדינה".

יו״ר הוועדה לביקורת המדינה, ח״כ אורי אריאל (האיחוד הלאומי) אמר כי ״מדובר בחותמת רשמית על מה שהיה ידוע כבר זמן רב. מדיניות הסרת הפיקוח נכשלה והתחרות היחידה היא בין החברות מי מעלה את המחירים יותר מהשנייה. בימים בהם מעמד הביניים קורס כלכלית, על ראש הממשלה לנקוט יוזמה, להודות בכישלון השיטה ולהחזיר את הפיקוח על סל מוצרים בסיסי שיעניק מעט אוויר לנשימה לשכבות החלשות״.

ח"כ איתן כבל (עבודה) אמר "חוות הדעת של מבקר המדינה בנושא מחירי המזון היא כתב אישום חמור נגד ממשלת ישראל על כך שהפקירה את אזרחיה לחסדי השוק. אני מקווה שגזר הדין יינתן ביום הבוחר בקלפי. אם למישהו עוד היה ספק באשר להתנערות הממשלתית מאחריות בכל אחד מתחומי החיים החשובים ביותר לאזרחי ישראל, בא המבקר והסיר אותו. היד שנכנסה עמוק אל כיסינו מחוברת לגוף, והגוף הזה הוא גופה של ממשלת ישראל".

ח"כ רונית תירוש (קדימה) אמרה כי "ועדת השרים לחקיקה הפילה השנה את הצעת החוק שהגישה להטלת פיקוח על המחירים על מוצרי היסוד. לא צריך דו"ח מבקר המדינה כדי להוכיח שהמדיניות הדורסנית פוגעת בשכבות החלשות. דו"ח המבקר הוא עדות כתובה לכישלון הממשלה".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker